Jump to content


NZXT H700i radiator placement


icy20

Recommended Posts

Just now, icy20 said:

Οι 3 12αρηδες που εχει μπροστα λες δεν κανουν δουλεια?

Μια χαρα θα κανουν δουλεια κ αυτοι...προφανως κατι εκανε λαθος...απο και κλειεται να ειδε τετοια διαφορα...εκτος κ αν εβαλε οδοντοκρεμα για παστα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, παραδέξου το: ξεκίνησες το νήμα, γιατί έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις υγρό άζωτο και μας το φέρνεις σιγά-σιγά.

Σε βλέπω με 2 κουβάδες πάγο μέσα στο κουτί?....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά βαθμών που βλέπετε κατ εμε συμβαίνει γιατί ανεβαίνει όλη η ζέστη από: κάρτα, λοιπά υποσυστήματα κλπ σε μια γωνιά λόγω του radiator που τραβάει αερα. Κάποτε είχα μια Η100, ίδιο σεταπ ακριβώς με φίλο, ίδιο επεξεργαστή, ίδια ρεύματα, όλα ίδια εκτός κουτιού. Αυτός είχε το radiator front [ define r2 νομίζω], εγώ πανω στο corsair 650d. Είχαμε διάφορα 7-8 βαθμούς σε gaming

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Το ψυγειο πρεπει να απορριπτει στο περιβαλλον

Οπως τα λες ειναι σα να εχεις βαλει σπλιτακι σπιτι σου και την εξωτερικη μοναδα να την εχεις βαλει μεσα. Δε γινεται

Ειναι λαθος το παραδειγμα σου.

Το κουτι ενος pc δεν ειναι κλειστο δωματιο εχει airflow.

Στο pc εχεις 2 πηγες θερμοτητας την καρτα γραφικων και το ψυγειο. Στη περιπτωση μας μια open καρτα γραφικων που εκλυει ζεστη μεσα στο κουτι και ενα ψυγειο που κανει το ιδιο.

Η gpu θα δουλευει τουλαχιστον 10-15 βαθμους πανω απο το cpu, οι θερμοκρασιες δεν αθροιζονται επικρατει η μεγαλυτερη.

Αν εχουμε λοιπον την καρτα να δουλευει στους 70 και το cpu στους 55-60 η θερμοκρασια στο κουτι δεν επηρεαζεται απο το ψυγειο αλλα απο την καρτα. Ακομα και αν βγαλεις το ψυγειο τελειως η καρτα την ιδια θερμοκρασια θα εχει + - 1-2 βαθμους.

 

Ο περισσοτερος κοσμος μπερδευεται γτ τα βαζει στη σειρα σαν να ειναι κλειστο κυκλωμα και ο αερας περναει με τη σειρα απο το καθε τι. Δεν ειναι ετσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

7-8 ειναι μεγαλη διαφορα. Να φανταστω εσυ ειχες χειροτερες θερμοκρασιες απο τον φιλο σου?

Ναι. 

Σε κάρτα δε μετρησαμε γιατί αν και είχαμε ολόιδια τότε, "φορούσε" bios custom με ανεβασμένα ρολογια.

Στην τελική το δοκιμάζεις. Εμένα και σε θέμα εμφάνισης και απόδοσης θα το έβαζα μπροστά. Τώρα με τη κάρτα βρίσκεις τρόπο να τη δροσίσεις αν ας πούμε επιδράσει πολύ , που δε νομίζω, 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Για την ομορφια ειναι υποκειμενικο...εμενα πχ δεν μου αρεσει να το βλεπω μπροστα :)

 

Οσον αφορα τα υπολοιπα, ειναι προτιμοτερο να εισερχεται αρκετος δροσερος αερας απο μπροστα κ να μοιραζεται στο κουτι, εστω κ αν το ψυγειο θα αναλαβει να διωξει λιγο θερμοτερο αερα απο την καρτα(που ξαναλεω δεν ειναι ζεστη σαν υλοποιηση - δειτε τα reviews)

 

Ετσι κ αλλιως ο περισσοτερος θερμος αερας απο την gpu θα φευγει προς τα πισω λογω των μπροστα ανεμιστηρων(κ του πισω που διωχνει)...η φυσικη ροη - το οτι ο ζεστος αερας ανερχεται δεν εχει καμια σημασια εδω μιας κ δεν μπορει να νικησει τη ροη του αερα που μπαινει...εκτος κ αν τα fans δουλεουν στις 50 στροφες....

 

Εχει 3 120ρηδες μπροστα. Ο επανω θα τροφοδοτει στην ουσια το ψυγειο στην οροφη κ οι αλλοι δυο την καρτα συν του οτι θα ζμπρωχνουν προς τα πισω οτι ξερναει η καρτα

 

Εχω κανει απειρα πειραματα με το δικο μου συστημα ανεξαρτητως τι λεει ο τυπας στο βιντεακι.

