Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

1.19v με 1.25 ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ στον 9900κ έχει διαφορά μεγάλη

ΟΜΩΣ

κανονικά αφού ειναι στοκ ρυθμίσεις δεν έπρεπε να γράφει 4.8; Το 4.8 δεν είναι το all cores boost του 9900Κ;

Βέβαια άλλο βεληνεκές μητρική η Strix αλλο η godlike

 

Έχουμε κάποιον με Aorus Pro ή Ultra ή Μαστερ για να μπει και 3η συγκρίσιμη μητρικήIMG_20181116_145848.thumb.png.1f944b4f259192a84b8bc86802132254.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

κανονικά αφού ειναι στοκ ρυθμίσεις δεν έπρεπε να γράφει 4.8; Το 4.8 δεν είναι το all cores boost του 9900Κ;

Βέβαια άλλο βεληνεκές μητρική η Strix αλλο η godlike

- all core boost είναι 4,7ghz

- την meg(an fox) ace έχω, όχι godlike :bleh:

 

Στην προηγούμενη μέτρηση που το είδα πάλι έπαιζε στο 60-65% (960-1050rpm) το fan,

όσον αφορά τις στοκ ρυθμίσεις κατέβηκα 1,12Vcore, και το fan παίζει τώρα περίπου 

στο 50% 800-850rpm (στα επίπεδα που ήθελα).

 

stock όλα εκτός του vcore→ 1.12v 

1447952506_cin9900k112lab.thumb.jpg.4d9603bf309039f1181bd7be6d46a83b.jpg889129366_vray9900k112lab.thumb.jpg.7c312457daa09016d5890229a0a09b96.jpg

 

OC→ 4.8ghz all core 1.18 vcore ίδιο προφίλ στο fan, στο 50% 800-850rpm περίπου,

δεν έχω κοιτάξει για χαμηλότερη τάση, κοίταξα για 1,20 και μετά 1,18 (για πιο χαμηλά άλλη φορά)

1682660887_cin9900koc118blab.thumb.jpg.e2357e00dace73c7dc489127a7e9097e.jpg718289193_vray9900koc118blab.thumb.jpg.9a4f0ed32131130f42976aa0a6b82e65.jpg

 

*η τάση που γράφω παραπάνω για στοκ & oc, είναι οι τιμές που έδωσα στο bios

η αλλαγή ψύκτρας αναβάλλεται πάλι μέχρι να πετύχω καλή τιμή σε κάποια απ'αυτές που κοιτάω :bleh:

 

@icy20 για την θερμοαγώγιμη αφαιρείς την προηγούμενη και ξαναβάζεις.

Για τις θερμοκρασίες σου παίζει ρόλο και το κουτί σου, αφαίρεσε την πρόσοψη και πάρε πάλι μετρήσεις.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Χμ, με βαλατε σε σκεψεις. Εριξα το vcore στο 1.2 και επεσε η θερμοκρασια 10 βαθμους. Ειναι δυνατον? 65 εχω και εγω τωρα.

Εννοειται δεν με ενδιαφερει να δω ποσο θα παει εκτος κουτιου η οταν περναει τυφωνας μεσα απο το σπιτι. Με ενδιαφερει πως θα το εχω every day...

 

BTW 1.12 δεν ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρη ταση? Πως δουλευει με τοσο χαμηλη ταση το pc?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Χμ, με βαλατε σε σκεψεις. Εριξα το vcore στο 1.2 και επεσε η θερμοκρασια 10 βαθμους. Ειναι δυνατον? 65 εχω και εγω τωρα.

Εννοειται δεν με ενδιαφερει να δω ποσο θα παει εκτος κουτιου η οταν περναει τυφωνας μεσα απο το σπιτι. Με ενδιαφερει πως θα το εχω every day...

 

BTW 1.12 δεν ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρη ταση? Πως δουλευει με τοσο χαμηλη ταση το pc?

Να προτείνω κάτι χρηστικό; Χάρισέ τον:p. Δεν κάνει το cpu, τι να λέμε τώρα?. Παιδεύεσαι με τα βικόρια και τα σινεμπέντσια...

