Jump to content



Gaming-Edit PC Build


Recommended Posts

20 minutes ago, cabdik said:

 

Κι εγω προσπαθω να ειμαι οσο πιο αντικειμενικος γινεται, για να βοηθαω οσο μπορω. αν ειμαι υποκειμενικος και μονοχνωτος, υπερασπιζοντας την μια η την αλλη εταιρια, θα καψω κοσμο και δεν το θελω.  εγω θελω ο υποψηφιος αγοραστης να παιρνει το best VFM για το μπατζετ που δινει.  

 

αυτο που λες για καλα και "σταθερα" καλα CPU, δεν ισχυει για κανεναν απο τους 2...!!!   ειναι καθαρα θεμα αρχιτεκτονικων, η αποδοση ενος CPU. 

η Ιντελ -επειδη προφανως δεν εχεις παρακολουθησει τις εξελιξεις- εχει φαει μερικα "σκαμπιλια" τελευταια με κατι Spectre kai Meltdown Bugs  που εκαναν ζημια...!!  ειχα διαβασει μαλιστα τοτε που ειχε σκασει η ειδηση, οτι με τα Patches που εβγαλε για να μπαλωσει τις τρυπες, τελικα οι επιδοσεις των επεξεργαστων της ειχαν τεραστια πτωση, μεχρι και 30%...!! 

 

αυτες τις "λακουβες" προσπαθουμε να αποφυγουμε -οσο μπορουμε..!!  δεν γνωριζω αν εχουν διορθωθει στην καινουρια γενια, υποθετω πως ναι, αλλα την φοβαμαι κι εγω πλεον....!! εχασα την εμπιστοσυνη μου.....!!  

 

 

τωρα οσον αφορα ΜΟΒΟ, μην περιοριστεις σε mATX, εκτος και πας σε κουτι που παιρνει μεχρι τετοιες. αν παρεις "κανονικο" MIDI κουτακι, τραβα σε ATX....! 

CPU - GPU  OK,.... Your choice..! 

 

PSU παρε κατι πανω απο 80Gold και με οσα περισσοτερα χρονια εγγυησης.  W απο 550-650 εισαι πολυ καλα..!!  δεν χρειαζεσαι υπερβολικα W για ενα συστημα με μια καρτα γραφικων. απο 2 καρτες γραφικων και πανω....το ψαχνεις...!!! 

 

ΚΟΥΤΙ  θελει ψαξιμο με τις διαστασεις.....  ας βαλω μερικα που μου αρεσουν

https://www.skroutz.gr/s/5834882/NZXT-Source-S340.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/8280500/Corsair-Carbide-Clear-400C.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/13503606/Fractal-Design-Meshify-C-TG.html#specs

 

 

 

 

 

 

Ανα γειά σου.Γιατι το value του καθενός είναι όσο μεγαλύτερα νούμερα με όσο το δυνατό μικρότερο κόστος  κλπ κλπ.

Οχι δεν τα ξέρω όπως είπες αλλα σκαμπίλια θα φάει και καλό είναι που τρώει γιατι αν δεν έχεις κάποιον να σε κυνηγάει και να σου πιέζει τα αρ@@  δεν βγάζει τον καλύτερο σου εαυτό σίουρα και είναι καλό να έχεις ανταγωνισμό.Απλα η εικόνα μου εμένα σαν σχετικός-ΑΣΧΕΤΟΣ είναι οτι η όλη φιλοσοφία?Απόδοση?της εταιρίας είναι κάτι που δεν με κάνει να την επιλέξω..ΟΧΙ γιατι δεν ειναι καλύτερη ισως και θεωρητικά αλλα όπως είπα και πριν όπως δεν θα έπερνα citroen..Ετσι δεν θα έπαιρνα και Ferrari(θα διάλεγα lambo) όπως δεν θα έπερνα Pagani(θα διάλεγα koenigsegg) οπως δεν θα έπαιρνα bmw και έπαιρνα porsche.Δεν μπορείς να συγκρίνεις βέβαια αυτοκίνηταμ ε cpu απλα προσπαθώ να σου "βγαλω" αυτό που έχω για την amd Και προς το παρον δεν θα έπαιρνα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

