Jump to content



Gaming-Edit PC Build


Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Εντάξει games σε χαμηλές αναλύσεις, δεν είναι games. Benchmarks είναι. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσει κάποιος καπέλο στις μνήμες αν δεν ψάχνεται με το τελευταίο frame ή το τελευταίο ms.

Δεν λέω να πάει σε 2133MHz μνήμες. Τα 3000 είναι μια χαρά και ως κόστος και ως ταχύτητα.

Μάλιστα...δλδ..έχω κάτι χιλιάδες ώρες σε bench????Γιατί η 1080p ανάλυση π παίζω (χαμηλή δεν θεωρείται?) μια χαρά έχουν διαφορά μερικά games με xmp on-off..Α και η διαφορά μεγαλώνει αν ρίξω settings για να ανεβάσω fps...(λογικό, more cpu bound) λόγο refresh rate(144hz)...

Ναι τα 3000mhz είναι καλά...πιο κάτω μην πέσει...

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος AKISSS έγραψε:

2018 να λέγονται τέτοια...Ψαξου λίγο πριν δωσεις και συμβουλές...Χιλιοειπωμενο.....Υπάρχουν games που κερδίζουν απο καλύτερες μνήμες, ειδικά σε χαμηλές αναλύσεις περισσότερο...

Και για psu π λέτε ένα gold 650-750w είναι υπεραρκετό..

Τα οποια ειναι? Το κανενα 1 και το κανενα 2?

Το 2018 αλλα και 2-3 χρονια πιο πριν το gaming δεν κοιταει χρονισμους στις μνημες κοιταει το pool. 

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα να πάρω οτι πιο φτηνό βρω σε 3000++? Αυτό για το cas δια HZ δεν μου έχει πει κανείς αν είναι σωστό εν τέλη.
Να κοιτάω μόνο τα hz? Γιατι έτσι όπωςε μου τα λέτε είτε 3000 C19  είτε 3200 C14  είναι το ένα και το αυτό.
Το psu δεν ξέρω τι ανοχές πρέπει να έχει και τι γίνετε με την πέρα απο τα ονομαστικά watt..Αν σκεφτούμε οτι ενα gpu δεν θα ρουφάει πάνω απο 300w(1080) με στοκ ρολόγια+ 95cpu τότε χοντρικά είμαστε στα 400..και 150watt περισσευουν για mobo+m2+κανα led+fans...Αρα και με 550 θα έκανα την δουλειά μου στα όρια...Εγω προσπαθώ να υπολογίσω το MAX που μπορεί να χρειαστώ με λίγο boost σε cpu και φορτωμένo ολο το pc και απο αυτη την τιμή να εχω 50watt να κάθονται.Αρα αν αυτο κάνει 550 να πάω στα 600 αν κάνει 600 να πάω σε 650.
Το ονομαστικά απο τα πραγματικά τι απώλειες έχουν ξέρει κανείς?Η θεωρώ δεδομένο οτι 650w ειναι 650 just?
Fatal το pool που λές τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το ένα και το αυτό ίσως να μην είναι, αλλά πλέον η επεξεργαστική ισχύ και ο ενσωματωμένος memory controller έχουν καταστήσει τις μνήμες παράμετρο που δεν πολύ παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Χρειάστηκε να βγουν οι Ryzen με το Infinity Fabric για να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε ξανά με τις ταχύτητες των μνημών και ακόμα και στους Ryzen από ένα σημείο και πάνω μπορείς να είσαι σίγουρος ότι οι μνήμες δεν τον καθυστερούν ιδιαίτερα.

 

Από την στιγμή που θα υπερχρονίσεις, ίσως να βάλεις υδροψύξεις και ιστορίες και εγώ είμαι της άποψης ενός ποιοτικού 700+ τροφοδοτικού. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, που δεν χρειαστεί ποτέ η ισχύς αυτή π.χ. δεν ξεπεράσεις ποτέ τα 500W κατανάλωση, αυτό που θα έχει συμβεί θα είναι να έχεις πληρώσει για ένα πιο ήσυχο τροφοδοτικό. Διότι από την στιγμή που δεν θα στρεσάρεται, δεν θα ζεσταίνεται, δεν θα ανεβάζει πολλές στροφές και ο ανεμιστήρας του. Μιλάμε για ποιοτικό πάντα τροφοδοτικό, όχι να θυσιάσεις ποιότητα για χάρη των watt παραμένοντας στα ίδια επίπεδα τιμής. Τα ποιοτικά συνήθως όταν αναφέρουν 650W εννοούν 650W ΜΟΝΟ στα 12V, που σημαίνει ότι δίνουν και κάτι τις παραπάνω αν συνυπολογιστούν και οι γραμμές των 3.3V και 5V.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, yanni said:

