Jump to content


INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Επειδη σας βλεπω λιγο μπερδεμενους αφηνω αυτα εδω.

Οι μεγαλες διαφορες των 15+ Fps ειναι στα 1280x720. 

Οποιος δωσει λεφτα για i7-i9 για να παιζει στα 720 με cpu usage 15% και να λεει οτι εχει τοπ επεξεργαστη στα games ειναι απλα αστειος.

FE114BCE-12A2-4766-98A0-C332E1497E59.png

2659561B-57E6-4A0D-AD57-5D57CEC33B3D.png

DB4C9EED-DE19-45D1-AA9A-39E01ECDE84D.png

Ρε συ Ηλία, υπάρχει λόγος που γίνονται μετρήσεις σε τόσο χαμηλές αναλύσεις. Προφανώς και δεν θα παίξουμε στα 720p. Αλλά, αφαιρώντας οποιονδήποτε περιοριστικό της cpu παράγοντα, οι μετρήσεις γίνονται για να δούμε την καθαρή δύναμη κάθε επεξεργαστή.

Έτσι όπως το λες, ναι, να πάρουμε έναν 6600k και κλείσαμε. Minimum frames έχουμε στο ανωτέρω test;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ας διαβάσει εδώ εξηγούν τι κ πως..

https://www.overclock.net/forum/225-hardware-news/1709396-computerbase-testing-cpus-rtx-2080-ti.html

<At some point we should put a sticky on every tech forum to explain why sites use a lower resolution when testing the role of a CPU in games, so that we can be done with these recurring arguments that keep saying the same thing, that they don't buy an expensive GPU to play at a lower res.

First, let's get rid of the easy part right away: not even that argument is entirely true, there are very high refresh rate 1080p monitors right now, 144Hz, 165Hz, 240Hz, so it is a use case and determining the best CPU for it is a valid endeavour even if it's not your use case.

Anyway, moving on to why testing at 1080p or 720p really matters, even if you're not gaming at high refresh rates: right now at 4K many different CPUs won't make a difference because it's the GPU that is still overburdened with work to sustain 60+ fps, and all modern high-end CPUs have enough horsepower to do their part of the work to feed the GPU in working at 100%. However, when you replace your GPU in a year or two with a faster one, it may no longer be the case.

Say, for example, next year's top of the line 7nm GPU will be able to breeze through 4K maxed out at 90+ fps, instead of 70+. Now there is additional burden on the CPU at 4K, which once was able to do its part so that the GPU could deliver 70+ fps at 4K, but now can't keep up with the additional demand to make it to 90+ fps.

I hope everybody understood it by now. Today's 4K for your CPU is today's 1080p when paired with tomorrow's GPU.>

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AKISSS έγραψε:

Ας διαβάσει εδώ εξηγούν τι κ πως..

https://www.overclock.net/forum/225-hardware-news/1709396-computerbase-testing-cpus-rtx-2080-ti.html

<At some point we should put a sticky on every tech forum to explain why sites use a lower resolution when testing the role of a CPU in games, so that we can be done with these recurring arguments that keep saying the same thing, that they don't buy an expensive GPU to play at a lower res.

First, let's get rid of the easy part right away: not even that argument is entirely true, there are very high refresh rate 1080p monitors right now, 144Hz, 165Hz, 240Hz, so it is a use case and determining the best CPU for it is a valid endeavour even if it's not your use case.

Anyway, moving on to why testing at 1080p or 720p really matters, even if you're not gaming at high refresh rates: right now at 4K many different CPUs won't make a difference because it's the GPU that is still overburdened with work to sustain 60+ fps, and all modern high-end CPUs have enough horsepower to do their part of the work to feed the GPU in working at 100%. However, when you replace your GPU in a year or two with a faster one, it may no longer be the case.

Say, for example, next year's top of the line 7nm GPU will be able to breeze through 4K maxed out at 90+ fps, instead of 70+. Now there is additional burden on the CPU at 4K, which once was able to do its part so that the GPU could deliver 70+ fps at 4K, but now can't keep up with the additional demand to make it to 90+ fps.

I hope everybody understood it by now. Today's 4K for your CPU is today's 1080p when paired with tomorrow's GPU.>

tpi2007 speaking;).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς την έχω πατήσει και γω άσχημα. Τώρα βρέθηκε να χαλάσει και η παλιά μητρική.

