Jump to content



Γενικά για 3d προγράμματα, Rendering και Animation


Recommended Posts

Λοιπον αφου μου εβγαλε την ψυχη ο Redshift με τα μαπς απο το substance..

του πεταξα ενα νερο στα γρηγορα, ενα hdri και τελος.

Η αποσταση στο διαφημιστικο θα ειναι πιο μακρια, οποτε και αυτη η λεπτομερια που εφτιαξα ειναι υπερ αρκετη. Απλα παντα φτιαχνουμε περισσοτερο μηπως προτιμησει ο πελατης να το φερει πιο κοντα το αντικειμενο.

Τα χρωματα ειναι βασει προιοντος.
 

2.jpg3.jpg1.jpg

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Λοιπον αφου μου εβγαλε την ψυχη ο Redshift με τα μαπς απο το substance..

του πεταξα ενα νερο στα γρηγορα, ενα hdri και τελος.

Η αποσταση στο διαφημιστικο θα ειναι πιο μακρια, οποτε και αυτη η λεπτομερια που εφτιαξα ειναι υπερ αρκετη. Απλα παντα φτιαχνουμε περισσοτερο μηπως προτιμησει ο πελατης να το φερει πιο κοντα το αντικειμενο.

Τα χρωματα ειναι βασει προιοντος.
 

2.jpg3.jpg1.jpg

 

 

Πολύ ωραίο Ιάσονα! Άντε να δούμε και την δουλειά σου να παίζει live.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Από ό,τι βλέπω η 2080 έχει σημαντική βελτίωση στο blender rendering σε σχέση με την 1080ti. Το μεγάλο μείον παραμένει η μικρότερη Vram. Θα προτιμούσα 1000 φορές τα 11gb της 1080ti. 

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/grafikkarten/47377-die-geforce-rtx-2080-ti-und-rtx-2080-founders-edition-im-test.html?start=14 

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως στο Vray δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Η διαφορα κυμαινεται στο ~25%. (μιλαω για την 2080τι)
Τωρα αν γραφτει εφαρμογη με RT / tensor cores κλπ δε ξερω.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω εδώ την τελευταία μου δουλειά στο blender. Ευχαριστώ πολύ τον Ιάσονα ( @GoMaR ) για την επικοινωνία που είχαμε, και την βοήθειά του. Ήταν σημαντική. 

Τα περισσότερα μοντέλα είναι δικά μου με texturing στο SP. Κάποια (το φωτιστικό δαπέδου, το φωτιστικό τοίχου, τα βιβλία κ.λπ.) είναι δωρεάν από το 3dsky.org. Θα ακολουθήσουν και κάποια close-ups με dof εν καιρώ. 

 

 

Loft Render Test 12_PS2.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ, γιατί ο άνθρωπος έχει κάνει εκπληκτική δουλειά. Από τις καλύτερες δουλειές εξωτερικού χώρου που έχω δει. Modeling στο Blender και rendering στο Octane Standalone (αν το θυμάμαι καλά).

 

https://blenderartists.org/t/honeycomb-house/1128002

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, pnick said:

Το βάζω εδώ, γιατί ο άνθρωπος έχει κάνει εκπληκτική δουλειά. Από τις καλύτερες δουλειές εξωτερικού χώρου που έχω δει. Modeling στο Blender και rendering στο Octane Standalone (αν το θυμάμαι καλά).

 

https://blenderartists.org/t/honeycomb-house/1128002

Δεσπότες κάνει ο τύπος,μόνο πολύ έμπειρο μάτι θα καταλάβει ότι είναι cgi

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2018 at 12:23 ΠΜ, το μέλος pnick έγραψε:

Το βάζω εδώ, γιατί ο άνθρωπος έχει κάνει εκπληκτική δουλειά. Από τις καλύτερες δουλειές εξωτερικού χώρου που έχω δει. Modeling στο Blender και rendering στο Octane Standalone (αν το θυμάμαι καλά).

 

https://blenderartists.org/t/honeycomb-house/1128002

Whaaaaaaaaaaaaaaaaat? ΤΙΝΑΦΤΟΡΕ!! Δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβω ότι είναι render....

 

 Μπορεί να είμαι παντελώς άσχετος με τα 3d rendering stuff, αλλά παρακολουθώ τις δουλειές σας (ας είναι καλά ο @GoMaR που μου έχει δείξει τι μπορεί να κάνει με την κατάλληλη γνώση και τα κατάλληλα προγράμματα). 

Μπράβο παιδιά! 

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλαμε για artists, ας δωσουμε συγχαρητηρια και στον Ελληνα Σταυρο Καραγιαννη που κερδισε τον διαγωνισμο σε character art.
https://www.artstation.com/contests/wild-west/challenges/42

Το ξερω το παιδι προσωπικα, εχουμε δουλεψει και μαζι 2-3 φορες. Ειναι πολυ καλος στο zbrush και εννοειται εχει λιωσει στο διαβασμα ανατομιας σωματος.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και ξεκίνησα να ανεβάζω μοντέλα σιγά σιγά στο Gumroad και στο Blender Market, είπα να κάνω κάποιες διορθώσεις σε ένα παλιό μοντέλο barcelona chair που είχα φτιάξει. 

Προσπάθησα να βγεί όσο πιό κοντά γινόταν στο αυθεντικό design που διατηρεί η Knoll, όπως εδώ:

 

Spoiler

250L-C___(VO)_VOBLK_FZ.thumb.jpg.eebf277c44914ad067eeaa74f6668071.jpg

 

 

Πιστεύω ότι πλησίασα αρκετά:

1252076057_Barcelonanew1_PS.thumb.jpg.6c9ecebecab542c9f1f8a46cf710c8fd.jpg1372720906_Barcelonanew2_PS.thumb.jpg.e771e0e7fe8bd699de3b6e22424b8845.jpg1841789062_Barcelonanew3_PS.thumb.jpg.ee591ba694d2794ed119978b2b51ce59.jpg717333347_Barcelonanew4_PS.thumb.jpg.cd18fffa28067825f41c27a618b8ea16.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ αυτή τη καρέκλα τν είχα δει σε ένα ξενοδοχείο στην Ουάσιγκτον.

Όλο έλεγα να τν βγάλω φωτογραφία και ολο το ξεχνουσα :p

 

 το project με τν κάψουλα ναυάγησε :(

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.