Jump to content



- AMD "Navi" and "Vega2"( Radeon VII GPU, Q1 2019) - φήμες, πληροφορίες κτλ..


Recommended Posts

Προσωπικά γέλασα, και όχι με κακό τρόπο :).

Αφού η Nvidia αποφάσισε να το παίξει υπεράνω με τις τιμές της, ας κάνει τζάμπα marketing στην AMD, που θα πουλάει το "ίδιο" μοντέλο στα μισά λεφτά. Μπορεί και να δουλέψει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, billpeppas said:

Ήρθε τόσο γρήγορα η Πρωταπριλιά και πάλι ?

 

Ας ελπίσουμε να μην είναι έτσι, γιατί χρειάζεται ανταγωνισμός και πάλι σε όλα τα τμήματα της αγοράς. Ελπίζω η AMD να παρουσιάσει κάτι το πραγματικά καλό γιατί είδατε τι γίνεται με τις τιμές.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρίας, επιλέγω ανάλογα με το τι είναι καλύτερο και πιο συμφέρον με ότι έχω να κάνω. (Συνεχίζω να πιστεύω ότι η καλύτερη κάρτα που είχα ποτέ ήταν η AMD 7970, αν και τώρα είμαι πολύ βαθειά στο nvidia ecosystem, 2xGV100, TitanV, GTX 1070)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 42 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

http://www.guru3d.com/news_story/amd_publishes_radeon_vii_benchmark_results_from_26_games.html

Παρακαλώ να μεταφερθεί στο οικείο νήμα, αν συντρέχει τέτοια περίπτωση.

:whistling:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

AMD-Radeon-RX-3070-specs-1000x563.jpgAMD-Radeon-RX-3080-specs-1000x563.jpg

Στις τιμές έχει λάθος, 

 

Τα δικά μου λικς μιλάνε ότι με 2 εισιτήρια σε κινηματογράφους Τρίτη και Πέμπτη θα τις δίνουν μία ή δύο  δώρο ανάλογα την κατανάλωση σε ποπκορν και κοκα κολα.

Τώρα αν δεν θέλεις να μπεις ταινία, θα έχουν εμεσαρπι 

 

3.99$ για την 3070 και 4.99$ για την 3080 ***

 

λόγο κόστους παραγωγής πάνω από 1.99$ την 3060 δεν θα την σπρώξουν καν στο εμπόριο, ακυρώνεται.

 

 

*** Να σημειώσω εδώ για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, όπως την άλλη φορά με βεγκα 56 και 64,

Οι τιμές είναι νέτο. ξεκάθαρα όμορφα και νοικοκυρεμένα.  

   

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dem said:

 

AMD-Radeon-RX-3070-specs-1000x563.jpgAMD-Radeon-RX-3080-specs-1000x563.jpg

Στις τιμές έχει λάθος, 

 

Τα δικά μου λικς μιλάνε ότι με 2 εισιτήρια σε κινηματογράφους Τρίτη και Πέμπτη θα τις δίνουν μία ή δύο  δώρο ανάλογα την κατανάλωση σε ποπκορν και κοκα κολα.

Τώρα αν δεν θέλεις να μπεις ταινία, θα έχουν εμεσαρπι 

 

3.99$ για την 3070 και 4.99$ για την 3080 ***

 

λόγο κόστους παραγωγής πάνω από 1.99$ την 3060 δεν θα την σπρώξουν καν στο εμπόριο, ακυρώνεται.

 

 

*** Να σημειώσω εδώ για να μην γίνονται παρεξηγήσεις, όπως την άλλη φορά με βεγκα 56 και 64,

Οι τιμές είναι νέτο. ξεκάθαρα όμορφα και νοικοκυρεμένα.  

   

 

ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι δεν ασχολούμαστε φέτος με τις κάρτες αλλά με τα CPU !

τώρα για το NAVI θα είναι αντικαταστάτης του Polaris έχουν πει ξανά και ξανά, οπότε τα παραπάνω slides είναι για του χρόνου ? ή μέσα στον χρόνο , αν ισχύσουν θα είναι σωστά, για την τιμή να τονίσω αμφιβάλω τουλάχιστον +100$ πάνω. Μην περιμένετε το Navi να φτάνει 2080ti , το επόμενο ίσως , αφού έχει αποφασίσει η AMD να παράγει μεσαία κατηγορία και μετά να παράγει high end κατηγορία , high end = vega μέχρι να ψωφίσει

mid range =( rx580 polaris < rx3080 NAVI )

εγώ απορώ γιατί όλοι περιμένατε να γίνει κάτι στις κάρτες γραφικών και εγώ απλά δεν νοιάστηκα καθόλου παρα μόνο για τα cpu, μάλλον κάτι λάθος θα κάνατε με την πληροφόρηση σας ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι λάθος.

Ίσως δε το είπα σωστά.

Κάνει μια παρουσίαση ενός προϊόντος.

Γιατί να μην σχολιάσουμε την είδηση και το προϊόν όπως έγινε και με τον πετσινο;

Όσο και να μη μας νοιάζει αν θα αγοράσουμε την κάρτα..Αυτό εννοώ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To post του armageddon προφανώς και ήταν αντίδραση στο σχόλιο του Dem το οποίο σχολίασε την ΜΗ παρουσίαση του navi, δεν ανέφερε τίποτα για την παρουσίαση της radeon VΙΙ.

Αν εσύ βλέπεις οτι σχολιάστηκε σωστά το προϊόν, όπως ανέφερες, πάσο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GoMaR said:

Καπου σε χανω. Ισως να μην επιασα το ποστ του Armageddon..
Ισως εφταιγε και το πρωι δε ξερω :p


 

 

σε αγαπάμε όπως είσαι μην αλλάξεις τίποτα καλημέρες !!  ❤️

 

και για το Navi

https://www.overclock3d.net/news/gpu_displays/you_will_hear_more_about_navi_in_2019_-_lisa_su/1

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση αν τα παρουσίασε τα Navi στο CES. Κάποτε θα τα παρουσιάσει και κάποτε θα τα ρίξει στην αγορά. 

 

Ε δεν θα έχουν αυτές τις τιμές είναι μακριά από την πραγματικότητα.

 

Όπως και τα ΖΕΝ2 δεν θα έχουν αυτές τις τιμές. 

Θα έχουν ανάλογες τιμές με τον ανταγωνισμό και τις επιδόσεις των ανάλογων προϊόντων έτσι ώστε να εξαντληθεί το περιθώριο κέρδους. 

Με την υποσημείωση ότι στα CPU (7nm) έχει κάνει μεγάλο focus τα τελευταία χρόνια η εταιρία και ίσως θέλοντας να πάρει market share (γιατί χρονικά έχει την ευκαιρία) μπορεί 

να ακολουθήσει μια πιο επιθετική στάση. ΚΑΙ ΠΑΛΙ όμως δεν θα περιμένω μισές τιμές με επιδόσεις 9900Κ, ακόμα και αν το κόστος παραγωγής τους το επέτρεπε. Ειδικά από την στιγμή που αν ένα προϊόν  θα είναι καλύτερο σε όλα STP / MTP cores κτλ. έστω και 1% θα πάρει και  extra  καπέλο στην τιμή σαν premium, από τα υπολογισμένα.  

 

Θα ήθελα να πω ότι με 2-3 εταιρίες στην παγκόσμια αγορά είναι πολύ θεικό να μην συν διαμορφώνονται κάπως οι τιμές αλλά δεν το λέω.   

(ειδικά στην desktop gaming  κατηγορία hw και sw ... ενταξ έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν)    

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.