Jump to content


Βοήθεια με Nvidia driver μάλλον, flickering


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Μετά από 2 μήνες αποφάσισα να ρωτήσω εδώ μήπως και βρω λύση στο πρόβλημα που έχω με την οθόνη, ο υπολογιστής είναι αυτός που φαίνεται στην υπογραφή. 

Έχω έντονο flickering σε διάφορες συχνότητες της οθόνης όπως επίσης και αλλοίωση των γραμματοσειρών. Αυτό χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος ξεκίνησε μετά από αναβάθμιση του Driver και αυτός ήταν και ο λόγος που περίμενα 2 μήνες, μήπως και φτιάξει με κάποιο update. Έχω κάνει 2-3 μέχρι τώρα και δεν άλλαξε κάτι. Επίσης την ίδια περίοδο είχα κάνει μία μεγεθυνση της επιφάνειας εργασίας στο 125% και ίσως και έφταιγε και αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Βασικά ξεκινάει από μόνο του σταδιακά και όποτε θέλει, αν αλλάξω συχνότητα από 60 στα 144 ας πούμε σταματάει για κάποια ώρα, (αλλά όχι η αλλοίωση στις γραμματοσειρές) μετά μόλις ξεκινήσει πάλι κάνω το αντίστροφο από τα 144 στα 60 ή στα 100 και πάλι σταματάει. 

 

Στο σημερινό update της nvidia έκανα clean install τον driver και περίπου στην μέση της εγκατάστασης έσβησε η οθόνη και ξανάνοιξε και όλα ήταν τέλεια για πρώτη φορά, είχα ξεχάσει ειλικρινά πόσο καλή ευκρίνεια είχε... :) μετά όμως προς το τέλος την εγκατάστασης πάλι έσβησε και άναψε και τώρα επανήλθε και η αλλοίωση και μετά από λίγο και το flickering. 

Εμένα μου φάνηκε λες και παρόλο που το έβαλα να κάνει clean install αυτό φόρτωσε πάλι κάποιο "profile".. δεν ξέρω, έτσι το ένοιωσα.. 

 

Εννοείται ότι έχω λιώσει το google και το youtube για πιθανές λύσεις αλλά τίποτα δεν λειτούργησε, είχα χαλάσει κάποια στιγμή και τα χρωματικά προφίλ αλλά ευτυχώς έφτιαξαν αυτά με το clean install και έχω σωστά χρώματα τώρα.. 

Έχω αλλάξει Display port καλώδιο, η κάρτα γραφικών λειτουργεί άψογα, τουλάχιστον  στο Destiny 2 που παίζω αυτό το διάστημα είναι σχεδόν σταθερά στα 110-130fps. Στο παιχνίδι δεν παρατηρώ την αλλοίωση στις γραμματοσειρές, κυρίως στα εικονίδια και στο chrome και όχι στις μεγάλες γραμματοσειρές αλλά στις μικρές. Επίσης δοκίμασα σε διάφορες αναλύσεις, δοκίμασα με κλειστό ή ανοικτό G-sync, δοκίμασα ακόμη και σε safe mode όπου εκεί χωρίς drivers δεν είχα flickering. Προσπάθησα επίσης να βρω παλιότερους drivers αλλά ή δεν πήγα πολύ παλιά ή μου το έκανε κανονικά και με τους παλιούς, δεν είδα διαφορά.

 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά νομίζω το πιο σωστό ήταν να αποτυπώσω την κατάσταση όσο πιο σωστά γινόταν. 