Το ένα και το αυτό ίσως να μην είναι, αλλά πλέον η επεξεργαστική ισχύ και ο ενσωματωμένος memory controller έχουν καταστήσει τις μνήμες παράμετρο που δεν πολύ παίζει ιδιαίτερο ρόλο. Χρειάστηκε να βγουν οι Ryzen με το Infinity Fabric για να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε ξανά με τις ταχύτητες των μνημών και ακόμα και στους Ryzen από ένα σημείο και πάνω μπορείς να είσαι σίγουρος ότι οι μνήμες δεν τον καθυστερούν ιδιαίτερα.

 

Από την στιγμή που θα υπερχρονίσεις, ίσως να βάλεις υδροψύξεις και ιστορίες και εγώ είμαι της άποψης ενός ποιοτικού 700+ τροφοδοτικού. Στην χειρότερη των περιπτώσεων, που δεν χρειαστεί ποτέ η ισχύς αυτή π.χ. δεν ξεπεράσεις ποτέ τα 500W κατανάλωση, αυτό που θα έχει συμβεί θα είναι να έχεις πληρώσει για ένα πιο ήσυχο τροφοδοτικό. Διότι από την στιγμή που δεν θα στρεσάρεται, δεν θα ζεσταίνεται, δεν θα ανεβάζει πολλές στροφές και ο ανεμιστήρας του. Μιλάμε για ποιοτικό πάντα τροφοδοτικό, όχι να θυσιάσεις ποιότητα για χάρη των watt παραμένοντας στα ίδια επίπεδα τιμής. Τα ποιοτικά συνήθως όταν αναφέρουν 650W εννοούν 650W ΜΟΝΟ στα 12V, που σημαίνει ότι δίνουν και κάτι τις παραπάνω αν συνυπολογιστούν και οι γραμμές των 3.3V και 5V.

 

 

Αρα μνήμες θα πάω αν είναι στις 3200/14 και τέλος να μην ψάχνω αλλο. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ κάποιος να ανφέρει για το cas/hz το έχω γράψει σε 5 post αλήθεια.αχχααχχα
Οσο για το αν δεν θα χρειαστούν τα +500watt και ήχουν σαν επιλογή είχα το 600w fanless αρα θέμα θορύβου δεν τίθεται.Αν δεν πάω στο 600w fanless διότι δεν θα με καλύπτουν τα watt τότε θα πάω σε ενα 750.Το πώς μπορώ να υπολογίσω αν μου φτάνουν τα 600 βέβαια θα το ΄δω στην πορεία μιας και δεν εχω μέχρι τώρα καποιν που να τεκμηριώνει (πέρα απο εσε΄να αυτο που έιπες για θόρυβο).

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/11105234/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZR.html
https://www.skroutz.gr/s/10978043/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZR.html
https://www.skroutz.gr/s/10978386/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C16D-16GTZR.html

Μεγάλη διαφορά στην τιμή και δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος για αυτη την διαφορά.
Τι να επιλέξω με εναν 8700 η 9700?
Αυτό που θα έπαιρνα εγω με τις όποιες γνώσεις έχω είναι το 3200/14 αλλα η διαφορά με την 3200/16 είναι πολύ μεγάλη..Οσο για την 3600/16 την έβαλα απλά στην εξίσωση σαν 3η επιλογή.
MutliTaking?Gaming?Edit?
Κάτι που κάνω συνέχεια είναι να τρέχω πολλές εφαρμογές μαζί.
Game+ Multi Tabs(15+) Chrome.

Μπήκα να αγοράσω την 3200/14 και μόλισ είδα την 3200/16 τόσο πιο κάτω σταμάτησα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πολύ σφιχτά timings στις μνήμες είναι για αυτούς που κυνηγάνε και το τελευταίο frame σε υψηλής ανανέωσης οθόνες πχ 144Hz.