Πάντως αν: α) είχαμε καλύτερες τιμές σε μνήμες ραμ β) δεν υπήρχαν θέματα παραγωγής στην Ιντελ με αποτέλεσμα την εκτόξευση τιμών γ) έπαιζα σε 2Κ θα είχα πιο ξεκάθαρες επιλογές προσωπικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Benchmarks for Intel Core i5-9600K Leak, Can Be Overclocked to 5.2 GHz On Air | TechPowerUp

Quote

Today we have some info about one of them: a new video in China shows a Core i5-9600K being benchmarked with a MSI Z390 MEG Godlike motherboard with 16GB of DDR4 memory and a Silver Arrow Extreme cooler from Thermalright. 

https://www.bilibili.com/video/av33845261

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Κινέζικα μού φαίνονται?.

Δεν είναι, επίσης, τυχαία η επιλογή της mobo.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:

Ας διαβάσει εδώ εξηγούν τι κ πως..

https://www.overclock.net/forum/225-hardware-news/1709396-computerbase-testing-cpus-rtx-2080-ti.html

<At some point we should put a sticky on every tech forum to explain why sites use a lower resolution when testing the role of a CPU in games, so that we can be done with these recurring arguments that keep saying the same thing, that they don't buy an expensive GPU to play at a lower res.

First, let's get rid of the easy part right away: not even that argument is entirely true, there are very high refresh rate 1080p monitors right now, 144Hz, 165Hz, 240Hz, so it is a use case and determining the best CPU for it is a valid endeavour even if it's not your use case.

Anyway, moving on to why testing at 1080p or 720p really matters, even if you're not gaming at high refresh rates: right now at 4K many different CPUs won't make a difference because it's the GPU that is still overburdened with work to sustain 60+ fps, and all modern high-end CPUs have enough horsepower to do their part of the work to feed the GPU in working at 100%. However, when you replace your GPU in a year or two with a faster one, it may no longer be the case.

Say, for example, next year's top of the line 7nm GPU will be able to breeze through 4K maxed out at 90+ fps, instead of 70+. Now there is additional burden on the CPU at 4K, which once was able to do its part so that the GPU could deliver 70+ fps at 4K, but now can't keep up with the additional demand to make it to 90+ fps.

I hope everybody understood it by now. Today's 4K for your CPU is today's 1080p when paired with tomorrow's GPU.>

Μπουρδες.

οταν βλεπεις επεξεργαστες 5ετιας να ειναι 5fps πισω σιγα μην σε δυο χρονια δεν θα σου κανει ο 2700x που ειναι μια 15αρα πισω στα 720.

Μπορει καποιος να μου δειξει το cpu load στα 720p? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fatalara έγραψε:

Μπουρδες.

οταν βλεπεις επεξεργαστες 5ετιας να ειναι 5fps πισω σιγα μην σε δυο χρονια δεν θα σου κανει ο 2700x που ειναι μια 15αρα πισω στα 720.

Μπορει καποιος να μου δειξει το cpu load στα 720p? 

Μπουρδες??rly??

Αν δεν κατάλαβες ούτε από αυτό, πραγματικά δεν σκέφτεσαι σωστά..Το cpu load λογικά θα είναι ανεβασμένο...απλά πράγματα τα οποία μπορείς ο ίδιος να τεσταρεις..

Επίσης με την λογική σου ξαναλέω έχεις επεξεργασταρα man μου...μιας και σε 4k θα είσαι το ίδιο με 8700k και άλλους..?

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=gNCEFJc61g0&t=7m30s
 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_2600/19.html

 

κ γω προς τις μπούρδες κλίνω εκτός κ αν μιλάμε για rift+simulators που η πλειοψηφία σας δεν ασχολείται οπότε είναι mute point.

 

Για τα κακογραμμένα δεν θέλεις νέο cpu κάθε χρόνο.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος AKISSS έγραψε:

Μπουρδες??rly??

Αν δεν κατάλαβες ούτε από αυτό, πραγματικά δεν σκέφτεσαι σωστά..Το cpu load λογικά θα είναι ανεβασμένο...απλά πράγματα τα οποία μπορείς ο ίδιος να τεσταρεις..

Επίσης με την λογική σου ξαναλέω έχεις επεξεργασταρα man μου...μιας και σε 4k θα είσαι το ίδιο με 8700k και άλλους..?

