Jump to content



Αγορά νέου smartphone


nestoxy

Recommended Posts

Γεια χαρά.

Σκέφτομαι για αγορά νέου κινητού.

Έχω xiaomi mi 5. Ευχαριστημένος γενικά, πολύ σταθερό, με συνεχείς αναβαθμίσεις, αν εξαιρέσεις ότι είμαι με σπασμένο backcover και θήκη που το συγρατεί σχεδόν ένα μήνα από την αγορά. Στα εντελώς εκνευριστικά η έλλειψη 800άρας μπάντας 4g καθώς και (τελικά...) η μικρή οθόνη...

Είναι το πρώτο κινητό όπου τα παράτησα στο να γίνω root, να περάσω Xprivacy κλπ γιατί τότε δεν είχα βρει αρκετές πληροφορίες...

 

Στο προκείμενο...

Με ενδιαφέρει οθόνη περίπου 6'', ram πάνω από 4Gb, μιλάμε πάντα για android. Ψάχνω για κάτι μάλλον κινέζικο VFM (μέχρι 300euro max). Δεν έχω ταμπού, δηλαδή δεν αποκλείω και Samsung με το δεδομένο να είναι κάτι σχετικά προσιτό σε τιμή με ανάλογα χαρακτηριστικά (σημείωση: είχα κλάψει όταν άφησα στην άκρη το galaxy note II, μακάρι να πήγαινα σε κάποιο note - ευκαιρία, όχι φυσικά το 9 :)).

Επιπλέον στοιχεία: Με ενδιαφέρει πάντα ο δείκτης SAR της συσκευής (κάτω από 1 αν είναι δυνατό). Τέλος, υπάρχει η δυνατότητα αγοράς από Σαουδική Αραβία, που μπορείς να βρεις αρκετά φθηνότερα τουλάχιστον κάποιες συσκευές.

Ενδεικτικά κοιτούσα: Xiaomi mi8, Mi Mix2 (με αποθάρρυναν κάποιες κριτικές), Galaxy A8+ 2018... Δεν λέω να μείνουμε σε αυτά... Δέχομαι κάθε πρόταση και φυσικά εμπειρία από χρήση αν υπάρχει.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Vadergr έγραψε:

Αν σε ενδιαφερει οθονη και κάμερα, πας σε samsung.

Δεν τρελένομαι. Δεν το θέλω για φωτογραφική... Καλής ποιότητας φωτό (ή τουλάχιστον αξιοπρεπή) πλέον έχουν τα περισσότερα...

Η οθόνη όντως είναι κάτι που το χαίρεσαι καθημερινά. Αξίζει.

Απλά δεν ξέρω κατά που να κινηθώ. Άνοιξα thread για να καταλήξω σε συσκευή.

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

H AMOLED έχει πραγματικά άλλο εφφέ .

Αφού δεν καίγεσαι για κάμερα, μην κάνεις πίσω στο κομμάτι της οθόνης. Βρες κάποιο με AMOLED .

To Samsung που ανέφερες είναι παραπάνω από μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Α8 με προβληματίζει η αυτονομία (3500mah) αλλά και το ότι ξεφεύγω σε τιμή (πάει στο 400άρι από εξωτερικό).

Θέλω να συνυπολογίσω και τα υπόλοιπα στοιχεία πέρα από την όντως σημαντική οθόνη...

Για κανένα galaxy s, τι λές;

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος beastie έγραψε:

Εγω σκεφτομαι το Xiaomi Mi A2 (64 ή 128 GB)
στην γυναικα πηρα το Xiaomi Redmi note 5 64gb και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Είναι εντυπωσιακά και τα 2 για την τιμή τους. To redmi note 5 το παρακολουθούσα καιρό μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν διαθέτει type c φόρτιση...

Το Α2 δεν το αποκλείω...

Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2018 at 9:22 PM, nestoxy said:

Είναι εντυπωσιακά και τα 2 για την τιμή τους. To redmi note 5 το παρακολουθούσα καιρό μέχρι που συνειδητοποίησα ότι δεν διαθέτει type c φόρτιση...

Το Α2 δεν το αποκλείω...

to type c δεν ηταν για εμένα κριτήριο

αν δεν παρω το A2 θα πάρω και εγώ 64αρι note 5

Την Umidigi δεν την γνωρίζω σαν εταιρία..

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2018 at 10:59 ΠΜ, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Link βόμβα! Το είχες το κινητό; Το μαγαζί είναι αξιόπιστο; Στο kimovil το έχει πάνω από 300!

