Jump to content



INTEL 9th GENERATION CPUs & Motherboards


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ναι, δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν ''βγάζει'' σωστά τον σύνδεσμο την πρώτη φορά. Πρέπει να προβώ σε επεξεργασία, για ν' ''ανέβει'' η εκάστοτε είδηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

To protect users, Chrome OS 74 disables Hyper-Threading by default. For the majority of our users, whose workflows are primarily interactive, this mitigates the security risk of MDS without a noticeable loss of responsiveness. Chrome OS 75 will contain additional mitigations.

The decision to disable or enable Hyper-Threading is a security versus performance tradeoff. With Hyper-Threading disabled, Intel CPUs may experience reduced performance, which varies depending on the workload. But, with Hyper-Threading enabled, users could execute code, such as by visiting a website or running an Android app, that exploits MDS to read sensitive memory contents

 

O chrome απενεργοποιεί το hyper-threading απο την εκδοση 74 και μετά.

Έγινε επεξεργασία από Eddie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να περάσω το νεότερο bios (v. 4.00) της μητρικής μου (asrock k6 fatality). Αμ δε. Η asrock ενημερώνει επίσημα ότι όσοι επικαιροποιήσουν το bios, δεν μπορούν να επιστρέψουν σε προηγούμενη έκδοσή του. Μπράβο, μωρή intel. Θα μείνω με το v. 3.30.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχεις κάποιο πρόβλημα με το 3.30 και θες το 4? Αν όχι, κανένας λόγος να περάσεις bios. 

Όχι, ρε. Απλά, υποψιάζομαι ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις σε προηγούμενη έκδοση λόγω των νέων ευπαθειών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί να πας σε μια νεότερη, αν υπάρχει κάποια ανάγκη στη συνέχεια να πας σε παλαιότερη; Εγώ δεν έχω βάλει καμία από τις 5-6 που έχει η asrock για την taichi, ο μόνος λόγος θα ήταν αν πήγαινα σε κάναν 9900Κ ξέρω γω, για να τον πάρει, αλλιώς δεν βρίσκω πραγματικά κανέναν λόγο.

Α, ίσως και για να υποστηρίξει το προγραμματάκι της asrock (έχει ένα θέμα με το bios μάλλον), αλλά ουσιαστικά δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ ? 

Μείνε όπως είσαι και μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη, αναβάθμισε bios ;)  

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Έλεγα να περάσω το νεότερο bios (v. 4.00) της μητρικής μου (asrock k6 fatality). Αμ δε. Η asrock ενημερώνει επίσημα ότι όσοι επικαιροποιήσουν το bios, δεν μπορούν να επιστρέψουν σε προηγούμενη έκδοσή του. Μπράβο, μωρή intel. Θα μείνω με το v. 3.30.

ρε κατσε καλα με τα bios update ?

σε λιγο θα κανεις και στην καρτα και απο msi trio θα την κανεις sea hawk......???

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

ρε κατσε καλα με τα bios update ?

σε λιγο θα κανεις και στην καρτα και απο msi trio θα την κανεις sea hawk......???

Η κάρτα άλλαξε. Μ' ένα μαγικό, μετατράπηκε σε asus strix gaming 2080ti:hehe:.....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Όχι, ρε. Απλά, υποψιάζομαι ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις σε προηγούμενη έκδοση λόγω των νέων ευπαθειών.

Βαλε τη τελευταία που έχει κάποια εξέλιξη της προκοπή πχ ram compatibility, fixes.

Πχ εγώ στην Asrock z390 Phantom itx / 8700k από την αρχική που ήρθε έχω την 1.30 όπου έχουν φιξαρει και προσθέσει πράγματα. Δοκίμασα μέχρι την 1.50 δεν είχε νόημα οπότε 1.30

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DEADLAZARUS said:

Έλεγα να περάσω το νεότερο bios (v. 4.00) της μητρικής μου (asrock k6 fatality). Αμ δε. Η asrock ενημερώνει επίσημα ότι όσοι επικαιροποιήσουν το bios, δεν μπορούν να επιστρέψουν σε προηγούμενη έκδοσή του. Μπράβο, μωρή intel. Θα μείνω με το v. 3.30.

 

15 hours ago, DEADLAZARUS said:

Όχι, ρε. Απλά, υποψιάζομαι ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις σε προηγούμενη έκδοση λόγω των νέων ευπαθειών.

 

Αφενός, μπορείς πάντα να γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση, απλά χρειάζεται λίγο "χάκεμα" - δεν γίνεται από το φιλικό εργαλείο της εταιρείας.

Αφετέρου, δεν είναι όλες οι ευπάθειες του επεξεργαστή διορθωμένες στο τελευταίο BIOS/UEFI. Στην πραγματικότητα αυτό που κλείνει τρύπες είναι το microcode update της Intel, εφόσον ενσωματώνεται στην εκάστοτε αναβάθμιση. Εάν έχεις Windows 10, το ίδιο microcode update το παίρνεις αυτόματα από τα Windows, απλά φορτώνει μετά τον bootloader και πριν το σύστημα (δηλαδή είσαι ευπαθής μέχρι να φορτώσει το σύστημα). Πάντως και τα δύο κανάλια αργούν, σε σχέση με το χρόνο που τα βγάζει η Intel.

Εάν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα η προχθεσινή ευπάθεια, δεν επηρεάζει τον επεξεργαστή σου. Εάν σε νοιάζει γενικά οποιαδήποτε από αυτές που έχουν σκάσει την τελευταία διετία και βασίζονται στο speculative execution, απλά κλείσε το HyperThreading. Κάτι άλλα που έγιναν γνωστά, όπως Intel Management Engine, έχουν κλείσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.