Jump to content


Γενικά για 3d προγράμματα, Rendering και Animation


Recommended Posts

2 hours ago, pnick said:

To είδα. Ευχαριστώ. Είναι Sci-Fi όπως βλέπω, βιομηχανικό στυλ με hard surfaces, αλλά δεν μπορώ να βγάλω πολλά συμπεράσματα για το φως (αντανακλάσεις, refraction, caustics κ.λπ.). Θα περιμένω κάτι πιό ολοκληρωμένο, όταν μπορέσεις.

 


Τι σκηνη θες να σου κανω;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:


Τι σκηνη θες να σου κανω;

 

Όχι να κάνεις για μένα κάτι. Λέω, όταν υπάρχει κάτι έτοιμο, όπως το πρώτο render που ανέβασες με το Vray, τότε θα ήθελα να το δώ. Κάτι που να έχει πιό πολύπλοκο φωτισμό και αντανακλάσεις ώστε να δώ τις δυνατότητες του Redshift. Από περιέργεια απλά. 

19 minutes ago, GoMaR said:

Αμαν εσεις οι αρχιτεκτονες/Πολ.Μηχαν. με τα ετοιμα αντικειμενα σας :p

 

Το Audi που είναι φτιαγμένο όλο από μένα δεν σου κάνει...; ? Έχω κάνει και πολύπλοκα πράγματα από μοντέλα. Θα ανεβάσω σιγά - σιγά. Φεύγω για διακοπές σήμερα, οπότε από βδομάδα τα νεώτερα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pnick said:

 

Όχι να κάνεις για μένα κάτι. Λέω, όταν υπάρχει κάτι έτοιμο, όπως το πρώτο render που ανέβασες με το Vray, τότε θα ήθελα να το δώ. Κάτι που να έχει πιό πολύπλοκο φωτισμό και αντανακλάσεις ώστε να δώ τις δυνατότητες του Redshift. Από περιέργεια απλά. 

 

παρε μια απο τις πιο γνωστες δουλειες στον χωρο του 3D με redshift.
 


 

Επισης αλλη μια εξαιρετικη δουλεια Ελληνων ειναι οι Αφοι Φυλλαδιτοι. Ο Σταυρος και ο Αντωνης. Τα ξερω τα παιδια. 
Εβγαλαν προσφατα το short film PROTEUS 
Το στουντιο τους τωρα ξεκινησε σαν Floating VFX house.

Και αυτο με redshift.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

..να μπω κ γω στην ομάδα.

Ασχολήθηκα με 3Ds Max και VRay όταν ήμουν στο Πολυτεχνείο αλλά όχι όλα τα χρόνια καθώς κάποια στιγμή έπρεπε να τελειώσει και η σχολή.

Έκανα αρκετές σκηνές (δε θυμάμαι που έχω τα αρχεία για να ανεβάσω να γελάσετε λίγο) και με mental ray αλλά η VRay μεσουρανούσε τότε.

 

Απογοητεύτηκα από το γεγονός ότι πιτσιρίκια που είχαν ασχοληθεί λίγο παραπάνω έκαναν παπάδες, τη στιγμή που εγώ πάλευα για να κάνω το modelling.

Είδα και άλλους 3d artists (πχ Marek Denko) που είχαν φτάσει σε επίπεδο Μέσσι και κάπου εκεί το άφησα.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μη πεφτεις σε αυτη τη παγιδα. Ξερεις ποσο καιρο χαζευα στο artstation δουλειες αλλωνων και λεω που παω εγω με τα boxes μου και τις σφαιρες μου;
Δε ξερεις ο αλλος ποσες ωρες εχει ασχοληθει, αν δουλευει, αν εχει προσωπικη ζωη. Ο καθενας προσπαθει με τον τροπο του. 
Καιρος να ξανα αρχισεις να φτιαχνεις καμμια απλη σκηνη :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @GoMaR αν και εγώ έχω πέσει στην ίδια παγίδα στο παρελθόν βλέποντας έργα άλλων και που δεν υπήρχε περίπτωση να τα πλησιάσω ποτέ, επειδή χρειάζεται απόλυτη αφοσίωση και ατελείωτες ώρες δουλειάς, που εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να διαθέσω. Για ερασιτέχνης πάντως δεν έχω παράπονο, έφτασα σε κάποιο σημείο ικανοποιητικό για μένα. 

