Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

On 13/12/2018 at 9:09 ΠΜ, το μέλος junior-21- έγραψε:

στην επομενη γενια για να ξερετε, bye bye 1151... 

θα βγει νεο socket

 

Πιστευεις πως θα γινει κατι τετοιο συντομα? Και εγω αυτο πιστευω, αν και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος βεβαια.

Ηδη κρατησε κανα 5 χρονακια αν δεν κανω λαθος το 1151, και μου κανει εντυπωση πως κρατησε τοσο πολυ.

Σκεφτομαι να παρω υπολογιστη να καθισω να φτιαξω ενα τουμπανακι και φοβαμαι αυτο με το Socket μην αλλαξει και φαω ξενερα, γιατι κατι μου λεει και εμενα πως 2019-2020 θα εχουμε κατι νεο.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, MaZzzZ said:

 

Πιστευεις πως θα γινει κατι τετοιο συντομα? Και εγω αυτο πιστευω, αν και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος βεβαια.

Ηδη κρατησε κανα 5 χρονακια αν δεν κανω λαθος το 1151, και μου κανει εντυπωση πως κρατησε τοσο πολυ.

Σκεφτομαι να παρω υπολογιστη να καθισω να φτιαξω ενα τουμπανακι και φοβαμαι αυτο με το Socket μην αλλαξει και φαω ξενερα, γιατι κατι μου λεει και εμενα πως 2019-2020 θα εχουμε κατι νεο.

Γιατί σε απασχολεί το socket? Ούτως ή άλλως κάθε γενιά επεξεργαστών νεό chipset θέλει...

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Γιατί σε απασχολεί το socket? Ούτως ή άλλως κάθε γενιά επεξεργαστών νεό chipset θέλει...

 

Το κανω Edit, ναι εχεις δικιο.

 

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Από τέλη 2015 είναι. Δεν είναι 5 χρόνια

 

Πραγματι τωρα το ειδα γιατι εγω ειχα παρει 1150 και μετα απο 1 χρονο βγηκαν η 1151.

Τεσπα μην ειμαι εκτος θεματος και το χαλαω αδικα, ευχαριστω.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, MaZzzZ said:

 

Κατσε λιγο γιατι με μπερδεψες τωρα, παραδειγμα, ο 8700 8ης γενιας με τον 9900 9ης γενιας, ιδιο chipset δεν ειναι και ιδιο socket?

Οποτε αν καποιος ειχε εναν 8ης γενιας μπορει να κανει αναβαθμιση σε 9ης γενιας με το ιδιο Socket και το ιδιο chipset.

Οποτε αν εγω παω και αγορασω τωρα εναν 9900 που σκεφτομαι, και σε λιγο καιρο η Intel βγαλει κατι καινουργειο δεν θα μπορεσω να κανω αναβαθμιση γιατι θα εχει αλλαξει ητε socket ητε chipset.

Εκτος αν δεν τα λεω σωστα και μπερδευομαι καπου δεν ξερω.

Το είπα με μια δόση υπερβολής, αλλά αν κοιτάξεις όλα τα διαφορετικά chipset του 1151 και τις συμβατότητές τους, οι πιθανότητες να διατηρήσεις παλιά μητρική με νέα γενιά CPU δεν είναι πολύ καλές. Ειδικά με δεδομένο ότι η σειρά 300 υποστηρίζει 2 γενιές, και πάλι υπάρχουν μητρικές με 300άρια που σε ισχύ είναι φτωχές για τις ανάγκες των 9άρηδων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Το είπα με μια δόση υπερβολής, αλλά αν κοιτάξεις όλα τα διαφορετικά chipset του 1151 και τις συμβατότητές τους, οι πιθανότητες να διατηρήσεις παλιά μητρική με νέα γενιά CPU δεν είναι πολύ καλές. Ειδικά με δεδομένο ότι η σειρά 300 υποστηρίζει 2 γενιές, και πάλι υπάρχουν μητρικές με 300άρια που σε ισχύ είναι φτωχές για τις ανάγκες των 9άρηδων...

 

Δεν γνωριζω και παρα πολλα, εχω χασει την μπαλα πριν χρονια που αγορασα υπολογιστη και μετα σταματησα να ασχολουμε.

Απλα τωρα παρακολυοθω εδω για να δω αν πραγματικα αξιζει η 9η gen, γιατι σκεφτομαι να φτιαξω υπολογιστη και θελω να δω απλα αν αξιζει τα λεφτα του ενας i9 9900k ας πουμε η θα ειναι πεταμενα λεφτα.

Θελω να παω σε 9η gen αλλα δεν ξερω σε ποιον, και απλα παρακολουθω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα θα το δω, και αν ειναι θα ανοιξω νεο θεμα για να μην γραφουμε εκτος θεματος εδω περα.

Καλυτερα σε ενα νεο θεμα δικο μου παρα εδω εννοειται και να χαλαει αδικα αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Διάβαζα σε ένα review της MEG ότι η μητρική ήταν μια οικονομικά προσιτή λύση (στα $300) με αιτιολόγηση ότι η Godlike είχε τα διπλάσια χρήματα και ήμουν σε φάση :slap:

Jorge del Salto approves this?.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Διάβαζα σε ένα review της MEG ότι η μητρική ήταν μια οικονομικά προσιτή λύση (στα $300) με αιτιολόγηση ότι η Godlike είχε τα διπλάσια χρήματα και ήμουν σε φάση :slap:

Είναι νύχτα επειδή δεν είναι ημέρα.

Τι εννοείς πως δεν σε καλύπτει αυτό που λέω; :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.