Jump to content



Γενικά για 3d προγράμματα, Rendering και Animation


Recommended Posts

  • 3 months later...

 

Και πάνω που σκεφτομουνα να το ποσταρω "πικάροντας" Αθηναίους, Θεσσαλονικείς κλπ, σκέφτομαι οτι θα ήταν συνετό να μην "ερεθίσω". Αλλά τελικά με πρόλαβε ο δημιουργός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που εγραψες γιατι δεν εβρισκα το thread. χαχαχα

Σημερα φτιαχτηκε ενα group στο facebook με σκοπο να μαζευτει οσο περισσοτερος λαος του κλαδου μας. Για ανταλλαγη γνωσεων, κριτικες, παρουσιασεις κλπ.
Οσοι ειναι του χωρου, join ελευθερα :)


Διαχειριστης ειμαι εγω με εναν φιλο μου.

https://www.facebook.com/groups/3DViewport/

3dv_r17pp.jpg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

(Άσε και γω μέχρι να το βρω, στο κινητό μάλιστα είδα και έπαθα. Τελικά έβαλα "blender" :p στην αναζήτηση και voila)

 

Εσείς είστε όμως επαγγελματίες. Εμείς οι hobbiστες θέλουμε να σας σκοτώσουμε ώρες ώρες από φθόνο κλπ. Πως θα συνυπάρξουμε σου λέω; Πως;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλισπερα σε ολους και καλιν χρονιαν,

 

δυστιχως δεν μπαινω και πολυ συχνα στο φορουμ οπως παλια

 

εχω δει το νεο σας θεμα σχετικα με  τα 3d , οντως καλη προσπαθεια

 

εγω προσωπικα εδω και πολλα χρονια ασχολουμε με το bryce 3d στην εκδοση 4 που ειτανε δωρεαν στo dvd ενθετο του περιοδικου pc world ελλινικη εκδοση 2006)

 

το bryce 4 εινε μια κουτσουρεμενη εκδοση αλλα πληρως λειτουργικη

 

το bryce χρονολογειτε απο το 1988 και η εκδοση 2 ειτανε εντελως δωρεαν στo ενθετο cd ρομ του περιοδικου pc format (την εχω αλλα δεν δουλευει με τα windows 7)

 

με το bryce ειναι εξεραιτικα πολu ευκολο να διμιουργισει καπιος ομορφα τοπια με θαλασσα, συννεφα, δεντρα αλλα δυστιχως δεν ειναι φωτο ρεαλιστικα

 

το bryce ειναι  τελευταιο στην πυραμιδα των επαγγελαμτικων προγραμματων προγραμματων που χρισιμοποιουντε στην βιομηχανια του κινηματογραφου

 

το bryce δεν εινε κακο προγραμμα εαν ξερεις να να το δουλεψεις για συνκεκριμενους σκοπους

 

μπορεις να κανεις αρκετα εαν εχεις και καπια objects (.obj) oπως λεγουντε που εινε αντικειμενα

 

αναλογα αντικειμενα υπαρχουνε για το 3d max (3ds.) και αλλα τοσο δωρεαν αλλα και με πληρωμη

 

ειναι τελειο στο να κανεις ποστερς αλλα και εχωφυλλα για cdεπίσης το bryce ειναι καλο για εικονες που μπορει καπιος να τις βαλει στις ιστιοσελιδες του

 

τελος με το bryce μπορεις να κανεις καταπλικτηκες εικονες ζωγραφικηs (κυβισμου, αφηριμενης τεχνηs, abstract)

 

 

 στην κορυφη τις πυραμιδας των επαγγελματκικων 3d προγραμματων βρισκουντε τα προγραμματα της γαλλικης vue και ακολουθουνε το houdini, lightwave, cinema 4d

 

σχεδον ολα τα εφφε και συνκεκριμενα σκηνικα για ταινειες γινοντε με τα πιο πανω προγραμματα

 

1000 εβρω και πανω η αγορα ενος 3d προγραμματος οπως τα παραπανω

 

3d auto cad, 3d max… ειναι αλλη κατηγορια και αφορα αρχιτεκτονες, μηχανηκους, σχεδιαστες

 

δεν ξερω εαν επιτρεπετε απο τους κανονες του φορουμ να δοσω καπιους συνδεσμους για περισσοτερες πληροφοριες σε θεματα 3d, animation

 

η πιο κατω εικονα εγινε με το bryce 3d σε διαστημα μολις δεκα λεπτων

 

 

 

 

 

 

 

 

nickonick demo Jan., 28, 2020.jpg

Έγινε επεξεργασία από nikonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επετρεψε μου να σου πω, πως εισαι τελειως λαθος.
Το bryce δεν χρησιμοποιειται πουθενα και για κανεναν λογο.
Κανενα industry δεν δουλευει το συγκεκριμενο προγραμμα για τον λογο οτι ειναι πολυ ξεπερασμενο σε αποτελεσμα.

Οπως επισης εισαι λαθος οτι το 3ds max χρησιμοποιειται για αρχιτεκτονικα.
Εκτος απο gaming industry, commercial, film, ενα μεγαλος μερος ειναι και τα archviz. Αλλα οχι μονο για αυτο.


Το vue και αυτο ειναι ξεπερασμενο.

Δε ξερω τι σχολης εισαι (αν και καταλαβαινω) αλλα εχει προχωρησει πολυ η εξελιξη και αν καποιος παρουσιασει κατι σαν την παραπανω εικονα, σιγουρα θα σβησει απο τον χαρτη της  αγορας.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος παρεξηγησης γιατι πολυ απλα δεν θυμωσα. Ουτε χρειαζεται να σβηστει κανενα post / φωτογραφια.
Απλα επειδη εργαζομαι στον χωρο, σου αιτιολογησα τον λογο που εισαι λαθος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ωρε παλουκάρια που παίρνετε ένα τίποτα και το κάνετε φωτό/βίντεο/κλπ που νομίζεις πως είσαι εκεί, η σειρά 1660/s/ti (άντε και 2060/s με το ζόρι) κάνει δουλειά για enscape/vray καταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.
Το enscape δε το ξερω.. Αλλα μια 2060S ειναι σαν μια 2070 περιπου.
Οποτε μια χαρα κανει.
Επισης ειναι θεμα απαιτησεων. Οσο πιο γρηγορη καρτα βαλεις, τοσο πιο γρηγορα ρεντερς θα κανει. Η δυναμη ποτε δεν ειναι αρκετη :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ξερουμε :( 
Γενικα εχει αρκετα σημεια που βλεπουμε εμεις ως λαθη.
Δυστηχως fine tuning animation remotely ΔΕΝ γινεται..

 

Παντως εχουμε δει αρκετα βιντεος με giulia. Πιστευω οτι στην διορθωση δεν ειναι τοσο λαθος, οσο η επομενη σκηνη που βλεπουμε τον κωλο της. Για μενα εκει ειναι το πιο αδυναμο πλανο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού σου έχω πει παλιά. Είχα τρέλα με το άθλημα κάποτε. Μετά όπως πάει. Χάθηκε η σπίθα...

 

Πάντα τα clay renders, ιδίως όταν είχαν AO on ήταν το αγαπημένο μου μέρος όλου του project. Όταν το έβλεπα το μοντέλο με χρώματα και textures, ξενερωνα. Δεν ξέρω γιατί. Προτειμώ να βλέπω αυτό raw πράγμα... Μπορούσα να χαζεύω ένα "μονόχρωμο" render με τις ώρες.

 

 

Με έκανες και μελαγχόλησα πάλι. 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.