Jump to content



Αγορά νέας τηλεόρασης 43',49' ή 55' ιντσών..;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας..!!! Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι κοντά στα 450 euro. Απόσταση θέασης κοντά στα 4 μέτρα. Η χρήση της θα είναι για bluray, dvd, τα κανάλια της Digea, καλό θα ήταν να είναι και smart και να παίζει απροβλημάτιστα αρχεία από USB. Ποια μάρκα καταρχήν μου προτείνετε Samsung, LG ή την νέα Hisense..;;; Από ότι έχω διαβάσει στο διαδίκτυο το 4κ δεν είναι εμφανές σε αυτές τις ίντσες άρα να πάρω FHD η 4Κ..; Το ποιο σημαντικό όμως για μένα είναι να αντέξει στο χρόνο δηλαδή να μην χρειαστεί να αλλάξω τηλεόραση σε 2 με 3 χρόνια. Περιμένω τις απόψεις σας..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να πας σε FHD, ακόμα και αν δεν έχεις τόσο πολύ περιεχόμενο τώρα σε ένα ή δυο χρόνια μπορεί να έχεις, επίσης σε αυτά τα λεφτά και π.χ. 55” έχεις πολλές 4Κ επιλογές που δεν είναι ιδιαίτερα ακριβότερες (αν όχι καθόλου) από FHD, οπότε για μένα 4Κ δαγκωτό, αν έψαχνες κάτι σε 200€ και λίγες ίντσες όκ να το συζητούσαμε,  μάρκα δεν έχω προτίμηση, είναι λίγο joker το πράμα από άποψη quality control, περισσότερο να κοιτάξεις review για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που σε ενδιαφέρει, τώρα για 4 μέτρα είναι μεγάλη απόσταση πάρε την μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Και hd ready να πάρεις, σε αυτή την απόσταση διαφορά δεν πρόκειται να καταλάβεις πάντως. Παρε όσο μεγαλύτερη μπορείς, απλα. Απέφυγε τις φτηνές lg που έχουν rgbw πάνελ και το 4κ τους είναι γιαλατζι. Τώρα για το futureproof, δεν έχει και τόσο να κάνει με τη μάρκα αλλά με το πόσο τυχερός θα σταθείς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Από ότι καταλαβαίνω η αγορά 50' ιντσών και πάνω είναι μονόδρομος. Στις 50' ποια θα επιλέγατε τη SAMSUNG UE50NU7402UXXH ή την LG 50UK6750PLD..;;; Για τις 55' ίντσες περιμένω τις προτάσεις σας. Αξίζει να κοιτάξω και τα μοντέλα του 2017..;;

Link to comment
Share on other sites

1 απο 49-50" και ανω, δεν το συζηταμε πλεον για 1080Ρ.   .......ENNOEITAI 4Κ. 

 

2 Επειδη το μπατζετ ειναι πολυ περιορισμενο, η αποσταση θεασης μεγαλη, θα προτεινα αναγκαστικα την  https://www.skroutz.gr/s/15944928/LG-55UK6200.html

 

ειναι 55", πολυ καλο Smart κομματι, η LG απο παλια εχει μεγαλη γκαμα αρχειων που μπορει να αναπαραγει, αν θες να δεις ταινιες απο στικακι ή απο το οικιακο σου δικτυο -αν εχεις...!

 

οσον αφορα το RGBW πανελ που προανεφερθη, ναι....,  ειναι απο τα μειον της,  αλλα δεν χαθηκε και ο κοσμος, οταν δεν υπαρχει το μπατζετ για κατι καλυτερο....!!!! 

 

η επομενη προταση που θα σου εκανα, ειναι η https://www.skroutz.gr/s/15235667/Samsung-UE55NU7102.html  που ειναι πιο ακριβη, αλλα εχε το νου σου αυτο το 15ημερο για καμια προσφορα....!!  δεν ξερεις ποτε.....!!! 

 

υπαρχει και η JVC 55αρα του Κωτσου, αλλα ψαξε κοιτα παλιοτερα θεματα για αποψεις κατοχων.....!!   

 

για HISENSE, Toshiba, Hitachi  δεν εχω αποψη..!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Sakis007 έγραψε:

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις σου που είναι αξιόλογες και νέα μοντέλα. Η SAMSUNG προηγείται κατά τη γνώμη σου..;; Τι άποψη έχεις για τη Sony 55"  KD55XF7096BAE..;;;;

 

οσον αφορα το πανελ, ναι, θεωρω την Samsung ανωτερη λογω 4Κ  VA PANEL

 

η SONY ειναι πιστευω -καθως δεν τις εχω δει διπλα διπλα, για να εχω ιδιαν αποψη- κατω απο Sammy και πανω απο LG. εχει και αυτη IPS πανελ αλλα τουλαχιστον ειναι RGB και οχι RGBW οπως της LG......!!  

