Jump to content



Ληστεία σε κοσμηματοπωλείο στην Ομόνοια - νεκρός ο δράστης


astrolabos

Recommended Posts

33 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Η πολιτεία έχει υποχρέωση να φροντίσει για την τήρηση του νόμου. Έχει υποχρέωση να αισθάνονται (και να είναι) ασφαλείς οι πολίτες.

Να στο πω κι αλλιώς: αν κάποιος έμπαινε στο σπίτι μου και απειλούσε την οικογένειά μου, θα ήμουν υποχρεωμένος να αμυνθώ, σταθμίζοντας, όσον αυτό είναι δυνατόν μια τέτοια στιγμή, τις επιπτώσεις των πράξεών μου. Μπορεί να χρειαζόταν να σκοτώσω τον εισβολέα. Δεν θα το έκανα ελαφρά τη καρδία ούτε θα ήθελα να βρεθώ σε τέτοια θέση ούτε θα ένιωθα αντρειωμένος. Αντρειωμένος χέστης μπορεί....

 

Το οποίο είναι και Συνταγματική επιταγή.

Η πολιτεία (οι πολιτικοί μας δηλαδή) όμως τις τελευταίες 4 δεκαετίες, σταδιακά αρχικά, και με εκθετικό ρυθμό πλέον στις μέρες μας, έχει ταχθεί στην υιοθέτηση του ανήκουστου δόγματος ''καλή βία'' και ''κακή βία''. ''Καλή βία'' είναι όταν δραστηριοποιούνται ''αγανακτίσμένοι'', ''ακτιβιστές'', ''συλλογικότητες'' και όσοι υπακούν στην εκ πολιτευτή εντολή ''τσακίστε τους φασίστες'' (παραλείποντας περαιτέρω εξηγήσεις έτσι ώστε ο καθένας να τους ορίζει όπως του αρέσει). Στα πλαίσια της ''καλής βίας'' οι ανωτέρω αγωνιστές δικαιούνται και δικαιολογούνται να σπάνε, να καίνε και να σαπίζουν στο ξύλο όποιον τους γουστάρει, και αν ω μη γένοιτω, τους πιάσει καμιά αστυνομία, απολαμβάνουν προνόμια απο δωρεάν δικαστική εκπροσώπηση, μέχρι και υπηρεσίες μεταφοράς. 

Απο την άλλη, έχουμε την ''κακή βία''. Οποιοσδήποτε προσπαθήσει να αμυνθεί στον ''αγώνα'' που καταβάλλουν οι ''αγωνιστές'' της ''καλής βίας''', συλλαμβάνεται σε χρόνο dt, και μπλέκει σε δικαστικούς αγώνες μέχρι να εξοντωθεί οικονομικά. Και εδώ δεν μιλάμε για διάπραξη φόνου. Ακόμα και να προσπαθήσεις να συλλάβεις / ακινητοποιήσεις χωρίς θανάσιμη βία αυτόν που επιβουλεύεται την δική σου περιουσία ή σωματική ακαιρεότητα (όπως δικαιείσαι βάσει νόμου να πράξεις), στοχοποιείσαι, για την επόμενη φορά. 

 

Η πολιτεία σε αυτά τα φαινόμενα ΔΕΝ είναι παρατηρητής. Είναι δημιουργός και αρωγός. Ο απλός πολίτης έχει χάσει εδώ και καιρό την εμπιστοσύνη του σε αυτή, και για αυτό τα φαινόμενα που βλέπουμε ΔΕΝ θα αμβλυθούν, αλλά θα ενταθούν. 

 

Σε όλα τα πολιτισμένα κράτη, τέτοιου είδους ζητήματα δεν εγείρονται, εδώ και τουλάχιστον 200 χρόνια. Πως το έλυσαν ?? Μα με αυτό που και εδώ επικαλούμαστε αλλά δεν εφαρμόζουμε: ΙΣΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Και φυσικά αυστηρό σωφρονισμό. Είναι εντελώς απαράδεκτο να εφαρμόζονται τακτικές αδειάσματος των φυλακών απο επικίνδυνους κακοποιούς, με το γελοίο πρόσχημα της πληρότητας. Αν οι κακοί γίνονται πολλοί, ας γίνουν περισσότερες φυλακές να τους κρατήσουν. Και για τα ειδεχθή και πέραν πάσης αμφιβολίας τελεσμένα αδικήματα, η θανατική ποινή είναι μια χαρά  αποτρεπτική λύση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, colt3003 said:

Και για τα ειδεχθή και πέραν πάσης αμφιβολίας τελεσμένα αδικήματα, η θανατική ποινή είναι μια χαρά  αποτρεπτική λύση

Ωραίος...

