Jump to content



- AMD "Navi" and "Vega2"( Radeon VII GPU, Q1 2019) - φήμες, πληροφορίες κτλ..


Recommended Posts

1 minute ago, SpirosKGR said:

Το είχα στη προηγούμενη RX 580 PULSE αυτό. Θα θυμάται και ο Αντώνης γιατί μαζί παίζαμε και έριχνα καντιλια @UltraB

Με 5700ΧΤ δεν έχω το πρόβλημα αυτό αλλά μικρό downclock ανεβοκατεβαίνει το ρολόι

 

τι να πω το ανεβοκατέβασμα του ρολογιού στις RDNA είναι φυσιολογικό μέχρι τις Vega είναι σταθερό (αλλά και εκεί ανεβοκατεβαίνει)
είναι να μην πέσεις σε κάρτα που έχει πρόβλημα παίδες (αν είναι καινούργιο και δεν κάνει κάτι σωστά απλά πίσω, μην χαλιέστε έχουμε μαζέψει όλη την σαβούρα της Ευρώπης)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DEADLAZARUS said:

 

 

Άντε να δούμε!

 

Εχω την κάρτα και επηρρεάζεται απο το πρόβλημα, σε μια πρώτη επικοινωνία με την asus Ελλάδας πρίν καμια 15αρια μερες η απάντηση ήταν "φέρτε τη στο service και θα το ερευνήσουμε" που φυσικά δεν έκανα γιατί δεν είχα καμια όρεξη να είμαι 2 βδομάδες χωρίς pc και απλά να μου επιστρέψουν την κάρτα πίσω ίδια...

 

Πρώτη φορά που παίρνω asus και μάλλον η τελευταία.

 

Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, and64 said:

Άντε να δούμε!

 


νομιζω δεχεται επιστροφή για επισκευή. Βέβαια επειδή είναι καινούρια κι εφόσον αναγνώρισαν το πρόβλημα ίσως μπορείς να το παλέψεις για επιστροφή χρημάτων αν έχεις χαλαστεί. Μην το αφήσεις έτσι πάντως, έχουν αναγνωρίσει το πρόβλημα.
διάβασε εδώ
As of January 2020, all ROG Strix Radeon RX 5700-series graphics cards ship with new screws in place to increase mounting pressure between the cooler and GPU. However, those that already own an ROG Strix RX 5700 GPU contact ASUS customer service to get the upgrade performed for free starting in March 2020. You can determine if your model is eligible, HERE.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν θέλουν να δουν το παρατιθέμενο video να πω πως το official fix της asus δεν βοήθησε ιδιαίτερα στο θέμα των max temps. 

Ο Steve σημείωσε ότι η μέγιστη θερμοκρασία άγγιξε τους 72 βαθμούς, όχι ικανοποιητική επίδοση με βάση την τιμή της κάρτας (είναι η ακριβότερη) και το σύστημα ψύξης που αυτή ''φοράει''.

Από την άλλη, ναι μεν η λύση του Steve έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα (62 βαθμοί μέγιστη θερμοκρασία), δεν τη συνιστά η asus δε λόγω υπερβολικής πίεσης (τουλάχιστον αυτό υποστηρίζει η εταιρεία), η οποία μπορεί να ραγίσει το die.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Για όσους δεν θέλουν να δουν το παρατιθέμενο video

είδες τι ωραία γίνεται η δουλίτσα όταν γράφεις και δυο επεξηγηματικές γραμμές;

Αν την είχα αγοράσει θα επεδίωκα «τα λεφτά μου πίσω» πατώντας και στο γεγονός ότι ομολογούν την ύπαρξη ελαττώματος. Βέβαια κι αυτοί μπορούν να πατήσουν πάνω στο «το επισκευάζουμε αν το ζητήσεις» και να αρχίσουμε το μπάντμιτον από εκεί και πέρα, πάντως τουλάχιστον θα προσπαθούσα επιστροφή χρημάτων.
Με τιμές που αν συνεχίσουν σε αυτούς τους ρυθμούς δεν θα αργήσει η μέρα του διλήμματος «να πάρω κάρτα γραφικών ή μεταχειρισμένο αυτοκίνητο» ας ακολουθήσουν τουλάχιστον κι οι απαιτήσεις μας τον ρυθμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος salde έγραψε:

