Jump to content


INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

75 ειναι τα minimum οταν χτυπαει alarm και ερχεται ολο το camp να στην πεσει.

Ξερεις ποσα minimum fps εχω στο bf1 ολα ultra με κλειστο ΑΑ, medium shadows, medium effects, low lightening effects? 90-93

Γενικα τα 110 τα εχεις ευκολα.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AKISSS said:

Αφου <κλινεις> και εσύ προς μπούρδες...εντάξει!!

Όλοι πουλήστε παιδιά.!!!ψαχτε για i7 2600k!!!και τον πούλησα το 2015 ....?

Κοιτάει στα ίσια 8700k και 2700x!!!Επίσης οι κάτοχοι amd 2700x είναι κορόιδα επειδή ο 1800x τους πατάει και  να μην ψάχνονται με oc μιας και stock η oc στα 4.4 ghz δεν έχει ΚΑΜΙΑ διαφορά!!

Τελος από μένα,rly δεν έχει νόημα?

 

Προσωπικά έχω πάψει να ενδιαφέρομαι για το τι θεωρεί ο καθένας τον επεξεργαστή μου εδώ κ πολλά χρόνια.

 

Ξέρω τις ανάγκες μου, ξέρω ποια παιχνίδια παίζω κ επίσης ξέρω μέχρι ποιό ποσό είμαι διατεθειμένος να δώσω.

 

Το τι μπούρδες βλέπω συνεχώς για fps τα οποία το 75% των χρηστών δεν δύναται να διακρίνει καν με οδηγούν στο παραπάνω συμπέρασμα.Αν ο μέσος χρήστης με την 60hz οθόνη θέλει πάνω από 60fps για το εκάστοτε Ασάσινς Όντισι κλπ τότε απλά δίνει λεφτά για πέταμα.

 

Σου μίλησα για ένα συγκεκριμένο σενάριο που η επεξεργαστική δύναμη είναι αναγκαία κ αυτή είναι με το Ρίφτ κ δω όμως με αστερίσκους. Επειδή ασχολούμαι με σίμς κ έχω κ Ρίφτ να σε πληροφορήσω οτι το χρέπι μου 4670k στα 4.4 την παλεύει αξιοπρεπέστατα κ μάλιστα ακόμη κ όταν μπαίνει το ASW -45fps- δεν το καταλαβαίνεις κ μπορείς να απολαύσεις την εμπειρία.

 

Τοχω δει παλιότερα σε ένα βιντεάκι οτι τα γραφήματα με τεράστιες διαφορές για 10-15fps πουλάνε κ όχι το ανάποδο.

 

Δηλαδή το να έχεις 100 απτο να χεις 110 -γιατί μέσος όρος 8700κ με 2700χ τόσο είναι- τι θα αλλάξει?

 

Κ επειδή τρέχω 2κ ανάλυση μόνο τα κακογραμμένα παιχνίδια σέρνομαι, τα υπόλοιπα την παλεύουν μια χαρά με αξιοπρεπέστατα settings.

 

με βάση την -έχω λεφτά για πέταμα- πλειοψηφία η κάρτα πουχω τρώει μπουκάλι απτον επεξεργαστή.Έλα όμως που αυτά που βλέπω δεν το επιβεβαιώνουν. Στο Assasins Odessey 100% το cpu 97% το gpu, τελικά έχω μπουκάλι ή δεν έχω?

 

Τώρα για το οτι κάνεις την τρίχα τριχιά δεν έχει νόημα, άλλο σου είπαμε αλλού το πήγες.

 

Με αυτή τη λογική εσύ άλλαξε κάθε χρόνο επεξεργαστή για να κερδίσεις 5 fps.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

2080 απλη μου ειπε εμενα. Τεσπα, δεν τον χρειαζεται τον 9900k δεν θα τον κοψει κατι απλα το κανει γιατι ετσι και εγω για τον ιδιο λογο θα το εκανα.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα 2080ti θα παρει κ 9900Κ.

