Jump to content


INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Το Z370 με το Z390 chipset έχουν τόσες λίγες διάφορες που νομίζω ότι δεν αξιζει μετάβαση.Αν άλλαζες μέγεθος μητρικής ή είχες κάποια έλλειψη η δυσλειτουργία στην Z370 θα είχε νόημα αλλά μόνο γι αυτούς τους λόγους κατά την γνώμη μου.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά φίλος θέλει να χτίσει σύστημα gaming με τον 9600k και αναρωτιέται αν μία τούμπανο ψυκτρα είναι αρκετή ή αν χρειάζεται να πάει σε υδρόψυξη. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2019 at 8:02 AM, DEADLAZARUS said:

 

Εντάξει είναι πιο γρήγορος αλλά ο τύπος το τερμάτισε με τα γραφήματα....20% διαφόρα δεν κάνει την μπάρα 5 φορές πιο μεγάλη...lol

Το πρόβλημα είναι ότι ο 8700Κ στα 400 Ευρώ είναι πλέον ακριβός σε σχέση με τον 9900Κ.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Τα VRMs του Formula είναι τα ίδια με του Strix. Δηλαδή μέτρια αλλά δουλεύουν κι αν βάλεις και το νερό οι θερμοκρασίες θα είναι χαμηλές....Overclock σε 9900Κ κάνει καλό επίσης απ'ότι διαβάζω. 

Βέβαια και το Xtreme και το Apex του ρίχνουν στ'αυτιά σε ρεύματα. Δεν ξέρω ενώ μου αρέσει πολύ εμφανισιακά δεν θα το πλήρωνα μάλλον λόγω VRM και θα προτιμούσα το Apex ή το Xtreme  από Asus. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

το λοιπον, σκεφτομαι τη μεταβαση απο τον 6700Κ@4.5 σε κατι σαν 9700Κ/9900Κ για μητρικη δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις εκτος του να εχει σχετικα καλα vrm και εαν γινεται intel lan.

 

Η χρηση που γινεται ειναι κυριως παιχνιδια και photoshop και σπανιοτερα encoding video captured απο games για ανεβασμα στο youtube/vimeo.

 

Ερωτησεις για μητρικη.

Για μητρικη κοιταω αυτη Gigabyte Z390 Gaming X, αποψεις ; Δε χρειαζομαι led και λοιπες ιστορες, εχει intel lan, και στο νετ διαβασω καλα λογια για τις gigabyte z390. Βλεπω οτι η μητρικη εκτος απο το κλασσικο 8pin για το cpu εχει και ενα εξτρα 4pin. Αυτο ειναι απαραιτητο ? Ρωταω γιατι το RMX650 που εχω βγαζει μονο ενα 8pin για το cpu.

 

Ερωτησεις σχετικα με το cpu.

Απο οτι καταλαβαινω και οι 2 cpu εχουν all core turbo 4.6/4.7. Δεδομενου οτι δε με νοιαζει να παω στα 5GHz, ηδη τα 4.7 all core μου ειναι αρκετα, χρειαζομαι κατι περισσοτερο απο καλη αεροψυξη για αυτο ? Αυτη τη στιγμη εχω μια prolimatech genesis στον 6700Κ μαζι με 2 Proliamtech 140mm fans. Θα χρειαστω κατι περισσοτερο απο αυτο;

Μεγαλη μου εννοια ειναι το πραγματικα dead silence σε idle/browsing, και με τη genesis δεν ακουω τιποτα, μηδεν, καπουτ ηχος :p Σκεφτηκα για καποια ΑΙΟ αλλα ολες οσες εχω δει απο κοντα ειναι απο λιγο εως αρκετα πιο θορυβωδες απο την αεροψυξη μου.

Αντιλαμβανομαι απο τα διαφορα που διαβαζω οτι ο 9700Κ ειναι αρκετα πιο ψυχρος απο τον 9900Κ με μειονεκτημα την ελειψη ΗΤ. Οποτε η ερωτηση για τη ψυχτρα αφορα και τους 2.

 

Δεδομενου οτι βρισκω τον 9700Κ 150Ε πιο κατω απο τον 9900Κ, πιστευεται οτι αξιζει να επενδυσω σε αυτον για οριζοντα 3ετιας (και ισως και σε ψυξη εαν δεν απαρκει η υπαρχον)?

 

Τελος μνημες εχω 2Χ8GB Corsair CMK16GX4M2B3000C15 (λογικα με hyundai chips), στο παρον συστημα δε πανε με τιποτα πανω απο 2800MHz, πιθανολογω ισως δυστροπης μητρικης?
Υπαρχει σοβαρο perfomance hit σε αυτη τη συχοτητα?

 

Ευχαροστω !

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

Όταν διαβάζω reviewers που λένε καλά λόγια για το Software της Asus μου έρχεται να ξηλώσω το motherboard μου και να τους το στείλω με σφεντόνα στο κεφάλι....

 

Για τον τραγέλαφο Aura Sync - κουβέντα

Για την παπαριά AI Suite & Fan Expert που ούτε profiles θυμάται και σε κάθε Windows 10 Update παθαίνει κρίση - κουβέντα

Για τον κακό χαμό από χρήστες με προβλήματα όπου υπάρχει forum και discussion στο Internet και τις απαντήσεις "κονσερβα" της Asus - κουβέντα

Για τα σκουπίδια services που εγκαθιστά στο σύστημα σου - κουβέντα

Για το προβληματικό unistall process - κουβέντα

 

Ποια Software Features και πράσινα άλογα που ούτε το ρημάδι το Aura δεν δουλεύει σωστά και το πουλάνε λες και κάνει παππάδες....από features μετριότατο και τα Addressable LEDs μόνο στο όνομα γιατί για να φτιάξεις εφέ ούτε για πλάκα. Προφιλς δεν έχει, τα settings τα χάνει, και κάθε 2-3 restarts θα λείπει καμια μνήμη από το Sync (Trident Z RGB - AURA!).

Πουλάνε και το Asus Terminal 100 Ευρώ για extra addressable headers και ούτε αυτό δουλεύει σωστά...

 

Για το 1gbit μόνο ethernet σε αυτά τα χρήματα ευτυχώς έκανε νύξη. 

 

Ναι έχουν το καλύτερο BIOS και κατά τη γνώμη μου το καλύτερο design αλλά η στάση της Asus όσον αφορά το customer service, τα προβλήματα στο Software και φυσικά στις εγγυήσεις σε σχέση με άλλους, είναι απογοητευτική. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι και οι άλλοι στο Software δεν είναι πολύ σοβαροί..

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.