 

Είμαι από κινητό, αλλά έχω μερικά renders στο αρχείο. Ανεβάζω ένα έργο που έκανε καλή εντύπωση στην κοινότητα των blender artists. 

Αυτό που μου άρεσε στο blender, πέρα από τις δυνατότητες του προγράμματος και το γεγονός ότι είναι open source και δωρεάν, είναι η τεράστια κοινότητα που το περιβάλλει και το εξελίσσει, καθώς και το ατελείωτο υλικό που υπάρχει και μπορεί να βοηθήσει ακόμα και ερασιτέχνες όπως εγώ να προχωρήσουν αρκετά από μόνοι τους.

 

Bath 12 final post PS.jpg

  • Like 3
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο render είναι από τα κάπως πιο πρόσφατα που έκανα. Βρήκα όμως και ένα από τα πρώτα μου μοντέλα με το Rhino (από tutorial φυσικά). Το rendering το είχα κάνει με το keyshot 5 νομίζω. Καλός (cpu) renderer για παρουσίαση προϊόντων, αυτοκινήτων κλπ, δύσχρηστος για αρχιτεκτονικά και πιο βαριά renders. 

droid basic PS.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, GoMaR said:

Ωραιο Modeling

Ευχαριστώ. Το μπάνιο πώς σου φάνηκε σαν σύνθεση; Τα περισσότερα κομμάτια είναι δικά μου, και μερικά έτοιμα. 

 

Παρεμπιπτόντως, φτιάχνεις πολύ ρεαλιστικά υλικά. Το έχεις.?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pnick said:

Το μπάνιο πώς σου φάνηκε σαν σύνθεση; Τα περισσότερα κομμάτια είναι δικά μου, και μερικά έτοιμα. 


Φωτεινο, ξεκαθαρο, ωραια ολα και πολυ καλα υλικα. Δεν εχει να ζηλεψει κατι το blender απο αλλα προγραμματα.
Παντως κατι με "χαλαει" στον φωτισμο. Εχεις βαλει εξτρα φως που δε χρειαζεται; Πχ φως απο πανω για τα fill in..

 

Παντως αυτο με την μπανανα, ειχα πει δωσει 7 ωρες στον εαυτο μου για να το φτιαξω. Οποτε εστησα την σκηνη απο το 0 και οτι καταφερα σε ενα 7-8ωρο μεσα..

Μια αλλη δοκιμη που επαιζα με υλικα του Vray ειναι αυτο. (Ενα απλο box ειναι)
Της πουτ@νας γινεται στο υλικο :hehe:

brickwall.jpg

materials.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

Παντως κατι με "χαλαει" στον φωτισμο. Εχεις βαλει εξτρα φως που δε χρειαζεται; Πχ φως απο πανω για τα fill in..

Ευχαριστώ για την κριτική. Έχεις απόλυτο δίκιο. Γενικά, εσωτερικός φωτισμός σημαίνει λιγότερο εξωτερικό φώς και το αντίστροφο, για ένα ισορροπημένο render. Αυτή η σκηνή κανονικά, με τόσο εσωτερικό φως, έπρεπε να είναι νυχτερινή. Χαίρομαι που συνομιλώ με ανθρώπους που καταλαβαίνουν από σύνθεση (εσύ είσαι και δεινός φωτογράφος), και έτσι έχω πολλά να ωφεληθώ.

 

Ως προς την πολυπλοκότητα των υλικών, το blender δεν το ξεπερνά κανένα. Την άλλη βδομάδα, που θα είμαι Αθήνα, θα ανεβάσω ένα έργο μου με απίστευτα πολύπλοκα υλικά. Θέλεις δυο οθόνες για να δεις όλο το node system κανονικά. Τώρα από το κινητό, δεν μπορώ να γράψω πολλά για αυτό. 

 

Αν βρω τίποτα από το αρχείο στα mail κλπ θα ανεβάσω. 

