Jump to content



Μπλε οθόνη στο startup repair


Recommended Posts

Γεια σας
δεν μπορώ να κανω boot στο ενα σύστημα (οχι στο Ryzen!) ..

Bγαζει blue screen και στο startup repair βγάζει :

"the instruction at 0xfb0d411a referenced at 0x33070310. The memory could not be read."

τσέκαρα μηπως ειναι πρόβλημα στους ram αλλα μαλον οχι

Μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι?

Ειναι πρόβλημα στο σκληρό η σε κάποιο αρχείο windows 7 ?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Karibu said:

Γεια σας
δεν μπορώ να κανω boot στο ενα σύστημα (οχι στο Ryzen!) ..

Bγαζει blue screen και στο startup repair βγάζει :

"the instruction at 0xfb0d411a referenced at 0x33070310. The memory could not be read."

τσέκαρα μηπως ειναι πρόβλημα στους ram αλλα μαλον οχι

Μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να ειναι?

Ειναι πρόβλημα στο σκληρό η σε κάποιο αρχείο windows 7 ?

Μια και το σφάλμα είναι άσχετο από το θέμα, καλύτερα να φτιάξεις νέο.

Πάντως ξεκίνα από ένα memory check...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω φίλε το ανέφερα εδω γιατι το σύστημα αυτό προέκυψε μεσα απο αυτη τη συζήτηση παραπανω

 

το μήνυμα αυτό  : "the instruction at 0xfb0d411a referenced at 0x33070310. The memory could not be read." 

το έδωσε μετά από memory chheck

εχω 2 ram έβγαλα τη μια αλλα και μετακινώντας τις θέσεις παλι δεν παίρνει μπρος

το πρόβλημα είναι στο σκληρό δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε αφήνει να γυρίσεις σε κάποιο restore point, δυσκολεύει το πράμα. Στην κατάσταση που περιγράφεις, πιθανότατα θα έπαιρνα backup και ξαναστήσιμο (είτε καθαρό, είτε πάνω από το προηγούμενο).

Link to comment
Share on other sites

ετοίμασα ενα bootable usb  με w7 για επανεγκατάσταση αλλά όταν πάει να κάνει boot το μηχάνημα σβήνει

Να υποθέσω οτι τελικά το πρόβλημα είναι στο δίσκο ??

 

Να προσθέσω οτι βγάζει αυτο το μήνυμα τωρα πριν σβήσει

usb divice over current status detecte

Έγινε επεξεργασία από Karibu
Link to comment
Share on other sites

εχω εναν 450αρι Premier DR8460BTX

δεν είναι οτι βαριέμαι αλλά δεν ξέρω αν θα λυθούν τα προβλήματα. Πρέπει να εντοπίσω το πρόβλημα πρώτα.

έλεγα να δοκιμάσω επανεγκατάσταση στον ίδιο δίσκο και αν δεν πάει να βάλω νεο σκληρό ίσως και ssd αλλά τώρα μου παρουσιάζει αυτό με την usb

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Karibu έγραψε:

εχω εναν 450αρι Premier DR8460BTX

δεν είναι οτι βαριέμαι αλλά δεν ξέρω αν θα λυθούν τα προβλήματα. Πρέπει να εντοπίσω το πρόβλημα πρώτα.

έλεγα να δοκιμάσω επανεγκατάσταση στον ίδιο δίσκο και αν δεν πάει να βάλω νεο σκληρό ίσως και ssd αλλά τώρα μου παρουσιάζει αυτό με την usb

δοκίμασα ξανά να κανω boot με το σκληρό και τώρα στο start up repair βγάζει :

the instruction at 0xfb115869 tefenced memory at 0x42a72048. The memory cound not be read

Στο Diagnosis and repaair details και στο chkdk λεει system volume on disk is corrupt

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν λύσεις το πρόβλημα του δίσκου, δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά. Δοκίμασε επανεγκατάσταση από δισκάκι για να παρακάμψεις το θέμα του USB που σου προέκυψε. Εάν καταφέρεις να ξεκινήσεις το σύστημα, ακόμη κι αν συνεχίζουν να υπάρχουν προβλήματα, θα είναι πιο εύκολη η διάγνωση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ.

λεω να κανω boot με ενα παλιό δισκο και να βάλω αυτόν για δεύτερο να τον τσεκάρω?

τσέκαρα το τροφοδοτικό με το βολτόμετρο και ειναι οκ

έκανα επανεκκίνηση και τωρα περιεργως ειμα σε safe mode (!!) αλλά δεν δουλεύει το mouse!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 11:42 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Εάν δεν λύσεις το πρόβλημα του δίσκου, δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά. Δοκίμασε επανεγκατάσταση από δισκάκι για να παρακάμψεις το θέμα του USB που σου προέκυψε. Εάν καταφέρεις να ξεκινήσεις το σύστημα, ακόμη κι αν συνεχίζουν να υπάρχουν προβλήματα, θα είναι πιο εύκολη η διάγνωση...

 

τον δίσκο θα τον πάω να τον εξελίξουν σε αλλο σύστημα.

Εντωμεταξύ προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τις θήρες usb της μητρικής?

Δεν νομίζω να ειναι τυχαίο να συμβούν τα δυο στην ιδια περίοδο. Ειχα παρατηρήσει οτι βάζοντας το στικ δεν επικοινωνούσε καλά τελευταίως.

Τώρα κανένα usb δεν επικοινωνεί ούτε το mouse. To παρατήρησα αυτο δοκιμάζοντας και με αλλο δίσκο.

Να υποθεσω οτι υπάρχει κάποια βλάβη στη μητρική με τη τάση του ρεύματος στα usb ports? το μήνυμα είναι:

usb divice over current status detected

Link to comment
Share on other sites

Πιο πάνω έγραψες:

"εχω εναν 450αρι Premier DR8460BTX "

άσχετο που το κοίταξες με βολτόμετρο. Μπορεί να μην δίνει σταθερές τάσεις εν ώρα λειτουργίας.

Έχεις κάποιο άλλο εφεδρικό για να δοκιμάσεις να δουλέψεις το σύστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το σκέφτηκα αλλά δεν δοκίμασα. 

Επικεντρώθηκα στο δίσκο τον οποίον έδωσα για έλεγχο και μου είπαν οτι ειναι οκ (!!)

Θα ξανακάνω boot με άλλο τροφοδοτικό να δούμε..

σευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσέκαρα το τροφοδοτικό με το βολτόμετρο και ειναι οκ σταθερό.

Εκανα δοκιμές ακόμα μήπως δουλεψει το σύστημα αλλα τώρα βγάζει αλλο μήνυμα

Οτι δεν μπορει να διαβάσει κάποιο αρχει για να μπουταρει ..

το BOOT\BCD με status 0x000014c

όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατι δεν δουλεύει παλι το usb

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2018 at 8:34 ΜΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

άσχετο που το κοίταξες με βολτόμετρο. Μπορεί να μην δίνει σταθερές τάσεις εν ώρα λειτουργίας.

Θα επιμείνω να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο αξιόπιστο τροφοδοτικό. Γιατί δεν θέλεις να αποκλείσεις την πιθανότητα ενός ελαττωματικού τροφοδοτικού; Δεν νομίζω να χαρακτηρίζει κανείς "τέρας σταθερότητας (και ποιότητας)" το τροφοδοτικό σου. Ειδικά η αναφορά σου παραπάνω "usb divice over current status detecte" κάτι τέτοιο δείχνει. Το τροφοδοτικό είναι βασικό εξάρτημα και υπάρχουν "προβλήματα" που δεν μπορεί να δείξει ένα απλό βολτόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.