Εσύ με την 1060 μην το σκέφτεσαι καν,  πάρε τη φθηνότερη να κάνεις την δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Efialtis said:

Τα πολύ σφιχτά timings στις μνήμες είναι για αυτούς που κυνηγάνε και το τελευταίο frame σε υψηλής ανανέωσης οθόνες πχ 144Hz.

Εσύ με την 1060 μην το σκέφτεσαι καν,  πάρε τη φθηνότερη να κάνεις την δουλειά σου.

Το topic αυτό είναι για να φτιάξω καινούργιο build με 8700 η 9700(περιμένω τιμές) με RTX 2070 και με 165hz monitor.
:/

Link to comment
Share on other sites

@Staxtis ρε συ, πάρε την πιο φτηνή και μην αγχώνεσαι. Έχεις ένα άγχος λες και είμαστε ακόμα στο 2000 με τον memory controller πάνω στο chipset.

Intel i7-8700K Coffee Lake Memory Benchmark Analysis | TechPowerUp

 

x264.png

 

hitman_1920_1080.png

 

euler3d.png

 

winrar.png

 

Και αν σου περάσει η σκέψη ότι μπορεί να διάλεξα πίνακες με μικρές διαφορές

 

blender.png

 

word.png

 

witcher3_1920_1080.png

 

Summary

 

perfrel_1920_1080.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:


MutliTaking?Gaming?Edit?
Κάτι που κάνω συνέχεια είναι να τρέχω πολλές εφαρμογές μαζί.
Game+ Multi Tabs(15+) Chrome.

 

 

Mε 4πύρηνο AMD 960T και 8 gb μνήμη έχω game και 200 tabs σε firefox, εσύ με αυτό το τέρας θα μπορείς να έχεις 3 games και 500 tabs άνετα, μη κολλάς με τις λεπτομέρειες, όπως είδες δεν αναφέρθηκε κανείς στο cas γιατί πλέον είναι περισσότερο εμπορικό τρίκ για τους benchmarkάδες παρά κάτι τόσο πια ουσιαστικό που θα έπρεπε να το προσέχεις τόσο πολύ, ειδικά αφού δεν πάς σε AMD που έχει λίγο παραπάνω σημασία. Αφού είσαι σε σφιχτό μπάτζετ πάρε την πιο φτηνή μνήμη και τελείωσες. Τα μηχανήματα πλέον είναι τόσο πολύ υπερβολικά δυνατά που δεν δικαιολογούν την χρήση που τους κάνουν οι περισσότεροι, παίρνεις σφυρί για να σκοτώσεις μυρμήγκι.

Link to comment
Share on other sites

@yanni τα results Που έστειλες ήταν οτι έπρεπε! Θα δώ σε τι τιμές θα τις πάρω και θα επιλέξω ανάμεσα στις 2.Αν δω διαφορές 20-30euro θα επιλέξω την καλύτερη αν οι διαφορές είναι στα 50+ θα πάρω την πιο φτηνή.
Ευχαριστώ.

4 hours ago, Matia said:

 

Mε 4πύρηνο AMD 960T και 8 gb μνήμη έχω game και 200 tabs σε firefox, εσύ με αυτό το τέρας θα μπορείς να έχεις 3 games και 500 tabs άνετα, μη κολλάς με τις λεπτομέρειες, όπως είδες δεν αναφέρθηκε κανείς στο cas γιατί πλέον είναι περισσότερο εμπορικό τρίκ για τους benchmarkάδες παρά κάτι τόσο πια ουσιαστικό που θα έπρεπε να το προσέχεις τόσο πολύ, ειδικά αφού δεν πάς σε AMD που έχει λίγο παραπάνω σημασία. Αφού είσαι σε σφιχτό μπάτζετ πάρε την πιο φτηνή μνήμη και τελείωσες. Τα μηχανήματα πλέον είναι τόσο πολύ υπερβολικά δυνατά που δεν δικαιολογούν την χρήση που τους κάνουν οι περισσότεροι, παίρνεις σφυρί για να σκοτώσεις μυρμήγκι.

