Jump to content



Version management πρόγραμμα


Recommended Posts

Έχω περίπου 200 αρχεία κειμένου templates με το σκελετό για δημιουργία router-switch-firewall configurations.

Στην επικεφαλίδα τους έχω κάποια στοιχεία όπως version, ημερομηνία τελευταίας αλλαγής και κάποια σχόλια για το τι άλλαξα.

Τα τελευταία τα αλλάζω με το χέρι, αλλά ψάχνω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που θα διαβάζει τα αρχεία που θα του δίνω και θα μπορεί να αλλάζει την ημερομηνία, καθώς και να προσθέτει μια νέα γραμμή με τη νέα έκδοση και τα σχόλια.

Καμία ιδέα;

 

Link to comment
Share on other sites

χμμμ

χρησιμοποιω το sharepoint το οποιο μου δειχνει μονο τις διαφορες αναμεσα σε δυο documents (πχ για να δω τί εχει αλλαξει σε ενα functional spec document και να μη χρειαστει να το διαβασω απο την αρχη και να ψαχνω)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα χρησιμοποιούσα κάτι σαν WIKI (δες https://www.atlassian.com/software/confluence/pricing?tab=self-hosted) ή θα πήγαινα σε git (π.χ. github) που είναι συμβατό με διάφορα φορμάτ (π.χ. asciidoc).

 

Η καλύτερη λύση που θα πρότεινα είναι το confluence, 10€ για lifetime licence. Θες βέβαια τον δικό σου σερβερ (πχ πάνω σε ένα NAS ή κάπου free-hosted) και λίγο configuration, αλλά μπορείς να κάνεις μετά τα πάντα... γνωστό και ως knowledge-db (υπάρχουν και free-alternatives https://community.atlassian.com/t5/Confluence-questions/Why-pay-for-confluence-when-I-have-free-tools-like-quot/qaq-p/454348

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2018 at 1:12 ΜΜ, το μέλος gaig έγραψε:

χμμμ

χρησιμοποιω το sharepoint το οποιο μου δειχνει μονο τις διαφορες αναμεσα σε δυο documents (πχ για να δω τί εχει αλλαξει σε ενα functional spec document και να μη χρειαστει να το διαβασω απο την αρχη και να ψαχνω)

Έχω και sharepoint, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν κάνει αυτό που θέλω. Δε θέλω να μου βρει τις διαφορές ανάμεσα στο παλιό και το νέο αρχείο, θέλω αφού αλλάξω το παλιό αρχείο να φτιάξει μόνο του την επικεφαλίδα του νέου.

 

On 19/10/2018 at 1:24 ΜΜ, το μέλος Drtzekos έγραψε:

Εγώ θα χρησιμοποιούσα κάτι σαν WIKI (δες https://www.atlassian.com/software/confluence/pricing?tab=self-hosted) ή θα πήγαινα σε git (π.χ. github) που είναι συμβατό με διάφορα φορμάτ (π.χ. asciidoc).

Τα έχω σε git, αλλά θέλω τα στοιχεία που αναφέρω να είναι μέσα στο αρχείο, όχι να πρέπει να τα ανοίξει κάποιος με git.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα:

! Template Version 13.1.4 2018/10/17
! Template Status: Current
! Created by trendy
!
! Change Log:
!	2018/10/17	13-1-4 Banner update
!	2018/02/28	13-1-3 iGEMS VitalNet
!	2017/12/17	13-1-2 VTY ACL and SNMP servers
!	2017/06/15	13-1-1 IOS 15.0(2)SE9
!	2014/03/21	13-1-0 Revision

Αφού κάνω τις αλλαγές στο αρχείο πρέπει να αλλάξω την έκδοση από 13.1.4 στην επόμενη, για παράδειγμα 13.1.5, την ημερομηνία στη σημερινή, και να προσθέσω μία νέα γραμμή στο change log. Αρχικά δεν ήταν τόσο μεγάλο πρόβλημα. Τα περισσότερα αρχεία είχαν τις ίδιες εκδόσεις και ημερομηνίες. Πλέον έχω πολλές διαφορετικές ημερομηνίες και εκδόσεις, οπότε το να κάνω ένα replace all open documents στο notepad++ δε με σώζει.

Έγινε επεξεργασία από trendy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε και το RCS  που λογικά είναι προ-εγκατεστημένο ήδη στη διανομή σου.

Είναι command line, αλλά επικεφαλίδα/changelog απ'οσο ξέρω δεν βάζει.

 

Δηλαδή θες, όταν κάνεις την αλλαγή θες αυτόματα το πρόγραμμα να:

 

Προσθέτει ένα subversion με την current date στην αρχή, να αλλάζει, τον currentuser και να προσθέτει μία γραμμή μετά το change log με το νέο ...changelog.

 

Πρέπει να βρεις προγραμμα που πριν κάνει check in, να παίρνει το changelog σχόλιο σου και να το προσθέτει στο αρχείο. Ή να το κάνεις μόνος με ένα σκριπτάκι  ;)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Το confluence έχει κάποιο θέμα και δεν εγκαθιστάται στον υπολογιστή μου.

Επειδή το βιαζόμουν τελικά έβγαλα προσωρινά άκρη με find & replace προγραμματάκι και λίγο notepad++.

Αλλά μάλλον καταλήγω στο ότι θα πρέπει να το κάνω με script, γιατί θέλω να πειράζω το ίδιο το αρχείο, όχι τα properties του git ή του rcs.

Δηλαδή να ψάχνει το αρχείο και στη γραμμή με το template version να διαβάζει την έκδοση και να την αυξάνει κατά 1, να αλλάζει την ημερομηνία στη σημερινή, και να προσθέτει μία γραμμή κάτω από το changelog με αυτό που θα του δώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 6/11/2018 at 10:51 ΠΜ, το μέλος trendy έγραψε:

Δηλαδή να ψάχνει το αρχείο και στη γραμμή με το template version να διαβάζει την έκδοση και να την αυξάνει κατά 1, να αλλάζει την ημερομηνία στη σημερινή, και να προσθέτει μία γραμμή κάτω από το changelog με αυτό που θα του δώσω.

Κατά 90% γίνεται με git hooks. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις ένα αρχείο με τις latest version per file και με λίγο sed/awk magic. Το σχόλιο θα είναι το ίδιο με το commit message.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Inglor έγραψε:

Κατά 90% γίνεται με git hooks. Ίσως να χρειαστεί να κάνεις ένα αρχείο με τις latest version per file και με λίγο sed/awk magic. Το σχόλιο θα είναι το ίδιο με το commit message.

Αυτά αν κατάλαβα σωστά είναι scripts που τρέχουν όταν κάνω commit;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Αυτά αν κατάλαβα σωστά είναι scripts που τρέχουν όταν κάνω commit;

Ναι, έχει διάφορα για το πότε θα τρέξει το κάθενα, κοίτα εδώ https://git-scm.com/docs/githooks. Μάλλον με pre-commit git hook εγώ θα το έκανα. Θέλει λίγο ψάξιμο και δυστυχώς χωρίς το git repo δεν μπορώ να βοηθήσω. Επίσης τα git hooks είναι τοπικά και θέλουν να τα "εγκαταστήσεις" όταν κάνεις clone, αλλά αν δουλεύεις στον ίδιο υπολογιστή το κάνεις μία φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.