 

Για όσους δεν βλέπουν την υπογραφή εν ολίγης έχω την GTX970 με την οθόνη Asus Rog Swift PG278Q με ανάλυση 2560Χ1440

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

HDMI δοκίμασες;

Με άλλο monitor ποια είναι η συμπεριφορά;

Δεν έχει HDMI, μόνο DP.. Άλλο monitor δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω.. Αν και πιστεύω κάτι με τα windows έχει να κάνει σε συνδυασμό και με τον driver της κάρτας γραφικών αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.. Κάποια άλλη ιδέα μήπως; 

Κάποια στιγμή υπέθεσα ότι ίσως τελικά είναι θέμα monitor αλλά επειδή χθες με την αναβάθμιση του driver έστω και στιγμιαία έφτιαξε, πιστεύω δεν φταίει το monitor. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις Windows 10 1803 με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις;

Driver έχεις τον αυτόματο που βρίσκουν τα Windows ή χωριστά κατεβασμένο της Nvidia;

Αν έχεις τον αυτόματο, από Device Manager -> Update driver βρίσκει νεότερο; Αν έχεις κατεβασμένο, δοκίμασε και των Windows.

Από ρυθμίσεις scaling έχεις δοκιμάσει να αφήσεις για λίγο recommended (100% ή όσο έχει προεπιλεγμένο);

Τα γράμματα έχουν πρόβλημα σε όλα τα προγράμματα ή μόνο σε συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Είπες ότι το flickering συμβαίνει και με g-sync off, σε όλες τις συχνότητες μετά από κάποια ώρα, αν κατάλαβα καλά.

Για δοκίμασε να κάνεις downgrade στον driver που είχες μέχρι και 2 μήνες πρίν και δούλευε το σύστημα κανονικά.

Οk, το έχεις κάνει απο ότι διάβασα.

Το Asus support τί έχει να πει για όλα αυτά;

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Έχεις Windows 10 1803 με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις;

Driver έχεις τον αυτόματο που βρίσκουν τα Windows ή χωριστά κατεβασμένο της Nvidia;

Αν έχεις τον αυτόματο, από Device Manager -> Update driver βρίσκει νεότερο; Αν έχεις κατεβασμένο, δοκίμασε και των Windows.

Από ρυθμίσεις scaling έχεις δοκιμάσει να αφήσεις για λίγο recommended (100% ή όσο έχει προεπιλεγμένο);

Τα γράμματα έχουν πρόβλημα σε όλα τα προγράμματα ή μόνο σε συγκεκριμένα;

Ναι γνήσια Windows 10 1803 με όλες τις ενημερώσεις, Driver έχω τον τελευταίο που έβγαλε χθες η nVidia εγκατεστημένο μέσω Geforce Experience (Clean Install). To άλλαξα το scalling σε recomended μετά από το στιγμιαίο φτιάξιμο που μου έκανε στην εγκατάσταση του Driver. Η αλλοίωση παρατηρείται παντού γενικά, κυρίως φαίνεται έντονα όμως στις γραμματοσειρές των εικονιδίων της επιφάνειας εργασίας και στην γραμμή  των σελιδοδεικτών του chrome. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος virus777 έγραψε:

Είπες ότι το flickering συμβαίνει και με g-sync off, σε όλες τις συχνότητες μετά από κάποια ώρα, αν κατάλαβα καλά.

Για δοκίμασε να κάνεις downgrade στον driver που είχες μέχρι και 2 μήνες πρίν και δούλευε το σύστημα κανονικά.

Οk, το έχεις κάνει απο ότι διάβασα.

Το Asus support τί έχει να πει για όλα αυτά;

 

Αυτό δεν το είπα σχετικά με το G-sync.. και η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει με κλειστό το G-sync, θα το κάνω τώρα όμως και θα επανέλθω μέσα στο επόμενο 24ωρο testing..  Αν και το G-sync λειτουργεί μόνο σε πλήρη οθόνη και όχι σε window mode.. 

Δεν έχω μιλήσει με το Support διότι είμαι εκτός εγγύησης και δεν νομίζω να υπάρχει κάποια υποστήριξη. 

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και πέρασε καιρός και ίσως να επιλύθηκε το πρόβλημά σου (δεν μας γράφεις για να ξέρουμε / μάθουμε και εμείς) σου συστήνω να φτιάξεις είναι bootable linux USB stick, π.χ. Mint και να κάνεις boot από αυτό. Έτσι θα βεβαιωθείς αν φταίει το Λειτουργικό σου, o driver ή είναι hardware

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.