Jump to content


LAPTOP RAM ΕΡΩΤΗΣΗ


Recommended Posts

Καλησπερα

Μια ερωτηση διοτι με εχουν ψιλομπερδεψει απο τη εταιρια.

Εχω εναν φορητο ACER ASPIRE 7738G.

Επανω γραφει οτι εχει 2Χ2 DDR3  συνολο 4 g μνημη. Στο speccy  λεει 2χ2 ddr3 533mhz

Aρα εγω καταλαβαινω οτι παιρνει μνημες ddr3 στα 1066 (σωστα?????)

Ψαχνοντας στο διαδικτυο λοιπον και θελοντας να βαλω 2Χ4 συνολο 8gb για να παρει λιγο μπρος το εργαλειο, πεφτω πανω στο εξης θεμα.

Αλλου λεει οτι παιρνει DDR2 και αλλου DDR3. Ωπα λεμε.........εδω κατι παιζει. Μεσες ακρες εμαθα οτι εβγαιναν 2 εκδοσεις με DDR2  και μετα με DDR3. μαλισταααααα... προκοψαμε τωρα.

 

Τι κανουμε??? Τηλ στην ACER. ναι αμα απαντησουν ποτε βεβαια. Οποτε μπαινω στο site και βρισκω online chat.  wow !!!! πηραμε μια ανασα. Ελα ομως που το τσατ ειναι για Αμερικη και Καναδα.

Του λεω του τυπου το προβλημα μου και κομπλαρει............................εκει λοιπον μου σκαει το παραμυθι οτι προφανως εχει 2 εκδοσεις. Με DDR2 kai DDR3. Και αυτο διοτι αν ειναι μεν DDR2 δεν παιρνει πανω απο 4gb.

Αν ειναι DDR3 παει μεχρι 8. Αρα του λεω και μου λεω οτι συμπερασματικα (ισως δλδ)??????? εφοσον ειναι DDR3 παει μεχρι 8.

 

Και τωρα τι κανουμε???? Ψαχνουμε να βρουμε μνημες ή δεν ψαχνουμε??? Αρα καταληγω στο συμπερασμα οτι μονο μια δοκιμη θα μας πεισει. (και βεβαια εχει windows 7 X64 αν ρωτησει καποιος).

Και ρωταω παλι εγω τωρα : αν βρω στα 1066 2χ4 οκ. Αν βρω στα 1300 ή στα 1600 κανουν???? (γνωστης δεν ειμαι, λιγα πραγματα και αυτα για pc). 

Mηπως μπορει καποιος να με βοηθησει??????

Ειναι αμαρτια να το βαλω αποθηκη διοτι δεν εχει δουλεψει σχεδον καθολου. Με 8αρα μνημη θα πεταει.

Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία από danaos
1
Link to comment
Share on other sites

Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι πολλές εκδόσεις του έχουν DDR2 VRAM στην κάρτα γραφικών, ίσως και από εκεί να προκύπτει η αμφισημία.
Όπως και να έχει, αυτό που λέει το speccy είναι αξιόπιστο, επομένως είναι σαφές ότι φοράς DDR3. Εξίσου εύκολο θα ήταν να δεις τα ίδια τα SODIMMs, τα οποία προφανώς είναι DDR3.

Τώρα στα δύσκολα:

Η συμβατότητα με μνήμες δεν είναι 100% εγγυημένη. Καλό θα ήταν να ψάξεις κάποια λίστα συμβατότητας για τον φορητό σου, ή να εξασφαλίσεις ότι μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα τις μνήμες που θα αγοράσεις. Πάντως ακόμα και μνήμες που είναι πιστοποιημένες για μεγαλύτερες ταχύτητες μπορούν να δουλέψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Με μία γρήγορη ματιά είδα ότι πολλές εκδόσεις του έχουν DDR2 VRAM στην κάρτα γραφικών, ίσως και από εκεί να προκύπτει η αμφισημία.
Όπως και να έχει, αυτό που λέει το speccy είναι αξιόπιστο, επομένως είναι σαφές ότι φοράς DDR3. Εξίσου εύκολο θα ήταν να δεις τα ίδια τα SODIMMs, τα οποία προφανώς είναι DDR3.

Τώρα στα δύσκολα:

Η συμβατότητα με μνήμες δεν είναι 100% εγγυημένη. Καλό θα ήταν να ψάξεις κάποια λίστα συμβατότητας για τον φορητό σου, ή να εξασφαλίσεις ότι μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα τις μνήμες που θα αγοράσεις. Πάντως ακόμα και μνήμες που είναι πιστοποιημένες για μεγαλύτερες ταχύτητες μπορούν να δουλέψουν.

χμμμμ αρχιζεις να ξεδιαλυνεις λιγο το τοπιο  λολ. και εγω λεω οτι το speccy αυτο λεει αυτο ειναι. σκεφτομαι λοιπον για 2Χ4 DDR3 στα 1066 Mhz για αρχη.

 

Θεμα νουμερο 2: παιρνει 8 ή δεν παιρνει??? λογικα με DDR3 παιρνει, με DDR2 οχι. αυτο οντως λυνεται οπως και το 1ο με μια δοκιμη.

