Jump to content



Cd-key stores, παιχνίδια άξια προσοχής


tommybertsen

Recommended Posts

Σε αυτό το νήμα θα ποστάρουμε προσφορές παιχνιδιών που υποπίπτουν στην αντίληψή μας, από cd key stores (ή αλλιώς market της "γκρίζας ζώνης").

Ο καθένας μας έχει την ευθύνη για το αν θα αγοράσει από τον εκάστοτε σύνδεσμο.

 

Χρήσιμο link για ανακάλυψη τέτοιων προσφορών, είναι το https://www.allkeyshop.com/blog/ ή το https://gg.deals/

Γνωστά site είναι τα:

https://www.instant-gaming.com/en/

https://www.cdkeys.com/

https://www.hrkgame.com/en/

 

καθώς και τα g2a, kinguin κλπ , τα οποία προσωπικά δεν εμπιστεύομαι πλέον. 

 

 

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση πληροφοριακού ενδιαφέροντος. Υπάρχει περίπτωση με αλλα λόγια να ακυρωθεί το cd key; Έχω αγοράσει 2 η 3 φορες από Kinguin. Μάλιστα έχω πουλήσει και ένα παιχνίδι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει ένα σχετικό νήμα παλιότερα που ρωτούσα τι ακριβώς συμβαίνει με τα grey market/cd key stores.

 

 

Έχει αναφερθεί αφαίρεση κλειδιών από library , αλλά δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για αλλα κλειδαδικα αλλά καποτε ειχα ενα προβλημα με το Mass Effect 3 που ειχα παρει απο instant(για καποιο λογο ειχα φαει ban).

 

Με ρωτησε λοιπον απο το helpdesk της EA απο που το ειχα παρει, της ειπα (απο δω 1-0 :hehe:) οτι ειναι αγορασμενο απο instant κ δεν μου ειπε κατι. Λυσαμε το προβλημα κ μεχρι σημερα υπαρχει κανονικα στην game library του Origin

 

Επισης ολα τα BF κ γενικα απο οτι θυμαμαι σχεδον ολα μου τα games τα εχω αγορασμενα απο instant (κ καποια απο cdkeys)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δεν γνωριζω για αλλα κλειδαδικα αλλά καποτε ειχα ενα προβλημα με το Mass Effect 3 που ειχα παρει απο instant(για καποιο λογο ειχα φαει ban).

 

Με ρωτησε λοιπον απο το helpdesk της EA απο που το ειχα παρει, της ειπα (απο δω 1-0 :hehe:) οτι ειναι αγορασμενο απο instant κ δεν μου ειπε κατι. Λυσαμε το προβλημα κ μεχρι σημερα υπαρχει κανονικα στην game library του Origin

 

Επισης ολα τα BF κ γενικα απο οτι θυμαμαι σχεδον ολα μου τα games τα εχω αγορασμενα απο instant (κ καποια απο cdkeys)

Περίεργο, αλλά όχι και απρόσμενο. Έχουν συμβεί και με άλλα sites αυτά. Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί συμβαίνουν :p 

 

Έχω ψωνίσει από instant-gaming, cdkeys, hrk, g2a και ένα ακόμη που ούτε θυμάμαι :p Ποτέ δεν ανακλήθηκε κανένα κλειδί! Παρόλα αυτά τα g2a,kinguin και μερικά ακόμη δεν τα εμπιστεύομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, tommybertsen said:

Παρόλα αυτά τα g2a,kinguin και μερικά ακόμη δεν τα εμπιστεύομαι.

Το αυτο...ουτε κ γω τα πλησιαζω :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είναι επίσημο site το gog, όχι grey market.

Lol, ρε. Στο επίσημο, ανεβάζω από ανεπίσημα και στο ανεπίσημο, από επίσημα. Does not compute, λέμε....

Ποτέ δεν έχω πάρει από g2a/kinguin. Βέβαια, το kinguin το διαφήμιζε ο techdeals ως αξιόπιστο....

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πουλάει και ο ίδιος εκεί, για αυτό :hehe: :p 

Καλά, δεν λέμε πως με το ζόρι θα έχεις πρόβλημα από τα παραπάνω, αλλά είναι λίγο περισσότερο ύποπτα, ίσως επειδή εμπλέκονται περισσότεροι πωλητές.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει από ck-keys, insta-gaming, kinguin, g2a, gamesdeal etc....