 

Με την ζοφερή εικόνα της πραγματικότητας που περιγράφεις, μου θύμισες λίγο τον Clint Eastwood στο Gran Torino, που μένει κλεισμένος στον εαυτό του και φωνάζει στα παλιόπαιδα  (και ακόμα χειρότερα πάνε να τον κλέψουν, και παραλίγο να τα σκοτώσει).

Πολύς κόσμος βλέπει τον κόσμο λίγο καλύτερο απ' ότι περιγράφεις με τις παραπάνω γενικεύσεις (από πραγματικά, υπαρκτά παραδείγματα, αλλά που δεν είναι ο κανόνας). Αν το δεις λίγο αντικειμενικά, δεν είναι όλα από τη μία ρόδινα και από την άλλη θεόστραβα. Κι εσύ υπέρ της καλής και κακής βίας επιχειρηματολογείς, απλά από την αντίθετη οπτική (και δεν είσαι η μειοψηφία που παρουσιάζεις).
 

Πιθανόν κι εγώ αν ζούσα στον κόσμο σου, να ήμουν πιο ακραίος στις απόψεις μου. Πάντως η ισονομία, η ισοπολιτεία και ο σωφρονισμός που θεωρείς λυμμένο πρόβλημα αλλού, είναι μόνο στη σφαίρα της φαντασίας. Ο κανόνας μάλιστα είναι αυτά συναντώνται περισσότερο σε κράτη με πιο προοδευτικές απόψεις και μάλιστα αντί αυστηρό προτιμούν πιο ανθρώπινο σωφρονισμό.

Έγινε επεξεργασία από minast
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, minast said:

Ωραίος...

 

Με την ζοφερή εικόνα της πραγματικότητας που περιγράφεις, μου θύμισες λίγο τον Clint Eastwood στο Gran Torino, που μένει κλεισμένος στον εαυτό του και φωνάζει στα παλιόπαιδα  (και ακόμα χειρότερα πάνε να τον κλέψουν, και παραλίγο να τα σκοτώσει).

Πολύς κόσμος βλέπει τον κόσμο λίγο καλύτερο απ' ότι περιγράφεις με τις παραπάνω γενικεύσεις (από πραγματικά, υπαρκτά παραδείγματα, αλλά που δεν είναι ο κανόνας). Αν το δεις λίγο αντικειμενικά, δεν είναι όλα από τη μία ρόδινα και από την άλλη θεόστραβα. Κι εσύ υπέρ της καλής και κακής βίας επιχειρηματολογείς, απλά από την αντίθετη οπτική (και δεν είσαι η μειοψηφία που παρουσιάζεις).
 

Πιθανόν κι εγώ αν ζούσα στον κόσμο σου, να ήμουν πιο ακραίος στις απόψεις μου. Πάντως η ισονομία, η ισοπολιτεία και ο σωφρονισμός που θεωρείς λυμμένο πρόβλημα αλλού, είναι μόνο στη σφαίρα της φαντασίας. Ο κανόνας μάλιστα είναι αυτά συναντώνται περισσότερο σε κράτη με πιο προοδευτικές απόψεις και μάλιστα αντί αυστηρό προτιμούν πιο ανθρώπινο σωφρονισμό.

 

''Ο αισιόδοξος, πιστεύει ότι ζούμε στον καλύτερο δυνατό κόσμο. Ο απαισιόδοξος φοβάται ότι αυτό είναι αλήθεια'' Απο ''τον νόμο του μέρφι''

Εγώ επιχειρηματολογώ καθάρα υπέρ της κατάργησης της διάκρισης της βίας σε καλή και κακή. Και ο μόνος γνωστός και κατά πλειοψηφία παραδεκτός τρόπος, είναι η ανάθεση του μονοπωλίου της βίας στο κράτος, το οποίο θα την εφαρμόζει όποτε είναι αυτό αναγκαίο, χωρίς υπερβολή, αλλά και χωρίς καμία διάκριση ή καθυστέρηση. Ετσι μπορεί να απαλλάξει τον  κατα τ'άλλα φιλήσυχο άνθρωπο απο διλήμματα αν θα τον πάνε 2 ή 4, και θα ''προβληματίσει'' τον πιο ανήσυχο άνθρωπο, σχετικά με τις συνέπειες των πράξεών του. 

