Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τι ωραία που παίζουν με το ποσοστό στον τίτλο. Αν είχε βγάλει και κανένα Celeron KF, ο τίτλος θα μίλαγε για 50%. Θα έμπαινε μέσα ο άλλος να δει τον 9900KF στα 250€ και θα έτρωγε ένα τιτανοτεράστιο άκυρο που θα ήταν όλο δικό του :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/260023/intel-discontinues-almost-the-entire-7th-generation-core-desktop-processor-series

 

Αν υπάρχει κατάλληλο νήμα, ας μεταφερθεί εκεί.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
17 minutes ago, DEADLAZARUS said:

https://www.techspot.com/review/1936-intel-core-i9-9900ks/

 

Ποιος χρειάζεται πετρέλαιο αυτόν τον χειμώνα; Intel has you covered...


Ενταξει ειναι αστειο.
Λογικα δε θα ανεβαζει καθολου κλοκια αυτος
Σε συγκριση λοιπον με εναν 3900x στα 4,2ghz all cores (που πανε οι περισσοτεροι - με μια τιμια ψυκτρα που και στον ιντελ απο οτι φαινεται θα την χρειαστεις),  7500 cinebench r20 και 20400 στο vray benchmark. Η διαφορα ανοιγει κιαλλο λοιπον.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ενταξει ειναι αστειο.
Λογικα δε θα ανεβαζει καθολου κλοκια αυτος
Σε συγκριση λοιπον με εναν 3900x στα 4,2ghz all cores (που πανε οι περισσοτεροι - με μια τιμια ψυκτρα που και στον ιντελ απο οτι φαινεται θα την χρειαστεις),  7500 cinebench r20 και 20400 στο vray benchmark. Η διαφορα ανοιγει κιαλλο λοιπον.

 

Γι' αυτό πουλιέται ως "gaming".

Φαίνεται πάντως ότι έχει διορθωμένα σε hardware κάποια από τα προβλήματα ασφαλείας του 9900K, επομένως μιλάμε σχεδόν σίγουρα για νέο τσιπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

 

Γι' αυτό πουλιέται ως "gaming".

Φαίνεται πάντως ότι έχει διορθωμένα σε hardware κάποια από τα προβλήματα ασφαλείας του 9900K, επομένως μιλάμε σχεδόν σίγουρα για νέο τσιπ.

Που αναφέρεται αυτό; Για hardware διορθώσεις κενών ασφαλείας. Διότι ο 9900KS εμένα μου φαίνεται ότι δεν είναι τίποτα άλλο από "μαζεύαμε για μήνες τα ψιλό καλά τσιπάκια, ώστε να τα βγάλουμε factory overclocked ως νέο μοντέλο".

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Που αναφέρεται αυτό; Για hardware διορθώσεις κενών ασφαλείας. Διότι ο 9900KS εμένα μου φαίνεται ότι δεν είναι τίποτα άλλο από "μαζεύαμε για μήνες τα ψιλό καλά τσιπάκια, ώστε να τα βγάλουμε factory overclocked ως νέο μοντέλο".

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-corei9-9900ks&num=1

Η σύγκριση γίνεται με review sample i9 9900K, με το οποίο έχει αρκετές διαφορές ως προς την ευπάθεια σε πρόσφατα προβλήματα ασφαλείας (MDS, Spectre V2).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=intel-corei9-9900ks&num=1

Η σύγκριση γίνεται με review sample i9 9900K, με το οποίο έχει αρκετές διαφορές ως προς την ευπάθεια σε πρόσφατα προβλήματα ασφαλείας (MDS, Spectre V2).

Παράθεση

at least with the 9900K stepping as of launch day last year, if Intel quietly added those mitigations to a newer 9900K stepping.

