Jump to content


Greece wildfires


Lakisss

Recommended Posts

πριν 24 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Πεθαίνανε κάποιοι και μέσα στο νερό απο ασφυξία από τους καπνούς. Εκεί που είχανρ πατήσει θάλασσα και νόμιζαν ότι έχουν γλυτώσει, αναγκαζόντουσαν να κολυμπήσουν όσο μακρύτερα μπορούσαν γιατί τους έπνιγαν οι καπνοί!  Έχω συγκλονιστεί και φοβάμαι για το πόσους ακόμα νεκρούς θα βρουν.

Αυτο ακριβως ειπα κι εγω.. Νομιζαν οι ανθρωποι οτι θα σωθουν μεσα στο νερο, δεν σκεφτηκαν οτι με τη φορα του ανεμου θα παθουν ασφυξια. Τραγικη ειρωνια το ποσοι πνιγηκαν στην προσπαθεια τους να αποφυγουν τη φωτια, εξαιτιας και της θαλασσοταραχης. Πολυ κριμα

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Αυτό τον άνθρωπο (αν βρεθεί) δεν τον βάζεις φυλακή. ΠΡΕΠΕΙ να περάσει τα βασανιστήρια που πέρασαν όλοι οι άνθρωποι χθες εξαιτίας τέτοιων ανεγκέφαλων.

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Τρομερά πράγματα συνέβησαν και εξακολουθούν να συμβαίνουν...

Πολλοί άνθρωποι πέθαναν, ακόμη περισσότεροι έμειναν στους δρόμους...

Τα συλλυπητήριά μου στους πληγέντες, μακάρι να μην θρηνήσουμε άλλα θύματα αν είναι δυνατόν.

 

Χτες το βράδυ είχα αϋπνίες και έβαλα να ακούσω ραδιόφωνο, είχε ανοιχτές γραμμές για το κοινό, έτσι για να δω τί γινόταν εκείνη την ώρα με τις φωτιές. 

Ακούω λοιπόν το κορυφαίο από τον δημοσιογράφο, ότι πριν 10 χρόνια είχαμε 20 καναντέρ στην επικράτεια, αριθμός αρκετά οριακός για μια τέτοια χώρα.

Τώρα ξέρετε πόσα είναι λειτουργικά;..

Μόλις 6. Πανελλαδικά.

Και αυτά δεν μπορούν φυσικά να πετάξουν τη νύχτα. 

Τις επίγειες δυνάμεις πυρόσβεσης τις έχουν κουτσουρέψει και αυτές.

Αντιπυρικές ζώνες; Δασοφυλακή; Αγνοούνται, όποιος έχει πάει έστω και μία φορά στην Κιννέτα φερ'ειπείν ξέρει.

 

Δυστυχώς όλα αυτά τα σκεφτόμαστε αφού γίνει το κακό, και μετά διαπιστώνουμε ότι είμαστε ανήμποροι να αντιδράσουμε.

Όταν με το καλό οι φωτιές σβήσουν, θα κάνουν περιοδεία στις πληγέσες περιοχές οι πολιτικοί μας αρχηγοί, με κούφιες υποσχέσεις να αλιεύσουν κανένα ψηφαλάκι.

Και του χρόνου το καλοκαίρι μία από τα ίδια.

  • Like 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μόλις έμαθα ότι δύο δίδυμες συμμαθήτριες του γιού μου (νηπιαγωγείο και τώρα Σεπτέμβρη πάει 1η) κάηκαν μαζί με τη μαμά και τη γιαγιά τους. Δεν ξέρω αν πρέπει να το μάθει ο γιός μου και πως. Ευτυχώς δεν έκανε και πολύ παρέα με τις συγκεκριμένες αλλά τις έβλεπε κάθε μέρα στο σχολείο και στις κούνιες το απόγευμα. Μητέρα άλλης συμμαθήτριας με την οποία οι δίδυμες ήταν κολλητές, μας είπε ότι δεν θα της το πει καθόλου ελπίζοντας ότι απλά θα περάσει καιρός και θα σταματήσει να ρωτάει... Το σπίτι τους δεν έπαθε τίποτα αλλά βγήκαν προληπτικά για να πάνε προς τη θάλασσα και η φωτιά τους πρόλαβε στο δρόμο. Έχω πάθει σοκ! Ήταν η πρώτη τους μέρα εκεί και θα έμεναν μόνιμα λόγω μετάθεσης της μητέρας τους στην περιοχή. Πραγματικά έχουμε πέσει όλοι οι γονείς σε κατάθλιψη. 

