Jump to content



Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Πλησιάζουμε, υπομονή. Μάλιστα, διάβαζα ότι τα super-market όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος θα μπουν και αυτά πιο δυναμικά στο Black Friday, οπότε να έχετε το νου σας και για τα ψώνια του σπιτιού.

 

Μέχρι τότε και για να μας ανοίξει λίγο η όρεξη, κάποιες εταιρείες στην Αμερική έχουν διαφορετική στρατηγική όσο αφορά τη Black Friday και ήδη έχουν ανακοινώσει αρκετές από τις προσφορές τους. 

 

https://www.theblackfriday.com/black-friday-ads.php

 

Επίσης, από τα αρχικά links, Public, Γερμανός και MediaMarkt έχουν πλέον ανανεωμένες σελίδες, που σημαίνει μιλάμε για επίσημα links τα οποία μπαίνουν bookmark άφοβα.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα δεν περιμένουμε κατι το ιδιαίτερο μετα τον παροξυσμό της πρώτης χρονιάς κλασικα θα βαλουν 2-3 κραχτες σε απειροελάχιστα κομμάτια που μπορει να τα εχουν κλείσει για τα δικα τους άτομα και τελικα 0 στο πηλίκο................ η ιδια κοροϊδία καθε χρονο.

Το δε media markt ειναι τραγικό λεει με το που αλαξει η ωρα μεινε πανω απο το pc για να τους προλάβεις........το θέμα ειναι να έρχεται ο κόσμος στο καταστημα οπως και στο εξωτερικό να δει απο κοντά και να το βιώσει οχι να το κανει απο το pc που θα κολλήσει απο τους χιλιάδες χρήστες που θα ειναι εκείνη την ωρα online καλα οτι νανε.

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 8:01 ΠΜ, το μέλος dukepapas έγραψε:

Καλα δεν περιμένουμε κατι το ιδιαίτερο μετα τον παροξυσμό της πρώτης χρονιάς κλασικα θα βαλουν 2-3 κραχτες σε απειροελάχιστα κομμάτια που μπορει να τα εχουν κλείσει για τα δικα τους άτομα και τελικα 0 στο πηλίκο................ η ιδια κοροϊδία καθε χρονο.

Το δε media markt ειναι τραγικό λεει με το που αλαξει η ωρα μεινε πανω απο το pc για να τους προλάβεις........το θέμα ειναι να έρχεται ο κόσμος στο καταστημα οπως και στο εξωτερικό να δει απο κοντά και να το βιώσει οχι να το κανει απο το pc που θα κολλήσει απο τους χιλιάδες χρήστες που θα ειναι εκείνη την ωρα online καλα οτι νανε.

Ας περιμένουμε να δούμε τις προσφορές πριν γκρινιάξουμε. Ναι, το πιθανότερο είναι να εξελιχθούν τα πράγματα κατά τον τρόπο που αναφέρεις, αλλά ας κρατήσουμε και μια πισινή.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάθε χρόνο πάντως διασκεδάζω με το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας το Black Friday. Βάζουμε κανόνες για το πως έπρεπε να διοργανωθεί και γκρινιάζουμε γιατί στις ΗΠΑ η 65άρα έχει 200 dollars και εδώ 700€. 

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι κερδισμένος βγαίνει πάντα ο αγοράστής, αρκεί να έχει μία στρατηγική. Διαβάζω από κάποιον "Αν δεν κάνετε εκπτώσεις 500-600€ (αναφέρεται σε τηλεόραση που κοστίζει 899€) δεν είναι Black Friday".

 

Εγώ σας λέω το άλλο. Ρωτήστε οποιονδήποτε επιχειρηματία ή ελεύθερο επαγγελματία που έχει κατάστημα, τι μπορεί να κάνει με αυτή τη φορολογία. Και μετά γρινιάξτε ελεύθερα. Και στην τελική, σιγά την αγορά και τη δυναμική που έχει η Ελλάδα, ώστε οι προμηθευτές να εξασφαλίσουν κορυφαίες εκπτώσεις. 

 

Το Target έτσι για να έχουμε μία οπτική, παράγγειλε 15.000-20.000 τηλεοράσεις για να τη βάλει 200 dollars. Εδώ πόσες νομίζεις έχει τη δυνατότητα να παραγγείλει το Mediamarkt, το Public ή το Πλαίσιο; 100-200-300; Τι θα τις κάνει; 

 

Γι'αυτό 1) Μην προτρέχετε 2) Πάντα να έχετε στρατηγική στις αγορές 3) Παίζει ρόλο η ταχύτητα, μαζί με εσένα θέλουν να ψωνίσουν άλλοι 150.000. Άλλωστε, ακόμη και προσφορά να μην ήταν "η συσκευή", πάλι δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσει το stock; Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα εκπτωτικό γεγονός όπως η Black Friday.

 

Προσωπικά, κάθε χρόνο έβρισκα κάτι που με ενδιέφερε. Και είμαι ρεαλισής όσο αφορά τις τιμές, δεν περιμένω το laptop να πέσει στα 80€. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Ρωτήστε οποιονδήποτε επιχειρηματία ή ελεύθερο επαγγελματία που έχει κατάστημα

 

με τι ποσοστό κέρδους δουλεύει και 

πριν 37 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

τι μπορεί να κάνει με αυτή τη φορολογία. Και μετά γρινιάξτε ελεύθερα.

 

Proper :p 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα όμορφο, μεγάλο, έξυπνο και διαφημιστικό πάνω απ'όλα κόλπο...

Θα "γκρινιάξω" από τώρα! Ειδικά στην Ελλάδα το ξανείδαμε το έργο...

Ό,τι ξεστοκαριστεί μπορεί να πέσει κάπως. Αλλιώς... ούτως ή άλλως παίζουν και κοροϊδεύουν με τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2018 at 10:54 ΠΜ, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ σας λέω το άλλο. Ρωτήστε οποιονδήποτε επιχειρηματία ή ελεύθερο επαγγελματία που έχει κατάστημα, τι μπορεί να κάνει με αυτή τη φορολογία. Και μετά γρινιάξτε ελεύθερα. Και στην τελική, σιγά την αγορά και τη δυναμική που έχει η Ελλάδα, ώστε οι προμηθευτές να εξασφαλίσουν κορυφαίες εκπτώσεις.

 

Συμφωνώ ότι στην Ελλάδα δεν μπορούν να εξασφαλιστούν τιμές. Με τη φορολογία επίσης.

Δενμπορώ να μπω στη θέση του επιχειρηματία - ελεύθερου επαγγελματία (μιλάμε για τα μεγάλα καταστήματα που ούτως ή άλλως φοράνε την ταμπέλα του "Black Friday"  με αξιώσεις), γιατί πολύ απλά δεν είμαι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Είμαι ένας αγοραστής που περιμένω να δω αυτό που μου λένε. Έλα να ψωνίσεις σε καλή τιμή.

Αν αρχίσουμε την κλάψα τότε ρώτα κι εμένα που έχω ΕΝΦΙΑ, ενοίκιο, και 3 μνημόνια στο κεφάλι μου, γυναίκα και παιδιά.

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει λάθος, δεν έχουν ενημερωθεί οι τιμές τους ή δεν παίρνουν μέρος στην ενέργεια. Δεν ξέρω. Είχε μειωθεί επίσημα η τιμή σε 799 και 699. Από τη Samsung. Τώρα για πόσο καιρό, κανείς δεν ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.