mATX θα πάρω ΜΟΝΟ αν διαλέξω κουτί που δεν μπορεί να υποστηρίξει ATX αλλα λόγο μεγέθους το μόνο κουτί με μικρές σχετικά διαστάσεις και ATX είναι το H500.Τα αλλα είτε ειναι πιο μεγαλά είτε είναι microATX.Το 400C είναι κουτί που έίχα στο pc που πούλησα και μου άρεζε πάρα πολύ και ηταν και αρκετά ως πολύ ποιοτικό θα έλεγα αλλα να πάω ΠΑΛΙ στο ίδιο κουτί?Εκτός οτι νομίζω οτι είναι μεγάλο για εκεί που θα μπείς και θα ήθελα μικρότερο.Το S340 μου την σπάει που έχει μπροστά εκει να βάζεις τον ssd(δηλαδή γιατι το κάνανε αυτο και σε πόσα αλλα κουτιά.?? ? ) και κατα τα αλλα δεν έπαθα και ζημιά αλλα ναι πολύ ωραίο! Το Meshify C δεν το είχα δει και ούτε το MINI και απο όσο είδα έχει πολύ ωραίο εσωτερικό μέτρια πρόσοψη  και ποιότητα κατασκευης δεν είδα λεπτομέριες.Αλλα θα το κοιτάξω.
Εγω το πιο ωραία κουτι αλλα άβολο ειναι το in win 904plus που αν δεν είχε χώρο για hdd..και είχα βάλει και για watercool να βάζεις 2Χ140 και ήταν και πιο κοντό στο ύψος με κάλλυμα στο psu....Θα ηταν αρρωστο :D:D:D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι.
Εχω προχωρήσει κάπως θέλω λίγο ακόμα τα φώτα σας.
Αγόρασα..
CPU 9700(περιμένω να έρθει)
SSD 970evo
RAM tridentz 3200 16gb
AER ανεμιστήρες

Σήμερα μαλλον αν θυμηθώ και προλάβω θα αγοράσω 
Κουτί H500i
PSU- Seasonic 650w οχι το fanless
Kraken X62
Περιμένω για EVGA RTX2070 FTW3

Μου μένουν κάτι καλώδια που θέλω και..
Μητρική..
Ειμαι-ήμουν έτοιμος να αγοράσω Asus mobo αλλα απο εναν χρήστη εδω μέσα που δεν του αρέσει και πολύ η Gigabyte διάβασα οτι εβγαλε την καλύτερη μητρική x390(GB auros Master).
Προτάσεις για αλλες μητρικές?

https://www.skroutz.gr/s/16100977/Gigabyte-Z390-Aorus-Master.html

https://www.skroutz.gr/s/16099740/Asus-ROG-Strix-Z390-F-Gaming.html

Και ποιές είναι οι "ουσιαστικές" διαφορές σε μητρικές (πέρα απο την εμφάνηση που είναι αλλη κουβέντα.)
Εχει νόημα να περιμένω λίγο ακόμα για μητρικές μήπως πέσουν οι τιμές οι να έρθει κάποιο αλλο μοντέλο απο asus που δεν είναι τώρα διαθέσιμο στην αγορά και θα είναι τις επόμενες 1-2 βδομάδες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω εμπειρια στα INTEL Boards -και ειδικα σε τοπ μοντελα-, δεν μπορω να σου υποδειξω καποιο καλο και αξιοπιστο. 

 

αυτο που θα σου ελεγα, ειναι να δεις, απο τις προηγουμενες γενιες (αλλωστε δεν εχει αλλαξει και  κατι) ποια μοντελα "επαιζαν" στην αγορα.  

 

επισης, τι μπατζετ εχει μεινει για μητρικη. 200€ -250€-300€...?     παιζεις απο ROG STRIX-F εως ROG MAXIMUS XI HERO..!!  και η TAICHI και οι AORUS ειναι στο παιχνιδι...! 

