Jump to content



Κατασκευή ξύλινου τραπεζιου από δοκάρια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Με έχετε βοηθήσει πολύ στο παρελθόν και θα ήθελα και πάλι την βοήθεια σας για μια κατασκευή που σκέφτομαι να κάνω. Θελω να φτιάξω το τραπέζι της φωτογραφίας. Αποτελείται από πολλά δοκάρια στη σειρά, κολλημένα μεταξύ τους. Στην περιγραφή του στο σαιτ που το εντόπισα, λέει μεταξύ άλλων πως βάζεις ντιζες κάθετα στα δοκάρια. Και στο τέλος ένα τυφλό παξιμάδι. Πως μπορεί να γίνει αυτό? Ανοίγω τρύπα σε ένα ένα δοκάρι πριν τα κολλησω για να περάσω την ντιζα στο τελικό στάδιο ή σκέφτεστε κάποιον άλλο τρόπο? 

10-πρωτότυπες-ιδέες-για-DIY-τραπεζάκια-σαλονιού-_9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Γιατί να το κάνεις με ντίζες;

Αν κολλήσεις τα κομμάτια σωστά με ξυλόκολλα δε θα πάνε πουθενά.

Εκτός αν το θες για αισθητικούς λόγους.

 

Σε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να τα τρυπήσεις ένα ένα και μάλιστα να κρατήσεις την καθετότητα για να ευθυγραμμιστούν οι τρύπες όταν ενώσεις τα δοκάρια μεταξύ τους και να μπορέσει η ντίζα να περάσει. Αν έχεις κολωνάτο δράπανο θα είναι σχετικά εύκολο. Διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις έναν πρόχειρο οδηγό και να το κάνεις στο χέρι.

 

Επίσης, όταν τρυπηθεί το πρώτο σωστά καλό είναι να το βάζεις πάνω στο επόμενο και να τρυπάς βάση του πρώτου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να τρυπησω το πρώτο και βάση αυτού τα υπόλοιπα.. Σωστή σκέψη! Αυτό θα κάνω. Για αισθητικούς λόγους θέλω τις ντιζες. Για ένα πιο ινταστριαλ ύφος. Για πόδια σκέφτομαι διάφορα. Αν φτιάξω τέσσερα πόδια (και αυτά από δοκάρια αλλά σκεφτόμουν 4 τετράγωνα δοκάρια ας πούμε 5*5cm το κάθε ένα άρα 20*20cm το κάθε πόδι) σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστώ και κάποια στήριξη ενδιάμεσα? Δεδομένου ότι οι διαστάσεις του τραπεζιου θα είναι 3*1m.

Προτείνεται κάτι άλλο? Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Vasotz έγραψε:

Αν φτιάξω τέσσερα πόδια (και αυτά από δοκάρια αλλά σκεφτόμουν 4 τετράγωνα δοκάρια ας πούμε 5*5cm το κάθε ένα άρα 20*20cm

Αυτά κάνουν πόδι 10x10. Αισθητικά εμένα δεν μου κολλάνε οι ντίζες να φαίνονται. Θα έντυνα περιμετρικά τα δοκάρια με ένα φιλέτο για ομορφιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για την επιφάνεια του τραπεζιού απ ότι βλέπω στην φωτογραφία μάλλον εννοείς καδρόνια αλλά σε τι διαστάσεις ?? γιατί τα δοκάρια που λες αν δεν κάνω λάθος είναι πλατιά και χονδρά. Υποθέτω ότι τα καδρόνια θα είναι περίπου 5χ10 cm όπως τα βλέπω.

Υπολόγισε λοιπόν πόσο ζυγίζει ένα τέτοιο καδρόνι και πολλαπλασίασε με τον αριθμό των καδρονιών που θα χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις το τελικό βάρος της επιφάνειας.

Μετά σκέψου τι πόδια θα χρησιμοποιήσεις για να στηρίξεις αυτήν την επιφάνεια της οποίας το βάρος υποθέτω ότι θα είναι πολύ μεγάλο. Πάντως 4 πόδια 10χ10 αποκλείεται να κρατήσουν αυτό το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος σαν βαρος θα το κρατησουν. Απλα δεν μπορει ενα τετοιο τραπεζι να σταθει σε 4 ποδια σκετα. Οι πλαγιες δυναμεις θα το κανουν να μοιαζει με τραμπαλα.

Ψαξε λιγο τα μοναστηριακα τραπεζια και θα καταλαβεις λιγο πολυ τι παιζει με τις βασεις σε τοσο μεγαλες επιφάνειες τραπεζιων. Μπορεις αν θες να κανεις και μεταλλικη τη βαση για να δεσει με το industrial που θες.

 

Η επιφανεια παντως θα ειναι το ευκολο κομματι της κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Η επιφανεια παντως θα ειναι το ευκολο κομματι της κατασκευης.

