Jump to content



LED panels Eurolamp παρεμβολές στο ραδιόφωνο και αναβόσβημα


Recommended Posts

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Περασα φεριτες. Σε δυο φωτιστικα εβαλα 2 φεριτες γιατι επεμεναν.

Τα καλα νεα. Δεν εχω τρεμοπαιγματα. Αντε να κανουν ενα τα 50 λεπτα με μια ωρα, με το οποιο μπορω να ζησω. Και πλεον το ραδιοφωνο παιζει σχεδον σε ολο το δωματιο. Πριν δε το κουνουσα απο μια γωνια.

Την ιδεα την πηρα απο εναν τυπο στο net (μολις ξαναβρω το λινκ θα το αφησω) που ειχε παρομοιο προβλημα στο ραδιοφωνο του αυτοκινητου οταν αλλαξε τις λαμπες.

20190118_112232.jpg

20190118_112234.jpg

20190118_111213.jpg

20190118_115051.jpg

  • Like 7
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

μπορει να κανω και λαθος αλλα νομιζω οτι ισως θα επρεπε να κανεις μια λουπα του καλωδιου στον φεριτη...

 

edit - παιζει ρολο αν ειναι υψηλης ή χαμηλης συχνοτητας παρεμβολες (χαμηλης>λουπα)

εφ οσον δουλευει καλα τοτε ακυρο το σχολιο μου

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη δοκίμασες  να βάλεις το φερίτη πριν το τροφοδοτικό?

Έτσι ώστε ο φερίτης να μεσολαβεί μεταξύ κλέμας τροφοδοσίας της εγκατάστασης και του τροφοδοτικού και του πάνελ.

Δηλαδή η σειρά να είναι :  Καλώδιο εγκατάστασης > κλέμα > φερίτης > τροφοδοτικό λεντ >  λεντ πανελ.

Έτσι όπως το έχεις τώρα μπορεί να κόβεις τα παράσιτα από το πανελ (έξοδος τοροδοτικού) αλλά δεν κόβεις αυτά που περνάνε από το τροφοδοτικό προς τις καλωδιώσεις τροφοδότησης των panel.

 

Έκανα κάποια έρευνα στο νετ κι εγώ και για κοίτα εδώ . . .

 

LED Flood Ligths EMI Filtering

 

https://www.we-online.com/web/en/passive_components_custom_magnetics/blog_pbcm/blog_detail_electronics_in_action_45888.php

 


https://www.qsl.net/on7eq/projects/qrm_led_lights.htm

 

https://www.murata.com/products/emc/emifil/knowhow/basic/chapter02-p1

 

https://www.dhgate.com/store/product/noise-suppressor-power-emi-filter-termianl/410089364.html

 

https://www.schaffner.com/product-storage/datasheets/fn-9222-e/

 

https://www.researchgate.net/figure/EMI-filter-structure-common-mode-and-differential-mode_fig2_251992627

 

Όπως και να έχει το θέμα έχει ταλαιπωρήσει πολύ κόσμο και το έχουν ψάξει αρκετά !

Κοίτα ιδιαίτερα το δευτερο λινκ.

Καλή συνέχεια  και καλά κουράγια!  :) 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Στελιο όχι με εξαίρεση τα δύο που αναφέρω. Όπου έβαλα 2 φερίτες. Ενα πριν και ένα μετά το τροφοδοτικό.

Λες δηλαδή να βάλω τους φερίτες πριν σαν πιο καλά; Και ίσως έτσι να κοπεί και αυτό το ένα τρεμόπαιγμα στο τόσο; 

Ή να βάλω και ένα πριν και ένα μετά; Δηλαδή δύο σε όλα; 

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο προβλημα στο αυτοκινητο.εβαλα λεντ και μολις τα ανοιγω το ραδιο παει περιπατο. θα δοκιμασω και εγω φεριτη. που πρεπει να μπει? στα 2 καλωδια 12 v?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό μιας και το βρήκα

 

 

 

Να αναφέρω και κάτι άλλο μπας και χρειαστεί μελλοντικά. Προσωπικά δεν το δοκίμασα.

Στο κατάστημα με ηλεκτρονικά που πήγα και πήρα μερικούς φερίτες καθώς δε τους είχα όλους, μου είπαν το εξής για τα Panel.

Το έχουν δει πολλές φορές και η λύση που μου πρότεινε είναι να συνδέσω μία μικρή λάμπα πυρακτώσεως μαζί με τα Panel.