 

παντως απο μια ματια που εριξα...., εξω εχεις περισσοτερα μοντελα να επιλεξεις....... https://geizhals.eu/?cat=mbp4_1151v2&xf=317_Z390~4400_ATX~493_4x+DDR4+DIMM

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Το budget είναι στα 300MAX για μητρική.!
Οσο για τις επιλογές σίγουρα είναι περισσότερες απλα ήλπιζα να μην μπλέξω με "ξένα" τιμολόγια  και στη μητρική (γιατι στην rtx μαλλον δεν θα το αποφύγω)

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 2:57 ΜΜ, το μέλος Staxtis έγραψε:



Προτάσεις για αλλες μητρικές?
Και ποιές είναι οι "ουσιαστικές" διαφορές σε μητρικές (πέρα απο την εμφάνηση που είναι αλλη κουβέντα.)
Εχει νόημα να περιμένω λίγο ακόμα για μητρικές μήπως πέσουν οι τιμές οι να έρθει κάποιο αλλο μοντέλο απο asus που δεν είναι τώρα διαθέσιμο στην αγορά και θα είναι τις επόμενες 1-2 βδομάδες?

Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/16094459/Asrock-Z390-Taichi.html

Έγινε επεξεργασία από kostas.karras
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, cabdik said:

σε αυτο το μπατζετ θα ψαχνομουν αναμεσα σε 

 

ROG MAXIMUS XI HERO

TAICHI  Ultimate

AORUS Master

 

Με προσωπικη προτιμηση, στην TAICHI....!!  

cabdik σε ευχαριστώ για τη απάντηση.
Θέλεις όμως να με βοηθήσεις λίγο ακόμα?
1.Γιατι εσυ θα προτιμούσες την Taichi?
2.Τι κάνει καλύτερη-χειρότερη μεταξύ τους?
3.Γιατι όχι την Ultra Aorus πχ που είναι ενα 50άρικο κάτω?
4.Δεν ξέρω τι είναι αυτο που πρέπει να με κάνει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτες τις μητρικές.Δεν εχω να δω ρολόγια-timmings-hz ωστε να βρω την δικη μου "χρυσή τομή"
5.Ασ πούμε τι είναι αυτό που κάνει την ultra απο την Master πιο φτηνή?
6.Αν μου έλεγες δες μόνο θέμα ομορφιάς θα έβαζα.. Maximus-Master-Ultra(ιδια με master κατα 99%)-τtaichi απλά θέλω να ξέρω αν η μοναδική διαφορά τους είναι το design για να αποφασήσω αν είμαι διατεθειμένος να δώσω + X ποσό μόνο και μόνο για την όποια διαφορά στο design. Για αυτό θέλω να δω τι ουσιαστικές διαφορές εχουν και θα ήθελα την βοήθεια σου.


Ευχαριστώ και πάλι

 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το επιπεδο μητρικων (Top of the Line) παιζεις στις λεπτομερειες.  δεν εχουν σημαντικες διαφορες, δεν ειναι τοσο θεμα "καλυτερης-χειροτερης", αλλα εδω πλεον σταθμιζεις τις αναγκες σου, δλδ τι χρειαζεσαι εσυ, να εχει η μητρικη. 

 

βαζεις κατω 

συνδεσμολογιες,

ποιοτητα κατασκευης

design (που καποιο μοντελο σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι)

Ονομα.  

 

η Taichi Ultimate, απο οτι προλαβα να δω, ειναι πληρεστατη. εχει 8 SATA,  2 Intel Gigabit LAN + 1 AQUADIA 10Gigabit LAN, πολυ καλο συστημα τροφοδοσιας 12phase, εχει Wifi, κλπ.  

αν δεν σου χρειαζονται ολα αυτα, τοτε μπορεις να πας και σε πολυ φθηνοτερη μητρικη, και να μην πληρωνεις το επιπλεον 50ρικο...!!   

 

το θεμα "ομορφια" ειναι καθαρα υποκειμενικο. εσενα σου αρεσει η Maximus, εμενα καποια αλλη, οποτε.... περι ορεξεως ...κολοκυθοπιτα..!!  