είδες τι ωραία γίνεται η δουλίτσα όταν γράφεις και δυο επεξηγηματικές γραμμές;

Αν την είχα αγοράσει θα επεδίωκα «τα λεφτά μου πίσω» πατώντας και στο γεγονός ότι ομολογούν την ύπαρξη ελαττώματος. Βέβαια κι αυτοί μπορούν να πατήσουν πάνω στο «το επισκευάζουμε αν το ζητήσεις» και να αρχίσουμε το μπάντμιτον από εκεί και πέρα, πάντως τουλάχιστον θα προσπαθούσα επιστροφή χρημάτων.
Με τιμές που αν συνεχίσουν σε αυτούς τους ρυθμούς δεν θα αργήσει η μέρα του διλήμματος «να πάρω κάρτα γραφικών ή μεταχειρισμένο αυτοκίνητο» ας ακολουθήσουν τουλάχιστον κι οι απαιτήσεις μας τον ρυθμό.

Μαθαίνω μπαλίτσα?.

Η asus δεν τα πάει καλά στις amd gpu's. Εδώ και καιρό. 

Unfair η προσπάθειά της να ρίξει το φταίξιμο στην amd.

Με τις φτωχές μου γνώσεις, θεωρώ ότι πρόκειται για σχεδιαστικό λάθος της asus. Ουδεμία ευθύνη φέρει η amd.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, salde said:


νομιζω δεχεται επιστροφή για επισκευή. Βέβαια επειδή είναι καινούρια κι εφόσον αναγνώρισαν το πρόβλημα ίσως μπορείς να το παλέψεις για επιστροφή χρημάτων αν έχεις χαλαστεί. Μην το αφήσεις έτσι πάντως, έχουν αναγνωρίσει το πρόβλημα.
διάβασε εδώ
As of January 2020, all ROG Strix Radeon RX 5700-series graphics cards ship with new screws in place to increase mounting pressure between the cooler and GPU. However, those that already own an ROG Strix RX 5700 GPU contact ASUS customer service to get the upgrade performed for free starting in March 2020. You can determine if your model is eligible, HERE.

 

Ναι ναι τα διάβασα ολα και εχω δει και τα σχετικά vids κλπ. Ήδη 2 βδομάδες τώρα και στα fora της asus ρώταγε κοσμος χωρίς να παίρνει σαφή απάντηση.
 

3 hours ago, salde said:

Αν την είχα αγοράσει θα επεδίωκα «τα λεφτά μου πίσω» πατώντας και στο γεγονός ότι ομολογούν την ύπαρξη ελαττώματος. Βέβαια κι αυτοί μπορούν να πατήσουν πάνω στο «το επισκευάζουμε αν το ζητήσεις» και να αρχίσουμε το μπάντμιτον από εκεί και πέρα, πάντως τουλάχιστον θα προσπαθούσα επιστροφή χρημάτων.
Με τιμές που αν συνεχίσουν σε αυτούς τους ρυθμούς δεν θα αργήσει η μέρα του διλήμματος «να πάρω κάρτα γραφικών ή μεταχειρισμένο αυτοκίνητο» ας ακολουθήσουν τουλάχιστον κι οι απαιτήσεις μας τον ρυθμό.

Γενικά αποδείχθηκαν πολύ hit and miss οι 5700 δυστυχώς!

 

Σαν ιδέα σκεφτόμουν και γω να πιέσω για επιστροφή αν και σε τηλεφωνο με το κατάστημα μου είπαν οτι θα την προωθήσουν service κλπ (πρίν ανακοινώσει βέβαια η asus οτι παραδέχεται το πρόβλημα)  

ΑΛΛΑ η κάρτα αγοράστηκε λογω black friday σχεδον 100 € κάτω  οπότε ακόμα και να γίνει αυτό, για να πάρω κάτι αντίστοιχο απο το ίδιο μαγαζί δεν παίζει λογω ποικιλίας (αν βγει πιστωτικο) εναλλακτικά για να παώ σε 2070 super ανεβαίνω πολύ και δεν θέλω...

 

 

Επίσης δεν εχω καμία όρεξη αλλά και χρόνο αυτή την περίοδο να μπώ σε αυτό το παιχνίδι...τεσπά θα δείξει, οταν έχω νεότερα θα ενημερώσω!