Το budget δεν είναι πολύ σφιχτό(2k για πύργο δεν το θεωρώ και πολύ μικρό) απλά αν μπορέσω να εχω μικρότερο κόστος σε αλλα πράγματα τότε μπορώ να δώσω τα +50,+100 για εναν 9700 αντι 8700 πχ.Γιατί όπως πολύ σωστά είπες και 3000κ να δώσω θα έχω απλά ενα πιο βαρύ σφυρί για να βαράω κουνούπια.Αλλα στο τέλος αυτό που μετράει είναι να πάρεις την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που δίνεις.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Αλλα στο τέλος αυτό που μετράει είναι να πάρεις την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που δίνεις.

 

Τότε γιατί δεν πάς σε Ryzen 2700X? Τελικά τι μετράει δεν κατάλαβα. Για 50% παραπάνω κόστος παίρνεις extra αυτοκόλλητο intel, πραγματικά δεν το πιάνω όσο και biased να είναι κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

 

Mε 4πύρηνο AMD 960T και 8 gb μνήμη έχω game και 200 tabs σε firefox, εσύ με αυτό το τέρας θα μπορείς να έχεις 3 games και 500 tabs άνετα, μη κολλάς με τις λεπτομέρειες, όπως είδες δεν αναφέρθηκε κανείς στο cas γιατί πλέον είναι περισσότερο εμπορικό τρίκ για τους benchmarkάδες παρά κάτι τόσο πια ουσιαστικό που θα έπρεπε να το προσέχεις τόσο πολύ, ειδικά αφού δεν πάς σε AMD που έχει λίγο παραπάνω σημασία. Αφού είσαι σε σφιχτό μπάτζετ πάρε την πιο φτηνή μνήμη και τελείωσες. Τα μηχανήματα πλέον είναι τόσο πολύ υπερβολικά δυνατά που δεν δικαιολογούν την χρήση που τους κάνουν οι περισσότεροι, παίρνεις σφυρί για να σκοτώσεις μυρμήγκι.

με τον 960Τ εισαι..?   και δεν τον εχεις ξεκλειδωσει ακομα σε 5-6πυρηνο..???      

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Matia said:

 

Τότε γιατί δεν πάς σε Ryzen 2700X? Τελικά τι μετράει δεν κατάλαβα. Για 50% παραπάνω κόστος παίρνεις extra αυτοκόλλητο intel, πραγματικά δεν το πιάνω όσο και biased να είναι κάποιος.

Οπως δεν θα έπερνα ποτέ Citroen αυτοκίνητο έτσι δεν θα έπερνα ποτέ AMD.Ειναι μαι εταιρία που στα μάτια μου προσπαθεί εδω και πολλά χρόνια που ήταν "ανύπαρκτη" και αυτό της πέτυχε...Ε αμα τις πετύχουν και αλλοι 2-3 στην σειρά μπορώ να αρχίσω να την εμπιστέυομαι. Οσο και καλή να είναι στα χαρτιά δεν θέλω να "μπλέξω." με ητν amd ακόμα.Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή επιλέγω intel οτι θα πρέπει να δώσω 5κ για ενα pc.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Staxtis said:

Οπως δεν θα έπερνα ποτέ Citroen αυτοκίνητο έτσι δεν θα έπερνα ποτέ AMD.Ειναι μαι εταιρία που στα μάτια μου προσπαθεί εδω και πολλά χρόνια που ήταν "ανύπαρκτη" και αυτό της πέτυχε...Ε αμα τις πετύχουν και αλλοι 2-3 στην σειρά μπορώ να αρχίσω να την εμπιστέυομαι. Οσο και καλή να είναι στα χαρτιά δεν θέλω να "μπλέξω." με ητν amd ακόμα.Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή επιλέγω intel οτι θα πρέπει να δώσω 5κ για ενα pc.

Κάπως έτσι είμαι και εγώ, αλλά υπέρ της AMD κατά της Intel, αλλά πιο πολύ με την τιμολογιακή πολιτική "αρμέγματος" της εταιρίας. Τώρα αυτή την περίοδο δεν είναι να αναφερόμαστε στο θέμα της εμπιστοσύνης, με την Intel να έχει αφήσει διάτρητους τους επεξεργαστές της στο malware, απλά για να πιάσει τα +3-4fps στα παιχνίδια που όμως της δίνουν και την gaming αγορά στο πιάτο. Αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά :)

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Staxtis έγραψε:

Οπως δεν θα έπερνα ποτέ Citroen αυτοκίνητο έτσι δεν θα έπερνα ποτέ AMD.Ειναι μαι εταιρία που στα μάτια μου προσπαθεί εδω και πολλά χρόνια που ήταν "ανύπαρκτη" και αυτό της πέτυχε...Ε αμα τις πετύχουν και αλλοι 2-3 στην σειρά μπορώ να αρχίσω να την εμπιστέυομαι. Οσο και καλή να είναι στα χαρτιά δεν θέλω να "μπλέξω." με ητν amd ακόμα.Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή επιλέγω intel οτι θα πρέπει να δώσω 5κ για ενα pc.