 

Επίσης, με έπεισες να κοιτάξω σοβαρά το substance painter. Μου άρεσε πολύ η βάρκα σου. Είχα κατεβάσει και τα προγράμματα και tutorials κάποτε, αλλά δεν ασχολήθηκα. Αν θέλεις πρότεινε κάποια καλή σειρά μαθημάτων για να το μάθω αν είναι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια εσωτερικη σκηνη μπορει να φωτιζεται μονο απο το εξωτερικο φως. Με πλαινο ηλιο / hdri και σε συνδιασμο με 1-2 φωτακια για ατμοσφαιρα εισαι αρχοντας.
Απο εκει και περα διαλεγεις η νυχτερινο φουλ η μερα. Αλλα το φως της ημερας ειναι παντα πιο δυνατο. Στη παραπανω σκηνη, συμβαινει μαλλον το αντιθετο :P

 


Στα γρηγορα αλλο ενα προτζεκτ με substance painter.

 

iasonas-raptopoulos-baseball-bat.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό βαρέλι που είχα φτιάξει με το blender. Τα textures όλα στο photoshop. Το είχα ανεβάσει και turbosquid, αλλά χωρίς τύχη μέχρι τώρα.

FNM_Barrel_Context_1.jpg

 

Ps Ωραία τα textures με το SP!

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pnick said:

Ευχαριστώ για την κριτική. Έχεις απόλυτο δίκιο. Γενικά, εσωτερικός φωτισμός σημαίνει λιγότερο εξωτερικό φώς και το αντίστροφο, για ένα ισορροπημένο render. Αυτή η σκηνή κανονικά, με τόσο εσωτερικό φως, έπρεπε να είναι νυχτερινή. Χαίρομαι που συνομιλώ με ανθρώπους που καταλαβαίνουν από σύνθεση (εσύ είσαι και δεινός φωτογράφος), και έτσι έχω πολλά να ωφεληθώ.

 

Ως προς την πολυπλοκότητα των υλικών, το blender δεν το ξεπερνά κανένα. Την άλλη βδομάδα, που θα είμαι Αθήνα, θα ανεβάσω ένα έργο μου με απίστευτα πολύπλοκα υλικά. Θέλεις δυο οθόνες για να δεις όλο το node system κανονικά. Τώρα από το κινητό, δεν μπορώ να γράψω πολλά για αυτό. 

 

Αν βρω τίποτα από το αρχείο στα mail κλπ θα ανεβάσω. 

 

Επίσης, με έπεισες να κοιτάξω σοβαρά το substance painter. Μου άρεσε πολύ η βάρκα σου. Είχα κατεβάσει και τα προγράμματα και tutorials κάποτε, αλλά δεν ασχολήθηκα. Αν θέλεις πρότεινε κάποια καλή σειρά μαθημάτων για να το μάθω αν είναι. 

Έχουν κοντά στα 20 tutorials στο δικό τους κανάλι στο youtube και επίσης δες και στο cgpeers,αν δεν σ'αφήσει να γραφτείς σου δίνω ευχαρίστως τους κωδικούς μου.
Έχει ένα μεγάλο κοντά στα 17gb αλλά σπάνια μπαίνει ο seeder,έχω μείνει στο 67% αλλά θα το τελειώσω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, raziel said:

σου δίνω ευχαρίστως τους κωδικούς μου.

Ευχαριστώ πολύ. Είμαι παλιό μέλος...? . Έχω εκατοντάδες gb σε tutorials και υλικό. Μόλις γυρίσω Αθήνα θα το κοιτάξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το πρώτο μου έργο στο blender. Tutorial από cgmasters. Πολυθρόνα τύπου barcelona. Έχω και μια τελευταία με μεγάλη ακρίβεια σε σχέση με την αυθεντική barcelona. Θα την ανεβάσω κάποια στιγμή.

1718609_orig_1531504469474.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ωραια πραγματα μπραβο.

 

θυμαμαι το ψιλοσοκ που ειχα παθει πριν καμια 7ετια οταν συναδελφος τυχαια μου ειπε οτι οι μηχανες που βλεπεις στα σαιτ και στα φυλλαδια της καθε μαρκας δεν ειναι κατα κανονα φωτογραφιες αλλα render ?

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.