Αν εσύ τώρα διαθέτεις καμία άλλη πρόταση, είμαι όλος μάτια.

Link to comment
Share on other sites

https://www.aytoamyna.com/aytoprostasia/nomimi-aytoamyna.php

 

Αυτός είναι ο νόμος. Για να ξέρετε τι να κάνετε όσοι μένετε Ελλάδα, όσοι θέλετε να πάτε Αμερική να νιώσετε ασφάλεια καλό δρόμο και με τις ευχές μου. Η προκατάληψη και η ημιμαθεια είναι ακόμη ριζωμενη βαθειά σε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμου, θέλουμε κάνα δυο δεκαετίες (και βάλε) τουλάχιστον ώστε να μετατραπεί από ισχυρή μειοψηφία σε  απλα μερικούς τραγελαφικους δακτυλοδεικτουμενους, απολειφαδια του παρελθοντος. Και επειδή σας αρέσουν τα ρητά: 

 

'The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, and wiser people so full of doubts.’ (Bertrand Russell)

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα εάν ήμουνα ο ιδιοκτήτης απλά θα γράψω ότι μέχρι τώρα δεν ξέρουμε που βρισκότανε ο ιδιοκτήτης όταν μπήκε ο κλέφτης στο κατάστημα με αποτέλεσμα να βρεθεί εγκλωβισμένος μέσα καθώς και ότι ακόμη δεν έχουνε βγει τα αποτελέσματα αποτυπωμάτων στο μαχαίρι που βρέθηκε στο κατάστημα  για να ξέρουμε εάν είναι του δράστη
Έγινε επεξεργασία από acct
font
Link to comment
Share on other sites

Αφου ο ιατροδικαστης (και ο γιατρος της οικογενειας του ληστη) ειπαν οτι ο θανατος δεν οφειλεται στα 2-3 κλωτσιδια που εφαγε, γιατι το κουραζουν τοσο πολυ ολοι?

Ειναι ακομα μια κλασσικη περιπτωση ειδησης που κατασκευαζεται απο τα μμε για να εχουν κατι να ασχοληθουν και στην προκειμενη περιπτωση χρησιμοποιησαν τις σεξουαλικες προτιμησεις του ληστη για να πουλησουν το θεμα τους, κατι που προφανως δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με οτι συνεβει στο κοσμηματοπωλειο. Κανενας δεν τον χτυπησε επειδη ηταν ομοφυλοφιλος, ουτε καν το ηξεραν. Μαλιστα αν το ηξεραν μαλλον δεν θα τον ακουμπαγαν καν λογω HIV...Αυτος ο τροπος σκεψης των αριστερων που περνουν το μερος του εγκληματια επειδη ανηκει σε καποια μειονοτητα,κτλ (προσφυγες,λαθρομεταναστες,ομοφυλοφιλοι,κτλ) στο τελος θα σας φερει καμια ΧΑ στην κυβερνηση γιατι αυτοι που δεν μιλανε απο αντιδραση θα ψηφισουν το αλλο ακρο εστω και αν ειναι το ιδιο σκατα.

 

υγ. κατι τετοιες ειδησεις με κανουν να αισθανομαι δικαιωμενος που εφυγα απο την Ελλαδα...

Έγινε επεξεργασία από wiznick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με τους αριστερους, ειναι της μοδας και ειναι μεσα ολοι.

 

Παντως ο καθε ανθρωπος αντιδρα διαφορετικα σε τετοιες περιπτωσεις και προσωπικα δεν μπορω να δωσω αδικο στον κοσμηματοπωλη, οτι και νε επελεγε να κανει ηταν δικη του αποφαση να την παρει.

Το αν δεν αρεσε η επιλογη του σε καποιους δεν νομιζω οτι τους πεφτει και λογος. 

 

Θεωρω οτι πρεπει να ασκειται βια απο την αστυνομια γτ αλλιως δεν τους παιρνει κανεις στα σοβαρα. Οταν σκαει μπατσος πρεπει να σφιγγουν οι κ&λοι, σου ειπαν δυο φορες πεσε κατω με τα χερια πισω απο το κεφαλι και δεν επεσες; Την τρως στα ποδια αν εισαι αοπλος πεφτεις νεκρος αν εισαι ενοπλος.

