Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα βγει στα 999 :( 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα βγει στα 999 :( 

 

Μπαααααα.......μπεεεεεεεεεεεεεεε??????????????


Στο μεταξύ η συγκεκριμένη μητρική είναι τελευταιά που χρειάζεται ψύξη στα VRMs --- έχει 16 phases και τα πιο efficient power stages στην αγορά καθώς και heatpipes στο πίσω μέρος...μόνο για ομορφιά στα VRMs το waterblock λοιπόν ή γι'αυτούς που δεν ξέρουν..

 

Το PCH δεν χρειάζεται και μένει το CPU ----......Ε λοιπόν με το monoblock ανάθεμα κι αν θα είναι καλύτερη η ψύξη απ'ότι να βάλεις dedicated block και έτσι ήταν πάντα...(γι'αυτό θα πετάξω κι εγώ το δικό μου monoblock πολύ σύντομα).....Monoblock for looks - Dedicated Block for performance..

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο monoblock δεν θα μπορούσε να βγει και πολύ φθηνότερο όσο κι αν το ήθελε η Gigabyte λόγω μικρής παράγωγής και custom design + wiring + RGB LEDs....αλλά και 500 Ευρώ πάνω είναι γελοίο......γιατί και συμβιβασμός είναι και δεν ξέρω που απευθύνεται τελικά....

 

Το έγραψα κι αλλού.......τώρα απολύουν κόσμο στο marketing εκεί στην Gigabyte....

 

Η κανονική Extreme πάντως σαν Hardware είναι τοπ και τα εξτρά της αξίζουν πάνω από 250 Ευρώ που είναι η διαφορά της με τη Master....αν τα χρειάζεται κάποιος φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα βγει στα 999,90 :( 

:crazypilot:

Spoiler

δεν σου βάζω 999,99

 

Intel's Six-Core i5-9400F Skips Solder TIM

Παράθεση

Intel's new "F" series processors have spurred plenty of criticism from the enthusiast community because even though the processors come with a disabled graphics unit, Intel still assigns the same recommended price points as their fully-operational counterparts. Now it turns out the company is also discarding Solder TIM (sTIM) on the new models, instead returning to its oft-maligned thermal grease.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι γνώμες για το εξής, αυτή την στιγμή έχω έναν 9700k πάνω σε μία gigabyte Z370n WiFi  δουλεύει μια χαρά αλλά μου έχει κολλήσει να πάρω μια GIGABYTE Z390 I AORUS PRO WIFI και οι δυο είναι σε μορφή ITX το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να κάνω overclock για αυτό θέλω να μου πείτε αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή την αναβάθμιση, θα έχω κάποια οφέλη ή απλά θα είναι πεταμένα λεφτά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alexcrx said:

βγηκαν οι 9900KF και ειναι πιο ακριβοι απο αυτον με την καρτα......................................

τελικα θελει πολλες φαπες αυτη η ιντελ.......

 

H Intel δεν τους έχει βάλει πιο ακριβά ούτε πιο φθηνά (πάλι φάπες)...τα μαγαζιά το κάνουν γιατί αυτοί θέλουν κλωτσιές και δεν τους φθάνουν οι φάπες..

Μπορεί να ποντάρουν στο γεγονός ότι μερικοί χρήστες θα τους πάρουν επειδή πιστεύουν ότι θα κάνουν καλύτερο overclock. Εκεί που έχει φθάσει η κατάσταση με το Hardware όλα είναι πιθανά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2019 at 5:22 ΜΜ, το μέλος gdresios έγραψε:

Χρειάζομαι γνώμες για το εξής, αυτή την στιγμή έχω έναν 9700k πάνω σε μία gigabyte Z370n WiFi  δουλεύει μια χαρά αλλά μου έχει κολλήσει να πάρω μια GIGABYTE Z390 I AORUS PRO WIFI και οι δυο είναι σε μορφή ITX το σίγουρο είναι ότι δεν πρόκειται να κάνω overclock για αυτό θέλω να μου πείτε αξίζει τον κόπο να κάνω αυτή την αναβάθμιση, θα έχω κάποια οφέλη ή απλά θα είναι πεταμένα λεφτά.

 

Ευχαριστώ

νομίζω δεν θα δεις διαφορες. Να ακουσουμε και καμια ακομη γνωμη ομως... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.