Αυτό ξαναπές το!  :)

@Vasotz Κάποια στιγμή που θα ευκαιρήσω έχω να προσθέσω μερικά πραγματάκια για το κατασκευαστικό, αλλά αυτό που σου είπε η Αγάπη (για να μοναστηριακά τραπέζια) κοίτα το γιατί εκεί υπάρχουν πολλές λύσεις !

Καλή συνέχεια! :T: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Έχετε δίκιο σε ολα.. Για να ειμαι ειλικρινής ηθελα να αποφύγω τη βάση που έχουν τα μοναστηριακά τραπέζια γιατι εχω βαρεθεί λιγο να το βλέπω παντου (εννοώ στις αναζητήσεις που κάνω στο Ίντερνετ για μεγάλα τραπέζια). Η μεταλλική βάση θα μου άρεσε πολυ αλλα θα πρέπει να απευθυνθώ σε κάποιον για την κατασκευή και αυτο θα μου ανεβάσει το κόστος. 

Αν έφτιαχνα δυο τάβλες απο καδρόνια για πόδια?? (όπως φωτό αλλα οχι ενα ενιαίο ξύλο) Και παλι θα πρέπει να ενωθουν μεταξύ τους στο μήκος του τραπεζιού? 

Θα ειναι οντως ασήκωτο αυτο το πράγμα.  ??Όταν θα ειναι ετοιμο θα πρέπει να κουβαλησω καμια δεκαριά άτομα για να το σηκώσουμε όρθιο. ?

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα αν θες να βάλεις ντίζες για διακοσμητικό, να βάλεις στριφωνόβιδες http://www.e-pagomenos.gr/sidirika/vides-7/strifonia-107/826-000826-strifonovida-no-8ch60-detail

Διαλέγεις το πάχος της βίδας που θέλεις, τρυπάς με λίγο μικρότερο τρυπάνι, τη βιδώνεις μέσα στο ξύλο και μετά απλά βάζεις μια ροδέλα και ενα παξιμάδι, και μοιάζει σαν να διαπερνάει όλα τα ξύλα. Γιατι αν προσπαθήσεις να κάνεις ακριβώς την ίδια τρύπα σε 10-15 τάβλες, το πιο πιθανό είναι με το παραμικρό να μπλέξεις, ενώ επίσης προσθέτεις βάρος και κόστος στην κατασκευή.

 

Όσον αφορά τα πόδια, εγω έχω φτιάξει τραπέζια με 4 πόδια, με πολύ μεγάλες ξυλόβιδες, και ήταν μια χαρά. Αλλα τραπέζια με ελαφριά ξύλα. Η κατασκευή που θες είναι πολύ βαριά και αν κάνεις λάθος κατασκευή υπάρχει περίπτωση να πέσει πάνω σου, με ολέθρια αποτελέσματα...Άρα θες πολύ γερή βάση, οπότε συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά, οτι θα δυσκολευτείς πιο πολύ για τη βάση.

Επίσης αυτό που λες για τάβλες απο καδρόνια για βάση, πρέπει μετά να τις ενώσεις μεταξύ τους για να έχεις την απαραίτητη σταθερότητα και ασφάλεια. Πχ με ενα ξύλο 20χ20, να τρυπήσεις τις τάβλες και να το φορέσεις μέσα, και μετά να βιδώσεις/κολλήσεις κτλ...Το υπολογίζεις έτσι ώστε να μπορεί και κάποιος να πατήσει πάνω του πχ την ώρα που κάθεται στο τραπέζι.

Όμως επειδή θα μπλέξεις, νομίζω το καλύτερο είναι να πας να αγοράσεις μαύρους κοιλοδοκούς ορθογώνιους https://www.kiziridis.gr/koilodokoi/Κοιλοδοκοι-ορθογωνιοι-μαυροι και να στους κόψουν ακριβώς στα μέτρα που θες και με τις γωνίες που τους θές. Μετά τους πας σε ενα μάστορα και στους ηλεκτροκολλάει (ή το κάνεις εσύ αν έχεις λίγες γνωσεις). Έτσι θα δημιουργήσεις δυο τελάρα, τα οποία θα βιδώσεις στην επιφάνεια του τραπεζιού. Αν διαλέξεις και κοιλοδοκό που έχει αρκετό πλάτος (πχ πλάτος 15 εκατοστά, ύψος 5 εκατοστά και πάχος 5 χιλιοστά για να είναι βαρέως τύπου), τότε με καλό βίδωμα πάνω στην επιφάνεια, θεωρώ οτι δε θα χρειαστείς να τα ενώσεις μεταξύ τους τα δύο σίδερα και θα έχει πολύ καλή σταθερότητα. Παρόλα αυτά τσέκαρε διαστάσεις και πάχη με το μαγαζί που θα στα κόψει, γιατι δεν ξέρω καν τι διαστάσεις και τι βάρος θα έχει η επιφανειά σου.