 

Επισης μην παραβλεπετε οτι ειναι κ λιγο "πνιγμενο" το συγκεκριμενο case μπροστα οποτε αν βαλει το ψυγειο εκει θα πρεπει τα fans να δουλευουν σε υψηλοτερες στροφες για να ξεπερασουν το μειωμενο χωρο + το φιλτρο + το rad ωστε να τροφοδοτησουν εστω κ με θερμοτερο αερα την καρτα....Εκτος κ αν παει σε push-pull configuration οπως του πρωτο εγραψα παραπανω

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μη με βαζεις να κανω σχεδιαγραμματα τωρα κ βαριεμαι...

 

Απο το πλαι που βγαινει που θα παει; Θα κατσει εκει για καφε; :hehe:

Αν υποθετικα δεν υπηρχαν οι μπροστα κ πισω ανεμιστηρες θα ακολουθουσε την ανιουσα

Εχει ομως τουλαχιστον 2(κατω και μεσαιος) να σπρωχνουν προς τα πισω συν τον πισω που θα τραβηξει οτι ξεφυγει προς τα πανω

Τα ρεστα θα τα τραβηξουν τα fans του ψυγειου μαζι ομως με δροσερο αερα που θα φερνει ο επανω μπροστα

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ, ο αερας παει πανω κατευθειαν απο την καρτα. Κανενας ανεμιστηρας σε τετοια αποσταση δεν εχει δυναμη να σπρωξει αερα που βγαινει με τοση πιεση απο την καρτα.

Ο αερας που βγαινει απο πισω ειναι επειδη εχεις θετικη πιεση στο κουτι.

 

Link to comment
Share on other sites

Λαθος(εν μέρει) και στο λεω εκ πειρας...Απο τον μεσαιο ανεμιστηρα παει πανω στην καρτα....οι αλλοι δυο βαρανε απο την επανω κ την κατω πλευρα. Ακομη κ στις 800 στροφες κανουν δουλεια

 

ελα δω στο δικο μου, βαλε το χερακι σου ή ενα φυλλο χαρτιου κ δες που παει ο αερας...σου λεω εχω χασει απειρες ωρες με πειραματισμους

(εννοειται οτι βοηθαει κ η θετικη πιεση)

 

Στα πολυ προχειρα απο μια παλια φωτο που εχω...σκεψου οτι εχει ακομη εναν στο δικο του κουτι μπροστα

 

 

20181010_100143.jpg

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει την καρτα να δουλευει πολυ χαμηλα.

Κανονικα εκει δημιουργειται κουρτινα και ο κρυος αερας δεν περναει για να σπρωξει τιποτα. Περναει κατω απο την καρτα που τον ρουφανε οι ανεμιστηρες βγαινει στο πλαι και γυριζει πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σωστη ροη κ καλους ανεμιστηρες που κανουν δουλεια κ οχι rgb βλακειες, οτι βγαινει παει προς τα πισω κ πανω που αναλαμβανει ο πισω ανεμιστηρας κ εν μερει ο πισω επανω

 

Καταλαβαινω τι θες να πεις κ ναι γινεται να δημιουργηθει dead spot αν δεν εχεις fans της προκοπης

 

Εξαλλου σε gaming ολα τα fans θα δουλεουν σε υψηλοτερες στροφες οποτε δεν παιζει να μεινει ζεστος αερας μεσα να ανακυκλωθει...εκτος σου λεω αν εχεις fans της πλακας που δεν μπορουν να σπρώξουν ικανοποιητικη ποσοτητα αερα - και εχεις αρνητικη πιεση στο κουτι...οι μπροστα να βαζουν λιγοτερο απο οσο πρεπει.

:)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις εφαγα κ πια το αιμα εχει παει ολο στο στομαχι ^_^

 

Δεν συνεχιζω. Εγω μιλαω εμπειρικα απο τα δικα μου πειραματα

 

Μας εχει βαλει κ αναλυουμε κ ακομη δεν εχει επεξεργαστη :hehe:

 

Εν τελει αυτο που μπορω να με σιγουρια να πω ειναι οτι αν εχει σωστη ροη δεν θα εχει προβλημα

 

Απο κει κ μετα ας κανει οτι θελει...αμα πια :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Συμπαθάτε με παιδιά αλλά είμαι βάρδια και ότι βλέπω είναι από κινητό.

Όταν με το καλό βρεθώ σε πισι θα διαβάσω πιο προσεκτικά και ίσως να μπορώ να βοηθήσω κι εγώ!  :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Lazy Dog said:

Μολις εφαγα κ πια το αιμα εχει παει ολο στο στομαχι ^_^

 

Δεν συνεχιζω. Εγω μιλαω εμπειρικα απο τα δικα μου πειραματα

 

Μας εχει βαλει κ αναλυουμε κ ακομη δεν εχει επεξεργαστη :hehe:

 

Εν τελει αυτο που μπορω να με σιγουρια να πω ειναι οτι αν εχει σωστη ροη δεν θα εχει προβλημα

 

Απο κει κ μετα ας κανει οτι θελει...αμα πια :hehe:

Χαχαχαχα ισχυει. Θα το σπασω, το msystems μου ειπε τελος του μηνα. Αν ειναι δυνατον... Θα καταντησω να παρακαλαω καταστηματα να μου βρουν επεξεργαστη

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.