Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

426 για τον 9700k. Θέλω να δω πόσο καλύτερος είναι από τον 8700k.

Λογικά, λοιπόν, στα 500 plus ο 9900k.

Lol, μωρή intel. Lol.

Πιστεύω πως η τιμή θα κάτσει τελικά κάτω από 400€ για τον 9700k (αν δεις το ιστορικό της τιμής κάπου 380€ τον πρωτοέβαλαν) και πιστεύω γύρω στα 450€ ή λίγο παραπάνω για τον 9900k. Το πόσο καλύτερος θα είναι ο 9700k από τον 8700k θα εξαρτηθεί από την εφαρμογή ή τις συγκεκριμένες διεργασίες πάνω στις οποίες θα γίνει η σύγκριση. Στα single threaded θα είναι βάσει ρολογιών ελαφρώς καλύτερος, στα multi σχεδόν εφάμιλλος πιστεύω. Το hyper threading από όσα ξέρω, δίνει 25-30% αύξηση στα multi. Ο 9700k έχει 25% παραπάνω πυρήνες (8 vs 6), άρα κάπως έτσι πιστεύω να είναι. 

Link to comment
Share on other sites

On 8/30/2018 at 8:18 AM, DEADLAZARUS said:

Ορίστε, μέχρι και η intel κάνει delid στους επεξεργαστές της. Τα ύστερα του κόσμου:p?

δηλαδη η ιντελ μας αντεγραψε............οκ

τουλαχιστον θα βαζουν καλο liquid ή ο,τι να'ναι?????????????

θα εχουμε καινουργιο θεμα συζητησης,ποσο καλο ειναι το liquid της ιντελ........................:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

ε ρε ξυλο που θελετε..........................

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω την υποψια οτι ο 9700k θα ειναι πολυ καλυτερο cpu για καθαρα gaming αλλα και security reasons και απ τον 9900k λογω clocks αλλα και απo τον 8700k 8physical cores vs 6.Bεβαια απλα παιρνεις ενα 9900k και κανεις disable to HT αλλα +100€ ειναι το f..much

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος alexcrx έγραψε:

δηλαδη η ιντελ μας αντεγραψε............οκ

τουλαχιστον θα βαζουν καλο liquid ή ο,τι να'ναι?????????????

θα εχουμε καινουργιο θεμα συζητησης,ποσο καλο ειναι το liquid της ιντελ........................:tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato::tomato:

ε ρε ξυλο που θελετε..........................

Liquid Οδοντόκρεμα θα βάζουν, Άλεξ. Αφού τα ξέρεις..... Την πιο φθηνή. 

πριν 7 ώρες, το μέλος Helly έγραψε:

Εχω την υποψια οτι ο 9700k θα ειναι πολυ καλυτερο cpu για καθαρα gaming αλλα και security reasons και απ τον 9900k λογω clocks αλλα και απo τον 8700k 8physical cores vs 6.Bεβαια απλα παιρνεις ενα 9900k και κανεις disable to HT αλλα +100€ ειναι το f..much

Μένει να φανεί. Αν άλλαζα τον 8700k, θα πήγαινα μόνο στον 9900k. Ή όλα ή τίποτα. Βέβαια, η τιμή είναι τσουχτερή, αλλά ίσως πέσει σε ανθρώπινα επίπεδα κάποια στιγμή. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Εεε... στο sholdering δεν χρησιμοποιειται liquid. Γινεται συγκολληση του IHS πανω στο DIE. Οποιος το ανοιξει ρισκαρει σημαντικα να του μεινει το cpu  στα χερια.

Πλάκα κάνουμε, ρε Ηλία. Μην ρίχνεις headshot κατευθείαν:p.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πλάκα κάνουμε, ρε Ηλία. Μην ρίχνεις headshot κατευθείαν:p.

Ναι αλλα αν το διαβασει καποιος θα μας λεει και μαλακες μετα.

Ασε που μπορει να παρουμε κανενα στο λαιμο μας και να παει να κανει delid σε κανα AMD η intel νεας γενιας και να ζηταει και τα ρεστα.

 

Ακομα θυμαμαι εκεινο το θεμα που ειχα βρει στο ιντερνετς, οταν εψαχνα για υδροψυξη εδω και χρονια, που ο τυπος ειχε κλεισει με σιλικονες το κουτι το γεμισε νερο και επεφτε το ρελε και μετα ζηταγε τα ρεστα απο αυτους που μιλουσαν για υδροψυξη.