αυτο που λες, αυτη την περιοδο ισχυει, αλλα...αντιστροφα...!!  Εαν τα δεις λιγο απομακρα, και δεις την "μεγαλυτερη εικονα"..!! 

 

η intel κοιταει να βγαλει απο την μυγα, ξυγκι, με "νεους" επεξεργαστες με παλια αρχιτεκτονικη, την οποια εξελλισει οσο μπορει και προσθετει πυρηνες για να μπορεσει να παραμεινει ανταγωνιστικη. γι αυτο σταματησε και το "τικ-τοκ", γιατι πλεον η αρχιτεκτονικη της βρισκει τοιχο (ενας λογος ακομα που εχει θεμα με τη λιθογραφια....) και δεν μπορει να βγαλει κατι νεο...!!  

 

αυτο ισα -ισα, που οσοι βλεπουν πισω απο τα γραφομενα, βλεπουν ποσο δυσκολο ειναι να βγαλεις μια νεα και πετυχημενη αρχιτεκτονικη.  το ειχε κανει η Intel πριν μια 10ετια με του C2D, και αφησε πισω την AMD. η AMD προσπαθησε και με τους Phenom αλλα και με τους FX (Buldozer...θυμαστε?), αλλα αποδειχτηκε οτι δεν μπορουσε να συναγωνιστει σε επιδοσεις την Intel. 

 

τωρα ομως με την (πετυχημενη οπως αποδεικνυεται...) ZEN αρχιτεκτονικη, εχουν αλλαξει αρδην τα δεδομενα και η Intel προσπαθει (και θα προσπαθει) να ακολουθησει την AMD στον στιβο της εξελιξης. και μην κοιτας την πρωτη γενια ΖΕΝ, αυτοι -στην ουσια- βγηκαν για ενα παγκοσμιο Full Beta Testing.

 απο αυτη την γενια και ειδικοτερα στους Ryzen 3ης γενιας, και αν κατεβουν και στα 7nm ......αντε γεια......!!! 

 

ετσι θα ελεγα οτι αυτην την χρονικη περιοδο, οποιος στηνει μηχανημα με προοοπτικη 5ετιας, η πιο σοφη επιλογη θα ηταν η AΜ4 πλατφορμα με X470 chipset...!! 

 

κατα τα αλλα ο καθενας ο,τι γουσταρει, αγοραζει.....!!!   

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Οπως δεν θα έπερνα ποτέ Citroen αυτοκίνητο έτσι δεν θα έπερνα ποτέ AMD.Ειναι μαι εταιρία που στα μάτια μου προσπαθεί εδω και πολλά χρόνια που ήταν "ανύπαρκτη" και αυτό της πέτυχε...Ε αμα τις πετύχουν και αλλοι 2-3 στην σειρά μπορώ να αρχίσω να την εμπιστέυομαι. Οσο και καλή να είναι στα χαρτιά δεν θέλω να "μπλέξω." με ητν amd ακόμα.Αυτό δεν σημαίνει οτι επειδή επιλέγω intel οτι θα πρέπει να δώσω 5κ για ενα pc.

 

Μια χαρά τα είπε ο cabdik χοντρά χοντρά.

Προς ενημέρωση: https://arstechnica.com/information-technology/2013/04/amd-on-ropes-from-the-top-of-the-mountain-to-the-deepest-valleys/

 