Μεγάλο παιδί είναι ο rigo και προφανώς είναι δικαίωμά του να ξοδέψει τα χρήματά του όπως νομίζει.

Λέω τώρα εγώ όμως: δεν θα έπρεπε να του υποδείξει κάποιος από εσάς ότι πετάει χρήματα στο πηγάδι;

Αν πάει να πάρει 9900k+2080ti για να παίζει bf, κάποιος πρέπει να τον σώσει από ένα τέτοιο λάθος. 

Αν ξεκαθάρισε ότι ''παιδιά, το ξέρω και δεν με νοιάζει'', έχει καλώς. 

Btw: Μάριε, την έκανες τελικά την αλλαγή; Ποια μητρική πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

Μεγάλο παιδί είναι ο rigo και προφανώς είναι δικαίωμά του να ξοδέψει τα χρήματά του όπως νομίζει.

Λέω τώρα εγώ όμως: δεν θα έπρεπε να του υποδείξει κάποιος από εσάς ότι πετάει χρήματα στο πηγάδι;

Αν πάει να πάρει 9900k+2080ti για να παίζει bf, κάποιος πρέπει να τον σώσει από ένα τέτοιο λάθος. 

Αν ξεκαθάρισε ότι ''παιδιά, το ξέρω και δεν με νοιάζει'', έχει καλώς. 

Btw: Μάριε, την έκανες τελικά την αλλαγή; Ποια μητρική πήρες;

Του το λεω συνεχεια αλλα δεν. Εχει το μικροβιο.

@GoMaR συνεχεια.

@sosna προφανως ειναι απο αυτους που θεωρουν οτι τα 10 - 20 fps παραπανω θα του δωσουν πλεονεκτημα στο “competitive” ? gaming.

Ειναι μεχρι να πεσει στη μηχανη του κιμα και να καταλαβει οτι ολα αυτα ειναι παραμυθια. Μιλαμε για milisecond που τα χανεις ετσι και αλλιως γτ το blinking που κανει με τα ματια ειναι μεγαλυτερο σε χρονο απο ολα αυτα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ήθελα να ξερα... Ο rigo η πως τον λένε.. Μιλάει για εσας; ??

Ο rigo σκοτώνει μόνο, δεν μιλάει?...

πριν 5 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Του το λεω συνεχεια αλλα δεν. Εχει το μικροβιο.

Α, τότε είναι πολύ πιο σοβαρά τα πράγματα....

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Θα σου πω οταν αποφασισω 100% λολ. Αλλωστε εχω μερες μεχρι να εχω στα χερια μου cpu...

Χμ, οσφραίνομαι και ένα 1% να πας σε ryzen ή μπα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS εν μερη εχεις δικιο, αλλα για να φτασουν οι καρτες σε 4k να δινουν 144+ fps min (που ενδιαφερει τον high refresh κατοχο) θα φτασουνε στην RTX 5080ti και ισως 6080ti. Δεν ειναι στραγαλια τα frames σε αυτες τις αναλυσεις, ουτε θα ερθουν αυριο.

 

Σε 4-5 χρονια λοιπον, θα εχουν Intel somethingLake @5nm οπως και ryzen 8xxx @5nm+-whatever που θα ριχνουν στα αυτια, τις μυτες και θα κανουν τον καθε σημερινο cpu καρπαζοεισπρακτορα.

 

Κυριως, για το PS6/XBOXwhatever θα ειναι με custom 12c και τα παιχνιδια θα γραφονται εκει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος narta έγραψε:

@AKISSS εν μερη εχεις δικιο, αλλα για να φτασουν οι καρτες σε 4k να δινουν 144+ fps min (που ενδιαφερει τον high refresh κατοχο) θα φτασουνε στην RTX 5080ti και ισως 6080ti. Δεν ειναι στραγαλια τα frames σε αυτες τις αναλυσεις, ουτε θα ερθουν αυριο.

