Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Chris2004

10 Μαίου Κόρινθο Πεζικό Υ.Ε.Α.

Μπορώ να πάρω αναβολή αλλά σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση Υ.Ε.Α.

σκεψου οτι ειναι και 5 μηνες παραπανω...

ημουνα στην θεση σου πριν περιπου 14 μηνες... κεντρο κορινθο με ενδειξη υεα...εκει εκανα οτι μπορουσα για να κοπω στα τεστ εγραψα 0 και στα αγωνισματα εκανα 0-100 σε 150 δευτερολεπτα ενω το οριο ηταν 15'' κτλ κτλ

τελικα κοπικα και μου ηρθε ενδειξη υπαξ κεβοπ - ελδυκ

στο 90% των ατομων που κοπηκανε απο υεα τους ηρθε ενδειξη για ελδυκ και υπαξ...τελικα πηγα κυπρο και περασα τελεια...

1000% καλυτερα κυπρο απο την κατασταση που βρηκα στο 3ο σωμα στρατου στο κεντρο της θεσσαλονικης...-ευτυχως που καθησα 10 μερες-

αν μπορεις βαλε βυσμα και πανε για υγειονομικο η στρατονομια...ολα τα αλλα σωματα ειναι για του φουτσο και εισαι απλα στο ελεος του θεου...και του διοικητη..

εγω δεν εβαλα βυσμα αλλα ευτυχως ημουνα υπαξιωματκος (δκνεας) και εκανα συνολικα στην θητεια μου 1.5 μηνα σκοπια θα μπορουσε να περασω πολυ χειροτερα σε ευρο η σε καποιο νησι αλλα ευτυχως πηγα σε αριστη μοναδα,παντως τωρα αν ξαναμπαινα δεν θα το αφηνα στην τυχη,...στρατονομια με τα τσαρουχια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια φάση και εγώ , Μου είχε έρθει Υέα και έγραψα στα ψυχολογικά τεστ ''ότι μου αρεσει να

βάζω φωτιές με σπίρτα ,--> και ότι κάποιος προσπαθεί να με υπονομευσει συνεχώς [στην κλασική ερώτηση νιώθετε πως κάποιος θέλει να σας κάνει κακό ?] πάλι καλά που δεν μου δώσανε κανα Ι5. Υστερα ΚΕΒΟΠ 19νεας . :flex::hehe: :hehe:

Στα αγωνίσματα μία απο τα ίδια ότι ναναι .

Πρώτη φορά τα σ@@@σα στην ζωή μου με τόσο ωράιο τρόπο και το χάρηκα κιόλας .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ρε συ θα μας τρελλανεις , εχεις φαγωθει να κοψεις μηνες και σκεφτεσαι να πας και ΥΕΑ? τι αλλο να πω δε ξερω

Δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλά το πρόβλημά μου ήταν κυρίως το οικονομικό, αυτός είναι ο κύριος λόγος που το σκέφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph

Για να δούμε υπάρχει κανένας που να παρουσιάζεται τώρα στο στρατό;

Εμένα με καλέσανε στο Πυροβολικό στην ΦΡΙΚΤΗ ημ/νία 3 Μαΐου :( Ολα καλά...αλλά 3 Μαΐου...

Σε λίγο θα πρέπει να σας αποχαιρετήσω καθώς και την ADSL σύνδεσή μου.

’λλος παρουσιάζεται;

Μερικες παρατηρησεις να κανω...ως πρωην πυροβοληκαριος

ΑΝ μπορεσετε προσπαθηστε να μην σας ερθει ειδικοτητα Σκοπευτη / Πυροβολητη διοτι (αναλογα με μοναδα παντα) ειναι ουσιαστικα το παιδι για ολες τις δουλειες...(στησιμο πυροβολων - αγγαρειες - σκοπιες κλπ)

Η καλθτερη ειδικοτητα ειναι ΤΕΒ ΠΑΡ (τεχνικος βοηθος παρατηρητη) εκτος του οτι η εκπαιδευση ειναι για γελια(καθεσε κατω απο ενα σκιερο μερος με ενα δοκιμο και "καλα" σκοπευεις με το θεοδολιχο τα πυροβολα για να τα προσανατολισεις) μπορεις ανετα να καβατζωθεις σε γραφειο λογο του οτι δεν εισαι τοσο "μαχιμος" οσο οι αλλοι (δλδ δεν χρειαζεσαι στην εκπαιδευση τοσο πολλη)

Αν δεν μπορειτε να αποφυγετε το Σκοπευτη/Πυροβολητη μια συμβουλη ...παλεψτε την στην εκπαιδευση και μαθετε να χειριζεστε την διοπτρα(θα καταλαβετε τι ειναι οταν πατε) ..σαν θεση στους υπηρετες του πυροβολου ειναι η πιο καβατζα και αν πετυχετε και κανα προβλεπε αξιωματικο ουσιαστικα δεν θα κανετε τπτ...οι περισσοτεροι βαριουντοσαν να την μαθουν οταν ημουν εγω ΑΛΛΑ οταν πηγαμε ασκηση και εγω ξυνομουν πανω στο σκελος αυτοι σκαβανε για να θαψουν το πυροβολο ( ε ρε κραξιμο που ειχα φαει τοτε...)

Οποτε γενικα ΓΙΝΕΤΕ χρησιμοι σε μια θεση στο πυροβολο (οσο πιο δυσκολη τοσο το καλυτερο) και δεν θα το μετανιωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morph [16-04-2005 20:24]

Για να δούμε υπάρχει κανένας που να παρουσιάζεται τώρα στο στρατό;

Εμένα με καλέσανε στο Πυροβολικό στην ΦΡΙΚΤΗ ημ/νία 3 Μαΐου :( Ολα καλά...αλλά 3 Μαΐου...

