Jump to content


Γενικά για 3d προγράμματα, Rendering και Animation


Recommended Posts

17 hours ago, GoMaR said:

Μη μπλέξεις με κάτι άλλο που δεν είναι ολοκληρωμένο. Ο vray τα καλύπτει όλα μια χαρά. Ειδικά ο next που αν τον αγοράσεις (350€/χρόνο) είναι πολύ παραπάνω από καλος.

Οι άλλοι πρέπει να έχεις εμπειρία για να μπλέξεις. 

Ο redshift καλος χρυσός γρήγορος και δυνατός αλλα vray δεν είναι.

 

Μάλιστα,καλύτερα έτσι γιατί προτιμώ να μάθω κάτι καλά παρά να περάσω μία βόλτα από 2-3 και στο τέλος να μπερδέψω τα μπούτια μου,ευχαριστώ πολύ.
Ελπίζω να λύσω σύντομα τα προβληματάκια με τον ryzen και να ξεκινήσω να σκαλίζω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, pnick said:

Άλλη μια εκπληκτική δουλειά από τον φίλο μου Sunburn (blenderartists.org) εδώ Unico Furniture | FalseTrue

Όλα στο blender φυσικά.

Απίστευτος ο τύπος,μ'αρέσει και το focusing που κάνει σε ορισμένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα δειλά-δειλά να υλοποιώ μια ιδέα για μια σκηνή σχετικά με ένα παλιό δωμάτιο. Πρώτο μοντέλο, μια παλιά κουνιστή καρέκλα, που θα επιχειρήσω να "ντύσω" στο Substance Painter για πρώτη φορά. Το modeling πήρε 2-3 μέρες, από 1-2 ώρες την ημέρα (πολύ χαλαρά, δηλαδή, ίσα-ίσα για να ξεκινήσω να κάνω κάτι). Δεν είναι κάτι φοβερό, αλλά ανεβάζω ένα clay render, έτσι για την πρόοδο του project. 

Rocking_Chair_Clay.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικά tutorials που είδα τις τελευταίες μέρες, και 2-3 πασπάτεμα με το Substance Painter, να ένα πρώτο αποτέλεσμα. 

Δεν είναι τελικό, αλλά προφανώς, το workflow που είχα παλιά, δηλαδή blender-Photoshop-blender, έχει τελειώσει... ? Το SP είναι μια επανάσταση στο texturing, τέλος.

Ας είναι καλά ο @GoMaR που με ξεσήκωσε για το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τα δικά του δείγματα. 

Rocking_Chair_Render_1.png

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από κάποιες διορθώσεις κυρίως χρωματικές, αλλά και στο επίπεδο της φθοράς, έφθασα σε αυτό το αποτέλεσμα (με λίγο PS αυτή την φορά για το contrast περισσότερο).

Rocking_Chair_Render_PS.thumb.jpg.90c5fc0e288c4766761c9fe01c57fd16.jpg

 

Έχω στο νού μου μια τέτοια σύνθεση σαν οδηγό: 

1174485_orig.thumb.jpg.de43a2b49d7554f8e47949f953f6b383.jpg

 

Αν κάποιος έχει κάποια καλή φωτό ή render με παρόμοιο περιεχόμενο, δηλαδή κάποιο παλιό δωμάτιο εποχής, με στοιχεία κάπως νοσταλγικά κ.λπ. ας δώσει καμιά ιδέα. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάτι άλλο παραπλήσιο που να μου τράβηξε το ενδιαφέρον σαν σύνθεση.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμο και ένα παλιό γραφείο που ετοίμασα για την σκηνή. Πήρα ιδέες από διάφορες φωτογραφίες που βρήκα online. Συνολικά 3-4 ώρες modeling στο Blender. Ανεβάζω ένα clay και ελπίζω να βρώ λίγο χρόνο προσεχώς να το ντύσω στο SP.

 

 

Old_Desk_Render_Clay.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μια παλιά καρέκλα γραφείου που έφτιαξα, βλέποντας διάφορες φωτογραφίες online. Είχα ένα δίλημμα σχετικά με το χρώμα, αλλά μου άρεσε αισθητικά αυτό το φθαρμένο σκούρο λούστρο. Textured στο SP, rendered στο Cycles όπως πάντα.  

Desk_Chair_3_PS.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GoMaR said:

Για το Modelling δε μπορω να σου πω κατι γιατι ειναι απλες γεωμετριες.

Έχεις δίκιο. Βέβαια, η τελευταία καρέκλα είχε αρκετές προκλήσεις που δεν φαίνονται (έχω φτιάξει και τον μηχανισμό από κάτω πού δεν φαίνεται ολόκληρος). Προέρχομαι και από cad προγράμματα και το να έχω την ακρίβεια που θέλω δεν είναι τόσο απλό. Το γρήγορο modeling είναι συνήθως και "βρώμικο". Το να είναι γρήγορο και καθαρό είναι η πρόκληση. 

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια πάντως.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστη τοπολογια χρειαζεσαι για το unrwap η αν προοριζεται το αντικειμενο για animation. Αλλιως δε σε νοιαζει αν εχεις τριγωνα / πενταγωνα κλπ.
Ενταξει, εννοειται χωρις υπερβολες αλλα γενικα μη σε νοιαζει τοσο πολυ στα στατικα αντικειμενα.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Σωστη τοπολογια χρειαζεσαι για το unrwap η αν προοριζεται το αντικειμενο για animation. Αλλιως δε σε νοιαζει αν εχεις τριγωνα / πενταγωνα κλπ.
Ενταξει, εννοειται χωρις υπερβολες αλλα γενικα μη σε νοιαζει τοσο πολυ στα στατικα αντικειμενα.
 

 

Και μια ακόμα λήψη ώστε να φαίνεται ο μηχανισμός από κάτω.

Για την τοπολογία, έχεις δίκιο. Προσωπικά, λόγω κολλημάτων δικών μου, χρησιμοποιώ ngons και tris μόνο σε οργανικά σχήματα, όπως ο καναπές που είχα ανεβάσει παλιότερα. Σε απλές γεωμετρίες, όπως τα αντικείμενα που ανεβάζω, επιμένω λίγο στις σωστές καμπύλες και στα quads. Είχα μάθει με το Rhino τόσο καιρό στις class A επιφάνειες, και είναι δύσκολο να βγάλω από πάνω μου την νοοτροπία του CADίστα :). Είναι βίδα, το ξέρω...

Ως προς την καρέκλα, ανέβασα λίγο το bump και μεγάλωσα το μήκος των ποδαρικών ώστε να προεξέχουν λίγο παραπάνω από το κάθισμα προς τα έξω, για την αίσθηση της ισορροπίας. Δεν είμαι 100% ικανοποιημένος, αλλά θα το φτιάξω στην πορεία. 

 

Desk_Chair_4_PS.jpg

dodington-hall-old-fireplace-1929_82142.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, GoMaR said:

Φτασαμε σε ενα επιθυμητο αποτελεσμα στο modelling. Τωρα αναλογα το τι θα μας πει ο πελατης :p

Modelling : Περιπου 7-8 ωρες

 

capsule1.jpg

 

 

Τί ακριβώς είναι αυτό; Μη με παρεξηγήσεις, αλλά δεν το βγάζω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.