 

Εγω μια χαρα καταλαβα εσυ ομως θες reality τσεκ. Κατσε λοιπον να σου πω ποια ειναι η πραγματικοτητα που δυσκολευεσαι να καταλαβεις.

Η πραγματικοτητα ειναι οτι ο 4770k στα 2κ βγαζει τα ιδια fps και με τον επεξεργαστη του μαριου-8700κ και του rigo 7700κ και ολων.

Τα αν ειναι επεξεργασταρα δεν με ενδιαφερει καν, αυτο που νοιαζει ειναι οτι προς το παρον δεν με κοβει. Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

GeForce RTX 2080 Ti, Ryzen 7 2700X vs. Core i7-8700K Gaming Benchmark - YouTube
 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_2600/19.html

 

κ γω προς τις μπούρδες κλίνω εκτός κ αν μιλάμε για rift+simulators που η πλειοψηφία σας δεν ασχολείται οπότε είναι mute point.

 

Για τα κακογραμμένα δεν θέλεις νέο cpu κάθε χρόνο.

Αφου <κλινεις> και εσύ προς μπούρδες...εντάξει!!

Όλοι πουλήστε παιδιά.!!!ψαχτε για i7 2600k!!!και τον πούλησα το 2015 ....?

Κοιτάει στα ίσια 8700k και 2700x!!!Επίσης οι κάτοχοι amd 2700x είναι κορόιδα επειδή ο 1800x τους πατάει και  να μην ψάχνονται με oc μιας και stock η oc στα 4.4 ghz δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά!!

Τελος από μένα,rly δεν έχει νόημα?

Link to comment
Share on other sites

@AKISSS έχει ένα point αυτό που λέει. Όσο ανεβαίνει η ανάλυση ο επεξεργαστής κάθεται περισσότερο και αναλαμβάνει η κάρτα. Είναι υπερβολές το να λέμε ότι τι 4770Κ τι 8700Κ αλλά τεσπά. 

Ας μείνουμε ONtopic παρακαλώ και ας σταματήσουν οι μίνι διαξιφισμοί :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, AKISSS said:

Μπουρδες??rly??

Αν δεν κατάλαβες ούτε από αυτό, πραγματικά δεν σκέφτεσαι σωστά..Το cpu load λογικά θα είναι ανεβασμένο...απλά πράγματα τα οποία μπορείς ο ίδιος να τεσταρεις..

Επίσης με την λογική σου ξαναλέω έχεις επεξεργασταρα man μου...μιας και σε 4k θα είσαι το ίδιο με 8700k και άλλους..?

 

 

Ναι μεν έχεις δίκιο, όμως όταν το 4Κ γίνει mainstream, δλδ μετά από 3-4 γενιές καρτών γραφικών, ο fatalara και εγω και εσύ θα έχουμε αλλάξει επεξεργαστή έστω μία φορά.

Και ναι μπορεί ο 4770Κ να βγάζει τα ίδια με τους τότε επεξεργαστές σε 16Κ gaming άλλα καταλαβαίνεις όπως και οι συμφορουμήτες πως ο χρονικός ορίζοντας μια gpu είναι τόσο τραγικά μικρός που είναι ανόητο να μιλάμε για cpu bottlenecking (για high end gaming pc's που ψιλοέχουμε όλοι μας εννοώ).

Δλδ πρέπει να βγεί η RTX 6080Ti, η οποία θα μας δείξει πως ο 8700Κ δίνει καμιά 10-15fps παραπάνω από τον 2700Χ. Ναι, μόνο που ο κάτοχος της 6080 δε θα έχει αυτό το cpu τότε αλλά και αν το έχει δε χάλασε* ο κόσμος για 10-15fps....

 

*γιατι θα το γνωρίζει απο πριν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@AKISSS έχει ένα point αυτό που λέει. Όσο ανεβαίνει η ανάλυση ο επεξεργαστής κάθεται περισσότερο και αναλαμβάνει η κάρτα. Είναι υπερβολές το να λέμε ότι τι 4770Κ τι 8700Κ αλλά τεσπά. 

Ας μείνουμε ONtopic παρακαλώ και ας σταματήσουν οι μίνι διαξιφισμοί :) 

Σοβαρά τώρα.

Το ξερω οτι οσο ανεβαίνει η ανάλυση γίνεσαι gpu bound..δεν θέλει μυαλό..

