Jump to content



Γενικά για 3d προγράμματα, Rendering και Animation


Recommended Posts

3 minutes ago, GoMaR said:

Εντωμεταξύ αυτή τη καρέκλα τν είχα δει σε ένα ξενοδοχείο στην Ουάσιγκτον.

Όλο έλεγα να τν βγάλω φωτογραφία και ολο το ξεχνουσα :p

 

 το project με τν κάψουλα ναυάγησε :(

 

Κρίμα για το project. Ήταν ωραία η σκηνή.

 

Εν τω μεταξύ, ξέρεις πόσο έχει μια αυθεντική barcelona, ε; 5-6000$ τουλάχιστον. Οι ιμιτασιόν έχουν το 1/10 περίπου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δε μπορω να πω πολλα για το Project...ουτε να αποκαλυψω περισσοτερα.


 

ddddd.jpg

 

Υλικο ολο στο redshift.
Καθολου substance.
Modelling (elements) ηταν ετοιμα. Ο σχεδιασμος των κτιριων και πολης ειναι δικος μου(η ιδεα απο concept artist) με τα ετοιμα elements.
Καταλαβαινετε ομως προς τα που πηγαινει η φαση :)

 

 

 

dddddd.jpg

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι ιντελ (6800κ) γιατί όταν αγοράστηκαν δεν είχε κάτι αξιόλογο η amd και έχουμε κάποια μηχανήματα για cpu render και κάποια με κάρτες.

Ο compositor έχει 1950χ με 64 μνήμη και δύο 1080. Όπως και 1700 με δύο 1070.

Εγώ πήγα το μηχάνημα μου με 1700χ με δύο 1070

Και στον υπολογιστή μου(του γραφείου)έχω δύο 1070τι ενώ τα υπόλοιπα απο μια.

Οι χρόνοι των renders είναι ίδιοι σε όλα τα μηχανήματα. (Με ένα 3-5% πιο γρήγορες οι 1070τι)

Δηλαδή στα 2 λεπτά με τις 1070, θα πάει 1:5χ με τις 1070τι

Πάρε μια εικόνα.

Jsnrap = 2x1070

Pc9 = 2x1070ti

Threadripper = 2x1080

 

Καταλαβαίνεις ποιοι έχουν μια κάρτα απο τους χρόνους.

Screenshot_2018-10-19-22-20-22.png

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Σιγά-σιγά θα ενσωματωθούν οι τελευταίες τεχνολογίες και στον Cycles. Το βασικό που περιμένουμε πιό σύντομα είναι το denoising με χρήση Optix που θα επιφέρει μεγάλη μείωση στους χρόνους rendering. Ο λόγος που ο Redshift είναι τόσο γρήγορος σε σχέση με τον Cycles είναι ότι έχει Optix based denoising νομίζω σε κάθε pass ( @GoMaR ). 

Για το RTX υπάρχει κάποια προοπτική (αν καταλαβαίνω καλά όσα λέει ο Ton Roosendaal, ιδρυτής του Blender), αλλά μάλλον όχι τόσο σύντομα. H τεχνολογία Optix θα είναι συμβατή με κάρτες σειράς 1000 και νεώτερες. 

Εδώ και μια πρώιμη προσπάθεια από τον Grant Wilk (Remington Graphics) για integration του Optix Denoiser στον Cycles. Το render έτρεξε με 100 samples σε 2x1080ti και κράτησε μόνο 11 δευτερόλεπτα. Είναι πολύ ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα, ειδικά όσον αφορα στα Caustics,  όπου ο κλασικός path tracer του Cycles πάσχει πολύ.

866a5b91abe7061ba218aab2d81c94504c7441e2 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στις εκδοσεις που εχουμε, δεν χει denoising.. 
οι καινουργιες εχουν απο οσο ξερω.
Με την εκδοση RS 3.0 θα δουμε τρελες βελτιωσεις ειδικα στον χρονο rendering γιατι θα αξιοποιηθει και το RTX.
Απο οτι διαβαζω μια 2080ti , θα ισοδυναμει περιπου με 3,5χ1070..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

Στις εκδοσεις που εχουμε, δεν χει denoising.. 
οι καινουργιες εχουν απο οσο ξερω.
Με την εκδοση RS 3.0 θα δουμε τρελες βελτιωσεις ειδικα στον χρονο rendering γιατι θα αξιοποιηθει και το RTX.
Απο οτι διαβαζω μια 2080ti , θα ισοδυναμει περιπου με 3,5χ1070..

Στο blender δυστυχώς θα αργήσουν να μπουν οι 2000 series. Ήδη κάποιοι την πάτησαν και αγόρασαν βιαστικά κάποιες 2070, 2080 και έχουν θέματα ακόμα και να τρέξει σωστά το πρόγραμμα. Προς το παρόν, η καλύτερη λύση για blenderάδες παραμένει η 1080ti. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
On 10/18/2018 at 11:44 AM, GoMaR said:

Δυστηχως δε μπορω να πω πολλα για το Project...ουτε να αποκαλυψω περισσοτερα.


 

ddddd.jpg

 

Υλικο ολο στο redshift.
Καθολου substance.
Modelling (elements) ηταν ετοιμα. Ο σχεδιασμος των κτιριων και πολης ειναι δικος μου(η ιδεα απο concept artist) με τα ετοιμα elements.
Καταλαβαινετε ομως προς τα που πηγαινει η φαση :)

 

 

 

dddddd.jpg

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
7 hours ago, GoMaR said:

Σε ευχαριστώ Νικόλα!

Νομίζω ότι τώρα είσαι θέση να κρίνεις το αποτέλεσμα και τις δυνατότητες του redshift ε..

 

Μα δεν είχα ποτέ αμφιβολίες για τις δυνατότητες του redshift. Είναι γνωστό ότι αποτελεί έναν από τους καλύτερους gpu renderers αυτή την στιγμή. Τον προτείνω μάλιστα πολύ συχνά, όταν με ρωτάνε για το ποιόν πρόγραμμα να επιλέξουν για gpu rendering. Περισσότερο ήθελα να δώ κριτικές από κάποιον που τον χρησιμοποιεί συστηματικά, όπως εσύ ας πούμε, για το workflow και το πόσο εύκολο είναι να φτάσεις σε καλό αποτέλεσμα. Με τα έργα σου φαίνεται πολύ καλά αυτό. 

Το ότι επιλέγω εγώ προσωπικά άλλα προγράμματα, είναι άλλο θέμα. 

Γενικότερα μιλώντας, έρχονται πιστεύω χρυσές εποχές για το gpu rendering. Ακόμα και το Cycles που είναι open source έχει κάνει άλματα. Τον τελευταίο χρόνο έχουμε δει αλλαγές που επέφεραν βελτιώσεις από 100-200% στις ταχύτητες (ανάλογα με την σκηνή). Θα ενσωματωθεί έστω και αργά το Optix για denoising, ήδη κάποιοι πειραματίζονται με τον Intel Open Image Denoise με καλά αποτελέσματα, έχει φτιαχτεί και ένα $addon, το e-cycles το οποίο μειώνει τους χρόνους ακόμα περισσότερο (μιλάμε για ταχύτητες μέχρι x2). Οπότε, και για εμάς τους blenderάδες οι καιροί είναι ενδιαφέροντες. Βασικός παράγοντας είναι ότι έχει μειωθεί η τιμή της Vram. Τα 24gb κοστίζουν πλέον 2500€ (RTX Titan), όταν πριν ένα χρόνο ήθελε κάποιος τουλάχιστον 6Κ€ για τόση μνήμη. 

 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.