Jump to content



Recommended Posts

 
Μπορείς να δείξεις πως δεν ξέρεις πολλά επί του θέματος με πολλούς τρόπους, αυτός μάλλον ήταν ο καλύτερος :)
 
Δεν έχω κάτι άλλο να πω, δεν υπάρχει λόγος.
Άλλος το έχει επάγγελμα και σοβαρό χόμπι και μιλάει με έργα, άλλος με αέρα.

Καλή συνέχεια
Δεν ασχολούμαι με φωτογραφία επαγγελματικά και δεν ισχυρίστηκα κάτι για τις γνώσεις μου. Ερασιτεχνικά ασχολούμαι με μια παλια entry level DSLR). Έχω διαβάσει αρκετά reviews όμως και έχω δει αρκετά videos από επαγγελματίες που πίνουν νερό στο όνομα των mirrorless (και να σου πω με πείθουν πολύ περισσότερο από τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σου).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι λετε; Ο βασικος λογος ειναι η εργονομια υπερ των dslr. Ουτε ποιοτητες ουτε τπτ.
Το οτι μπορεις να εχεις τον ελεγχο της μηχανης σου με κλειστα τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, gdp77 said:

Δεν ασχολούμαι με φωτογραφία επαγγελματικά και δεν ισχυρίστηκα κάτι για τις γνώσεις μου. Ερασιτεχνικά ασχολούμαι με μια παλια entry level DSLR). Έχω διαβάσει αρκετά reviews όμως και έχω δει αρκετά videos από επαγγελματίες που πίνουν νερό στο όνομα των mirrorless (και να σου πω με πείθουν πολύ περισσότερο από τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σου).

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

Κατάλαβα... μεγάλος fan των τρανών reviewers FroKnowsPhoto και DigitalRev TV :D

Gotcha!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως η σύγκριση ξέφυγε λίγο. Αν κατάλαβα σωστά ο @billpeppas όταν έγραψε τα πλεονέκτηματα των DSLR αναφερόταν περισσότερο στη χρήση που θέλει να κάνει το παλικάρι που ψάχνει DSLR.

 

Μετά πήγαμε σε γενικότερη σύγκριση. Η αλήθεια είναι ότι με λίγα χρήματα, δηλαδή αρκετά λιγότερα από αυτά των mirrorless μπορείς να έχεις κορυφαία ποιότητα εικόνας και 1-2 πράγματα παραπάνω όπως μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, εικονοσκόπιο, φακούς κτλ.

 

Από την άλλη, με μία mirrorless εξασφαλίζεις συνήθως μικρότερο σώμα και κατά τα λεγόμενα dpreview καλύτερο βίντεο. Από εκεί και πέρα μην το ψάχνετε και πάαααααρα πολύ. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει απίστευτα. Τι να πρωτογράφουμε για παράδειγμα για την α9, την RX1 ή την EOS 5D. Μην ξεφεύγουμε, μιλάμε για μηχανές 2000 έως 4000€.

 

Και τις περισσότερες δύσκολα θα τις δοκιμάσουμε προσωπικά, παρά μόνο από reviews. Και αυτά μόνο από ανεξάρτητους, γιατί τα χορηγούμενα πάνε σύννεφο (δεν λέω ονόματα).

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, μιλάμε να πάρει μικρή κάμερα... όταν λέμε για φωτογραφία και βίντεο τοπίου που σημαίνει τρίποδο σταθερό και καλό ( μόνο μικρό δεν είναι αυτό ).

Το λιγότερο αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως κι εγω που εχω μιλησει με καποιους ανθρωπους που ασχολουνται καπως παραπανω, ενω αναγνωριζουν τα καλα των mirrorless δεν τις προτιμανε και το μικρο μεγεθος ειναι ενας βασικος λογος. Ναι μεν γλυτωνεις μεγεθος και βαρος αλλα αυτο χτυπαει παρα πολυ αρνητικα στην εργονομια. Ασε που ο δε επαγγελματιας που θα παει να κανει 2-3 χιλιαδες κλικ εχει κουμπωμενο ενα τεραστιο battery grip οποτε το μεγεθος παει περιπατο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολύ ελιτισμός κ'  έτσι, Nikon DSLR master race, λες και όλοι έχετε D4 +++ :hehe:  

 

Οι επαγγελματίες με το παιδι που θέλει να παρει εντρι λεβελ μηχανή στα 400 που κολλάνε? Ο πιο δευτεραντζα φακός μιας Phase one (επαγελματίες δεν είπαμε) κοστίζει όσο ένα καλό μικρομεσαίο αυτοκίνητο. 