 

Μόνο μία φορά είχα θέμα. Το Dirt Rally είχε εξαφαντιστεί από το steam library. Έστειλα μήνυμα στο cd-keys και μου έστειλαν νέο κλειδί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκίνησα να αγοράζω από κλειδαδικα δεν υπήρχαν ομολογουμένως και πολλά. Τότε [2011] ήταν γνωστό πολύ, πριν πουληθεί στο kinguin το g2play. Εκεί είχα κάνει μέχρι το 2013 τις περισσότερες αγορές. Μετέπειτα είχα χρησιμοποιήσει το G2A. ΜΕΓΑ ΦΛΟΜΠΑ και ενώ είχα πληρώσει ενα παιχνίδι κανα 22αρι ευρώ δεν έλαβα ποτέ κλειδί λόγω που " seller run out at this price " και άλλα τέτοια φιλοσοφικά. Είχα αισθανθεί μακακας. Μου είχε κάνει refund ως in store money τα λεφτά και για να τα επιστρέψει σε τραπεζικό λογαριασμό πέρασε μία εβδομάδα και τελικά μου γύρισαν μετα φόρων κλπ χρεώσεων 17 ευρώ. ΜΑΥΡΟ στο G2A. Ουσιαστικά αν δείτε και πως λειτουργεί δεν φαίνεται ιδιαίτερα εμπιστοσύνης αν είσαι λίγο πονηρός. Κάποιο παιδάκι μεν, επειδή διαφημίζεται πολύ στο εξωτερικό μπορεί να τη πατήσει πιθανότατα αν δε προσέξει. 

 

Τη περίοδο 2015 αγόρασα από το InstantGaming τα περισσότερα παιχνίδια μου. Από το 2016 επιλεγω και προτείνω σε φίλους το cdkeys. Άψογο, συνήθως με τις καλύτερες τιμές, σοβαρό χωρίς φανφαρες και παράθυρα , affiliated links και χορηγίες. 

Μάλιστα στην ακύρωση τοu pre order από το BFV φάνηκαν πλήρως εξυπηρετικοί. Απάντησαν ερωτήσεις μέσα σε λίγες ώρες στο mail και σε 2 μέρες είχα ακριβώς πίσω 2 ευρώ στη PayPal και 34 στην χρεωστική. Όσα ακριβώς είχα πληρώσει. Χωρίς κάποια μείωση στο refund.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποιος παρει οποιοδηποτε IL-2 Sturmovik απο Grey  market εχει banaristi σχεδον αμεσα

Συμβουλη !!!!

πριν αγορασετε απο grey market πηγενετε στα σχολια του παιχνιδιου που σας ενδειαφερει τα οποια γραφονται απο users στην Steam

δηλαδη τα user rating Reviews και διαβαστε τα αρνητικα σχολεια να δητε αν banaristike κανεις.

ειναι σχετικα ασφαλης τροπος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μια χαρά τα κλειδάκια για shadow of war+styx 2. Με βλέπω να επιστρέφω στο single player μετά από πολλούς μήνες.

 

Για το shadow of war έπρεπε να περιμένεις re-stock της definitive edition. Βιάστηκες αν πήρες την απλή. Η άλλη έχει και τα DLC αν δεν κάνω λάθος. Η gold νομίζω έχει και βλακίτσες όπως ρούχα, βρακιά κλπ :p 

Επίσης το alien isolation έχει παίξει φτηνότερα στο fanatical (4.99 αν δεν κάνω λάθος). ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για το shadow of war έπρεπε να περιμένεις re-stock της definitive edition. Βιάστηκες αν πήρες την απλή. Η άλλη έχει και τα DLC αν δεν κάνω λάθος. Η gold νομίζω έχει και βλακίτσες όπως ρούχα, βρακιά κλπ :p 

Επίσης το alien isolation έχει παίξει φτηνότερα στο fanatical (4.99 αν δεν κάνω λάθος). ;) 

Χμ, το shadow of war έχει και κάποια dlc (3-4, αν θυμάμαι καλά). Ε, έτσι κι αλλιώς, θα παιχτεί αργότερα. Θα έχει βγει μέχρι τότε κανένα dlc bundle (ελπίζω).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά στα cdkey stores, δύσκολα βρίσκεις τέτοια bundle. Στο fanatical παίζει 1.5+ χρόνο shadow of mordor bundle με 5€ , για το shadow of war, ο καιρός γαρ εγγύς :hehe: 

Hint: Το παιχνίδι είναι σαπίλα imo :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.