Θεωρώ πιο πιθανό να έχει βγάλει κάποιο νέο stepping η Intel και ΟΛΟΙ οι νέοι 9900Κ να έχουν αυτές τις βελτιώσεις. Αν ο 9900KS είναι διαφορετικό τσιπάκι, ή θα πρέπει να πετάνε πολλά τσιπάκια στα σκουπίδια ή καλό θα ήταν να αρχίσουν οι ειδικοί να ψάχνονται με τα stepings και τις ημερομηνίες και λοιπούς σειριακούς και δεν ξέρω τι πάνω στις συσκευασίες και τα heatspreaders. Μπορεί να μην είναι όλοι ο 9900K, 9700K κ.τ.λ. εκεί έξω ίδιοι.

 

Υ.Γ. Το power consumption του review δεν μου κάθεται καλά.

Αλλά και τα νούμερα είναι υπερβολικά καλά για μερικά έχτρα MHz. Μήπως ο τύπος χρησιμοποιεί τις μετρήσεις που είχε πάρει από τον 9900K και δεν υπολογίζει τα optimizations που έχουν προηγηθεί όλο αυτό το διάστημα; Δεν ξέρω αν διευκρινίζει κάτι στο review του.

Πάντως για την ιστορία μπορεί το Phoronix να είναι το μόνο site Που κάνει linux reviews, προσωπικά τον έχω βάλει σε black list επειδή μόνιμα ήταν biased υπέρ της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Θεωρώ πιο πιθανό να έχει βγάλει κάποιο νέο stepping η Intel και ΟΛΟΙ οι νέοι 9900Κ να έχουν αυτές τις βελτιώσεις. Αν ο 9900KS είναι διαφορετικό τσιπάκι, ή θα πρέπει να πετάνε πολλά τσιπάκια στα σκουπίδια ή καλό θα ήταν να αρχίσουν οι ειδικοί να ψάχνονται με τα stepings και τις ημερομηνίες και λοιπούς σειριακούς και δεν ξέρω τι πάνω στις συσκευασίες και τα heatspreaders. Μπορεί να μην είναι όλοι ο 9900K, 9700K κ.τ.λ. εκεί έξω ίδιοι.

 

Υ.Γ. Το power consumption του review δεν μου κάθεται καλά.

Αλλά και τα νούμερα είναι υπερβολικά καλά για μερικά έχτρα MHz. Μήπως ο τύπος χρησιμοποιεί τις μετρήσεις που είχε πάρει από τον 9900K και δεν υπολογίζει τα optimizations που έχουν προηγηθεί όλο αυτό το διάστημα; Δεν ξέρω αν διευκρινίζει κάτι στο review του.

Πάντως για την ιστορία μπορεί το Phoronix να είναι το μόνο site Που κάνει linux reviews, προσωπικά τον έχω βάλει σε black list επειδή μόνιμα ήταν biased υπέρ της Nvidia.

 

Επειδή είχαν ανακοινώσει και νωρίτερα hardware fixes για αυτά που έδιναν σε microcode, θεωρώ εξαιρετικά πιθανό ότι θα υπάρχουν και 9900K που τα έχουν, όπως επίσης ότι πολλά τέτοια τσιπ δεν θα ανεβάζουν all core 5GHz, άρα δεν παίρνουν το ποθητό γραμματάκι. Όταν λέω νέο τσιπ, εννοώ φρέσκο, όχι μοναδικό :).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Υ.Γ. Το power consumption του review δεν μου κάθεται καλά.

 

στο gamersnexus πάντως στο review του 9900ks είχε ενδιαφέροντα γραφήματα για την κατανάλωση
εν'όλίγης ότι γουστάρει γίνεται ανάλογα τον κατασκευαστή της μητρικής/bios (δεν μιλάω μόνο για "mce=on")

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Καπου στα σχολια καποιος ανεφερε R0 rev εναντι P0 rev. Οποτε αν ισχυει αυτο, καποιος που θελει να παρει 9900 θα πρεπει να ψαχνεται πως θα αναγνωρισει τα R0.

Ισχύει ότι όλοι οι 9900ks είναι RO rev. με hardware fixes, επίσης και η νεα φουρνιά 9900k θα βγαίνουν RO rev

Δεν ξέρω αν θα μπορείς να τους ξεχωρίσεις..