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Sad 9
Link to comment
Share on other sites

Πολλά πράγματα μπορεί να μην λειτούργησαν σωστά στην όλη υπόθεση, ή και καθόλου, αλλά σίγουρα έγιναν και πολλά σωστά.

Ένα από αυτά: Πώς σώθηκαν τα 621 παιδιά από τις κατασκηνώσεις;

 

Δεν θέλω καν να φανταστώ τι θα γινόταν αν κάτι πήγαινε στραβά στην όλη διάσωση - απομάκρυνση των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

Απαράδεκτη δήλωση Καμμένου: Μόνο πέντε πνίγηκαν στη θάλασσα | in.gr

 

Ο Σκουρλέτης γιατί δεν εμφανίζεται και στέλνουν το μοσχάρι;

Σφάζουν τον μόσχο τον σιτευτό. Έτσι είθισται..

Link to comment
Share on other sites

http://www.athensvoice.gr/politics/462987_ethniki-tragodia-einai-o-tropos-poy-zoyme

Την ώρα που ξεκίνησε η φωτιά ήμουν στο Ελ. Βενιζέλος...  Ήταν απίστευτο το πόσο γρήγορα εξαπλώθηκε η φωτιά... Δεν υπήρχε περίπτωση να πέταγαν canadair με τέτοιο αέρα.... 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που παρέθεσες τα λέει όλα νομίζω. Ας συνεχίζουμε λοιπόν να χτίζουμε όπου αγαπάμε και όπως αγαπάμε.

 

Παραθέτω ένα σχόλιο κάποιου:

" Πλην όμως αμφιβάλλω για την ηθική μου προσέγγιση επί του ζητήματος εάν οι Πρόγονοι μου, μου κληροδοτούσαν καμιά παραθαλάσσια σπιταρόνα στην Χαλκιδική εντός του δάσους, κατι που θα προτιμούσα από το παραθαλάσσιο οικογενειακό μας διαμερισματάκι (500 μέτρα απο την Θάλασσα).
Αμφιβάλλω γιατί ζηλεύω όλους αυτούς που αποκομίζουν όφελος, και αμφιβάλλω επειδή οι παράνομες -παράτυπες επιλογές στην ΕΛΛΑΔΑ μας ΠΑΝΤΟΤΕ δικαιώνονται διαχρονικά από το νομοθετικό και το δικαστικό σώμ
α. "

 

Εγώ με τη σειρά μου, αμφιβάλλω ότι μετά από τόσους νεκρούς δεν θα ξανακάνουμε τα ίδια. Παιδεία παιδεία παιδεία.

 

Και γιατί να το κάνουμε άλλωστε; Σιγά τα ωά! Πέθαναν 85+, και αγνοούνται άλλοι τόσοι; Ε και;

 

 

http://www.statistics.gr/documents/20181/a0d7c821-59a8-4a92-b188-841727827920

 

"Από τα παθόντα πρόσωπα των οδικών τροχαίων ατυχημάτων ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018, κατεγράφησαν 55 νεκροί, 41 βαριά
τραυματίες και 994 ελαφρά τραυματίες, έναντι 51 νεκρών, 45 βαριά τραυματιών και 1.025 ελαφρά
τραυματιών τον Απρίλιο του 2017, παρουσιάζοντας αύξηση κατά 7,8% σε νεκρούς, μείωση κατά
8,9% σε βαριά τραυματίες και μείωση κατά 3,0% σε ελαφρά τραυματίες."

 

Οκ, πολύ "φανταχτερό" το συμβάν των θανάτων λόγω φωτιάς, αλλά δεν αλλάζουμε κάτι ώστε να μειώσουμε τα ατυχήματα που μας σκοτώνουν σε μεγαλύτερο βαθμό, θα νοιαστεί ο Έλληνας για ένα "μεμονομένο" δυσάρεστο γεγονός; Θα καταλαγιάσει και αυτό αν συνεχίζει η ζωή χωρίς έλεγχο. (<- ακούγεται κάπως ε; ). Ναι, απλά όταν αναφερόμαστε στον έλεγχο που υπάρχει στις σοβαρές χώρες εννούμε ισότητα, σοβαρότητα, υποδομές, ασφάλεια κλπ, όταν την χρησιμοποιούμε για τα δικά μας, εννούμε πάντα "φασισμό" και "απολυταρχικά" καθεστώτα.

 

Προσθέστε τώρα τα θύματα από πυρκαιές τα τελευταία 30 χρόνια, προσθέστε τα ανάλογα των τροχαίων και κάντε την σύγκριση.

 

Και πολύ ασχοληθήκαμε νομίζω. Δημοκρατία έχουμε ρε. Ότι θέλουμε θα κάνουμε...

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.