 

Δεν εχει καμμια δουλεια ο κοσμηματοπωλης και οποιος αλλος να κλοτσαει τον κλεφτη, αυτο ειναι δουλεια της αστυνομιας.

Δεν πρεπει κανεις να εχει πριονισμενες καραμπινες κατω απο το γραφειο, ας τον πυροβολησει η αστυνομια κατα την εξοδο και σε περιπτωση που δεν συμμορφωθει.

 

Βλεπεις οτι γινονται επισοδια, σφαιρες καουτσουκ και βαρας στο ψανχο. Τους σηκωνεις μετα και ξυλο μεχρι το τμημα. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Άποψή μου είναι ότι όποιος έχει μαγαζί και δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ΄ζάκι ας το κλίσει καλύτερα

Μιλάμε για άρρωστο που αυτόματο  να έχει μέχρι να πατήσει την σκανδάλη προλαβαίνεις να ανοίξεις φύλο για τυρόπιτα.

Θεωρώ εξαιρετικά  υποτιμητικό  να χτυπήσω πρεζάκια πολλώ δε μάλλον όταν βρίσκονται κάτω. Του ξεκλειδώνω την πόρτα και ας πάει στο καλό… εδώ αφήνουν τους γύφτους που μας έχουν ξεσκίσει και θα κρατήσω εγώ τον άρρωστο που είναι απελπισμένος για την δόση του;

Ο φίλος μου ο Γιώργος που έχει κιλικίο στην Νίκαια τους κάνει τον τροχονόμο μέσα στο μαγαζί του. Τους ξέρει με τα μικρά τους όλους…τους δίνει καμιά τυρόπιτα και  ζήτημα είναι αν την δαγκώσουν 2 φορές.

 

Τέλος…οι ιατροδικαστές μπορεί να μην βρήκαν θανατηφόρες κακώσεις αλλά το θέμα είναι ότι πολλοί έχουν αφήσει αυτόν τον κόσμο πάνω στο ρινγκ επίσης χωρίς θανατηφόρες κακώσεις...

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, karmen1983 said:

Δεν εχω γραψει επι του θέματος αν κ καταλαβαινω και την μια πλευρα και την αλλη των αποψεων σας. Ομως σε τετοιες περιπτωσεις υπαρχουν δυο τυποι ανθρωπων. Αυτοι που αν μπορουν το βαζουν στα ποδια και ας κλεψει οτι θελει και αυτοι που λενε ή εσυ ή εγω ρε κερατα, το βιος μου δε θα το φας. 

 

Οτι κ αν κανει καποιος θα ερθει ενας αλλος και θα πει για τον πρωτο. "Ρε την κοτα το εβαλε στα ποδια". Θα ερθει και ενας αλλος και θα πει για τον δευτερο "καλα του εκανε του ατιμου του αξιζε αφου μπηκε να τον κλεψει" και ερχεται και ενας αλλος και λεει "κριμα το παιδι (ληστης)".

 

Θελω να πιστευω οτι ειμαι προχωρημενο μυαλο, αν κ απο χωριο... Αλλα αυτο που γινεται τις τελευταιες μερες με κανει να αναρωτιεμαι σε τι χωρα ζω... Ειναι δυνατον να κανουμε ηρωα ενα πρεζονι/ληστη; Ειναι δυνατον να χανουμε τοση φαιά ουσια για το αν ειναι str8 ή gay; Ειναι δυνατον να κατηγορουμε εναν ανθρωπο που ειδε ενα ρεμαλι να μπαινει στο μαγαζι του, να κραταει ενα πυροσβεστηρα και να χτυπάει με οτι δυναμη του ειχε απομείνει τη βιτρινα και να κατηγορουμε τον ανθρωπο αυτον που τον χτυπησε εστω κ με γυαλιά πανω του; Και ποιος μου λεει οτι αν σηκωνόταν δε του εφερνε τον πυροσβεστηρα ή τα γυαλια στο κεφαλι ή οτιδηποτε αλλο; Ποιος μπορει να ξερει; Ποιος μπορει να νιωσει την ενταση της στιγμης αυτου του ανθρωπου; Τον φοβο του, το αγχος του και ναι την τρελα της στιγμης του;

 Οσοι δεν εχετε δει τη σειρα 11.22.63 να τη δειτε. Ολο το story ειναι να σωθει ο jfk με ταξιδια πισω στον χρονο. Τον σωζουν και καταστρεφεται ο πλανήτης. Συνεπως, δεν ξερει κανεις τι θα γινοταν αν δεν επεφτε κατω ο ληστης.