Η AMD από το 1999 κοίταξε στα μάτια την Intel με τους Athlon και τους Opteron και για αρκετά χρόνια έπαιρνε μερίδιο από την Intel μέχρι που έφτασε κοντά στο 20-25 νομίζω, εκεί ήταν που η Intel της έσκαψε τον λάκο με κρυφές συμφωνίες με διάφορους κατασκευαστές (Toshiba, Nec κλπ) και τους λάδωνε για να παίρνουν μόνο Intel και σε συνδυασμό βέβαια με την προσπάθεια της AMD να έχει 10 καρπούζια στο κάθε χέρι (εργοστάσια παραγωγής, εξαγορά ATI κλπ) έχασε τον αγώνα με την Intel από το 2005-06 και μετά και αντί να έχει την μισή πίτα έπεσε πάλι κοντά στο 10% της αγοράς μέχρι που ανέβηκε σιγά σιγά πάλι και έγινε και το μπάμ με Zen κλπ. Η ψευδαίσθηση που έχεις και εσύ όπως και οι περισσότεροι μόνο κακό κάνει σε εμάς τους ίδιους γιατί ενισχύεις το μονοπώλιο της Intel το οποίο όλοι μας χρυσοπληρώναμε για δέκα χρόνια κοντά, οι 4 πυρήνες ήταν για τόσα χρόνια το max, μας άρμεγε με το σταγονόμετρο η intel. Εγώ λοιπόν δεν το βλέπω citroen, δεν γίνεται τέτοια σύγκριση. Δύο εταιρίες είναι που βγάζουν ανταγωνιστικά προιόντα και ο ανταγωνισμός ΜΟΝΟ καλό κάνει, αλλιώς τώρα ο 9700κ θα είχε 4 πυρήνες ακόμα, 100% fact.

 

Σόρυ που αναφερόμαστε σε amd κλπ  αφού είπες εξαρχής ότι δεν ήθελες κλπ αλλά όταν αναφέρεις την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που δίνεις ε προς το παρόν ΔΕΝ γίνεται να είναι Intel, δεν είναι άποψη μου, είναι γεγονός και όπως είπα μόνο καλό κάνει σε όλους μας. Αν είναι εδώ μέσα να προτείνουμε σε όσους δεν γνωρίζουν να πετάνε λεφτά προς την Intel να βάλουμε και στο logo του thelab "intel inside" ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, cabdik said:

αυτο που λες, αυτη την περιοδο ισχυει, αλλα...αντιστροφα...!!  Εαν τα δεις λιγο απομακρα, και δεις την "μεγαλυτερη εικονα"..!! 

 

η intel κοιταει να βγαλει απο την μυγα, ξυγκι, με "νεους" επεξεργαστες με παλια αρχιτεκτονικη, την οποια εξελλισει οσο μπορει και προσθετει πυρηνες για να μπορεσει να παραμεινει ανταγωνιστικη. γι αυτο σταματησε και το "τικ-τοκ", γιατι πλεον η αρχιτεκτονικη της βρισκει τοιχο (ενας λογος ακομα που εχει θεμα με τη λιθογραφια....) και δεν μπορει να βγαλει κατι νεο...!!  

 

αυτο ισα -ισα, που οσοι βλεπουν πισω απο τα γραφομενα, βλεπουν ποσο δυσκολο ειναι να βγαλεις μια νεα και πετυχημενη αρχιτεκτονικη.  το ειχε κανει η Intel πριν μια 10ετια με του C2D, και αφησε πισω την AMD. η AMD προσπαθησε και με τους Phenom αλλα και με τους FX (Buldozer...θυμαστε?), αλλα αποδειχτηκε οτι δεν μπορουσε να συναγωνιστει σε επιδοσεις την Intel. 

 

τωρα ομως με την (πετυχημενη οπως αποδεικνυεται...) ZEN αρχιτεκτονικη, εχουν αλλαξει αρδην τα δεδομενα και η Intel προσπαθει (και θα προσπαθει) να ακολουθησει την AMD στον στιβο της εξελιξης. και μην κοιτας την πρωτη γενια ΖΕΝ, αυτοι -στην ουσια- βγηκαν για ενα παγκοσμιο Full Beta Testing.

 απο αυτη την γενια και ειδικοτερα στους Ryzen 3 αν κατεβουν και στα 7nm ......αντε γεια......!!! 

 

ετσι θα ελεγα οτι αυτην την χρονικη περιοδο, οποιος στηνει μηχανημα με προοοπτικη 5ετιας, η πιο σοφη επιλογ θα ηταν η AΜ4 πλατφορμα με X470 chipset...!! 

 

κατα τα αλλα ο καθενας ο,τι γουσταρει, αγοραζει.....!!!   