 

οποτε.....,  βαζεις κατω τι χρειαζεσαι απο την μητρικη, βλεπεις ποιες ειναι αυτες που πληρουν τις δικες σου προυποθεσεις, και αποφασιζεις...!!  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Staxtis έγραψε:

cabdik σε ευχαριστώ για τη απάντηση.
Θέλεις όμως να με βοηθήσεις λίγο ακόμα?
1.Γιατι εσυ θα προτιμούσες την Taichi?
2.Τι κάνει καλύτερη-χειρότερη μεταξύ τους?
3.Γιατι όχι την Ultra Aorus πχ που είναι ενα 50άρικο κάτω?
4.Δεν ξέρω τι είναι αυτο που πρέπει να με κάνει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτες τις μητρικές.Δεν εχω να δω ρολόγια-timmings-hz ωστε να βρω την δικη μου "χρυσή τομή"
5.Ασ πούμε τι είναι αυτό που κάνει την ultra απο την Master πιο φτηνή?
6.Αν μου έλεγες δες μόνο θέμα ομορφιάς θα έβαζα.. Maximus-Master-Ultra(ιδια με master κατα 99%)-τtaichi απλά θέλω να ξέρω αν η μοναδική διαφορά τους είναι το design για να αποφασήσω αν είμαι διατεθειμένος να δώσω + X ποσό μόνο και μόνο για την όποια διαφορά στο design. Για αυτό θέλω να δω τι ουσιαστικές διαφορές εχουν και θα ήθελα την βοήθεια σου.


Ευχαριστώ και πάλι

 

Θα ασχοληθεις με ο/c??

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, kostas.karras said:

Θα ασχοληθεις με ο/c??

Κώστα.
Δεν ξέρω τι εννοεις αν λες "θα ασχοληθείς" πέρα απο κάποια ρολόγια -volt που μπορει να πειράξω κλπ κλπ αλλα οχι δεν σκοπευω να τρέχω  με άζωτο και να κυνηγάω bench.
Αν όμως είναι να μου απαντήσεις με την ίδια "γραμμη" απάντησης που έστειλες απλά ενα λινκ η μου πείς..
"Τοτε πάρε αυτη" δεν με βοηθάς.
Προσπαθώ να καταλάβω γιατι να αγοράσω αυτό η το αλλο και τι κερδίζω-χανω με το κάθε part.Δεν θέλω να πάω στα τυφλά. Ενω αν μου εξηγήσεις γιατι ρωτάς για oc και τους λόγους που θα βοηθούσε μια ενω η αλλη όχι τότε θα έχω μια σαφή εικόνα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Κώστα.
Δεν ξέρω τι εννοεις αν λες "θα ασχοληθείς" πέρα απο κάποια ρολόγια -volt που μπορει να πειράξω κλπ κλπ αλλα οχι δεν σκοπευω να τρέχω  με άζωτο και να κυνηγάω bench.
Αν όμως είναι να μου απαντήσεις με την ίδια "γραμμη" απάντησης που έστειλες απλά ενα λινκ η μου πείς..
"Τοτε πάρε αυτη" δεν με βοηθάς.
Προσπαθώ να καταλάβω γιατι να αγοράσω αυτό η το αλλο και τι κερδίζω-χανω με το κάθε part.Δεν θέλω να πάω στα τυφλά. Ενω αν μου εξηγήσεις γιατι ρωτάς για oc και τους λόγους που θα βοηθούσε μια ενω η αλλη όχι τότε θα έχω μια σαφή εικόνα.

Ευχαριστώ.

Ρωταω, διοτι..

Αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με ο/c, η taichi  ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες, ποιοτικη μητρικη με 12 ψηφιακα phases και ανθεκτικα mosfets  για υψηλα ρολογια.

Αν δεν ασχοληθεις, και απλως μεινεις με στοκ αριθμους ή για μικρο o/c , θα εκανες δουλεια σου και με μια b360 chipset ας πουμε για να γλιτωσεις χρηματα.

Κοιτα το πληθος των pcie ή των M2 που σε καλυπτουν, τoν φωτισμο rgb αν σε ενδιαφερει, και τελος η εμφανιση.

