Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

43 minutes ago, jax7480 said:

https://hexus.net/tech/news/cpu/123014-intel-announces-28c56t-xeon-w-3175x-processor-december/

 

Αν βγάλουν πάλι 18-core για να μας πάρουν το διχίλιαρο, έρχεται threadripper 2 στο σπίτι σε λίγο καιρό.

 

Αν ισχύουν τα στοιχεία του πίνακα επάνω τότε η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση κατά την γνώμη μου είναι ο 9800Χ με 589$, 8c/16t, 4.5 turbo ΑΛΛΑ με 68 pcie lanes. Ο 7800Χ είχε 28 και χαμηλότερο turbo. O 9980xe θα πάει στα αζητητα όπως και ο προκάτοχος του. Για πολλούς πυρήνες οι tr2 απλά δεν έχουν ταίρι αυτή την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Τι νέα όλα καλά εκεί στην intel ???

 

Screenshot_2018-10-10-14-22-12-140_com.android.chrome.thumb.png.57c81d7ce5e3f7b3c4ea67b92806d630.png

 

https://www.patreon.com/posts/21950120

 

Intel war dogs is out !!!

 

Συνεχίστε να αγοράζετε μπεεεε μπεεεε πάρτε και ένα iPhone για χωνεμα !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Τι νέα όλα καλά εκεί στην intel ???

Screenshot_2018-10-10-14-22-12-140_com.android.chrome.thumb.png.57c81d7ce5e3f7b3c4ea67b92806d630.png

https://www.patreon.com/posts/21950120

 

Intel war dogs is out !!!

 

Συνεχίστε να αγοράζετε μπεεεε μπεεεε πάρτε και ένα iPhone για χωνεμα !

 

Ποιητή, 3η φορά έχει ανέβει με το με το δικό σου post, δεν το είδες όπως κι εγώ που το έχει βάλει ο LazyDog, καλά μέχρι εδώ.

 

Αυτό στο bold που σου έβαλα..???

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Principled Technologies Replies to Controversy Surrounding Their Intel i9 9900K vs AMD Ryzen 7 2700X Benchmark →wccftech

 

Παράθεση

 

   In an effort to be very transparent, we published our interim summary report on Oct 8, 2018. We will continue to be transparent and responsive to any questions.

Responses to inquiries
   We have received a number of inquiries regarding the testing methodology we used and the potential for bias in favor of Intel. We are providing additional information to be as transparent as possible and to help allay these concerns. 

   The following list summarizes many of the inquiries we have received and our responses. (We are continuing to work on addressing additional inquiries.)

  • Use of “Game Mode” on the AMD Ryzen™ 7 2700X: Some inquiries we have received concern the use of the Ryzen utility and the number of active cores in the AMD-based systems. Based on AMD’s recommendations and our initial testing on the Threadripper processors, we found installing the AMD Ryzen Master utility and enabling the Game Mode increased most results. For consistency purposes, we did that for all AMD systems across Threadripper™ and Ryzen™. We are now doing additional testing with the AMD systems in Creator Mode. We will update the report with the new results. (κατόπιν εορτής)
  • Cooler choice: We chose Noctua for the CPU coolers, due to having almost identical systems in the NH-U14S (Intel) and NH-U14S TR4-SP3 (AMD), which allowed us to maintain a comparable thermal profile. Because we were not performing any overclocking on any configuration, and because AMD has said it was a good cooler, we stuck with the stock AMD Ryzen™ 7 2700X Wraith Prism cooler.
  • Memory speeds: To have complete parity across all systems, and to allow the Intel® Core™ i9 X-series and AMD Ryzen™ Threadripper™ to fully utilize memory bandwidth, we used 4 16GB DDR4 DIMMs on all configurations. We took the following memory configuration steps:

...........

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Αν ισχύουν τα στοιχεία του πίνακα επάνω τότε η πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση κατά την γνώμη μου είναι ο 9800Χ με 589$, 8c/16t, 4.5 turbo ΑΛΛΑ με 68 pcie lanes. Ο 7800Χ είχε 28 και χαμηλότερο turbo. O 9980xe θα πάει στα αζητητα όπως και ο προκάτοχος του. Για πολλούς πυρήνες οι tr2 απλά δεν έχουν ταίρι αυτή την στιγμή.