Σε λίγο θα πρέπει να σας αποχαιρετήσω καθώς και την ADSL σύνδεσή μου.

’λλος παρουσιάζεται;

Μας κανεις πλακα ρε μεγαλε;

Σημερα ελαβα το χαρτι και παρουσιαζομαι 11/5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Μερικες παρατηρησεις να κανω...ως πρωην πυροβοληκαριος

ΑΝ μπορεσετε προσπαθηστε να μην σας ερθει ειδικοτητα Σκοπευτη / Πυροβολητη διοτι (αναλογα με μοναδα παντα) ειναι ουσιαστικα το παιδι για ολες τις δουλειες...(στησιμο πυροβολων - αγγαρειες - σκοπιες κλπ)

Η καλθτερη ειδικοτητα ειναι ΤΕΒ ΠΑΡ (τεχνικος βοηθος παρατηρητη) εκτος του οτι η εκπαιδευση ειναι για γελια(καθεσε κατω απο ενα σκιερο μερος με ενα δοκιμο και "καλα" σκοπευεις με το θεοδολιχο τα πυροβολα για να τα προσανατολισεις) μπορεις ανετα να καβατζωθεις σε γραφειο λογο του οτι δεν εισαι τοσο "μαχιμος" οσο οι αλλοι (δλδ δεν χρειαζεσαι στην εκπαιδευση τοσο πολλη)

Αν δεν μπορειτε να αποφυγετε το Σκοπευτη/Πυροβολητη μια συμβουλη ...παλεψτε την στην εκπαιδευση και μαθετε να χειριζεστε την διοπτρα(θα καταλαβετε τι ειναι οταν πατε) ..σαν θεση στους υπηρετες του πυροβολου ειναι η πιο καβατζα και αν πετυχετε και κανα προβλεπε αξιωματικο ουσιαστικα δεν θα κανετε τπτ...οι περισσοτεροι βαριουντοσαν να την μαθουν οταν ημουν εγω ΑΛΛΑ οταν πηγαμε ασκηση και εγω ξυνομουν πανω στο σκελος αυτοι σκαβανε για να θαψουν το πυροβολο ( ε ρε κραξιμο που ειχα φαει τοτε...)

Οποτε γενικα ΓΙΝΕΤΕ χρησιμοι σε μια θεση στο πυροβολο (οσο πιο δυσκολη τοσο το καλυτερο) και δεν θα το μετανιωσετε.

η αλλιως βαλτε βυσμα για να παρετε ειδικοτητα γραφεα με ενδειξη υπαξ και περνατε μια χαρα...αλλιως καντε τον σταυρο σας να πεσετε σε καλη μοναδα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrious

Πείτε και άλλο τι να προσέξουμε.Ison αν είναι όπως τα λες καλά θα περάσουμε...

Τα βυσματα ...νομιζω αυτο τα λεει ολα :)

Γενικα ειδικα στο κεντρο για να περασετε καλα να ειστε αορατοι...προς θεου μην το παιζετε ιστορια και την κανετε για "καφε" το πρωι ενω οι αλλοι κανουν τις πρωινες καθαριοτητες εκτος και αν α)ξερετε το διοικητη β)ειστε τρελοι

Αργα η γρηγορα θα συζητηθει το γεγονος και πιστεψτε δεν υπαρχει χειροτερο απο το να μην σε "παει" η σειρα σου...θα περασετε ασχημα...

Οπου βλεπετε αξιωματικο απο μακρια να ερχετε στο πηγαδακι της παρεας σας να ειστε σιγουροι οτι δεν ερχεται για να τα πειτε...στην καλυτερη να σας στειλει για καμια ελαφροδουλεια ...στην χειροτερη να πατε βολτα με το "πλοιο της αγαπης"....πιστεψτε οτι ΔΕΝ θελετε να πατε (ειδικα στην θηβα που το σταροτπεδο ειναι τεραστιο)

Προσπαθηστε να μπειτε ΟΣΟΝ το δυνατον νωριτερα για να καβατζωσετε κρεβατια και ΚΥΡΙΩΣ ντουλαπια (ειδικα γι αυτο θα με ευγνομωνειτε μετα)...εγω ο π@π@ρας αργησα να μπω αν και ημουν εξω απο νωρις (ψυχολογικα ΛΟΛ) και μετα πηρα τα @@ μου και σε κρεβατι (ενα οτι να ναι ξεχαρβαλωμενο) και σε ντουλαπι...

Οσο και αν σας φαινεται γελειο το θεμα ντουλαπι θα το καταλαβετε οταν θα πρεπει να πατε για μπανιο ή να αλλαξετε ρουχα και θα αρχισετε να μπαινοβγαζετε πραγματα απο το λουκανικο...

ΜΗΝ το παιξετε ιστορια σε κανενα και γενικα να ειστε low profile τουλαχιστον μεχρι να ξεχωρισετε τα ατομα που νομιζετε οτι αξιζουν(ρουφιανοι υπαρχουν παντου)

Γενικα οσο λιγοτεροι αξιωματικοι ξερουν το ονομα σας τοσο καλυτερα θα περασετε...αυτα παντα στο κεντρο

Να εχετε ψιλα πανω σας για καφεδες αναψυκτικα και γλυκα απο τα αυτοματα μηχανηματα τουλαχιστον τις πρωτες μερες θα σας χρειαστουν...

Γενικα περαστε οσο καλυτερα μπορειτε και μην ξενερωνετε απο μαλακες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.