 

Σε 4-5 χρονια λοιπον, θα εχουν Intel somethingLake @5nm οπως και ryzen 8xxx @5nm+-whatever που θα ριχνουν στα αυτια, τις μυτες και θα κανουν τον καθε σημερινο cpu καρπαζοεισπρακτορα.

 

Κυριως, για το PS6/XBOXwhatever θα ειναι με custom 12c και τα παιχνιδια θα γραφονται εκει.

Μα δεν είπα κατι διαφορετικό...Ακόμη και ο fatalara πάνω το παραδέχτηκε κάπως όταν έγραψε τα settings του..

Όλοι θα ρίξουν quality settings επειδή δεν υπάρχει σήμερα η απαραίτητη gpu power...όποτε όλοι ξέρουμε τι γίνεται όταν ρίχνεις quality..περισσότερο βάρος στη cpu(αυξημενο cpu load)

Οπότε μάντεψε που πάει το 10% που βγάζουν την διάφορα ανάμεσα σε 2700x-8700k τα 1080p ultra και 2κ σε real time καταστάσεις..?

Κουράστηκα αλήθεια μπας και καταλάβουν κάτι..ο άλλος λέει για 97% cpu και ρωτάει αν είναι μπουκάλι στο aco που τρέχει denuvo+vmprotect ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε 4c/4t cpu..?

Συμφωνεί με τα προηγούμενα ss που λένε 2700x=2700x@4.4=8700k=2600k,λέει ότι αυτές είναι η real time συνθήκεςκαι μπουρδες του computerbase αλλα έχει oc στο cpu του..

Ποια 4-5 χρόνια μ λες..πόσο καιρό έχουν τα ρύζια που βγηκανε??είδες τι γίνεται αν τα συνδυάσεις με rtx gpus...τους λείπει raw power (ghz) για να τις loadaroun...Εκτός αν παίζει μόνο 4κ(gpu bound)..

Δεν είμαι fanboy intelas..έχω προτείνει αρκετά ρύζια σε φίλους και έχω στήσει-παίξει σε ryzen..Και με τις σημερινές τιμές αν εστηνα σε ryzen θα πήγαινα..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα καλα, θα παρει ο αλλος 4k 144hz μονιτορ και θα παιζει low για να εχει frames? Nope. Θα γκρινιαζει μεχρι να βγει η RTX 5080ti οτι παει χαμενο το monitor. Εκτος αν μιλαμε για ανθρωπο που βγαζει μαρουλι απο το gaming αρα εκει ειναι niche του niche κατηγορια και θα ριξει settings στο πατωμα για frames.

 

Οι περισσοτεροι που ειναι gpu bound σημερα θα ειναι και σε αλλα 4 χρονια στα 4k 144+. Αυτο λεω, μεχρι τοτε ο 2700x θα ειναι αναμνιση και ο 8/7xxx θα εχει ισχυ να τερματισει τις τοτε RTX.

 

Εσυ αναφερεσε στο 0.5% και εγω στο υπολοιπο 5.5% της αγορας. Σιγα τα ωα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος narta έγραψε:

Μα καλα, θα παρει ο αλλος 4k 144hz μονιτορ και θα παιζει low για να εχει frames? Nope. Θα γκρινιαζει μεχρι να βγει η RTX 5080ti οτι παει χαμενο το monitor. Εκτος αν μιλαμε για ανθρωπο που βγαζει μαρουλι απο το gaming αρα εκει ειναι niche του niche κατηγορια και θα ριξει settings στο πατωμα για frames.

 

Οι περισσοτεροι που ειναι gpu bound σημερα θα ειναι και σε αλλα 4 χρονια στα 4k 144+. Αυτο λεω, μεχρι τοτε ο 2700x θα ειναι αναμνιση και ο 8/7xxx θα εχει ισχυ να τερματισει τις τοτε RTX.