 

48 PCI-E V3.0 βλέπω εγώ σαν MAX από το I/Ο του CPU .

 

 Τα υπόλοιπα είναι από το Chipset και όχι καθαρά. ?

Δες το screen της πλατφόρμας από κάτω.

 

Βάλανε και ECC μνήμες .... Ρε τι κάνει ο ανταγωνισμός . ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, adpanos said:

48 PCI-E V3.0 βλέπω εγώ σαν MAX από το I/Ο του CPU

Και τόσο να είναι, είναι super. Μέχρι τώρα για να πάρεις pcie lanes έπρεπε να πας από 7900Χ και πάνω. Κάτι είναι και αυτό. Οι 48 φθάνουν και περισσεύουν για αυτούς που θέλουν όλα τα slots καλυμμένα και μένει και καβάτζα για άλλα devices. 

Εννοείται, ο ανταγωνισμός κάνει καλό, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση φοβάμαι ότι και οι δύο εταιρείες πάνε να αποδείξουν κάτι που δεν χρειάζεται. Θα περάσουν χρόνια ώσπου όλοι αυτοί οι πόροι να φανούν πραγματικά χρήσιμοι σε όσους θέλουν τέτοια μηχανήματα.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, idonthave said:

 

Ποιητή, 3η φορά έχει ανέβει με το με το δικό σου post, δεν το είδες όπως κι εγώ που το έχει βάλει ο LazyDog, καλά μέχρι εδώ.

 

Αυτό στο bold που σου έβαλα..???

 

Πρέπει να τους σταυρώσουμε !!! 

It doesn't matter 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου εμπειρια αφορα την πρωτη γενια ryzen οποτε για την 2x00 δεν εχω αποψη. Συγκεκριμενα ηθελα ενα low budget για 2ο συστημα για να ριχνω καμια πιστολια (bf1) και στο πατρικο μου. Τσιμπησα εναν r5 1600 - gtx 1060 3gb - msi pro carbon mobo και εβαλα ενα set ram 2x4gb 2666mhz που ειχα στο intel πριν. Θα πω απλα οτι με βασανιζει και απλα ειναι unplayble το bf1 σε αυτο το συστημα. για overal εργασιες κανει μια χαρα δουλεια. Για gaming τα spikes και τα framedrops καθε 5sec ειναι το μονιμο φαινομενο και σε μερικα ακομη games που δοκιμασα. Eχω πειραματιστει με bios - settings - oc σε cpu - ram - οτιδηποτε sets στα games  - ολα τα υποσυστηματα τσεκαρισμενα και τπτ. Δεν μπορει να κρατησει 60fps με ολα low σε 720p. Το mention εγινε γιατι οπως ελεγα στον Μαριο θα προτιμησω να το σκοτωσω και να παρω εναν 8600k +  mobo οπου ξερω πως θα ειναι η αποδοση εξ αρχης και δεν θα μπω σε διαδικασια αλλαγης cpu + bdies ram οπου οταν θα στρωσουν οι τιμες με τα cpu θα ειναι μεγαλυτερη διαφορα χρηματων και παλι αμφιβολου τελικης αποδοσης. 

 

Δεν κανω συγκριση με το main συστημα μου σε καμια περιπτωση αλλα να μου κραταει μια αξιοπρεπη αποδοση με 60fps τα παντα ολα low θα πρεπε ενα cpu των 190€ οταν το πηρα imo παντα. Απ οτι φαινεται οι ryzen εξελισσονται δυνατα αλλα αν θελουν και αυτοι 300€+ για cpu που να παιζει games νομιζω πως η Intel παιζει σωστα τα χαρτια της για το enthusiast κοινο της και μας  πριτσινωνει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Dr_Nikiforos said:

