Jump to content



Καταγραφικό με 8 κάμερες ip 4mp


petkate

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Στο ρουτερ του ΟΤΕ  με VDSL 50 έχω συνδεσει ένα καταγραφικό H264 με ONVIV 8x 4mp ip κάμερες 

πριν το ρουτερ υπάρχει ενα D-link giga switch(μονο αυτό και το PC ειναι giga ethernet) που εχει πάνω του καταγραφικό κάμερες κτλ. 

το προβλημα ειναι

1ον εχω πολυ μεγάλη καθυστέρηση στο δίκτυο γενικά ping απο 7ms μεχρι 900ms

 

2ον Πολυ μεγάλη καθυστέρηση στης κάμερες μέχρι και 10 δευτερόλεπτα(εδώ και το καταγραφικό δεν τα βγάζει πέρα όταν βλέπεις μόνο μια κάμερα εχει μικρότερη καθυστέρηση)

 

3ον  σε μια εφαρμογή για υπολογισμό bandwitdth μου έβγαλε 180 mbs μόνο για της κάμερες χωρίς το pc τα κινητά κτλ 

 

Για το ρουτερ τι να πω 50 vdsl και δεν ειναι giga ethernet δηλαδή ο άλλος θα βάλει μεγάλη σύνδεση για να έχει μόνο ένα pc και ένα κινητό

 

Heeeelp!!! 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω πολλες γνωσεις πανω στο θεμα.

 

καταγραφικο και καμερες δουλευουν στα 100mbit , αρα το καθενα εχει μεγιστη ταχυτητα 10MB/sec.

 

Αν βρεις τι bitrate εχει το βιντεο της καμερας, μπορεις να υπολογισεις το μεγεθος των megabyte που προσπαθει να στειλει η καμερα ανα δευτερολεπτο στο καταγραφικο.

Αν η μια καμερα στελνει πχ 5 MB/sec ,τοτε με 2 πας στα 10 MB/sec οπου ειναι το οριο που μπορει να λαβει ταυτοχρονα το καταγραφικο σου.Με 3 πας στα 15 οποτε αρχιζει η καθυστερηση .

 

Σε τοπικο δικτυο δεν εχει σχεση η ταχυτητα του internet , αυτη υπολογιζεται οταν προσπαθεις να δεις τις καμερες απο εξωτερικο δικτυο και εκει υπολογιζεις το upload του σημειου οπου ειναι οι καμερες (λογικα 5 mbit στην 50αρα) και το download του δικτυου οπου εισαι (πχ cafe,σπιτι φιλου κτλ)  .

Link to comment
Share on other sites




το προβλημα ειναι
1ον εχω πολυ μεγάλη καθυστέρηση στο δίκτυο γενικά ping απο 7ms μεχρι 900ms
 

Από πού προς τα πού έχεις αυτήν την καθυστέρηση;

2ον Πολυ μεγάλη καθυστέρηση στης κάμερες μέχρι και 10 δευτερόλεπτα(εδώ και το καταγραφικό δεν τα βγάζει πέρα όταν βλέπεις μόνο μια κάμερα εχει μικρότερη καθυστέρηση)

Να φανταστώ ότι προσπαθείς να δεις κάποια κάμερα από το ίντερνετ μέσω κάποιας εφαρμογής ή απευθείας στην κάμερα ή στο καταγραφικό; Επαρκεί το upload που έχεις στο χώρο με τις κάμερες;
 

3ον  σε μια εφαρμογή για υπολογισμό bandwitdth μου έβγαλε 180 mbs μόνο για της κάμερες χωρίς το pc τα κινητά κτλ 
 
Για το ρουτερ τι να πω 50 vdsl και δεν ειναι giga ethernet δηλαδή ο άλλος θα βάλει μεγάλη σύνδεση για να έχει μόνο ένα pc και ένα κινητό

Τα 180 που σου έβγαλε μάλλον είναι για να βλέπεις όλες τις κάμερες ταυτόχρονα χωρίς συμπίεση.

Εξήγησε λίγο πώς ακριβώς θέλεις να το δουλεύεις να δούμε αν υπάρχει κάποιο περιθώριο βελτίωσης.
Link to comment
Share on other sites

απο τον ΟΤΕ θα αλλάξουν το ρουτερ σε Sercomm speedport plus το spedentry δεν μπορεί να διαχειριστεί το βάρος στο δίκτυο λένε

 

εχω κατεβάσει main stream σε 720p ,frame rate 15, και bitrate 1024 σε κάθε κάμερα (το δίκτυο χαλάρωσε λίγο αλλα η ποιότητα εχει πέσει πολυ)

 

καθυστέρηση(εντος δικτύου παντα ιντερνετ εχω κανονικά) εχω απο όλες της συσκευές πχ απο  PC σε λαπτοπ απο το PC στο καταγραφικό κτλ

 

Βλέπω σε 42TV αν παράδειγμα σηκώσεις το χέρι σου μπροστά απο μια κάμερα θα το δεις μετά απο 5 δευτερόλεπτα στην TV

τωρα βεβαία που κατέβασα την ποιότητα εχω max 2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση 

 

Ενεργές IP έχω 15 με 20 

Περιμένω να δοκιμάσω με το νεο ρουτερ και μετα αν εχω ακόμα πρόβλημα θα χωρίσω το δίκτυο 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εφόσον μιλάμε για εσωτερικό δίκτυο, ελπίζω όλες οι κάμερες και το καταγραφικό να είναι συνδεδεμένα στο gigabit switch. Τότε το modem-router του οτε δεν παίζει κανένα ρόλο.