Πολύ καλή περίπτωση. 

 

On 15/8/2018 at 10:59 ΠΜ, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Στο συγκεκριμένο δεν υπάρχει 800άρα μπάντα στο 4g. Αυτό είναι πρόβλημα... Βλέπω και άλλα αντίστοιχα σε αυτή τη σειρά όμως που είναι Global Versions. Θα το ψάξω....

 

On 16/8/2018 at 12:01 ΜΜ, το μέλος nestoxy έγραψε:

Στο συγκεκριμένο δεν υπάρχει 800άρα μπάντα στο 4g. Αυτό είναι πρόβλημα... Βλέπω και άλλα αντίστοιχα σε αυτή τη σειρά όμως που είναι Global Versions. Θα το ψάξω....

Παρά τον αρχικό ενθουσιασμό, φαίνεται από τις κριτικές ότι είναι αρκετά ριψοκινδυνευμένο...

Παρόλα αυτά, για κάποιον που ενδιαφέρεται υπάρχει και φθηνότερα σε προσφορά εδώ https://www.kimovil.com/to/special/d67Iiy

Επιστρέφω στις αρχικές σκέψεις. Galaxy A8+, Xiaomi Mi A2, εκτός αν υπάρξει και συνέχεια...

Ευχαριστώ πάντως για τις σκέψεις σας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα ίδια λεφτά η έκδοση 4gb ram, 32Gb με την 6gb - 128gb από εξωτερικό.

Θα πάω μάλλον γι'αυτό με αγορά από κάποιο γνωστό όπως banggood

 

https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-A2-Global-Version-5_99-inch-6GB-RAM-128GB-ROM-Snapdragon-660-Octa-core-4G-Smartphone-p-1325246.html?rmmds=cart_middle_products&ID=224&cur_warehouse=HK

 

Θα δω μήπως υπάρχει και σε καμία ευρωπαϊκή αποθήκη, για να μην μπλέξω...

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Για δες κι εδώ...

https://www.honorbuy.com/1515-xiaomi-mi-a2-official-global-version-6gb-ram-128gb-smartphone-black.html

Τελική 285, από Ευρώπη, και μια κλάση πάνω... Για 30 ευρώ παραπάνω νομίζω αξίζει.

Ρώτησα τι παίζει με εγγύηση. Θα επανέλθω μόλις μου πουν...

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nestoxy έγραψε:

Link βόμβα! Το είχες το κινητό; Το μαγαζί είναι αξιόπιστο; Στο kimovil το έχει πάνω από 300!

Πολύ καλή περίπτωση. 

 

Το είδα από εδώ και το σύστησα στην αδελφή μου που είναι υπερευχαριστημένη

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση για το ζήτημα της εγγύησης, όπως υποσχέθηκα... (από την ιστοσελίδα honorbuy)

 

Hello, Normally, we support 1 year warranty for the phone,. You can send back the phone to our EU service center or China service center for repair. The shipping cost is borne by the buyer usually. In addition, you need to send an e-mail to aftersale@honorbuy.com, and provide the order number as well as the invoice, then we will help you resolve the problem. Learn more about the warranty, please click the following link: https://www.honorbuy.com/content/7-warranty Thanks!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

για reviews του καταστήματος.

https://www.trustpilot.com/review/honorbuy.com
 

Μάλιστα... Όχι καλά, προφανώς. Το μόνο που με καθυσηχάζει είναι ότι πρόκειται για αποστολή μέσω EU.

Τέλος πάντων... Βρίσκομαι σε ένα τελικό ερώτημα. Κλείνω προς Xiaomi mi A2 6gb ram, 128gb rom. Προβληματίζομαι ακόμα με το umidigi Z2 Pro. Στο kimovil το δίνουν ελαφρώς καλύτερο με μικρές διαφορές. (https://www.kimovil.com/el/sygkrish/umidigi-z2-pro,xiaomi-mi-a2-128gb)

 

Το καλό του διαθέτει ελαφρώς μεγαλύτερη (και καλύτερη...) οθόνη και η εμφανώς ανώτερη μπαταρία, επεκτάσιμη μνήμη, περισσότερες μάντες 4g. Παρόλα αυτά καλύτερο Antutu η Xiaomi (λόγω snapdragon vs Helio?).

Το μόνο που βρήκα άσχημο λόγω του μεγέθους του (πιθανώς και των υλικών κατασκευής...) ότι είναι πιο "εύθραυστο".

Αναμένω γνώμες... και προχωράω στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.