Jump to content


LED panels Eurolamp παρεμβολές στο ραδιόφωνο και αναβόσβημα


Recommended Posts

8 minutes ago, Seafalco said:

 

Το ζήτημα βρίσκεται στο πως καταφέρνουν τόσα πολλά σκουπίδια να βρίσκουν το δρόμο για τα ράφια των καταστημάτων!

 

 

Έβλεπα σε ένα video περιγραφής προϊόντος, ο τύπος έκανε μια ενδιαφέρουσα επισήμανση: Το αυτοκόλλητο με το σήμα ''CE'' που υποδηλώνει εναρμόνιση με ευρωπαϊκά πρότυπα (και εν προκειμένω ηλεκτρομαγνητική συμβατότητα και θόρυβος) ''.....very conveniently stands also for China Export'' 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι !  Έχεις δίκιο !

Και δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις για δόλιες προθέσεις !

Όταν αυτοί που πρέπει να κάνουν τη δουλειά τους, δεν την κάνουν, τότε . . . όλα τα άνθη μπορούν να ανθίσουν !

Δυστυχώς, αν η πολιτεία αφήσει τα πράγματα ώς έχουν μας βλέπω για πάρα πολύ καιρό ακόμα . . . ξυπόλυτους στ' αγκάθια! :(

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι μεταξύ μας να δημιουργήσουμε προοδευτικά ένα "τείχος προστασίας" από την αμφιλεγόμενη ηθική και πρακτική πολλών εισαγωγέων.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Seafalco

 

Εχω ΣΙΧΑΘΕΙ σε καθε δουλεια που παμε , ο "πελατης" να θελει το φτηνο , το οικονομικο , το "να κανω την δουλεια μου " . 

Χανει και αυτος απο ποιοτητα αλλα και εγω απο χρονο , πχ αλλο να βαλεις μια οτι νανε εξωτερικη πριζα και αλλο μια mureva απο την schneider .

Μαλιστα προσφατα μου εχει σπασει σκαφακι led ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ!!!!! επειδη το επιασα απο την ακρη να το σηκωσω [μαρκα δεν θυμαμαι αλλα ηταν απο τους ιδιους "οικονομικους" με τις optonica λαμπες...] ....... το οποιο ειχε αν θυμαμαι καλα 5ε φτηνοτερα απο τα PHILIPS που εχουν αριστη ποιοτητα απο το πλαστικο μεχρι και την κλεμμα . 

 

Μεση λυση υπαρχει αλλα δεν πουλαει , τα καταστηματα ακολουθουν τις τασεις , εχεις αυτα με το φτηνο κακο προιον και εχεις και την bright που το ενα φωτιστικο τους κοστιζει οσο ενας μισθος .... ?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και είμαι τελείως εκτός χρόνου καλά τα Philips και τα Ledvance αλλά πολύ πιο ακριβά εν σχέση με τα V-Tac

Τα τελευταία δεν τα είχα σε υπόληψη μέχρι που τα διάβασα εδώ και είδα ότι το DIALux έχει πλήρη κατάλογο-παραμέτρους για αυτά.

Όσο για τα 5€ διαφορά ανά φωτιστικό στην παραπάνω φώτο της Karmen πόσο φτάνει η διαφορά;

Είναι ένας καλός λόγος που πολλοί προτιμούν το φθηνό...

π.χ. led panel 60*60 40w 25€ το V-TAC, 35€ το Ledvance (80φεύγα στον Καύκα)

αν θες να πάρεις 1 τα 10€ δεν είναι καμιά τρελή διαφορά, στα 8 όμως;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

@karmen1983 Αγάπη μια αναβίωση στο θέμα καθώς βρήκα κάποια ενδιαφέροντα video για το Flickering  που ήταν το άλλο πρόβλημα που υπήρχε.

Το οποίο μπορεί να λύθηκε με τα φίλτρα εισόδου, αλλά εδώ θα δείτε και άλλους λόγους για την εκδήλωσή του.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο πιο τεχνικά από ότι αν προορίζοντας για μη σχετικό κοινό, αλλά ακόμα και ο "άσχετος" θα πιάσει που βρίσκεται το βασικό πρόβλημα !

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σκέψη, Στέλιο! Μου είναι πολύ χρήσιμο ότι μπήκε στον κόπο να μετρήσει το πλάτος των παραμορφώσεων, γιατί διαισθητικά δε θα περίμενα ότι θα ήταν τόσο σημαντικές. Απέδιδα το αποτέλεσμα στην πραγματικά εξαιρετική ευαισθησία του οπτικού μας συστήματος στις αλλαγές φωτεινότητας. Αλλά δεν περίμενα και τόση φτήνια στο κύκλωμα, οπότε...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι για να πετύχουν καλό συντελεστή ισχύος χωρίς να δαπανήσουν δεκάρα, βάζουν μόνο παθητικά στοιχεία, με πολύ μικρή χωρητικότητα και άσε τα υπόλοιπα να γίνουν στάχτη και μπούρμπερη !

Έχω πάρει δυο φωτιστικά των 30W και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα για φωτογράφιση γιατί βγάζουν λωρίδες στην κάμερα λόγω αυξομείωσης της φωτεινότητάς τους!  :wall:

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Ναι για να πετύχουν καλό συντελεστή ισχύος χωρίς να δαπανήσουν δεκάρα, βάζουν μόνο παθητικά στοιχεία, με πολύ μικρή χωρητικότητα και άσε τα υπόλοιπα να γίνουν στάχτη και μπούρμπερη !