Επίσης καμιά υπερβολή...τα post τα οποία ανέβασε σχολιάζουμε και αυτό δείχνουν. 2600κ=1800x=2700x=2700x@4.4=8700k @2k.

Με βάση αυτά λέει :

<Επειδη σας βλεπω λιγο μπερδεμενους αφηνω αυτα εδω.

Οι μεγαλες διαφορες των 15+ Fps ειναι στα 1280x720. 

Οποιος δωσει λεφτα για i7-i9 για να παιζει στα 720 με cpu usage 15% και να λέει οτι εχει τοπ επεξεργαστη στα games ειναι απλα αστειος.>

Αυτό που δεν έχει καταλάβει είναι ότι έστω και στα 2k αν πας να ρίξεις quality για να πιάσεις fps γυρίζεις πάλι σε cpu bound καταστάσεις(ανεβασμένο cpu usage σε σχέση με ultra)..Έκτος αν θεωρείτε τα 50- 60-70 fps playable που βγάζει η 2080ti σε 1080p και 2κ ?  η παίζετε έτσι :

lolcpu1.thumb.jpg.dc7de6e75305238d23c251817e7572c9.jpg

 

cpulol2.thumb.jpg.2921ba60ed4e29a2f0c9ca96dc47b2e5.jpg

Τέλος αλήθεια από μένα..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλει κανεις οτι ειναι πιο δυνατος εστω και λιγο ο intel απο τον AMD.

Απλα οταν αγοραζεις κατι πρεπει να το συγκρινεις με τις πραγματικες συνθηκες που θα λειτουργησει και οχι θεωρητικα.

Βαση του τι λενε τα reviews ακομα και ο δικος μου βγαζει τα ιδια στα 2κ.

Εγω που παιζω σε 2κ γιατι να παω σε 8700κ? Να κερδισω τι?

Ο rigo (οσοι τον ξερετε) εχει 7700κ και θελει τωρα να αλλαξει cpu + mobo και να παρει μια 2080. Γιατι να δωσει 700 ευρω να αλλαξει κατι που δεν χρειαζεται και να μην τα προσθεσει εξτρα στην καρτα γραφικων και να παει για 2080ti που ειναι και αυτο που τον κοβει στην πραγματικοτητα.

 

Καλο ειναι να συγκρινουμε και να λεμε τι και πως αλλα πρεπει να βλεπουμε και πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fatalara said:

Δεν αμφιβαλει κανεις οτι ειναι πιο δυνατος εστω και λιγο ο intel απο τον AMD.

Απλα οταν αγοραζεις κατι πρεπει να το συγκρινεις με τις πραγματικες συνθηκες που θα λειτουργησει και οχι θεωρητικα.

Βαση του τι λενε τα reviews ακομα και ο δικος μου βγαζει τα ιδια στα 2κ.

Εγω που παιζω σε 2κ γιατι να παω σε 8700κ? Να κερδισω τι?

Ο rigo (οσοι τον ξερετε) εχει 7700κ και θελει τωρα να αλλαξει cpu + mobo και να παρει μια 2080. Γιατι να δωσει 700 ευρω να αλλαξει κατι που δεν χρειαζεται και να μην τα προσθεσει εξτρα στην καρτα γραφικων και να παει για 2080ti που ειναι και αυτο που τον κοβει στην πραγματικοτητα.

 

Καλο ειναι να συγκρινουμε και να λεμε τι και πως αλλα πρεπει να βλεπουμε και πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα.

 

Μα 2080ti θα παρει κ 9900Κ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν αμφιβαλει κανεις οτι ειναι πιο δυνατος εστω και λιγο ο intel απο τον AMD.

Απλα οταν αγοραζεις κατι πρεπει να το συγκρινεις με τις πραγματικες συνθηκες που θα λειτουργησει και οχι θεωρητικα.

Βαση του τι λενε τα reviews ακομα και ο δικος μου βγαζει τα ιδια στα 2κ.

Εγω που παιζω σε 2κ γιατι να παω σε 8700κ? Να κερδισω τι?

Ο rigo (οσοι τον ξερετε) εχει 7700κ και θελει τωρα να αλλαξει cpu + mobo και να παρει μια 2080. Γιατι να δωσει 700 ευρω να αλλαξει κατι που δεν χρειαζεται και να μην τα προσθεσει εξτρα στην καρτα γραφικων και να παει για 2080ti που ειναι και αυτο που τον κοβει στην πραγματικοτητα.