 

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για όσους δεν θέλουν να δουν το παρατιθέμενο video να πω πως το official fix της asus δεν βοήθησε ιδιαίτερα στο θέμα των max temps. 

Ο Steve σημείωσε ότι η μέγιστη θερμοκρασία άγγιξε τους 72 βαθμούς, όχι ικανοποιητική επίδοση με βάση την τιμή της κάρτας (είναι η ακριβότερη) και το σύστημα ψύξης που αυτή ''φοράει''.

Από την άλλη, ναι μεν η λύση του Steve έδωσε πολύ καλύτερα αποτελέσματα (62 βαθμοί μέγιστη θερμοκρασία), δεν τη συνιστά η asus δε λόγω υπερβολικής πίεσης (τουλάχιστον αυτό υποστηρίζει η εταιρεία), η οποία μπορεί να ραγίσει το die.

 

Εάν βρισκόμουν σε αυτό το δίλημμα, πιθανότατα θα έβαζα ροδέλες.

Προφανώς και αν κάποιος είναι απρόσκεκτος μπορεί να κάνει ζημιά, κι ορθά η Asus επιδιώκει fool-proof λύση για όλους.

Παρ' όλα αυτά, αν κάποιος έχει πιάσει μερικές φορές κατσαβίδι, νομίζω δεν θα δυσκολευτεί να σφίξει αξιόπιστα την ψύκτρα χωρίς κίνδυνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Εάν βρισκόμουν σε αυτό το δίλημμα, πιθανότατα θα έβαζα ροδέλες.

Προφανώς και αν κάποιος είναι απρόσκεκτος μπορεί να κάνει ζημιά, κι ορθά η Asus επιδιώκει fool-proof λύση για όλους.

Παρ' όλα αυτά, αν κάποιος έχει πιάσει μερικές φορές κατσαβίδι, νομίζω δεν θα δυσκολευτεί να σφίξει αξιόπιστα την ψύκτρα χωρίς κίνδυνο.

Να πω τη μαύρη αλήθεια, μου φάνηκε περίεργος ο ισχυρισμός της asus. Ροδέλες έβαλε ο Steve, όχι βαριοπούλες. 

Συμφωνώ, επομένως, ότι λίγο σφίξιμο (χωρίς υπερβολές) χρειάζεται και είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε καινούργιος οδηγός που λέει ότι διορθώνει αρκετές μαύρες οθόνες αλλά στα known issues συνεχίζει να αναφέρει  ότι παραμένουν κάποια προβλήματα άλυτα . Το θέμα ερευνάται .Τελευταία αναφορά . 

Λέω να τον δοκιμάσω να δω εάν θα μπορέσω να παίξω πάνω από ένα  δεκάλεπτο χωρίς μαύρη οθόνη . Εάν και νομίζω ότι ανήκω στην τελευταία κατηγορία , του άλυτου προβλήματος . 20.2.2 optional. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ας ελπίσουμε ότι ο τελευταίος δεν χαλάει τουλάχιστον τα προηγούμενα φτιαγμένα . Δηλαδή στο desktop να παίζουν όλα σταθερά που ήταν οι προηγούμενες μαύρες οθόνες . 

Έχω παίξει 1 ώρα, τρια παιχνίδια με ένα στρεαμ να παίζει και μέχρι στιγμής τίποτα . Όλα καλά . Δεν έχω δοκιμάσει με cold boot . Θα δω αύριο . Θα ποστάρω πάλι . 

Link to comment
Share on other sites

έχω παίξει συνολικά δύο ώρες από τον οδηγό τον καινούργιο και όλα παίζουν καλά . Μακάρι να συνεχίσει έτσι . Δεν έχω δοκιμάσει το multimonitor bug να δω εάν το διορθώσανε. 

Link to comment
Share on other sites

έβαλα δύο παλιά cod ,που τα έχω στον σκληρό, και τα δύο είχαν stuttering. Τα καινούργια που παίζω, δεν έχουν βγάλει ακόμα τίποτα . Μπορεί να είναι επηρεασμένα από το multimonitor bug μιας και είχα ένα βίντεο στην δεύτερη οθόνη . Με τα καινούργια δεν μου κάνει τίποτα . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.