Jump to content



Επιλογή ψύξης με γνώμονα την απόδοση και το θόρυβο


haris013

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Στο PC της υπογραφής θέλω να κάνω ένα upgrade στο θόρυβο και κατ'επέκταση στην ψύξη. Αυτή τη στιγμή είμαι με τη default ψύκτρα του ryzen και τα μαμά ανεμιστήρια του Meshify C.

 

Τι προτάσεις έχω και τι θα χρειαστεί να αναβαθμίσω για ένα ήσυχο και αποδοτικό αποτέλεσμα; Αξίζει να κρατήσω τα μαμά ανεμηστήρια και απλά να τα ορίσω από το bios σε χαληλότερες στροφές? Να πάρω fan controller?

 

Μετά την αναβάθμιση της ψύκτρας με ενδιαφέρει να κάνω OC και να τρέξω κανα benchmark, δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια με αυτό το CPU να ασχοληθώ με OC και scores αλλά επειδή έχω από εποχές pentium να ασχοληθώ με το άθλημα θα ήθελα για το χαβαλέ να το ξαναπιάσω.

 

 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά πρώτα δοκιμάζεις να παίξεις λίγο με το fan curve (γενικά οι στοκ λύσεις των ryzen θεωρούνται αποδεκτές) και εαν σε καλύπτει την βγάζεις δωρεάν

 

απο εκεί και πέρα,

ποιό είναι το ποσό που σκοπεύεις να δώσεις?
τυπικά καλές λύσεις όπως noctua/bequiet σε αέρα

αν μιλάμε για aio λογικά κάποια corsair(θυμάμαι κράξιμο σε nzxt για το software) στα 280 ή 360mm, τοποθέτηση λογικά μπροστά στο κουτι (δεν ξέρω ακριβώς το meshify c)

πάντως δες τα review εδώ μέσα στο θέμα cooling, είναι κάτι παραπάνω απο υπερπλήρη

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shattered said:

αρχικά πρώτα δοκιμάζεις να παίξεις λίγο με το fan curve (γενικά οι στοκ λύσεις των ryzen θεωρούνται αποδεκτές) και εαν σε καλύπτει την βγάζεις δωρεάν

 

απο εκεί και πέρα,

ποιό είναι το ποσό που σκοπεύεις να δώσεις?
τυπικά καλές λύσεις όπως noctua/bequiet σε αέρα

αν μιλάμε για aio λογικά κάποια corsair(θυμάμαι κράξιμο σε nzxt για το software) στα 280 ή 360mm, τοποθέτηση λογικά μπροστά στο κουτι (δεν ξέρω ακριβώς το meshify c)

πάντως δες τα review εδώ μέσα στο θέμα cooling, είναι κάτι παραπάνω απο υπερπλήρη

 

Με στοκ ryzen ψυκτρα μπορώ να κλοκάρω; Γενικά σκεφτόμουν το 100 μαξ χωρίς να συμαίνει οτι πρέπει να εξαντληθεί όλο το ποσό, δηλαδη αν υπάρχει κατι vfm σε σχέση απόδωσης/ήχου και είναι φθηνότερο ενοείται πάω σε αυτό.

 

Από αέρα έχω δεί την dark rock 4 της BQ. για νεράκι λογικά το ψυγείο το ρίχνω πάνω, απλά θέλω ένα δω ένα  ύσηχο aio που να μην ακούγεται η αντλία/φανς. Γενικά αν έχουν μικρές διαφορές αέρας με νερό και είναι ποιο οικονομικός ο αέρας δεν έχω θέμα να μείνω εκεί.

 

'Εχουμε κάποια ήσηχη πρόταση από corsair aio ώστε να δω;

Link to comment
Share on other sites

όταν έστησα τον υπολογιστή μου αγόρασα τότε την cryrig r1 (γιατί δεν έβρισκα διαθέσιμη noctua nh-d15)
γενικά δεν έχω πολύ ιδέα απο coolers
ίσως το πιο βολικό είναι αυτό το συγκριτικό διάγραμμα από πρόσφατο review (credits @Seafalco)

large.C1_Corsair-H115i-Pro_Delta-T-to-No

 

όπου Δθ η διαφορά θερμοκρασίας (δηλαδή αν έχεις 20 βαθμούς στο δωμάτιο και Δθ 40 βαθμούς το "cpu" σου έχει 60 βαθμούς)

προσοχή όλες οι ψύκτρες δεν είναι δοκιμασμένες στα ίδια watt (αλλά νομίζω ρεαλιστικά δεν θα δεις φορίο πάνω απο 240watt ακόμη και με overclock)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, shattered said:

όταν έστησα τον υπολογιστή μου αγόρασα τότε την cryrig r1 (γιατί δεν έβρισκα διαθέσιμη noctua nh-d15)
γενικά δεν έχω πολύ ιδέα απο coolers
ίσως το πιο βολικό είναι αυτό το συγκριτικό διάγραμμα από πρόσφατο review (credits @Seafalco)

large.C1_Corsair-H115i-Pro_Delta-T-to-No

 

όπου Δθ η διαφορά θερμοκρασίας (δηλαδή αν έχεις 20 βαθμούς στο δωμάτιο και Δθ 40 βαθμούς το "cpu" σου έχει 60 βαθμούς)

προσοχή όλες οι ψύκτρες δεν είναι δοκιμασμένες στα ίδια watt (αλλά νομίζω ρεαλιστικά δεν θα δεις φορίο πάνω απο 240watt ακόμη και με overclock)

 

έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις στο bios και έβαλα τα sysfan και το cpu fan σε silent profile. μετα το boot όντως έχουν ηρεμίσει τα πράγματα, τα fan του κουτιού τρέχουν στα 480-500 rpm ενώ ο cpu sta 1200 από τα 1880 που έτρεχε πρίν. Η ερώτηση μου είναι αμα ζορίσω το pc θα ανέβουν τα rpm στα ανεμηστήρια του κουτιού και του cpu ή θα ψήνω αυγά; ?

 

το fan speed της κάρτας γραφικών ρυθμίζεται κάπως ; αυτό μάλλον κάνει την περισσότερη φασαρία, είναι απο default στο 30%

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, haris013 said:

Η ερώτηση μου είναι αμα ζορίσω το pc θα ανέβουν τα rpm στα ανεμηστήρια του κουτιού και του cpu ή θα ψήνω αυγά; ?

 

δεν ξέρω πως είναι το uefi της μητρικής σου (στην δικιά μου πιο παλιά asrock έχει και custom mode σε cpufan/sysfan1/sysfan2/powerfan που του λες θερμοκρασία+ποσοστό ανεμιστήρα σε 3-4 σημεία)

 

26 minutes ago, haris013 said:

το fan speed της κάρτας γραφικών ρυθμίζεται κάπως ; αυτό μάλλον κάνει την περισσότερη φασαρία, είναι απο default στο 30%

 

λογικά με msi afterburner ή κάποιο άλλο utility gpu overclocking (σε amd μπορείς και από το control panel αλλά απο nvidia δεν έχω ιδέα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.