Αν δουλεύει, βάζεις αυτήν την τάση και τέλος. Ποιο θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα; Ή δίνεις ένα κλικ πιο πάνω και είσαι απολύτως σίγουρος.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εννοειται δεν με ενδιαφερει να δω ποσο θα παει εκτος κουτιου η οταν περναει τυφωνας μεσα απο το σπιτι. Με ενδιαφερει πως θα το εχω every day...

 

Την πρόσοψη μπροστά σου πρότεινα να την αφαιρέσεις δοκιμαστικά για να πάρεις μέτρηση και να δεις πόσο καλύτερες θερμοκρασίες θα μπορούσες να έχεις.

Λύση υπάρχει αν θες τρυπάνι και σέγα :bleh:

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

BTW 1.12 δεν ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρη ταση? Πως δουλευει με τοσο χαμηλη ταση το pc?

Στα στοκ γιατί να μην παίξει? Δεν κοίταξα για πιο κάτω :whistling:

Τον 8700k γύρω στα 1,12-1,14V(αν θυμάμαι σωστά)  τον είχα και δούλευε.

 

____________________________________

----------------------------------------------

Intel cuts off DiY desktop processor supply chain deliveries for Q4 2018

 

Παράθεση

 

It's been off and off when we need to talk about Intel and their shortages in fabrication space. Two days ago we reported that ASUS expects shortages up-to mid-2019 at the least, today new information surfaced as Intel will further limit processor shipments to DIY distributors. And that affects you and me. 

In all fairness, Intel needs to choose their battles, they can only fab a certain amount of silicon at 14nm, so the most logical thing for them to do is to focus on the products that make the most money and margin. As it seems this will affects the DIY market where the supply is now being limited and scaled down. Since the shortages already drive up prices, an additional shortage in the DIY market could even further increase desktop processor pricing. 

The sources said that Intel has reduced shipments of desktop processors to allow more capacities for notebook and server processors, and is reportedly to cut processor shipments to DIY distribution market to only six million units in the fourth quarter of the year.

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

@icy20 Μαριε σε εχει καψει το πολυ bf 5 και το streaming και αφησες με auto ρευμα την ιντελα????????????????

4 hours ago, icy20 said:

BTW 1.12 δεν ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ μικρη ταση? Πως δουλευει με τοσο χαμηλη ταση το pc?

ετσι ειναι τα καλα chipακια ρε συ,τα μαμα με τιγκα κατω το ρευμα.............αμα βγαζει τα μαμα με 1.100v ή 1.050v τοτε θα βγαλει και τα 5.1 με 1.21............ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχει αναφερθεί καθόλου; https://www.eteknix.com/asus-ws-pro-z390-motherboard-review/

Πολύ καλά διαβάζω για αυτήν, και τιμή λογική για αυτά που προσφέρει (ειδικά για όσους ενδιαφέρονται για WS χρήση). 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pnick said:

Αυτή έχει αναφερθεί καθόλου; https://www.eteknix.com/asus-ws-pro-z390-motherboard-review/

Πολύ καλά διαβάζω για αυτήν, και τιμή λογική για αυτά που προσφέρει (ειδικά για όσους ενδιαφέρονται για WS χρήση). 

 

16 CPU Lanes workstation.>>>> Meh - ούτε φθηνό είναι ούτε νόημα έχει για workstation τη στιγμή που με λίγα παραπάνω τα ίδια χρήματα αγοράζεις και Χ299 + 8 Core CPU με 44 Lanes ή Threadripper. Απορώ γιατί προωθούν τέτοιες λύσεις.