Μιας και από ότι φαίνεται :p θα βάλω και άλλους φερίτες αν δεν βαρεθώ για το γαμώτο και μόνο, θα το κάνω απλά για να δω αν όντως λειτουργεί το κόλπο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η βασική λειτουργία των φεριτών αυτού του είδους είναι να μετατρέπουν τα παράσιτα υψηλής συχνότητας σε θερμότητα και πρακτικά να αποσβένυν την διάδοσή τους σε άλλα κυκλώματα.

Δες στο επόμενο video το πόσο θεαματική επίδραση έχουν !

 

 

 

Βάζοντάς τους μεταξύ drver και LED panel προστατεύεις τα πανελ από τα παράσιτα, αλλά όχι και την υπόλοιπη εγκατάσταση από τα παράσιτα που παράγει ο τετραγωνικός παλμός ισχύος που παράγει ο driver καθώς ανοιγοκλείνει για να ρυθμίσει το ρεύμα που πάει πρός τα LED!

Βάζοντας τον φερίτη πρίν τον driver (να είναι δημαδή LED panel >> LED Driver >> Ferrite bead >> Network) θα περιορίσεις την διάδοση των παρασίτων στην εγκατάσταση του δωματίου και του σπιτιού πιο πέρα!

Όμως έχεις και το θέμα της ακτινοβολίας των παρασίτων από τις καλωδιώσεις μεταξύ driver και panel καθώς και την ακτινοβολία του ίδου του panel (που τώρα είναι αρκετά προστατευμένες με την υπάρχουσα θέση του ferrite μεταξύ πανελ και driver.

 

Άρα θα σου  έλεγα ότι η σκέψη προμήθειας μερικών ακόμα φεριτών είναι πολύ καλή !

Δοκίμασε να βάλεις ένα μόνο φερίτη πρίν από τον driver και δες τι γίνεται , και στην περίπτωση που δεν έχεις τόσο καλά αποτελέσματα , πρόσθεσε και έναν ακόμα στην θέση που είναι τώρα οι φερίτες! :)

 

Δοκιμή και πείραμα όπως βλέπεις γιατί το θέμα αυτό είναι λίγο αχανές και παίζουν πολλές παράμετροι !

Άντε να δούμε τι θα γίνει ! 

Εϋχομαι τα καλύτερα ! :D

 

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι σε εστιατόριο που έχω βάλει κάποια στην κουζίνα έχω ξεκινήσει είδη και αλλάζω τροφοδοτικά στα 2.5 χρόνια. Προς το παρόν δεν έχου καει πάνελ. Lumen μάρκα γράφουν. Το δίκτυο βέβαια της ΔΕΗ εδώ είναι κακό όποτε μπορεί να χαλάνε και από αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη, για να μη λέω πολλά:

Όπως το είπαν και οι προλαλήσαντες . . . η ημέρα με τη νύχτα!

To Vtac είναι μια αξιοπρεπής κατασκευή, ενώ το άλλο είναι απλά . . . χυμα στο κύμα προς αλιείαν νέων θυμάτων ! ! !

Από τις φωτογραφίες που έβαλες :

Μολονότι δεν μπορώ να διακρίνω όλα  τα στοιχεία της βαθμίδας του φίλτρου, έχει τουλάχιστον ένα τσοκ περιστολής του commom mode θορύβου, και τουλάχιστον ένα -πιθανότατα σύνθετο πυκνωτή (κίτρινος) και δυο ακόμα που δεν μπορώ να πω αν είναι πυκνωτές ή VDR (Varistor) (η πλακέτα μάλλον για VDR προδιαθέτει, αλλά η έλειψή γείωσης θα καθιστούσε τα περισσότερα του ενός άχρηστα.

Όπως και να έχει η όλη κατασκευή είναι σε άλλο επίπεδο, και το πιο βασικό κριτήριο είναι το ολοκληρωμένο ελέγχου (ΜΤ9338) το οποίο, μόνο καφέ δεν ψήνει !

 

DESCRIPTION
MT79338 is a single-stage,primary side control AC-DC LED driver with active power factor correction. MT79338 integrates on-chip PFC circuit operates in critical conduction mode (CRM) to achieve high power factor and reduce the power MOSFET switching loss. With MAXIC Proprietary control technique, precision LED current is achieved without secondary side sense and feedback circuit including opto-coupler. Embedded with 600V power MOSFET, the peripheral circuit is simplified. MT79338 provides various protections, such as over current protection (OCP), over voltage protection (OVP), short circuit protection (SCP) and over temperature protection (OTP), etc, to improve system reliability.

