Jump to content


NZXT H700i radiator placement


icy20

Recommended Posts

@icy20 Μαριε δεν θα μπω discord το βραδυ γιατι αν το κανω θα σε πλακωσω στα μπινελικια :hehe:

 

συν το γεγονος οτι η SB Z μου ξαφνικα αποφασισε να δει τα ραδικια αναποδα....ευτυχως βρηκα ετοιμοπαραδοτη μια SB AE-5

 

Αν προλαβω σημερα να παω να την παρω ομως, δεν θα το γλιτωσεις το μπινελικωμα :amen:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lazy Dog said:

@icy20 Μαριε δεν θα μπω discord το βραδυ γιατι αν το κανω θα σε πλακωσω στα μπινελικια :hehe:

 

συν το γεγονος οτι η SB Z μου ξαφνικα αποφασισε να δει τα ραδικια αναποδα....ευτυχως βρηκα ετοιμοπαραδοτη μια SB AE-5

 

Αν προλαβω σημερα να παω να την παρω ομως, δεν θα το γλιτωσεις το μπινελικωμα :amen:

Μα γιατι δεν καταλαβαινω? Επειδη ειμαι πριξας? Χαχαχαχαχαχ επιτηδες το κανω ρε...

Ελα να βρισεις δεν υπαρχει προβλημα...

Την ΑΕ5 μηπως να κανουμε μια τραμπα να σου δωσω τη δικη μου για μερικες μερες να δω αν φταιει η καρτα μου να την στειλω στο Eshop?

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα δουλευει αλλα καποιες φορες οταν ανοιγω το pc δεν εχει καθολου ηχο και πρεπει να παω να βαλω στο SB connect σαν πηγη τα speakers και να ξαναγυρισω στα headphones για να δωσει ηχο...

Εχω κανει τικετ στην SB και κανεις δεν ξερει γιατι μου το κανει αυτο...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Πανω δεν χωραει ανεμιστηρας αλλος. Χωραει 2Χ140 η 3Χ120. Το ψυγειο ειναι 2Χ140.

Και περισσευουν 80mm. Ας ειναι και χωρις ανεμιστηρα, το ζεστο παει πανω

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Η καρτα δουλευει αλλα καποιες φορες οταν ανοιγω το pc δεν εχει καθολου ηχο και πρεπει να παω να βαλω στο SB connect σαν πηγη τα speakers και να ξαναγυρισω στα headphones για να δωσει ηχο...

Εχω κανει τικετ στην SB και κανεις δεν ξερει γιατι μου το κανει αυτο...

Α, το έχει κάνει και σε μένα αυτό 2-3 φορές. Νόμιζα ότι ήταν θέμα κάποιου windows update. Δεν το κάνει πάντα βέβαια. Ανεξήγητα φαινόμενα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Και γιατι να μην το βαλει πανω και μπροστα?

Εχει διπλο ψυγειο και κουτι με θεση για τριπλο

Ενα ανεμιστηρα σκετο τερμα πισω και πανω, και ενα πετασμα μεταξυ ανεμιστηρα και ψυγειου με ελαφρια κλιση προς τα εμπρος για να χωριζει τα ρευματα αερα

Πολύ καλά το λές αλλά, για τη θέση του radiator δεν υπάρχει επιλογή, η θέση είναι μιά συγκεκριμένη!

Ακόμα καλύτερα, για το πέτασμα / διάφραγμα, αν πας μερικά post πιο πρίν θα δεις διάφορες παραλλαγές, αλλά εξ ανάγκης (λέγε με "ψιλοβαριέμαι" (!) ) κοιτάμε τα πιο εύκολα κατ' αρχήν ! :p

Link to comment
Share on other sites

εμένα αραια και που χωρίς να έχω βάλει τους nvidia audio drivers στην gpu το γυρνάει στα ηχεία της οθόνης μου. Ενδέχεται να τους πέρνει από το windows update...Eτσι πολλές φορές σε restart περναει τον ήχο από το display port στα ηχεία της οθόνης και παιζονυ αυτά (τα εχω mute και δεν ακούω τίποτα)...παιζει να γίνεται κάτι τέτοιο και σε σένα ; 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Win + R γραφουμε gpedit.msc

 

Παμε στο Computer Configuration/Administrative Templates/Windows Components/Windows Update

 

Δεξια επιλεγουμε Do not include drivers with Windows Updates, διπλο κλικ και Enabled

 

Αυτο για να μην περνανε τα windows οτι θελουνε

:)

(σε Home Edition θελει editing στο registry)

 

@icy20 γενικα απο ηχο ειναι καλη; οδηγαει καλα τα headsets; Εχω διαβασει καλα λογια γενικα

 

Παλι off topic βγηκαμε :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Ναι απο ηχο ειναι πολυ καλα! Τα sennheiser μπιστανε ?