Έχω πάρει δυο φωτιστικά των 30W και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κανένα για φωτογράφιση γιατί βγάζουν λωρίδες στην κάμερα λόγω αυξομείωσης της φωτεινότητάς τους!  :wall:

 

Να σου δώσω κάτι μπαταρίες που έβγαλα από μια συστοιχία να  γλιτώσεις…έχω και κάτι σελίνια  αν ενδιαφέρεσαι : P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά Γιάγκο!

Καλές οι μπαταρίες κι ευχαριστώ !

Αλλά με προκαλεί το θέμα για να παίξω μαζί του!

 

Που τον βρήκες τον ανορθωτή Σεληνίου ?

Πλάκα- πλάκα , αυτοί πέρα από το θέμα με την ογκώδη κατασκευή τους και τα μικρά σχετικά ρεύματα για το όγκο τους, είχαν ένα πολύ σημαντικό

πλεονέκτημα!   Είχαν πολύ μικρή πτώση τάσης.

Είχαμε στη δουλειά παλιά φορτιστές μπαταριών που δούλευαν με ανορθωτές Σεληνίου!

 

Πάντως τα φωτιστικά θα τα φτιάξω,  ίσως να αλλάξω driver (το κακό είναι ότι προβολάκια και είναι ενσωματωμένος στο εσωτερικό τους ο driver αλλά θα παίξει πατέντα!

Όπως και να έχει θα έχει work log ! :) 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Πλάκα- πλάκα , αυτοί πέρα από το θέμα με την ογκώδη κατασκευή τους και τα μικρά σχετικά ρεύματα για το όγκο τους, είχαν ένα πολύ σημαντικό

πλεονέκτημα!   Είχαν πολύ μικρή πτώση τάσης.

Είχαν και ΄’άλλο πλεονέκτημα. Έπαιρνες μυρωδιά αμέσως όταν χάλαγε : P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

******** παιδιά και το ίδιο θέμα αντιμετοποίζω . Με το λεντ τού πάγκου της κουζίνας έχω αλλάξει τρεις διαφορετικές μάρκες και παλι με το πού ανάβει η λάμπα μου κάνει παράσιτα στο ραδιόφωνο . Οι υπόλοιπες πέντε βιδωτες πού έχω είναι μια χαρά . Παρατήρησα και κάτι άλλο κάνει παράσιτα και το ρούτερ τού ΟΤΕ . Έβαλα στο ραδιόφωνο και καλώδιο κεραίας μαύρο.  Με μπλένταζ και ακόμα τα παράσιτα παραμένουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη σου μερα! Για λεντοταινια μιλας;

Αν ναι ποιο τροφοδοτικο εχεις;

 

Edit:

Ακυρο μιλας για λαμπα βιδωτη. Για δωσε στοιχεια απο λαμπες που εχεις συνδέσει.

 

Δοκιμασες τις λαμπες σε αλλο δωματιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλη σου μερα! Για λεντοταινια μιλας;

Αν ναι ποιο τροφοδοτικο εχεις;

 

Edit:

Ακυρο μιλας για λαμπα βιδωτη. Για δωσε στοιχεια απο λαμπες που εχεις συνδέσει.

 

Δοκιμασες τις λαμπες σε αλλο δωματιο;

Λεντ λαμπα πού είναι στον πάγκο της κουζίνας  90 εκατοστά και το τροφοδοτικο είναι ενσατομενο . Έχω αλλάξει τρεις διαφορετικές μάρκες και όλες κάνουν παράσιτα . Οι υπόλοιπες που υπάρχουν στο σπίτι δε μου κάνουν κανένα προβλήμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντησες ομως στην ερωτηση και δεν μας εδωσες πληροφοριες για τις λαμπες :)

Εχει σημασια να εχεις επιλεξει μια καλη επώνυμη και να σου κανει παρασιτα σε σχεση με μια τσινουά :)

Βοηθα λιγο να σε βοηθησουμε και εμεις.

Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2022 at 8:57 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Τι εννοούμε με τον όρο παράσιτα στο ραδιόφωνο?

Παράσιτα ότι δεν ακούς καθαρά τόν σταθμό . Κ Με το πού σβεινεις  φως του πάγκου της κουζίνας ακούς τόν σταθμό καμπάνα. 

On 7/2/2022 at 10:29 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν απαντησες ομως στην ερωτηση και δεν μας εδωσες πληροφοριες για τις λαμπες :)

Εχει σημασια να εχεις επιλεξει μια καλη επώνυμη και να σου κανει παρασιτα σε σχεση με μια τσινουά :)

Βοηθα λιγο να σε βοηθησουμε και εμεις.

Όχι επονυμη . Δεν είναι τενια λεντ είναι τα μασιφ λεντ .

Κάτι βρήκα σχετικά με τους φερρίτη

 

ferittes02.jpg
SZ1A.ORG

Μετάφραση – Απόδοση στα Ελληνικά απο τον Κωνσταντίνο Σταμάτη –...

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μου έκανε τρελή εντύπωση αν είχες παρεμβολές σε ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB).

Προφανώς αναφέρεσαι σε αναλογικό, οπότε το σίγουρο είναι ότι κάτι εκπέμπει στα FM.

Η λογική λέει ότι είναι θόρυβος από το τροφοδοτικό των led, που ενισχύεται από τη δομή της ledo-ταινίας σαν κεραία.

Βάλε ένα αλουμινόχαρτο μπροστά από την ledoταινία και δες αν αλλάζει κάτι. Σίγουρα δεν θα φωτίζει :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.