FEATURES
Single-stage Active PFC for high power factor and low THD
Primary side control eliminates opto-coupler
High precision LED current (+/-3%)
Critical Conduction Mode operation
Cycle-by-cycle current limiting
Under-voltage lockout (UVLO) protection
VDD and output over voltage protection
Adjustable constant current and output power setting
Power on soft-start
Embedded with 600V power MOSFET
DIP8 package

 

Συνεπώς, για την επόμενη φορά, έχουμε ένα καλό οδηγό !  :)

Το κακό ήταν ότι έπεσε η γκαντεμιά και δεν υπήρχαν τότε που τα ήθελες !

Έστω και έτσι όμως, η λύση βρέθηκε και μη σου πω ότι μπορεί να δοθεί η ευκαιρία να αλλάξεις τους drivers με άλλους καλύτερους.  Δε ξέρεις, η δημόσια  κουβέντα και η έκθεση των ζητημάτων . . . πολλά κάνει! 

:) 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου με παρεμβολές απο led panel.
Πριν από λίγο καιρό αποφάσισα να αντικαταστήσω κάποια φωτα που ήταν αναμένα αρκετες ώρες την ημέρα με led panel. Μετα απο μια μικρή έρευνα βρήκα ενα μαγαζί που είχε panel στις διαστάσεις που έψαχνα. Mόλις τα τοποθέτησα αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα που αυτό περιγράφετε εδώ δηλαδή παράσιτα στην μπάντα των FM και διακοπή της επικοινωνίας των powerline (devolo). Μολις έσβυνα τα panel (μάρκας Οptonica) όλα δουλεύαν κανονικά. Πήγα στο μαγαζί που τα αγόρασα και μου έδωσαν [αγόρασα] άλλα τροφοδοτικά που "ίσως ειναι καλύτερα και δεν έχουν πρόβλημα", και μου είπαν ότι πρώτη φορά ακουν για το πρόβλημα αυτό. Τα δοκίμασα αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Μετά απο αρκετό online ψάξιμο και τηλεφωνήματα σε καταστήματα [ορισμένα εκ των οποίων είχαν ψεύτικες διαθεσιμότητες και ανυπαρκτα προϊόντα] βρήκα κάποια panel της V-TΑC με παρόμοιες διαστάσεις οπής. Τα αγόρασα, αντικατέστησα αυτά που είχα και όταν τα άναψα διαπίστωσα ότι το πρόβλημα είχε εξαφανιστεί ή για να το πω καλύτερα τα driver της VTΑC δεν δημιουργούσαν προβλήματα. Τέλος καλό, όλα καλά.
Ευχαριστώ όσους έγραψαν σε αυτό το φόρουμ και με βοήθησαν να εντοπίσω και να αντιμετωπίσω το πρόβλημα που προέκυψε από την εγκατάσταση των "προβληματικών" panel.

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@vagkapΚαλώς ήρθες στην παρέα μας !  :)  

Να ευχαριστήσουμε και εμείς με τη σειρά μας για τις πληροφορίες που μας δίνεις !

Εύχομαι καλή διαμονή και πάντα να μπορούμε να είμαστε -αμφίδρομα- χρήσιμοι !  :T:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2019 at 3:27 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ενημέρωση

 

Χθες ήρθαν απο Eurolamp 10 νέα LED panels. Εδωσα τα παλιά παρέλαβα τα νέα και έγινε η εγκατάσταση. ΔΥΣΤΥΧΩΣ για μένα και για την ταλαιπωρία μου τσάμπα ο όλος κόπος του βγάλε και βάλε. Πάλι δεν παίζει το ραδιόφωνο που ειλικρινά είναι το τελευταίο που με απασχολεί και πάλι έχω ντισκοτέκ το εργαστήριο. 

 

Ετσι μου έρχεται να τα πετάξω να μην ασχοληθώ άλλο και να αγοράσω άλλα να πάει στα κομμάτια. Βαρέθηκα και ήμουν και από Δευτέρα χωρίς φώτα...