 

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να διαλέγει κανείς τι θέλει. Μηχάνημα για δουλειά που παίζει και παιχνίδια (Χ299 & TR4) ή μηχάνημα για παιχνίδια που κάνει και δουλειά (Ζ390 * ΑΜ4)

Με Χ299 και delid/direct die coolign + custom water πλησιάζεις πάρα πολύ το single core performance των Ζ390/Z370 CPUs κι έχει και πολλά lanes. Το ανάποδο δεν γίνεται (δηλαδή να αυξήσεις τα lanes) όσα PLX Chips και να βάλεις....πάλι με 16 lanes θα συνδέονται όλα οπότε 4ΧGPUs θα δουλεύουν με 4Χ το καθένα πραγματικό bandwidth. Επίσης πάνω από ένας NVME θα ρίξει το bandwidth στο μισό αν τους χρησιμοποιείς ταυτόχρονα. Γενικά εκτος του 16Χ GPU όλα τα άλλα μοιράζοναι 4Χ lanes (SATA/M2/USB/LAN/AUDIO)...αν βάλεις και 10Gbit network (2018 έχουμε) για σύνδεση σε NAS πάει το Storage performance. 

 

Γενικότερα Z390 και workstation δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στην ίδια πρόταση και ειδικά όταν μιλάμε για 400-500 Ευρώ μητρικές και 600 Ευρώ CPUs. 

Προβληματίζομαι αν θα πρέπει να πάρω ακριβή μητρική Ζ390 (Asus Maximus XI Extreme ή Gigabyte Aorus Extreme) και 9900Κ διότι εκτος των παιχνιδιών που τα σπάει - για τα υπόλοιπα το κόστος είναι υψηλό και αυτά που δινει πολύ λίγα σε σχέση με τις πλατφόρμες HEDT...

 

Ψάχνω να βρω πρόβλημα για τη λύση που έχω στο μυαλό μου....LOL (Asus Maximus XI Extreme + 9900K)....

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Jargon said:

πάλι με 16 lanes θα συνδέονται όλα οπότε 4ΧGPUs θα δουλεύουν με 4Χ το καθένα πραγματικό bandwidth.

Ναι, αν το χρειάζονται ταυτόχρονα. Στην περίπτωση του gpu rendering αυτό είναι αρκετό και κρατάει μερικά δεύτερα έως λεπτά.

Τον υπόλοιπο χρόνο που χρησιμοποιείται η gpu στο 1ο slot (αυτή που οδηγεί την οθόνη) τότε αυτή έχει x16 σε σύστημα με μέχρι 3 κάρτες και x8 σε σύστημα με 4 κάρτες (οι υπόλοιπες είναι σε idle και τραβάνε 0). Αυτό που κάνει το plx είναι να δίνει την δυνατότητα σε παραπάνω slots να παίρνουν από το bandwidth των x16 γιατί στην πράξη αυτό ποτέ δεν χρειάζεται όλο παντού ταυτόχρονα. Αυτή είναι η βασική αρχή του plx. 

Από πολλές δοκιμές που έχουν γίνει, τόσο σε περιβάλλον παιχνιδιών, όσο και σε εφαρμογές, το x8 δεν έχει καμία διαφορά με το x16 και για το gpu rendering (και γενικά gpgpu διεργασίες) ακόμα και το x4 συνήθως επαρκεί.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Δεν διαφωνώ αλλά και πάλι είναι και το storage, και το 10GB NIC και γενικά σκέφτομαι πολύ multitasking, χρήση NAS/SERVER (γρήγορ NIC/Storag). Αν είναι να αγοράσεις 4 GPUs η διαφορές σε κόστος για να πας σε HEDT δεν είναι σημαντικές. Εκτός κι αν μιλάς για μηχάνημα που κάνει μόνο rendering και δεν είναι full production workstation. 

 

Δεν λέω ότι δεν μπορείς να δουλέψεις, κι απο laptop μπορείς να δουλέψεις αλλά με τι περιορισμούς. Οι δυνατότητες της HEDT είναι άλλες. Τώρα ο καθένας γνωρίζει το workflow του και αποφασίζει. Προσωπικά ο λόγος που θα αγοράσω Z390/9900K θα είναι για gaming (όχι δικό μου), case modding, για overclocking και για να το έχω ως fallback PC αν χρειαστεί. Επίσης μπορεί να το βάζουμε να κάνει και κάνένα video rendering σε After Effects που και που αλλά δεν θα στηθεί γι'αυτο. Το μηχάνημα που δουλεύω το βλέπεις στην υπογραφή μου το οποίο στήθηκε για συγκεκριμένο workflow. 