 

Καλο ειναι να συγκρινουμε και να λεμε τι και πως αλλα πρεπει να βλεπουμε και πως εχουν τα πραγματα στην πραγματικοτητα.

 

Έστω και λίγο>??

Μιας και έχουμε ίδια κάρτα για πες μου...οι πραγματικές συνθήκες είναι αυτές π εδειξες πιο πίσω??2k ULTRA settings ??με 1080gtx??? Βλέπεις ότι και η 2080ti ζορίζεται...η 1080 gtx θα φωνάζει όχι άλλο...?

Έχω περάσει από 2600k@4.5 σε 6700k@4.5 με 970gtx και μετά μπήκε 1080gtx,αργότερα 8700k..Ξέρω τις διαφορές μεταξύ τους..επίσης όλα αυτά σε 1080p@144hz.

Μιας και πιστεύεις ότι δεν σε κόβει σε <πραγματικές συνθήκες> ο 4770κ μίλα με άλλους με ίδια κάρτα και ανάλυση (άλλο cpu όμως) και σύγκρινε fps πχ..2κ ανάλυση και ίδια settings(ας πουμε medium γιατί μη μ πεις ότι παίζεις ultra με 1080gtx-ιδια καρτα εχουμε ξαναλεω? ).Ακόμη και σε 1080p πρέπει να ρίξω settings στην 1080gtx για να πιάσω  high fps.

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα 2080ti θα παρει κ 9900Κ.

2080 απλη μου ειπε εμενα. Τεσπα, δεν τον χρειαζεται τον 9900k δεν θα τον κοψει κατι απλα το κανει γιατι ετσι και εγω για τον ιδιο λογο θα το εκανα.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος AKISSS έγραψε:

Έστω και λίγο>??

Μιας και έχουμε ίδια κάρτα για πες μου...οι πραγματικές συνθήκες είναι αυτές π εδειξες πιο πίσω??2k ULTRA settings ??με 1080gtx??? Βλέπεις ότι και η 2080ti ζορίζεται...η 1080 gtx θα φωνάζει όχι άλλο...?

Έχω περάσει από 2600k@4.5 σε 6700k@4.5 με 970gtx και μετά μπήκε 1080gtx,αργότερα 8700k..Ξέρω τις διαφορές μεταξύ τους..επίσης όλα αυτά σε 1080p@144hz.

Μιας και πιστεύεις ότι δεν σε κόβει σε <πραγματικές συνθήκες> ο 4770κ μίλα με άλλους με ίδια κάρτα και ανάλυση και σύγκρινε fps πχ..2κ ανάλυση και ίδια settings(ας πουμε medium γιατί μη μ πεις ότι παίζεις ultra με 1080gtx-ιδια καρτα εχουμε ξαναλεω? ).Ακόμη και σε 1080p πρέπει να ρίξω settings στην 1080gtx για να πιάσω  high fps.

Σε χαλανε τα 90 fps averange στο shadow of war ολα ultra?

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε χαλανε τα 90 fps averange στο shadow of war ολα ultra?

Κοιτά να δεις..τα 90fps π λες σε μη online game δεν με χαλάνε, αλλά για να λες average 90 δεν θέλω να φανταστώ τα min..

games που παίζω σε ultra είναι συνήθως single player, κανα moba, κανα rts κτλ.. που δεν με νοιαζει το input latency,fps drops κτλ..Εκεί π θέλω να καταλήξω είναι ότι αυτά που  παρουσιάζεις σαν <πραγματικές συνθήκες > δεν είναι..Από τους γνωστούς σου πόσοι παίζουν πχ pubg-fortnite-cod-r6-bf-csgo-ow σε ultra,ανεξάρτητα από ανάλυση και hardware..????

Τεσπα...η intel γενικά πουλάει stp για high refresh monitor users-gamers..Η αγορά έχει γεμίσει με 1080p-2k 144+ monitors...όλοι μα όλοι θα ρίξουν quality settings για να πιάσουν fps στα games που τους ενδιαφέρουν..Ακόμη και 2080ti users θα ρίξουν settings...Εκεί πχ είτε 1080p ειτε 1440p -144hz και medium ας πούμε ο 8700κ με τον 2700x θα έχουν μεγαλύτερη από 10% διαφορά...trust me...

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.