Η δικη μου εμπειρια αφορα την πρωτη γενια ryzen οποτε για την 2x00 δεν εχω αποψη. Συγκεκριμενα ηθελα ενα low budget για 2ο συστημα για να ριχνω καμια πιστολια (bf1) και στο πατρικο μου. Τσιμπησα εναν r5 1600 - gtx 1060 3gb - msi pro carbon mobo και εβαλα ενα set ram 2x4gb 2666mhz που ειχα στο intel πριν. Θα πω απλα οτι με βασανιζει και απλα ειναι unplayble το bf1 σε αυτο το συστημα. για overal εργασιες κανει μια χαρα δουλεια. Για gaming τα spikes και τα framedrops καθε 5sec ειναι το μονιμο φαινομενο και σε μερικα ακομη games που δοκιμασα. Eχω πειραματιστει με bios - settings - oc σε cpu - ram - οτιδηποτε sets στα games  - ολα τα υποσυστηματα τσεκαρισμενα και τπτ. Δεν μπορει να κρατησει 60fps με ολα low σε 720p. Το mention εγινε γιατι οπως ελεγα στον Μαριο θα προτιμησω να το σκοτωσω και να παρω εναν 8600k +  mobo οπου ξερω πως θα ειναι η αποδοση εξ αρχης και δεν θα μπω σε διαδικασια αλλαγης cpu + bdies ram οπου οταν θα στρωσουν οι τιμες με τα cpu θα ειναι μεγαλυτερη διαφορα χρηματων και παλι αμφιβολου τελικης αποδοσης. 

 

Δεν κανω συγκριση με το main συστημα μου σε καμια περιπτωση αλλα να μου κραταει μια αξιοπρεπη αποδοση με 60fps τα παντα ολα low θα πρεπε ενα cpu των 190€ οταν το πηρα imo παντα. Απ οτι φαινεται οι ryzen εξελισσονται δυνατα αλλα αν θελουν και αυτοι 300€+ για cpu που να παιζει games νομιζω πως η Intel παιζει σωστα τα χαρτια της για το enthusiast κοινο της και μας  πριτσινωνει. 

Ναι μονο που εγω ειχα παρομοια συμπεριφορα με cpu των σχεδον 300 ευρω απο την κοκκινη. Αυτο ηθελα να πω... Γιαυτο αν παλι μου δινοταν η δυνατοτητα παλι intel θα επελεγα για βασικο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Dr_Nikiforos said:

Η δικη μου εμπειρια αφορα την πρωτη γενια ryzen οποτε για την 2x00 δεν εχω αποψη. Συγκεκριμενα ηθελα ενα low budget για 2ο συστημα για να ριχνω καμια πιστολια (bf1) και στο πατρικο μου. Τσιμπησα εναν r5 1600 - gtx 1060 3gb - msi pro carbon mobo και εβαλα ενα set ram 2x4gb 2666mhz που ειχα στο intel πριν. Θα πω απλα οτι με βασανιζει και απλα ειναι unplayble το bf1 σε αυτο το συστημα. για overal εργασιες κανει μια χαρα δουλεια. Για gaming τα spikes και τα framedrops καθε 5sec ειναι το μονιμο φαινομενο και σε μερικα ακομη games που δοκιμασα. Eχω πειραματιστει με bios - settings - oc σε cpu - ram - οτιδηποτε sets στα games  - ολα τα υποσυστηματα τσεκαρισμενα και τπτ. Δεν μπορει να κρατησει 60fps με ολα low σε 720p. Το mention εγινε γιατι οπως ελεγα στον Μαριο θα προτιμησω να το σκοτωσω και να παρω εναν 8600k +  mobo οπου ξερω πως θα ειναι η αποδοση εξ αρχης και δεν θα μπω σε διαδικασια αλλαγης cpu + bdies ram οπου οταν θα στρωσουν οι τιμες με τα cpu θα ειναι μεγαλυτερη διαφορα χρηματων και παλι αμφιβολου τελικης αποδοσης. 

 

Δεν κανω συγκριση με το main συστημα μου σε καμια περιπτωση αλλα να μου κραταει μια αξιοπρεπη αποδοση με 60fps τα παντα ολα low θα πρεπε ενα cpu των 190€ οταν το πηρα imo παντα. Απ οτι φαινεται οι ryzen εξελισσονται δυνατα αλλα αν θελουν και αυτοι 300€+ για cpu που να παιζει games νομιζω πως η Intel παιζει σωστα τα χαρτια της για το enthusiast κοινο της και μας  πριτσινωνει. 