 

Να διαβασω τις ram???? xaxaxaxaxaxaxaxaxaxa!!!!!!! καλο αυτο, αλλα θελω μεγεθυντικο φακο γμτ μου λογω ηλικιας. Πανε και αυτοι και βαζουν κατι γραμματοσειρες.....

Μολις αποκρυπτοφραφiσω τι λενε πανω οι ram σε ενημερωνω μπας και βοηθησεις..........thanks!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, danaos said:

Θεμα νουμερο 2: παιρνει 8 ή δεν παιρνει??? λογικα με DDR3 παιρνει, με DDR2 οχι. αυτο οντως λυνεται οπως και το 1ο με μια δοκιμη.

 

 

Διαβασε το manual για να δεις τι max ποσοτητα μνήμης παίρνει, αν και για ddr3 τα 8 λογικα θα τα βλεπει χωρίς πρόβλημα. Επισης προσεξε γιατι οι τελευταιες ddr3 ήταν στα 1,35v ενώ οι πρώτες στα 1,5v. Δες με το cpu-z τι είναι αυτές που φοράει.

 

Να ειναι μεγαλύτερη ταχύτητα οι καινουριες δεν σε πειράζει, απλά δεν θα ΄πιασει τις μέγιστες ταχύτητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Eddie έγραψε:

 

Διαβασε το manual για να δεις τι max ποσοτητα μνήμης παίρνει, αν και για ddr3 τα 8 λογικα θα τα βλεπει χωρίς πρόβλημα. Επισης προσεξε γιατι οι τελευταιες ddr3 ήταν στα 1,35v ενώ οι πρώτες στα 1,5v. Δες με το cpu-z τι είναι αυτές που φοράει.

 

Να ειναι μεγαλύτερη ταχύτητα οι καινουριες δεν σε πειράζει, απλά δεν θα ΄πιασει τις μέγιστες ταχύτητες.

ok thanks θα το δω και αυτο

Link to comment
Share on other sites

Operating system 
MS Windows VISTA    ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ WINDOWS 7 ULTIMATE X64 

Processor 
Intel Mobile Core 2 Duo T6400 @ 2.00GHz 
Penryn 45nm Technology 

RAM 
4.00 GB Dual-channel DDR3 @ 399MHz (6-6-6-15) 

Motherboard 
Acer JM70 ( U2E1) 

Graphics
General PnP screen (1600x900 @ 60Hz) 
1024MBGeForce GT 130M (Acer Incorporated [ALI]) 

Hard disks 
313GB Western Digital WDC WD3200BEVT-22ZCT0 (SATA) 

Optical Discs 
TSSTcorp CDDVDW TS-L633B 

Audio 
High Definition Audio Device 

 

αυτα βρηκα     κατα πασα πιθανοτητα δεν παιρνει παραπανω RAM (ΓΑΜΩΤΟ !!!!!!!ΓΡΡΡΡΡΡΡ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εγώ βλέπω στις προδιαγραφές του φορητού να λέει μέγιστη μνήμη 4GB.

Γνωρίζω αντίστοιχες περιπτώσεις που βάζοντας περισσότερη μνήμη δουλεύει κανονικά, αλλά εκτός εάν μπορέσεις να βρεις ένα σετ για δοκιμή, στη θέση σου δεν θα το διακινδύνευα.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημά σου θα πάρει πολύ αέρα αν του βάλεις ένα SSD. 

Αν δεν θες να κάνεις καθαρή εγκατάσταση κάνε κλωνοποίηση και θα έχεις όλα τα προγράμματα, κωδικούς internet, skype έτοιμα.

Σε περίπτωση που κάνεις κλωνοποίηση σε SSD, διαγράφεις όλα τα σημεία επαναφοράς, κάνεις εκκαθάριση δίσκου και ανασυγκρότηση και μετά κλωνοποίηση για να μην κάνεις ώρες.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

thanks γι'αυτο το λέω γιατι το chipset κανονικά υποστηρίζει μέχρι 8gb

link 1 link 2

 

Ωστοσο το manual μπορει να γράφει μέχρι 4gb είτε γιατί δεν ειχαν βγει μεγαλύτερα των 2gb modules οταν κυκλοφορησε, ειτε γιατι πολλά bios το περιορίζουν και δίνουν στα ακριβότερα μοντελα όλη τη χωρητικότητα. Καποια στο μελλον με bios update δινουν ολη τη χωρητικοτητα οπότε μπορεί να το ψάξει. Δυστυχώς θα πρέπει να κάνει δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

Το μηχάνημά σου θα πάρει πολύ αέρα αν του βάλεις ένα SSD. 

Αν δεν θες να κάνεις καθαρή εγκατάσταση κάνε κλωνοποίηση και θα έχεις όλα τα προγράμματα, κωδικούς internet, skype έτοιμα.