Παρα πολύ αντικειμενικός ο τρόπος σου και μου άρεσε.Για εμένα ακόμα αυτό δεν το βλέπω "ισχύει" αρα προς το παρόν όπως είπα και στην αρχή για την όποια παραξενιά έχω είπα οτι θα παώ σε intel-nvidia και δεν είμαι έτοιμος να το αλλάξω.Αν δώ οτι στο αλλο build μου έιτε για την δουλειά είτε για το σπιτι οτι η AMD είναι αυτη που "τραβάει" και οτι πλέον ειναι αθτοι που βγάζουν 'σταθερά" καλα cpu τότε why not?Είναι πολύ νωρίς για εμένα και ίσως γιατι δεν κοιτάω τόσο στενά-κοντά τις εξελίξεις.Μπορεί να τα παρακαλουθούσα πιο πολύ όπως βλέπω πχ την εξέλιξη απο απο αλλα πράγματα να εβλεπα αυτου που μου λες εσυ(και μερικοί) ακόμα.



Τωρα για να πάμε και λίγο στο θέμα μας..PC BUILD.
Εφόσον μερικά parts όπως μνήμες-σκληρός έκλεισαν.
MOBO:Βγήκαν z390 αλλα είμαι ανάμεσα σε micro itx και σε atx γιατι δεν ξέρω τι κουτί θα πάρω.
CPU:9700 τελικά μιας και η τιμή του θα είναι under 480 και είχα βάλει ταβάνι το 500.
GPU:RTX 2070 (Ελπίζω για founders θα φανεί στην τιμή)

PSU έκανα αυτό...με 2070 και με cpu(8700) και με έξτρα πράγματα που δεν εχω για να είμαι ακόμα πιο ασφαλής!(Εβαλα 3led strips+high end κάρτα ήχουν(μια παλή soundblaster θα βάλω)
Εβαλα 3usb συσκευες (2 θα έχω)
2pci slots εξτρα που δεν θα βάλω κανένα
Εβαλα υδρόψυξη κλπ κλπ
https://outervision.com/power-supply-calculator
και μου βγάζει αυτά..
Load Wattage:461 W
Recommended UPS rating:1000 VA
Recommended PSU Wattage:511 W
Κατα συνέπεια τα 600 μου κάνουν αλλα μαλλον θα πάω στα 650 αυτό θα φανεί ανάλογα αν θα φαίνεται το psu η όχι.

Απο τα τελευταία πράγματα που πρέπει να αποφασιστούν αλλα ειδικά το ένα είναι πολύ καθοριστικό..ΚΟΥΤΙ!!!!


Το κουτί δεν θα πρέπει να είναι καν κανονικό Mid case..Το κουτί θα πρέπει να είναι ΜΑΧ στις παρακάτω διαστάσεις...

425

Length (mm)

215

Width (mm)

464

Height (mm)a

Μπορεί αν μια διάσταση είναι πιο μικρή -μια αλλη να είναι πιο μεγάλη.
Σκεφτείτε οτι το κουτί θα μπεί κάτω απο το γραφείο(με το παράθυρο να κοιτάει) και θα μπεί όσο πιο αριστερά και πάνω μπορεί(στην πάνω αριστερά γωνια..ΚΑΤΩ απο το γραφείο)
Επομένως δεν μπορεί να είναι μεγάλο γιατι θα χτυπάω τα πόδια μου και εκει απο κάτω του θα μπεί και ενα κουτί που έχω με το πολύμπριζο.Θα κάνω μια βάση ωστε να μην φαίνονται καθόλου καλώδια.


Θα δείξω-αναφέρω μερικά κουτια που μαρέσουν και αν κάποιος ξέρει κάποια μάρκα η μοντέλο να μου προτίνει να δώ.

NZXT= Η400(micro) Η500(compact MID)

Jonsbo= C4,301C,901,904

Corsair=Obsidian 500, 280RX

Μερικά απο αυτα τα κουτία δεν πληρούν τις προδιαγραφές που θέλω αλλα τις έχουν(στο περίπου) αλλα επειδη μπορεί να υπάρχουν αλλα κουτία ορίστε τι ψάχνω.