Είναι ίδια ακριβώς με αυτά που έδωσα πίσω20190111_114037.jpg20190111_114130.jpg

 

Όταν τα Philips των 23watt πωλούνται στην τιμή των 9,9€ + φπα  = 12.65

http://www.lighting.philips.gr/prof/indoor-luminaires/downlights/dn065b/910503910334_EU/product

 

και τα Osram τα 22watt πωλούνται στα 13,5€ με φπα ,

https://www.ledvance.com/products/luminaires/professional-luminaires/downlights/downlight-alu/downlight-slim-alu/index.jsp?productId=ZMP_3072130&classificationId=GPS01_3222011

και τα Sylvania στα 15,5€ με φπα....

 

δεν αγοράζουμε no name ...

Ούτε V-TAC, ούτε GEYER ούτε VK ούτε SPACE LIGHT , ούτε Spot Light

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Χαιρω πολυ λαμπροπουλος :)

Στρογγυλο μου δειχνεις τετραγωνο ηθελα.

και δηλωσα οτι δεν ειχα ιδεα οτι η eurolamp θεωρείται no name :)

 

 

Γιατί τετράγωνο ; Για να ψάχνεις αλφαδιές ; P

 

Τα Sylvania στα 15,50 είναι τετράγωνα απ` όσο θυμάμαι . :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν εψαχνα τετραγωνο αυστηρα 30χ30 με σκομα πιο αυστηρα 4000κ η τιμη σε επωνυμα που δεν υπηρχε αποθεμα ηταν 32 προ εκπτωσης Ηλεκτρολόγου. Ξανα λεω ομως δεν το εκανα για λογους οικονομιας αλλα για βιασυνης.

Υπηρχαν 10 σε απόθεμα στο συγκεκριμενο μαγαζι κ μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια για να τσεκαρω αποθεμα, τα εκλεισα απο το site τους. 

Που θελω να καταληξω με αυτα που σου λεω; Οτι εκ των υστερων και εγω εμαθα πολλα, οπως και αν το ηξερα θα περιμενα ακομα και 3 μηνες τον καυκα να μου τα φέρει. Αλλα οπως ειπα χαιρω πολυ :p

 

 

Οσο για το τετραγωνο γυναικα γαρ. Οταν η αισθητική λεει τετραγωνο να παει στα κομματια η γεωμετρια και η βλαμενη που θα ανεβει στη σκαλα για να τα φερει στην ευθεια κ την διαγωνιο :hehe:

Ο κυκλος δεν κολλαει πουθενα στην αισθητική του σπιτιου. ΤελοC. Παυλα. Τελεια. Αποστροφος. Υπογεγραμμένη και ολα τα υπολοιπα :p

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που λένε περί ορέξεως . . . .   :)

Όμως το ζήτημα δεν είναι εκεί !

Το ζήτημα βρίσκεται στο πως καταφέρνουν τόσα πολλά σκουπίδια να βρίσκουν το δρόμο για τα ράφια των καταστημάτων!

Και φυσικά δεν είμαι αφελής , απλά λέω ότι και ιδιαίτερα με τα σύγχρονα οικονομικά προβλήματα που όλοι έχουμε, κανείς δεν έχει το περιθώριο για αγορές που δεν ανταποκρίνονται σε αυτό που επιβάλλεται κατά περίπτωση.

Όλοι την έχουμε "πατήσει" με τον ένα τρόπο ή τον άλλο !

Και δυστυχώς ακόμα και οι υποψιασμένοι . . . προσωπικά θυμάμαι πόσες ώρες πέρασα για να δώ γιατί ένα κύκλωμα που είχα φτιαξει δεν δούλευε και τελικώς απεδείχθη ότι η νέα μου LED λάμπα διέχεε στο περιβάλλον υψίσυχνο θόρυβο τόσο πολύ που το κύκλωμα το οποίο προσπαθούσε να διακρίνει σήματα της τάξης των 50mv,  βρισκόταν κάτω από βομβαρδισμό πλάτους 200+ mV ! ! !

Έσβησα τη λάμπα και όλα πήγαν καλά και η λάμπα . . . στα σκουπίδια!

 

Αυτό όμως είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα, το θέμα είναι ότι ο καταναλωτής -πρακτικά- είναι έρμαιο στις κερδοσκοπικές διαθέσεις το όποιου επίδοξου "επενδυτή" !

Το πεδίο είναι άλλωστε πιο ελεύθερο και από "ξέφραγο αμπέλι" !

Και σαφώς, αυτός που -ως μη όφειλε-  "περί άλλων τυρβάζει", είναι η οργανωμένη πολιτεία ! 

Αλλά θα μου πείτε ότι ξέρετε και καλύτερα ανέκδοτα !   :wall:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.