Επίσης τα RO rev έχουν φάει μείωση IPC ~1-1,5% σε κάποια workloads λόγω των fixes.

https://www.tomshardware.com/features/intel-special-edition-core-i9-9900ks-benchmarked/2

<Our Core i9-9900KS processor comes with the R0 stepping (Stepping 13), which stands in contrast to our -9900K model with the P0 stepping. These in-silicon fixes have been rumored to have some impact on IPC, so we ran a few quick tests.>

 

 

sec.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, minast said:

 

Γι' αυτό πουλιέται ως "gaming".

Φαίνεται πάντως ότι έχει διορθωμένα σε hardware κάποια από τα προβλήματα ασφαλείας του 9900K, επομένως μιλάμε σχεδόν σίγουρα για νέο τσιπ.

Καλά η ιντελ Μπορεί να λέει ότι θέλει..

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, minast said:

Φαίνεται πάντως ότι έχει διορθωμένα σε hardware κάποια από τα προβλήματα ασφαλείας του 9900K,

Με τίποτα. Η βασική αιτία των security issues που αντιμετωπίζει η Intel είναι η αρχιτεκτονική των επεξεργαστών Core που ναι μεν έχει εξαιρετικά χαμηλά latencies (ένας από τους λόγους που αποδίδουν τόσο καλά στα games), αλλά είναι διάτρητοι σε θέματα ασφαλείας. Αν δεν αλλάξει ριζικά η αρχιτεκτονική, δεν πρόκειται να υπάρξει αντιμετώπιση σε hardware level παρά μόνο μερική θωράκιση με microcode updates.

 

ΥΓ και από τα media (όχι τυχαία) υπάρχει ομερτά στο θέμα αυτό. Όσοι ασχολούνται σοβαρά με τα θέματα αυτά στο enterprise, πλέον δεν ακουμπάνε ούτε με σφαίρες οτιδήποτε γράφει πάνω "Intel".

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με τίποτα. Η βασική αιτία των security issues που αντιμετωπίζει η Intel είναι η αρχιτεκτονική των επεξεργαστών Core που ναι μεν έχει εξαιρετικά χαμηλά latencies (ένας από τους λόγους που αποδίδουν τόσο καλά στα games), αλλά είναι διάτρητοι σε θέματα ασφαλείας. Αν δεν αλλάξει ριζικά η αρχιτεκτονική, δεν πρόκειται να υπάρξει αντιμετώπιση σε hardware level παρά μόνο μερική θωράκιση με microcode updates.

 

ΥΓ και από τα media (όχι τυχαία) υπάρχει ομερτά στο θέμα αυτό. Όσοι ασχολούνται σοβαρά με τα θέματα αυτά στο enterprise, πλέον δεν ακουμπάνε ούτε με σφαίρες οτιδήποτε γράφει πάνω "Intel".

 

Νομίζω ότι το περιγράφεις λίγο πιο απόλυτο απ' ότι είναι. Για αρχή κλείνοντας το HyperThreading γλιτώνεις εντελώς από αρκετές ευπάθειες, και είναι μία βολική λύση όταν έχεις ήδη επενδύσει σε πολλούς Intel στο Enterprise (δηλαδή όλοι).

Επιπλέον, στοχευμένες αλλαγές στο τσιπ μπορούν να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα που παλαιότερα γινόταν με αλλαγή μικροκώδικα.

Δεν θέλω να παίζω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά όταν στο review βλέπει ο άλλος να μην είναι ευπαθής σε Spectre V2 και να έχει context switching ίδιο με τον Ryzen, φαίνεται ότι κάτι έχει αλλάξει στο τσιπ.

 

edit: επίσης φαίνεται να επιβεβαιώνεται και από άλλα reviews, όπως δείχνει και ο πίνακας του @AKISSS

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο ήταν καθώς δεν μπορεί να πουλάει τα καινούργια μοντέλα μέχρι €1000 και να αφήσει τα προηγούμενα στα €2000. Όχι οτι ζημιώνεται και πάλι αλλά να έχουμε να λέμε.

Είχε αναφερθεί και στο θέμα οτι θα ρίξει ζεστό χρήμα σαν "επιδοτήσεις" για να κρατήσει μερίδιο αγοράς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.