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα drivers ομως καθως η καρτα δουλευει απλα θελει εναλλαγη απο ακουστικα σε ηχεια και ξανα σε ακουστικα για να ξαναπαιξει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

UPDATE 10/11.

Μετα απο την αλλαγη σε 9900Κ εβαλα χτες να παιξω/streamαρω παραλληλα bfV. Ειδα κατι παρανοικες θερμοκρασιες του στυλ 82-85 βαθμους και επαθα εγκεφαλικο και γυρισα το ψυγειο μπροστα. Τελικα ο Ηλιας είχε δικιο. Επεσε 15-20 βαθμους ο επεξεργαστης...Καμμια σχεση.

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπετε τετοιες θερμοκρασιες; Σε ιδιο συστημα(με 1080ti ομως) με το rad επανω δεν εχουμε δει παραπανω απο 78 75 βαθμους στον 9900 και αυτο σε bench. Σε παιχνιδια(πχ bf1) δεν ανεβασε παραπανω απο 72

 

Στα 5 4.9 ολα τα cores...

 

Κατι ειχες κανει λαθος :spell:

(μολις ξαναεχω την ευκαιρια να τον τεσταρω θα βαλω κ φωτο)

 

Να πω μονο οτι δεν με ενθουσιασε σε σχεση πχ με τον 8700k(σε gaming)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Πως βλεπετε τετοιες θερμοκρασιες; Σε ιδιο συστημα(με 1080ti ομως) με το rad επανω δεν εχουμε δει παραπανω απο 78 75 βαθμους στον 9900 και αυτο σε bench. Σε παιχνιδια(πχ bf1) δεν ανεβασε παραπανω απο 72

 

Στα 5 4.9 ολα τα cores...

 

Κατι ειχες κανει λαθος :spell:

(μολις ξαναεχω την ευκαιρια να τον τεσταρω θα βαλω κ φωτο)

 

Να πω μονο οτι δεν με ενθουσιασε σε σχεση πχ με τον 8700k(σε gaming)

 

 

 

 

Σβησε το TDP limit απο το bios της hero και θα τις δεις και εσυ.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται καμαρι μου με ολα τα power limits απενεργοποιημενα...ετσι κ αλλιως ακομη κ στα default της η asus τα εχει off :)

 

Οπως κ να εχει αφου τη βρηκε την ακρη, καλα λιωσιματα :D

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

UPDATE 10/11.

Μετα απο την αλλαγη σε 9900Κ εβαλα χτες να παιξω/streamαρω παραλληλα bfV. Ειδα κατι παρανοικες θερμοκρασιες του στυλ 82-85 βαθμους και επαθα εγκεφαλικο και γυρισα το ψυγειο μπροστα. Τελικα ο Ηλιας είχε δικιο. Επεσε 15-20 βαθμους ο επεξεργαστης...Καμμια σχεση.

Για πες μας όμως κάτι που είναι πιο σημαντικό !

Τίποτε μετρήσεις θερμοκρασιών (CPU - GPU-  Case ) έκανες ?

Γιατί το ότι έπεσε η θερμοκρασία της CPU  δεν αποτελεί έκπληξη, το θέμα είναι τι θερμοκρασίες επικρατούσαν και στα υπόλοιπα στοιχεία του συστήματος και με τι air flow  συνέβαιναν αυτά.

Διαφορετικά συμπέρασμα συνολικό δεν βγαίνει, απλά επιβεβαιώνεται αυτό που η φυσική του πράγματος προοιωνίζει!  :)

 

Συνοψίζω λοιπόν για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα πιο σφαιρικό -με εξασφαλισμένη την ίδια θερμική καταπόνηση- χρειάζεται να ξέρουμε αυτά:

1. Θερμοκρασία δωματίου.

2. Θερμοκρασία εσωτερικού του κουτιού κοντά στην εισαγωγή το radiator της CPU.

3. Θερμοκρασία του κουτιού κοντά στην έξοδο της κάρτας γραφικών.

4. Θερμοκρασία του αέρα που βγάζει ο πίσω ανεμιστήρας

5. Θερμοκρασία του αέρα που βγάζει το radiator.

6. Στροφές ανεμιστήρων radiator, Case In Front,  Case Out Up,  Case Out back. (βάλε και τα όρια ρύθμισής τους)

7. Στροφές AIO Pump.

 

Έτσι θα μπορείς να δεις  ας πούμε πόση θερμική επιβάρυνση της κάρτας γραφικών σημαίνει το θερμοκρασιακό κέρδος που έχεις στην CPU .

Θα μπορείς να δεις και  πως επιδρά η αλλαγή στο air flow

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.