1.διαστάσεις σχετικα μικρές για ενα MID case τι έγγραψα και πιο αναλυτικά πιο πανω
2.Tempered glass
2.ΠΟΙΟΤΗΤΑ κατασκευης
3.θα βάλω aio cpu cooling
4.Καλό cable management 
5.Θα ήθελα πέρα απο την mobo+gpu+cpu+ram να μην φαίνεται τίποτα αλλο όσο το δυνατό(psu θα ήθελα να κρύβεται)

Αν κάποιος εχει όρεξη και χρόνο.Ορίστε να πει την ιδέα του.
Ας μην μπλεχτούμε με άσκοπες ερωτήσεις γιατι να το βάλεις εκει στο γραφείο σου η γιατι δεν πας πιο πισω την καρέκλα σου η γιατι δεν το βάζεις πάνω στο γραφείο η τι τι θέλεις την ποιότητα κατασκευης και μη δώσεις πανω απο 150euro αν κάνεις την δουλεια σου και με 50.Δεν κάνουμε δουλειά hobby κάνουμε και το κάνω για να είναι καλο και ωραίο στα μάτια μου.

να είστε καλα








 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:

Παρα πολύ αντικειμενικός ο τρόπος σου και μου άρεσε.Για εμένα ακόμα αυτό δεν το βλέπω "ισχύει" αρα προς το παρόν όπως είπα και στην αρχή για την όποια παραξενιά έχω είπα οτι θα παώ σε intel-nvidia και δεν είμαι έτοιμος να το αλλάξω.Αν δώ οτι στο αλλο build μου έιτε για την δουλειά είτε για το σπιτι οτι η AMD είναι αυτη που "τραβάει" και οτι πλέον ειναι αθτοι που βγάζουν 'σταθερά" καλα cpu τότε why not?Είναι πολύ νωρίς για εμένα και ίσως γιατι δεν κοιτάω τόσο στενά-κοντά τις εξελίξεις.Μπορεί να τα παρακαλουθούσα πιο πολύ όπως βλέπω πχ την εξέλιξη απο απο αλλα πράγματα να εβλεπα αυτου που μου λες εσυ(και μερικοί) ακόμα.
 

 

Κι εγω προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται, για να βοηθαω οσο μπορω. αν ειμαι υποκειμενικος και μονοχνωτος, υπερασπιζοντας την μια η την αλλη εταιρια, θα καψω κοσμο και δεν το θελω.  εγω θελω ο υποψηφιος αγοραστης να παιρνει το best VFM για το μπατζετ που δινει.  

 

αυτο που λες για καλα και "σταθερα" καλα CPU, δεν ισχυει για κανεναν απο τους 2...!!!   ειναι καθαρα θεμα αρχιτεκτονικων, η αποδοση ενος CPU. 

η Ιντελ -επειδη προφανως δεν εχεις παρακολουθησει τις εξελιξεις- εχει φαει μερικα "σκαμπιλια" τελευταια με κατι Spectre kai Meltdown Bugs  που εκαναν ζημια...!!  ειχα διαβασει μαλιστα τοτε που ειχε σκασει η ειδηση, οτι με τα Patches που εβγαλε για να μπαλωσει τις τρυπες, τελικα οι επιδοσεις των επεξεργαστων της ειχαν τεραστια πτωση, μεχρι και 30%...!! 

 

αυτες τις "λακουβες" προσπαθουμε να αποφυγουμε -οσο μπορουμε..!!  δεν γνωριζω αν εχουν διορθωθει στην καινουρια γενια, υποθετω πως ναι, αλλα την φοβαμαι κι εγω πλεον....!! εχασα την εμπιστοσυνη μου.....!!  

 

 

τωρα οσον αφορα ΜΟΒΟ, μην περιοριστεις σε mATX, εκτος και πας σε κουτι που παιρνει μεχρι τετοιες. αν παρεις "κανονικο" MIDI κουτακι, τραβα σε ATX....! 

CPU - GPU  OK,.... Your choice..! 

 

PSU παρε κατι πανω απο 80Gold και με οσα περισσοτερα χρονια εγγυησης.  W απο 550-650 εισαι πολυ καλα..!!  δεν χρειαζεσαι υπερβολικα W για ενα συστημα με μια καρτα γραφικων. απο 2 καρτες γραφικων και πανω....το ψαχνεις...!!! 

 

ΚΟΥΤΙ  θελει ψαξιμο με τις διαστασεις.....  ας βαλω μερικα που μου αρεσουν

https://www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-S340.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/8280500/Corsair-Carbide-Clear-400C.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html#specs

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.