Jump to content



Samsung Galaxy Note 9


jax7480

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για όσους σκέφτονται να το αποκτήσουν ή το απέκτησαν ήδη.

 

Λίγα λόγια από μένα.

Διαφορές μηδέν μέχρι τώρα. Μόνο η χωρητικότητα και η μπαταρία δείχνουν να είναι καλύτερα. Από εκεί και πέρα διαφορές δεν έχω δει με το 8αρι. Τουλάχιστον για τη χρήση που κάνω εγώ.

Δεν μετάνιωσα την αλλαγή γιατί το 8αρι είχε γεμίσει σχεδόν (3GB ελεύθερα είχα) και το κόστος ήταν πολύ μικρό για την αλλαγή. Από εκεί και πέρα δεν είδα κάτι που να με έκανε να νιώσω πως άξιζε να πάω στο 9.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Μπαταρία από χθες το πρωί και 4ωρο οθόνη:

 

Screenshot_20180827-004734_Settings.thumb.jpg.fb6c563c5b45bb81d77db877ba7479a5.jpg

Αν δεν απατώμαι, η μπαταρία του είναι 4.000 mAh, όση είναι και του Xiaomi Note 4x που έχω. Έχουν κάνει καλή δουλειά στη Samsung στη διαχείριση ενέργειας και έχουν καταφέρει να τα πηγαίνει καλύτερα και από ένα 5,5" κινητό με σαφώς λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

dex mode? πενακι? 
Ποιο χρωμα πηρες ; 

 

 

Για την ώρα τίποτα από τα δύο. Το πενάκι το χρησιμοποιώ αλλά ελάχιστα, dex mode καθόλου. Μαύρο. Έχω και μία άθλια θήκη αλλά δεν υπάρχει ακόμα κάτι στην αγορά.

 

 

11 minutes ago, astrolabos said:

Αν δεν απατώμαι, η μπαταρία του είναι 4.000 mAh, όση είναι και του Xiaomi Note 4x που έχω. Έχουν κάνει καλή δουλειά στη Samsung στη διαχείριση ενέργειας και έχουν καταφέρει να τα πηγαίνει καλύτερα και από ένα 5,5" κινητό με σαφώς λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις.

 

Από σήμερα που θα μπει σε work mode το τηλέφωνο θα φανεί τι κάνει η μπαταρία του και αν είναι καλύτερη για τα δικά μου δεδομένα πάντα. Λέω για τα δικά μου δεδομένα γιατί τα περισσότερα app που χρησιμοποιώ δουλεύουν στο background με notifications κτλ και όχι τόσο με ανοιχτή οθόνη. Επίσης το bluetooth, το WiFi και το 4G είναι μόνιμα ανοικτά.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια μη συγκρινουμε 2 κινητα με ιδιες μπαταριες γιατι ο καθε χρηστης το δουλευει διαφορετικα.
Μεχρι και το 4G network ξεσκιζει την μπαταρια αναλογα την περιοχη.
Στο εξοχικο μου το απογευμα μου εχει αδειασει η μπαταρια στο Note 4 (galaxy) Με ιδια χρηση απο οτι στην Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο χρήσης του σε διάφορες περιοχές εντός και εκτός Ελλάδας, μπορώ να έχω μια γενική εικόνα της μπαταρίας του και από αυτό που δείχνει ο Ζάχος είναι χειρότερη. Δεν τις μετράμε εδώ, συζήτηση κάνουμε :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi Note 4 είναι στην πεντάδα στο battery life test results του gsmarena, και επειδή το είχα όντως είχε φοβερή μπαταρία.

Ένα χρόνο μετά όμως και με ελάχιστες φορτίσεις το SOT του είχε πέσει στο μισό. Μπορεί να ήταν από κάποια εφαρμογή αλλά δεν είχα αλλάξει τίποτα στο τηλέφωνο.

Που θέλω να καταλήξω... σημασία έχει και η μπαταρία να κρατήσει σε βάθος χρόνου την αυτονομία της γιατί τώρα με τα Quick Charging και τα συναφή νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο χάνουν την απόδοση τους. Σαφώς για άτομα που αλλάζουν τηλέφωνο σε ένα χρόνο πχ δεν είναι πρόβλημα αλλά για εμάς που τα κρατάμε περισσότερο για τους x, y λόγους είναι.

 

Οι πρώτες ενδείξεις στο ιντερνετ πάντως δείχνουν ότι έχει πολύ καλή μπαταρία αν αναλογιστούμε specs, οθόνη κλπ.

Ζάχο, θέλω μερικά δείγματα από την κάμερα, για βάλε να δούμε τι λέει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

εχει τοσο ανεπτυγμενο ΑΙ που καταλαβαινει το τζαμι και το βγαζει μονο του :hehe:

Αν δεν έλεγε ο ίδιος ότι υπάρχει τζάμι, δε θα το πίστευα ?

Εξαιρετική κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
57 minutes ago, GoMaR said:

Παει καλα το εργαλειο λεμε :D



 

 

το always on display το εκλεισα.  Τρωει μπαταρια στο συνολο..

 

ok idleαρει τέλεια και δεν έχει drain όταν δεν το χρησιμοποιείς αλλά 4 ώρες μπαταρία δεν είναι τόσο εντυπωσιακό

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.