 

Εσυ αναφερεσε στο 0.5% και εγω στο υπολοιπο 5.5% της αγορας. Σιγα τα ωα

Δεν ξέρω man πόσο niche είναι η 144hz κατηγορία..πλέον και η κουτσή μαρια έχει 144+ μονιτορ..έχει αυξηθεί το φαινόμενο τα τελευταία 2-3 χρόνια ?

Ε στα single player όλοι είναι gpu bound cause nobody cares...στα άλλα όλοι ρίχνουν settings...Αυτό είναι το point μου..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AKISSS έγραψε:

Οπότε μάντεψε που πάει το 10% που βγάζουν την διάφορα ανάμεσα σε 2700x-8700k τα 1080p ultra και 2κ σε real time καταστάσεις..?

Κουράστηκα αλήθεια μπας και καταλάβουν κάτι..ο άλλος λέει για 97% cpu και ρωτάει αν είναι μπουκάλι στο aco που τρέχει denuvo+vmprotect ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε 4c/4t cpu..?

Συμφωνεί με τα προηγούμενα ss που λένε 2700x=2700x@4.4=8700k=2600k,λέει ότι αυτές είναι η real time συνθήκεςκαι μπουρδες του computerbase αλλα έχει oc στο cpu του..

 

 

Πουθενα δεν παει. Ανεβαζω βιντεο αυτη τη στιγμη bf1 ολα ultra μετα με τις ρυθμισεις τις δικες μου και μετα ολα low και off.

Σου το λεω απο τωρα θα εκτεθεις. 69-75 cpu load σε ολες τις περιπτωσεις και 15-17 fps διαφορα τα low με ultra.

Αμα θες να το τραβηξουμε εχει και συνεχεια σε single player με shadow of war.

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος AKISSS έγραψε:

Μπουρδες??rly??

Αν δεν κατάλαβες ούτε από αυτό, πραγματικά δεν σκέφτεσαι σωστά..Το cpu load λογικά θα είναι ανεβασμένο...απλά πράγματα τα οποία μπορείς ο ίδιος να τεσταρεις..

Επίσης με την λογική σου ξαναλέω έχεις επεξεργασταρα man μου...μιας και σε 4k θα είσαι το ίδιο με 8700k και άλλους..?

 

 

Για να βγάλεις συμπεράσματα για το μέλλον που κουβαλά ένα CPU  πρέπει να κοιτάξεις.

 

Α) Συνολική επεξεργαστική ισχύ.

Β) Την τάση της αγοράς στον σχεδιασμό των CPU. Το software πάντα ακολουθεί με καθυστέρηση.... αλλά ακολουθεί εν τέλη.

Γ) Τυχόν ανεκμετάλλευτα σημεία του επεξεργαστή σήμερα που λόγω φάσης της αγοράς μπορούν να χρησιμοποιηθούν αύριο.

Δ) Optimization των σημερινών games πάνω σε συγκεκριμένη αρχιτεκτονική και μελλοντική αλλαγή της κατάστασης.

 

Θυμάμαι πριν κάπου 2-3 χρόνια που ο βασιλιάς του budget gaming CPU  ήταν ο διπυρηνος G3258 (anniversary edition) . Έβγαζε περισσοτερα FPS  και από 8-πυρηνα.

Ένα χρόνο μετά δεν έκανε ούτε για πασιέντζα.

Μπορεί δηλαδή τα games τότε να εκμεταλλεύονταν κάθε κομμάτι του, αλλά από ισχύ ήταν μια μπούρδα. Άλλαξε το software , έγινε πιο πολυνηματικο και εκτέθηκε το μπρικακι.... Τα σημερινά λοιπόν games μπορούν να δείξουν μόνο το σημερινό σκηνικό όχι το αυριανό ειδικά όταν βλέπεις ένα cpu να παίζει ήδη στο 90% load και το άλλο στο 40% ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, AKISSS said:

Μα δεν είπα κατι διαφορετικό...Ακόμη και ο fatalara πάνω το παραδέχτηκε κάπως όταν έγραψε τα settings του..