 

Εννοειτε πως τα ξεφτερια βρηκαν τη λυση και του ειπαν να παει συτο μαγαζι που αγορασε το pc να τους πει οτι επαθε βλαβη id-10t.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, fatalara said:

στο sholdering δεν χρησιμοποιειται liquid.

δεν λενε για soldering αλλα για stim( Solder Thermal Interface Material )

αρα μαλλον θα εχουν liquid,μακαρι να ειναι σαν της amd που θελει 150 βαθμους για να λιωσει..............και ειναι οντως soldered

μακαρι να βγω ψευτης αλλα εχω αυτην την εντυπωση..............

ασε που η intel ειχε πει οτι σταματησε το soldering γιατι εβλεπε μικρορογμες,τωρα δεν τις βλεπει?????????

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος neuromancer έγραψε:

H 9η γενιά Intel ξέρουμε αν θα έχει διορθωμένα τα 3-4 security issues (σε επίπεδο hardware) που προέκυψαν πριν μερικούς μήνες ή/και πιο πρόσφατα? 

Νομίζω πως όχι. Δεν άλλαξαν αρχιτεκτονική. Την υφιστάμενη on steroids χρησιμοποιούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, neuromancer said:

H 9η γενιά Intel ξέρουμε αν θα έχει διορθωμένα τα 3-4 security issues (σε επίπεδο hardware) που προέκυψαν πριν μερικούς μήνες ή/και πιο πρόσφατα? 

Spectre and Meltdown in Hardware: Intel Clarifies Whiskey Lake and Amber Lake

Spectre and Meltdown on Intel
AnandTech Cascade
Lake
Whiskey
Lake
Amber
Lake
Spectre Variant 1 Bounds Check Bypass OS/VMM OS/VMM OS/VMM
Spectre Variant 2 Branch Target Injection Hardware + OS Firmware + OS Firmware + OS
Meltdown Variant 3 Rogue Data Cache Load Hardware Hardware Firmware
Meltdown Variant 3a Rogue System Register Read Firmware Firmware Firmware
  Variant 4 Speculative Store Bypass Firmware + OS Firmware + OS Firmware + OS
  Variant 5 L1 Terminal Fault Hardware Hardware Firmware

 

 

Στην καλύτερη των περιπτώσεων ελπίζεις σε κάτι αντίστοιχο με Whiskey Lake, αν και μπορεί στους 9000 να μην έχει κάνει τίποτα η Intel και να είναι περίπτωση Amber Lake.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αργεί. Και αν κρίνω και από το Whiskey Lake, αλλά και το Cascade lake, δεν βλέπω αλλαγή αρχιτεκτονικής, απλά μπαλώματα της κάθε έκδοσης του Spectre/Meltdown/Whatever ξεχωριστά. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ, αν και δεν έχω τις σχετικές γνώσεις για να ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά ή λάθος. Αλλά με αυτή τη λογική που φαίνεται να το πάει η Intel, αν βγουν και άλλες παραλλαγές των παραπάνω προβλημάτων ασφαλείας, που δεν κλείνουν με τα hardware μπαλώματα που κάνει, πάλι σε λύσεις software μπαλώματος θα καταλήγουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος The One έγραψε:

Ε, καλά, το ξέραμε ότι μόνο ο 9900k αξίζει (και αν).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ε, καλά, το ξέραμε ότι μόνο ο 9900k αξίζει (και αν).

Overall σαν cpu σίγουρα είναι καλύτερος ο 9700κ από τον 8700k( μόνο το ότι είναι solder...).Για να πας απο 8700k σε 9700k πρέπει να είσαι benchakias Η να έχεις custom watercooling το οποίο δεν κάνει κ πολλά σε non delided cpu..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 8:23 PM, alexcrx said:

δεν λενε για soldering αλλα για stim( Solder Thermal Interface Material )

αρα μαλλον θα εχουν liquid,μακαρι να ειναι σαν της amd που θελει 150 βαθμους για να λιωσει..............και ειναι οντως soldered

μακαρι να βγω ψευτης αλλα εχω αυτην την εντυπωση..............

ασε που η intel ειχε πει οτι σταματησε το soldering γιατι εβλεπε μικρορογμες,τωρα δεν τις βλεπει?????????

Quote

Intel Core i9-9900K De-lidded, Soldered IHS Confirmed

.

https://www.techpowerup.com/247301/intel-core-i9-9900k-de-lidded-soldered-ihs-confirmed

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

 

Μα δεν γινεται να βαλεις υλικο απο delid ετσι και αλλιως.

Κανει φθορα στο die.

Κατι ειχαν καταλαβει λαθος τα παιδια.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.