 

έχουν πρόβλημα τα windows και οι drivers της Nvidia @icy20 δοκίμασες μια λύση που σου έστειλα !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

έχουν πρόβλημα τα windows και οι drivers της Nvidia @icy20 δοκίμασες μια λύση που σου έστειλα !

Δεν συμπαθούν τα κόκκινα μάλλον. 

Επειδή έχω μιλήσει με τον Μάριο για το θέμα που αντιμετωπίζει, ναι, μου φαίνεται περίεργο και πολύ παράξενο, αλλά δεν τον αμφισβητώ. Αυτό που βλέπει, αυτό μας μεταφέρει. Το ίδιο ισχύει και για τον Νικηφόρο. Μπορεί και να έπεσαν αμφότεροι στην περίπτωση της περίπτωσης, αλλά δεν θα έπρεπε να έχουν τέτοια θέματα με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν συμπαθούν τα κόκκινα μάλλον. 

Επειδή έχω μιλήσει με τον Μάριο για το θέμα που αντιμετωπίζει, ναι, μου φαίνεται περίεργο και πολύ παράξενο, αλλά δεν τον αμφισβητώ. Αυτό που βλέπει, αυτό μας μεταφέρει. Το ίδιο ισχύει και για τον Νικηφόρο. Μπορεί και να έπεσαν αμφότεροι στην περίπτωση της περίπτωσης, αλλά δεν θα έπρεπε να έχουν τέτοια θέματα με τους συγκεκριμένους επεξεργαστές.

 

Έστειλα κάποια λύση γενικά τα windows μπουκώνουν την ram με άχρηστα πράματα και δεν την αδειάζουν , δεν είναι έτοιμα έχουν προβλήματα ακόμα στα AMD

Spoiler

 

και η nvidia μπουκώνει έναν core και του σκίζει τα ήπατα για να βγάλει draw calls περισσότερα κλπ θέλουν φτιάξιμο και οι drivers της

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

530$ ο 9900k από το αμερικάνικο amazon αλλά βγαίνει 680$ μαζί με μεταφορικά και τελωνείο

 

https://www.amazon.com/Intel-i9-9900K-Desktop-Processor-Unlocked/dp/B005404P9I

Έγινε επεξεργασία από rip_noob
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος rip_noob έγραψε:

530$ ο 9900k από το αμερικάνικο amazon αλλά βγαίνει 680$ μαζί με μεταφορικά και τελωνείο

 

https://www.amazon.com/Intel-i9-9900K-Desktop-Processor-Unlocked/dp/B005404P9I

Μ' αυτά και μ' αυτά, βρίσκει ευκαιρία η intel να υπερκοστολογήσει και τους 8700k/8600k.

Διότι, σου λέει, αν κοστίζει τόσο ο κ-ο-ρ-υ-φ-α-ί-ο-ς 9900k (σε τιμή ευκαιρίας στον δίνω, μην ακούς τους κακεντρεχείς), ε, να μην έχουν κι αντίστοιχη τιμή οι πιο κάτω επεξεργαστές;

Τόσο καιρό, δηλαδή, μας έδινε τους 8ης γενιάς σε τιμή χώμα και τώρα, που μας έκανε τη χάρη να φέρει τους πρώτους 8c/16t στην αγορά, τους τιμολογεί (τους 8ης γενιάς) με βάση την πραγματική τους αξία. 

Κουτά, ε κουτά.....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Τι νέα όλα καλά εκεί στην intel ???

 

Screenshot_2018-10-10-14-22-12-140_com.android.chrome.thumb.png.57c81d7ce5e3f7b3c4ea67b92806d630.png

 

https://www.patreon.com/posts/21950120

 

Intel war dogs is out !!!

 

Συνεχίστε να αγοράζετε μπεεεε μπεεεε πάρτε και ένα iPhone για χωνεμα !

Αν κανω εγω μπεεε θα πανε πολλοι στο σφαγειο. 

 

Τετοια συμπεριφορα δεν ειναι δεκτη. 

 

41CadyQjghL._SX425_.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.