Όλοι θα ρίξουν quality settings επειδή δεν υπάρχει σήμερα η απαραίτητη gpu power...όποτε όλοι ξέρουμε τι γίνεται όταν ρίχνεις quality..περισσότερο βάρος στη cpu(αυξημενο cpu load)

Οπότε μάντεψε που πάει το 10% που βγάζουν την διάφορα ανάμεσα σε 2700x-8700k τα 1080p ultra και 2κ σε real time καταστάσεις..?

Κουράστηκα αλήθεια μπας και καταλάβουν κάτι..ο άλλος λέει για 97% cpu και ρωτάει αν είναι μπουκάλι στο aco που τρέχει denuvo+vmprotect ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σε 4c/4t cpu..?

Συμφωνεί με τα προηγούμενα ss που λένε 2700x=2700x@4.4=8700k=2600k,λέει ότι αυτές είναι η real time συνθήκεςκαι μπουρδες του computerbase αλλα έχει oc στο cpu του..

Ποια 4-5 χρόνια μ λες..πόσο καιρό έχουν τα ρύζια που βγηκανε??είδες τι γίνεται αν τα συνδυάσεις με rtx gpus...τους λείπει raw power (ghz) για να τις loadaroun...Εκτός αν παίζει μόνο 4κ(gpu bound)..

Δεν είμαι fanboy intelas..έχω προτείνει αρκετά ρύζια σε φίλους και έχω στήσει-παίξει σε ryzen..Και με τις σημερινές τιμές αν εστηνα σε ryzen θα πήγαινα..

 

 

Αν έχεις Rift ευχαρίστως να δοκιμάσουμε τις διαφορές σε fps στο Assetto Corsa γιατί αυτό ήταν το main sim game που έτρεχα. Για τα υπόλοιπα games δεν με απασχολεί.

 

Αυτά που λες οτι συμφωνώ...ούτε καν.

 

Ο καθείς είναι ελεύθερος να αγοράσει ό,τι του αρέσει κ βαστά η τσέπη του.

 

Για τις διαφορές όμως 150 με 178 fps θα μου επιτρέψεις να συνεχίσω να λέω...μπούρδες -εξαιρώντας την ισχνή high refresh rate μειοψηφία-.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Overclockers UK 3-4 week

delay on retail 9900k

Spoiler

a90fipexdjs11.jpg

 

Ενημέρωση από msystems όσον αφορά διαθεσιμότητα έχουμε τουλάχιστον απ'την αρχή (25-30 εργάσιμες wtfu..),

νόμιζα ότι το έβαλαν έτσι μιας και δεν (θα) γνώριζαν ακριβή ημερομηνία και όχι ότι θα πάει τόσες μέρες!

....

μέχρι στιγμής είμαι 50-50 να επιστρέψω την μητρική και να πάω σε x470+2700x και να ξεμπερδεύω,
θα εξαρτηθεί από τα επίσημα reviews και πόσο θα τραβήξει η βαλίτσα με την διαθεσιμότητα.

-----

-----

μέσω prime οι παρακάτω θερμοκρασίες .... περιμένουμε και τα επίσημα review

https://www.gigabyte.com/FileUpload/Global/multimedia/2/file/525/946.pdf

805591007_9900.thumb.jpg.2c7818e1f7846b2ccb5973bb62e17458.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Και από scan.co.uk

1166484886_9900b.jpg.d2bdc16583934936424530f6d1485475.jpg

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Λιγο πριν τα Χριστούγεννα περιμενε τους...

με το που βρω κάρτα (και την έχω στα χέρια μου) δεν πρόκειται να περιμένω πολύ,

έχει tomb raider (όσο προλάβω) και μετά manager :hehe:

 

Spoiler

ένα ρημαδοpc θέλω να φτιάξω μιας και μπορώ να πάρω πράγματα από το "πάνω ράφι" (αυτή την φορά), 

και το ξέσκισαν με τις τιμές, ανακατατάξεις στις κατηγορίες και τις διαθεσιμότητες,

αει στο δια... :crazypilot:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.