 

Επίσης πλέον ολα τα CPUs στη HEDT έχουν 44 lanes και ο 8C/16T SKylake-X δεν θα κοστίζει παραπάνω από τον 9900Κ - γαιτί να πάρεις τις κουτσουρεμένες 16Lanes λοιπόν αν το μηχάνημα είναι κυρίως για δουλειά και όχι για gmaing. Γι'αυτό λέω τι Ζ390 Workstation μας λέει και η Asus με 500 Ευρώ... 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2018 at 12:27 AM, Jargon said:

Επίσης πλέον ολα τα CPUs στη HEDT έχουν 44 lanes και ο 8C/16T SKylake-X δεν θα κοστίζει παραπάνω από τον 9900Κ

Να σου πω, δεν είχα ιδέα ότι ο 9800Χ ερχόταν με 44 lanes. Τώρα το είδα. Πώς το έπαθαν εκεί στην Intel; Και έχεις δίκιο. Ίδια τιμή με τον 9900Κ. 

https://geizhals.de/intel-core-i7-9800x-bx80673i79800x-a1910522.html?hloc=at&hloc=de

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, pnick said:

Έχουμε στοιχεία για τις επιδόσεις του 9800x; Δεν βρίσκω κάτι.

 

Εδώ έχει μετρήσεις και μπορείς να καταλάβεις το STP .

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/After-Effects-CC-2019-Intel-X-series-2018-Refresh-Performance-1282/

 

Για να τον εκμεταλευτείς πλήρως θέλεις overclocking βέβαια αλλιώς είναι θέμα ισορροπίας μεταξύ STP και PCI-E lanes. Μην ξεχνάμε και το memory bandwidth με X299 Quad Channel που είναι πολύ μεγαλύτερο και αν έχεις εφαρμογές που το εκμεταλεύονται θα δεις διαφορά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LOL - Top το Gigabyte UD & MSI Gaming Edge - 

 

Top Z390 Boards - Jargon

 

1. Asus Maximus XI Extreme

2. Asus Maximus XI Apex (Extreme Overclocking + LN2) 

3. Gigabyte Z390 Aorus Extreme

 

Aυτά για 9900Κ που θες να τον ξεπατώσεις στο overclock για νορμάλ χρήση και μέχρι 4.9-5.0Ghz τα παραπάνω είναι υπερβολή και πάς με μητρική 270-340 Ευρώ max.

To MSI Godlike δεν θα το αγόραζα και με τα ίδια χρήματα θα προτιμούσα το Aorus Extreme. Έχει πάρα πολύ καλά VRMs αλλά το Gigabyte έχει πολύ πιο χρήσιμα για εμένα extras. Για κάποιους άλλους μπορεί να είναι καλύτερο και με καλύτερο software / BIOS αλλά δεν το ξέρω από πρώτο χέρι και πρέπει να το ψάξω.  

 

 

Στο τέλος όμως θα πάρω Asus για το BIOS κι επείδή τελικά δίνουν καλύτερο overclock σε μνήμες / CPU...και το Hero φυσικά ακόμα και με τα μικρά του VRM μια χαρά τα πάει αν έχει λίγο αεράκι στο κουτί....

 

Βέβαια αν αγοράζουμε όλοι μόνο Asus οι άλλοι θα κλείσουν και μετά..τον ήπιαμε...οπότε 

Link to comment
Share on other sites

Ηλια, δεν παλευεται η κατασταση...ιδιαιτερα με την Gigabyte. Πρεπει να εχουν βαλει σκοπο να βγαλουν το UEFI με τα περισσοτερα υπο-μενου...εχουν βαλει ρυθμισεις σε ασχετες καρτελες κ γενικα θες κανα δεκαλεπτο για να κανεις μια απλη διεργασια...

 

Μονο της MSI ειναι καπως ανεκτο...

 

Κακα τα ψεμματα, σε αυτον τον τομεα η asus δεν πιανεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.