Επαγγελματικό gear μπορείς να το νοικιάσεις ευκολα με σχετικά λίγα λεφτα, δεν είναι out of this world. Αλλά δεν είναι για καθημερινή χρήση, οπως δεν είναι για καθημερινή χρήση ένα Λεοπαρντ2 ή ένα μονοθέσιο Φ1. 

 

Για τον 24αρη της κανον ισως υπερβαλετε που λετε πως ο αντιστοιχος της νικον είναι πολυ καλυτερος. Δεν είναι το ιερο δισκοποτηρο των entry level η 3400. Ειναι στα ίδια με τον 24αρη της canon ο 24αρης ο δικός της. Και η νικον έχει ανυπαρκτο live view και af σε βιντεο, η κανον έχει το καλύτερο απ ολες τις  σλρ.

 

Δεν υποστηρίζω ουτε κανον ουτε νικον, οι μετοχές μου όλες είναι στην Τεσλα,  όμως η κανον έχει αρκετές επιλογές σε φτηνούς κροπ φακούς. Η νικον οχι.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Ρε παιδια πολύ ελιτισμός κ'  έτσι, Nikon DSLR master race, λες και όλοι έχετε D4 +++ :hehe:  

 

Οι επαγγελματίες με το παιδι που θέλει να παρει εντρι λεβελ μηχανή στα 400 που κολλάνε? Ο πιο δευτεραντζα φακός μιας Phase one (επαγελματίες δεν είπαμε) κοστίζει όσο ένα καλό μικρομεσαίο αυτοκίνητο. 

Επαγγελματικό gear μπορείς να το νοικιάσεις ευκολα με σχετικά λίγα λεφτα, δεν είναι out of this world. Αλλά δεν είναι για καθημερινή χρήση, οπως δεν είναι για καθημερινή χρήση ένα Λεοπαρντ2 ή ένα μονοθέσιο Φ1. 

 

Για τον 24αρη της κανον ισως υπερβαλετε που λετε πως ο αντιστοιχος της νικον είναι πολυ καλυτερος. Δεν είναι το ιερο δισκοποτηρο των entry level η 3400. Ειναι στα ίδια με τον 24αρη της canon ο 24αρης ο δικός της. Και η νικον έχει ανυπαρκτο live view και af σε βιντεο, η κανον έχει το καλύτερο απ ολες τις  σλρ.

 

Δεν υποστηρίζω ουτε κανον ουτε νικον, οι μετοχές μου όλες είναι στην Τεσλα,  όμως η κανον έχει αρκετές επιλογές σε φτηνούς κροπ φακούς. Η νικον οχι.

 

 

Μιας και μιλάμε για νέο στον χώρο, και δεν ξέρουμε πόσο και αν θα εμβαθύνει στο photoshop ώστε να κάνει exposure blending κλπ, και μιλάμε για φωτογραφία τοπίου, η διαφορά 3 stops στο Dynamic Range που ρίχνουν οι Nikon στις Canon είναι σημαντικό μέρος της επιλογής.

 

Οι φθηνοί φακοί που λες, οκ, αλλά για σύγκρινε ας πούμε τον 50mm f/1.8 99euro της Canon με τον αντίστοιχο 50mm f/1.8 της Nikon ( 199euro last time I checked )

Ο Canon είναι πιο φτηνιάρικο πλαστικό από αυτά της Huawei, και σαν ποιότητα εικόνας είναι μέρα με τη νύχτα.

Για επιλογές μια χαρά έχει, ειδικά για landscape photography, έχει πολλές καλές 3rd party λύσεις ( Tamron, Tokina, Sigma ), καθώς και μερικούς Nikon, και φυσικά, αφού μιλάμε για αρχάριο και όχι επαγγελματία, γιατί όχι και με τον μαμά 18-55mm VR 2 ?
Άσχημος σας πέφτει ?

Σου βγάζω άνετα φωτογραφία τοπίου με τον 18-55mm VR που να μην μπορείς να καταλάβεις αν βγήκε με αυτόν τον φτηνιάρικο ή με έναν 16-35 f/4 π.χ. που έχει υπερτριπλάσια αξία...

 

υ.γ. Βίντεο τοπίου λέει το παιδί να υπενθυμίσω... το γρήγορο video autofocus εδώ είναι πολύ χρήσιμο... not.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, billpeppas said:

Ο Canon είναι πιο φτηνιάρικο πλαστικό από αυτά της Huawei, και σαν ποιότητα εικόνας είναι μέρα με τη νύχτα.

 

True as f#$%. Δεν το γράφω μην φάμε report. Αλλά παιδιά αυτό ΚΑΡΑ-ισχύει. Ειδικά στις φθηνές της Canon ακούς και κράτσα-κρούτσα. No kidding. Μην με φάτε όμως! Δεν λέω για όλες τις Canon ε. Απλά 2-3 entry μοντέλα είναι ποιοτικά κατώτερα από τα αντίστοιχα Nikon. 