Σχετικά με την καθυστέρηση, πιθανόν να οφείλεται σε κάποιο transcoding που κάνει το καταγραφικό για να το στείλει στην τηλεόραση. Δες μήπως υπάρχει διαφορετική ρύθμιση για την ποιότητα εγγραφής και την ποιότητα ζωντανής αναπαραγωγής.
Για το ping τώρα, εκτός από το πόσο συμφόρηση παίζει στο δίκτυο, παίζει ρόλο και ο φόρτος του επεξεργαστή της κάθε συσκευής. Με σωστή καλωδίωση και gigabit switch αποκλείεται να έχεις εκεί θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια στιγμη.. οι καμερες συνδεονται πανω στο τοπικο σου δικτυο μεσω wifi? Και οι 8?

Και ολες συνδεονται πανω στο ρουτερ του οτε? 

Και οι συσκευες που εχεις μεγαλη καθυστερηση ειναι επισης πανω στο wifi?

Εαν ναι σε ολα, μην το ψαχνεις παραπανω, αυτο φταιει.

 

Οι ΙΡ καμερες παντα εχουν καποια καθυστερηση, real time μονο με  αναλογικες σε αυτην την κατηγορια τιμης

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Οι κάμερες ολες ειναι με ethernet και τα καταγραφικό φυσικά

Το switch ειναι γιγα αλλα το ρουτερ οχι (To καινούργιο θα ειναι)

την διαχείριση την εχει το ρουτερ πως γίνεται να μην παίζει ρολο ?

 

Για την φυσική καθυστέρηση στην IP camera ok αλλά εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλη καθυστέρηση  

 

το καταγραφικό και της κάμερες δεν τα αγόρασα εγω οποτε ναι δεν ειναι καλη επιλογή (Δεν θα έβαζα 8 ip 4mp μαζι ) το NVR εχει μονο μια ethernet και δεν ειναι giga και σε live view δεν μπορεί να προλάβει να κανει encoding 8 κάμερες μαζί 

 

Απο το PC direct σε  κάποια κάμερα εχει νορμαλ καθυστέρηση αν όμως φορτωθεί το δίκτυο κολλάει και εκεί  

 

ψάχνω στο menu του NVR για την ποιότητα αλλα εχει μονο για το Recording οχι για την προβολή 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόντεμ ρούτερ το μόνο που κάνει στην περίπτωσή σου είναι να δίνει DHCP ρυθμίσεις, το οποίο είναι πολύ ελαφρύ για 10 συσκευές.
Αν είχες 1000 συσκευές να το συζητάγαμε.
Νομίζω το πρόβλημα είναι στο καταγραφικό. Θα έβαζα ένα με διπλή gigabit, τη δεύτερη για load balancing. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά όμως γιατί εγώ έχω 5 κάμερες στα 1,3Mpx και το καταγραφικό έχει 2 gigabit ήδη, οπότε ίσως είναι απλώς overkill.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Την εικόνα από τις κάμερες τις βλέπεις με εφαρμογή μέσω του καταγραφικού σου ή με εφαρμογή κατευθείαν στην κάμερα;

 

- Αν τις βλέπεις με εφαρμογή μέσω του καταγραφικού σου, τότε φταίει το καταγραφικό σου που έχει μικρό επεξεργαστή και καθυστερεί να κάνει re-encode το stream από την κάμερα στο ίδιο και έπειτα να στο κάνει stream.

- Αν τις βλέπεις με εφαρμογή κατευθείαν στην κάμερα τότε φταίει το router σου που δεν έχει δυνατό επεξεργαστή να σου κάνει ποιοτικό stream από 8 συσκευές.

- Και στις δύο περιπτώσεις μπορεί να ευθύνεται και η ίδια σου η κάμερα η οποία αργεί να streamάρει.

Όπως και να'χει το φαινόμενο είναι αθροιστικό.

 

Αν δεν βγάλεις γενικά άκρη τότε θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία (όχι απλά να ασχολείται, καταλαβαίνεις) ή στην υποστήριξη πελατών της εταιρίας από την οποία προμηθεύτηκες τα υλικά.

Γενικά υπάρχει η ψευδαίσθηση του DIY στο CCTV και πολλοί νομίζουν ότι όλη η υπόθεση είναι plug'n'play κουτάκια αλλά όταν τελικά δεν είναι έτσι, ή τουλάχιστον δεν είναι ακριβώς έτσι, ειδικά όταν θέλουμε το σύστημα να δουλεύει στο βέλτιστο και μάλιστα με 100% uptime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.