Σε περίπτωση που κάνεις κλωνοποίηση σε SSD, διαγράφεις όλα τα σημεία επαναφοράς, κάνεις εκκαθάριση δίσκου και ανασυγκρότηση και μετά κλωνοποίηση για να μην κάνεις ώρες.

mmm αλλη μια καλη ιδεα που την σκεφτηκα  

ευχαριστω

πριν 6 ώρες, το μέλος p55 έγραψε:

εμ αυτο το διολο εψαχνα και δεν το εβρισκα. Γι αυτο αν ζητας βοηθεια βλεπεις φως. Γιατι αν περιμενα στην ACER κοιμουνται.

ευχαριστω

πριν 5 ώρες, το μέλος Eddie έγραψε:

thanks γι'αυτο το λέω γιατι το chipset κανονικά υποστηρίζει μέχρι 8gb

link 1 link 2

 

Ωστοσο το manual μπορει να γράφει μέχρι 4gb είτε γιατί δεν ειχαν βγει μεγαλύτερα των 2gb modules οταν κυκλοφορησε, ειτε γιατι πολλά bios το περιορίζουν και δίνουν στα ακριβότερα μοντελα όλη τη χωρητικότητα. Καποια στο μελλον με bios update δινουν ολη τη χωρητικοτητα οπότε μπορεί να το ψάξει. Δυστυχώς θα πρέπει να κάνει δοκιμές.

αν καταλαβα καλα λεει max memory size 8gb depends from the processor δλδ. ισως παει και παραπανω με αλλον επεξεργαστη???? διοτι τωρα ψαχνω/βρηκα και επεξεργαστη.

στο ebay που εκανα μια ερωτηση για επεξεργαστη π.χ μου απαντησε καποιος οτι μπορει να παρει τους παρακατω:T9600 T9800 9900 p9500 9600 9700.

με αυτον π.χ θα πεταει https://ark.intel.com/products/37005/Intel-Core2-Duo-Processor-T9800-6M-Cache-2_93-GHz-1066-MHz-FSB

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος danaos έγραψε:

mmm αλλη μια καλη ιδεα που την σκεφτηκα  

ευχαριστω

εμ αυτο το διολο εψαχνα και δεν το εβρισκα. Γι αυτο αν ζητας βοηθεια βλεπεις φως. Γιατι αν περιμενα στην ACER κοιμουνται.

ευχαριστω

αν καταλαβα καλα λεει max memory size 8gb depends from the processor δλδ. ισως παει και παραπανω με αλλον επεξεργαστη???? διοτι τωρα ψαχνω/βρηκα και επεξεργαστη.

στο ebay που εκανα μια ερωτηση για επεξεργαστη π.χ μου απαντησε καποιος οτι μπορει να παρει τους παρακατω:T9600 T9800 9900 p9500 9600 9700.

με αυτον π.χ θα πεταει https://ark.intel.com/products/37005/Intel-Core2-Duo-Processor-T9800-6M-Cache-2_93-GHz-1066-MHz-FSB

Δες αν περνει και κανέναν q9xxx που είναι τετραπύρηνος.....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη κίνηση ssd για να πάρει όντως αέρα το μηχάνημα. Αν δεν το φορτώνεις κάτι που να σου τρώει όλη την μνήμη τότε η απόδοση του θα είναι αυτό που βλέπεις και τώρα με τα 4gb και ας βάλεις 32gb. ssd για καλύτερους χρόνους και απόκριση σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Πρώτη κίνηση ssd για να πάρει όντως αέρα το μηχάνημα. Αν δεν το φορτώνεις κάτι που να σου τρώει όλη την μνήμη τότε η απόδοση του θα είναι αυτό που βλέπεις και τώρα με τα 4gb και ας βάλεις 32gb. ssd για καλύτερους χρόνους και απόκριση σε όλα.

Οχι κατι ιδιαιτερο δεν φορτωνο. Απλα ειναι σχεδον αδουλευτος (μυριζει θαλασσα λολ) και θελω απλα αντι να κανω καποιες δουλειες με ταμπλετα που βγαζω τα ματια μου, να τον συμμορφωσω λιγο για ελαφριες εργασιες οταν δεν μπορω να ειμαι στο pc.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!

πριν 1 ώρα, το μέλος redbighunter έγραψε:

Δες αν περνει και κανέναν q9xxx που είναι τετραπύρηνος.....

Θα εξεταστει παραυτα......................

Ευχαριστω

πριν 1 ώρα, το μέλος redbighunter έγραψε:

Δες αν περνει και κανέναν q9xxx που είναι τετραπύρηνος.....

Βρηκα αυτο http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo_Mobile/T6400.html

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, danaos said:

αν καταλαβα καλα λεει max memory size 8gb depends from the processor δλδ. ισως παει και παραπανω με αλλον επεξεργαστη???? διοτι τωρα ψαχνω/βρηκα και επεξεργαστη.

στο ebay που εκανα μια ερωτηση για επεξεργαστη π.χ μου απαντησε καποιος οτι μπορει να παρει τους παρακατω:T9600 T9800 9900 p9500 9600 9700.

με αυτον π.χ θα πεταει https://ark.intel.com/products/37005/Intel-Core2-Duo-Processor-T9800-6M-Cache-2_93-GHz-1066-MHz-FSB

 

oχι δεν εξαρτάται απο τον επεξεργαστή. Απο το chipset εξαρτάται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.