 

Κυριοι... Οταν πας να κλεψεις δεν εχεις μονο ενα ενδεχομενο. Δεν θα κλεψεις και θα φύγεις κυριος. Υπαρχει η περιπτωση να σκοτωθεις ή να σκοτωσεις. Οταν πας να διαπράξεις ενα εγκλημα περιμενεις αντιδραση. 

 

Δεν συμπονω τον κλεφτη σε καμια περιπτωση. Λυπαμαι που ενα νεο παιδι ειχε φτασει σε αυτο το σημειο κ γι αυτο σαν κοινωνία εχουμε τις ευθυνες μας, αλλα ποσα νεα παιδια τραβανε μεγαλύτερα ζορια χωρις να φτασουν στο επιπεδο του; Πολλα... Λεω κριμα μονο για τα οσα ακουω στο χαζοκουτι αυτες τις μερες...

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ηρωοποίησης του νεκρού, αν και σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι που θα το αποπειραθούν.

Απο την άλλη, δεν νομίζω ότι η συζήτηση που γίνεται είναι περιττή - είναι ένα συμβάν βιντεοσκοπημένο και αρκετά προβεβλημένο, και αποτέλεί δυσσάρεστη μεν, αλλά χρήσιμη αφορμή για συζήτηση για το πώς θέλουμε την κοινωνία μας.

Από αυτή την άποψη, διαφωνώ με το "να σκοτωθείς ή να σκοτώσεις", και το λέω ως θύμα κλοπής (όχι ληστείας). Οι περισσότεροι κλέφτες ψάχνουν την εύκολη μπάζα.

Εάν τους εμφυσηθεί αυτή η άποψη, τότε πολύ περισσότεροι θα το κάνουν προετοιμασμένοι να σκοτώσουν, ακόμη και προληπτικά. 


Για την συγκεκριμένη περίπτωση έχω αποφύγει συστηματικά να σχολιάσω, γιατί ακόμα είναι πάρα πολλά αυτά που δεν ξέρουμε. Όπως και να το δει κανείς όμως, τα θύματα είναι δύο - ο ένας υπέστη ζημιές και κινδυνεύει η ελευθερία του, και ο άλλος είναι νεκρός, ακόμη κι αν οφείλεται στον ίδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2018 at 9:57 PM, ARMAGEDDON said:

επειδή ήταν αναρχοάπλητος για πάμε τι λέει το καταστατικό

 

Σύμφωνα με τα Πρακτικά αριστερών :

1) πρέπει να στηθεί άγαλμα !

2) να ονομαστεί η πλατεία ομονοίας με το ονομά του

3) και κάθε χρόνο 22 Σεπτέμβρη να βγαίνουμε στο κέντρο και να σπάμε όλα τα κοσμηματοπωλεία

τέλος η ηρωοποίηση του κατά του κατεστημένου !

 

 

ΠΟΣΟ ΜΑ ΠΟΣΟ ΠΟΙΑ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΔΕΙΤΕ ΚΑΤΩ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ από το Link που έβαλε ο Lakisss

 

3) πορεία σπάσιμο καταστημάτων βανδαλισμοί check

 

https://www.protothema.gr/greece/article/824465/poreia-sto-kedro-tis-athinas-gia-ton-zak-kostopoulo/

 

 

bonus ?

Spoiler

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lakisss said:

Θα καθιερωθεί τώρα αυτό κάθε χρόνο. Σε αυτόν άναψε κανένας ένα κεράκι άραγε; https://nassosblog.gr/2018/09/23/να-σας-το-θυμίσω-νεκρός-ο-27χρονος-κοσμη/

 

 

άνοιξε το bonus laki ! και θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DEADLAZARUS said:

 

που πάει ο άλλος με μια απλή κάμερα και δεμένο χέρι στο 0.25 του βίντεο ?

εγώ λυπάμαι τους αστυνομικούς πάντως όπως τα έχουνε πει παραπίσω τα παιδιά το γιατί ....

 

Spoiler

image.thumb.png.e42010282c06ffc9e80c161e8ffc072a.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.