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/de187e5ad

 

οπως σου ειπα, το μπατζετ ειναι πολυ στενο για κατι καλυτερο...!!  αν μπορεις, πηγαινε να τις δεις καπου με τα ματια σου, και μετα αποφασιζεις...!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω στη περιφέρεια το θέμα είναι να πετύχω τα συγκεκριμένα μοντέλα για να μπορέσω να τα συγκρίνω. Άρα πρώτη βάζεις τη Samsung, δεύτερη τη Sony και τρίτη την LG. Από ότι καταλαβαίνω αξίζει η αγορά της  Samsung και ας είναι λίγο ποιο ακριβή..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλες αγορες, σε σαμμυ πηγα και εγω στις 49'' και δεν εμεινα ικανοποιημενος.

Εχω και σχετικη αξιολογηση στο Σκτρουτζ για το backlight bleeding που παρουσιαζει η τηλεοραση.

Ψαξε πολυ καλα τις επιλογες σου.?

Έγινε επεξεργασία από euaggelos71
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ euaggelos71 για τις ευχές. Αυτό κάνω τώρα ποια, ψάχνω όσο γίνεται βέβαια τα Πάντα γιατί έχω ακούσει πολλά. Βέβαια υπάρχουν πολλοί παράγοντες για να σου βγάλει προβλήματα ένα μοντέλο..!!!! Πιστεύεις ότι εξαρτάται από τη μάρκα για το αν θα σου βγάλει προβλήματα..;;;

Link to comment
Share on other sites

Σακη εγω επελεξα το μοντελο που παραθετω στο λινκ.

https://www.skroutz.gr/s/11524375/Samsung-UE49MU6400.html?from=account_notifications_price_drop#reviews

Δεν εκανα την ενδελεχη ερευνα αγορας και βλεπεις στα σχολια τις κακες κριτικες, υπαρχει και θεμα εδω στο thelab.

Το ιδιο μοντελο στις 55'' ενω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα ειναι αψογο κατι που διαπιστωσα σε στησιμο αγορας φιλου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος euaggelos71 έγραψε:

Σακη εγω επελεξα το μοντελο που παραθετω στο λινκ.

https://www.skroutz.gr/s/11524375/Samsung-UE49MU6400.html?from=account_notifications_price_drop#reviews

Δεν εκανα την ενδελεχη ερευνα αγορας και βλεπεις στα σχολια τις κακες κριτικες, υπαρχει και θεμα εδω στο thelab.

Το ιδιο μοντελο στις 55'' ενω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα ειναι αψογο κατι που διαπιστωσα σε στησιμο αγορας φιλου.

 

η συγκεκριμενη σειρα που αναφερεις, στις 49" εχει ADS πανελ(=IPS), ενω στις 55" εχει και ADS και VA panel. οτι σου τυχει, δλδ.

 https://www.displayspecifications.com/en/comparison/57a31c0ac

 

 

προφανως...του φιλου σου, ΜΑΛΛΟΝ, του εκατσε VA πανελ.....!!! 

 

 

φιλε Sakis007, βλεπω στην περιοχη σου (Zακυνθο βρισκεσαι?) εχει Electronet, euronics, Welcome stores, expert.... δεν εχει κανενα, καποιο απο αυτα τα μοντελα? 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@cabdik ναι ειναι θεμα πανελ, εγω απευθυνθηκα στο σερβις οπου εγινε ελεγχος κατ' οικον, δυστηχως η επισημη θεση της σαμμυ ειναι οτι η τεχνολογια των συγκεκριμμενων τηλεορασεων ειναι για υψηλης αναλυσης υλικο και σε καμμια περιπτωση η αντικτασταση δεν επιλυνει το προβλημα.

 Βεβαια υπαρχουν και χειροτερα οπως το νεο Ματε 20 που γινεται χουλκ και πρασινιζει.....???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος cabdik έγραψε:

 

φιλε Sakis007, βλεπω στην περιοχη σου (Zακυνθο βρισκεσαι?) εχει Electronet, euronics, Welcome stores, expert.... δεν εχει κανενα, καποιο απο αυτα τα μοντελα? 

 

Ναι στη Ζάκυνθο είμαι. Δεν έχουμε τα πολυκαταστήματα της Αθήνας και μόνο αυτά έχει εδώ Electronet, euronics, Welcome STORES και επειδή είναι μικρή η αγορά δεν ξέρω αν θα έχει τα συγκεκριμένα μοντέλα για να τα δώ. Θα αρχίσω το τουρ και ας ελπίσουμε ότι θα τα έχει κάποιο μαγαζί..!!!! Για αγορά όμως είναι μια άλλη κουβέντα καθώς από το ιντερνετ είναι φθηνότερα..!!!!

Έγινε επεξεργασία από Sakis007
Link to comment
Share on other sites

μην κολλας στα 10-20€ προκειμενου να εχεις το μαγαζι στα ποδια σου, αν τυχον τυχει κατι...!!   

 

 πηγαινε ρωτησε για τα συγκεκριμενα μοντελα που σε ενδιαφερουν, αν υπαρχουν και τι τιμη εχουν.  και μετα αποφασισε... !! εγω παντως στα Welcome stores εδω στην περιοχη μου εχω παρει παρομοιες τιμες με τις χαμηλοτερες στο Ιντερνετ.  αν επαναλαμβανω, τις εχει στη γκαμα του..!!   

 

εχε το νου σου τωρα με τις προσφορες... παντως..!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.