 

33 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Δεν είναι το ιερο δισκοποτηρο των entry level η 3400.

 

Όχι, συμφωνώ. Αλλά κατά τη διάρκεια της κουβέντας ήδη έχει πέσει σε προσφορά στα 379€ (kit). Δεν αξίζει; Εγώ τη θεωρώ value for money. 

 

32 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Οι επαγγελματίες με το παιδι που θέλει να παρει εντρι λεβελ μηχανή στα 400 που κολλάνε?

 

Φαγωνόμαστε για να έχει suspense :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas

 

3 στοπ ο 24αρης της κανον με τον 24αρη της νικον?  Δωσε πηγή.  Aκόμα και το DXO 0.5 stop διαφορά δίνει. 13.4 vs 13.9. 

A, και 14bit αρχεια η κανον οχι τα 12 της νικον.

 

Εχω τον 18-55 vr2 και είναι jumbo toy ρε φίλε. Σορρυ κιολας. Δε βλεπω διαφορα απο τον επίσης σκουπίδι φακό κανον 18-55STM. Προτιμώ τον 18-55XF Fujinon μου.

 

Αναφερόμουν σε κροπ φακους όπως  Ο 10-18 στα 200 κατι, 24μμ pancake,  40μμ pancake, nifty-two-fifty (55-250mm)

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Την 2000D δεν πρότεινες ? Κάπου στα 11 κάτι DR έχει ( στο sweet spot της όσον αφορά τo ISO ).

 

Ειπα πως εκτος απο την 1300 υπάρχει η 2000 η  200 και η 750.  Προτεινα την 200.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Ειπα πως εκτος απο την 1300 υπάρχει η 2000 η  200 και η 750.  Προτεινα την 200.

 

Προσωπικά, πάλι την D3400 θα έπαιρνα :D Ξεκινώντας από το μεγάλο πλεονέκτημα της τιμής (πω μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω για τιμές :D )

 

8 minutes ago, GoMaR said:

Mirrorless δεν εχω ιδεα. Δε τις θεωρω μηχανες :D

 

Κάνε edit προλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος trib έγραψε:

Προσωπικά, πάλι την D3400 θα έπαιρνα :D Ξεκινώντας από το μεγάλο πλεονέκτημα της τιμής (πω μάλλιασε η γλώσσα μου να λέω για τιμές :D )

 

 

Προσωπικα, με εκνευρίζουν ολα αυτα τα πλαστικά πραγματα. Και οι μηχανες και οι φακοί τους. Προτιμώ να είναι μεταλλικά και προτιμώ να μη χρειαζεται να παιζω τετρις με τα μενου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Ειπα πως εκτος απο την 1300 υπάρχει η 2000 η  200 και η 750.  Προτεινα την 200.

 

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-200D-versus-Nikon-D3400___1171_1105

 

Υποδεέστερη, όχι υπερβολικά, αλλά και ταυτόχρονα ακριβότερη ( 419€ το κιτ D3400 + 18-55, 532€ το κιτ 200D + 18-55 )

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, billpeppas said:

 

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Canon-EOS-200D-versus-Nikon-D3400___1171_1105

 

Υποδεέστερη, όχι υπερβολικά, αλλά και ταυτόχρονα ακριβότερη ( 419€ το κιτ D3400 + 18-55, 532€ το κιτ 200D + 18-55 )

 

Η 200D έχει το Dual Pixel γι'αυτό η Canon την κοστολογεί τόσο ψηλά. Αλλά ναι, δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα. Και δεν έβαλαν ούτε τον IS να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,

Το ληψη βιντεο τοπίων που λέει ο TS κατα πασα πιθανότητα εννοεί timelapse. H 200 έχει timelapse. 

 

Το DPaf αξίζει την διαφορά,  σε γενική χρήση, κρίνοντας από μιρορλες κανον που έχω δοκιμάσει.

 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια κάμερα ειπα να πάρω και ζαλίστηκα να διαβαζω ρε :D Μην τρώγεστε...Το θέμα ειναι να πάρω κάτι και να μ κρατήσει μια 5 χρόνια..Αν δεν μ έλεγε ο φίλος για αυτην την sony ουτε καν θα την έψαχνα..:P Την ειχε πάρει για εφεδρική μηχανη αλλά δεν το βόλεψε εχει βγάλει 50 φωτογραφίες κ 5 βιντεο..Την ξέρω την μηχανη..Απλα επειδή ειναι 400€ είπα μήπως σε αυτα τα λεφτα υπάρχει κάτι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.