Στο budget για μητρικη ομως που ανεφερες στα 300 ευρω, η taichi  (προσωπικα) ειναι μια απο τις καλυτερες ως ποιοτητα.

Απο εκει και περα σε αυτο το ευρος ποσου, οποια και να παρεις, καλη επιλογη θα ειναι αφου δεν "κυνηγας τα benchs"

Έγινε επεξεργασία από kostas.karras
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, kostas.karras said:

Ρωταω, διοτι..

Αν εχεις σκοπο να ασχοληθεις με ο/c, η taichi  ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες, ποιοτικη μητρικη με 12 ψηφιακα phases και ανθεκτικα mosfets  για υψηλα ρολογια.

Αν δεν ασχοληθεις, και απλως μεινεις με στοκ αριθμους ή για μικρο o/c , θα εκανες δουλεια σου και με μια b360 chipset ας πουμε για να γλιτωσεις χρηματα.

Κοιτα το πληθος των pcie ή των M2 που σε καλυπτουν, τoν φωτισμο rgb αν σε ενδιαφερει, και τελος η εμφανιση.

Στο budget για μητρικη ομως που ανεφερες στα 300 ευρω, η taichi  (προσωπικα) ειναι μια απο τις καλυτερες ως ποιοτητα.

Απο εκει και περα σε αυτο το ευρος ποσου, οποια και να παρεις, καλη επιλογη θα ειναι αφου δεν "κυνηγας τα benchs"

Κατατοπιστικός!
Σε ευχαριστώ πολύ.Θα πάω μαλλον σε Ultra για να γλιτώσω και το extra 50άρικο και είναι και όπως μου αρέσει.
Προτιμώ την Asus αλλα αλλο 260 αλλο 320 και δεν την λές φθηνή 260 και επειδη και τα 260 ε'ιναι πολλά για την χρήση που θα κάνω την μητρική το θεωρώ ακόμα πιο μεγάλη κουταμάρα αυτη την διαφορά για λίγη εμφάνηση μιας και στα 260euro ετσι εφτασα αφου την δουλεια μου την έκανα και με 160.

Ευχαριστώ πολύ.

PS:Τωρα αιντε να διαλέξω psu μιας και το seasonic εχει πολύ κακό fan και θα παω μαλλον σε bequite

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e81ac43c56fd1d017928dc82f93f9b46.jpg
Τα μαζευω σιγά σιγά εδω και 3;-4; Εβδομάδες και το 90% είναι εδω.
Περιμένω κατι μπλι μπλικια ακόμα(hue2 και κατι καλωδια lian li) την οθόνη την X62 kraken και το μοναδικό που δεν εχω αγοράσει είναι gpu...
Αυτη που θέλω-θα ήθελα είναι η evga ftw3 ultra 2070 αλλα ακόμα δεν εχει βγεί να την αγοράσεις ουτε στο site της evga.

Τι θα προτίνατε σε υλοποιηση; Θέλω να περιμένω την ftw3 αλλα φοβάμαι μην τα έχω ακόμα 2 μήνες όλα μπροστά μου επειδή θα αργήσει να βγει!
Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.
Το μωρό είναι έτοιμο με όλα τα parts(ΕΚΤΟΣ) οθόνης έτοιμο απο την πέμπτη.Χρόνος δεν υπήρχε γιατί ήμουν εκτός.Σήμερα θα ξεκινήσω να στήνω office/apps/games.
@virus777

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.Αρκετοί είπατε την γνώμη σας.Θέλω να πιστευω οτι έκανα οτι καλύτερο με τις προτάσεις σας σε συνδιασμό με τις προτιμήσεις μου και τα κολλήματα μου(βλέπε amd :D).Thank you all!
Μόλις έρθει επιτέλους και αυτή η καταραμένή  οθόνη θα ανεβάσω όλο το setup απο το γραφείο στο σωστό νήμα.
Προσ το παρόν μια με πρόχειρο lighting.!

49571332_10213514290357197_4196749820666314752_n.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.