Το αποτέλεσμα θα είναι κάτι σαν και αυτό, βέβαια εσυ θα έχεις ίσια επιφάνεια ενω αυτός στη φωτογραφία έχει τυχαίου σχήματος κορμό:

interesting-ideas-wooden-table-design-tr

 

Καλή επιτυχία!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βοήθησες παρα πολυ! Ειναι πολυ σωστή η σκέψη σου για στριφωνοβιδες. Εχει ακριβώς το αποτελεσμα που θέλω να βλέπω. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς για μεταλλική βάση. Ειναι πολυ ωραιο το τραπέζι που μου έστειλες.. Θα στειλω φωτό όταν ξεκινήσω το προτζεκτ. Ευχαριστω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Vasotz said:

Με βοήθησες παρα πολυ! Ειναι πολυ σωστή η σκέψη σου για στριφωνοβιδες. Εχει ακριβώς το αποτελεσμα που θέλω να βλέπω. Θα κάνω μια έρευνα αγοράς για μεταλλική βάση. Ειναι πολυ ωραιο το τραπέζι που μου έστειλες.. Θα στειλω φωτό όταν ξεκινήσω το προτζεκτ. Ευχαριστω! 

 

Προσοχή στο δέσιμο των βάσεων με την επιφάνεια. Καλύτερα να βάλεις μπουλώνια με στρογγυλή κεφαλή https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/-ulika-stereosis/vides-boulonia/mpouloni-standers-stroggulo-o8xm120mm-61394900/ και απο κάτω παξιμάδι με ροδέλα, ώστε να μπορείς να σφίγγεις μια φορά το χρόνο που το ξύλο μπορεί να έχει σκευρώσει λίγο ή να έχει ξεραθεί κτλ...Πάνω στην επιφάνεια θα φαίνονται οι στρογγυλές κεφαλές, αλλα θεωρώ οτι ταιριάζει στο στυλ που θες να δώσεις...

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μπουλόνια ε? Ναι, μεταξύ άλλων θα δώσει ένα ακόμη εξτρά στην εμφάνιση. Ελπίζω να μη με ενοχλούν πολύ όμως όταν κάποια στιγμή, στο μέλλον, θα θέλω να τριψω το ξύλο. ?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Vasotz said:

Μπουλόνια ε? Ναι, μεταξύ άλλων θα δώσει ένα ακόμη εξτρά στην εμφάνιση. Ελπίζω να μη με ενοχλούν πολύ όμως όταν κάποια στιγμή, στο μέλλον, θα θέλω να τριψω το ξύλο. ?

Δεν θα έχεις πρόβλημα, είτε γιατι θα τρίψεις γύρω-γύρω απο τις κεφαλές, είτε γιατι αν θες μπορείς να βγάλεις τελείως τις βίδες. Μόνο ενα παξιμάδι χρειάζεται να ξεβιδώσεις....

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την αρχικη ιδεα με τα χοντρα καδρονια ,ξεχνα τη...θα φτασει κανα τονο το βαρος!!!!:)

Με καθετες ντιζες κ παξιμαδια στις δυο ακρες γινεται πανευκολα τετοια κατασκευη...

Ειναι για εξωτερικο χωρο η για μεσα? [χρειαζεται διαφορετικου τυπου ξυλα σε καθε περιπτωση]

Δες κ αλλα σχεδια ,με γνωμονα το βαρος πρωτα κ το στυλ που σου αρεσει...η κατασκευη ειναι το ευκολο μερος!!!!!!!!;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

? Με απογοητεύεις..? Το φαντάστηκα οτι θα ειναι βαρύ. Αλλα οχι τόσο ώστε να ειναι αποτρεπτικό. Ειναι για εσωτερικό χώρο και τα ξύλα που είχα κοιτάξει ηταν πεύκο διαστάσεων 9,5*4,5*300cm. Ποσο βαρύ μπορεί να ειναι αυτο (σκέφτηκα εγω, με το φτωχό μου μυαλό) ..ε?

Link to comment
Share on other sites

Στις διαστάσεις που δίνεις ο /όγκος του ταμπλά για ένα μέτρο πλάτος τραπεζιού είναι 285 dm3

με μέση πυκνότητα  για το πεύκο 0,50 Kg/dm, το βάρος του ταμπλά θα είναι ~ 145 Kg.

Συνεπώς και οι συμβουλές περί προσοχής για αποφυγή τραυματισμών έχουν σοβαρή βάση και εκείνες που συνιστούν πολύ στιβαρή βάση θα πρέπει να τις πάρεις υπόψη !

Αν μιλά για ξερά και πλανισμένα καδρόνια που έχουν διαλεχτεί να έχουν τα σωστά νερά και εφόσον καβιλιαριστούν το ένα με το άλλο θα έχεις ένα στιβαρό ταμπλά μετά το κόλλημά του.

 

Βεβαίως για τόσο μεγάλης διάστασης κόλλημα θα χρειαστείς και αρκετά μεγάλα "νταβίδια" και μάλλον πας για εκείνα που έχουν βάση σωλήνα με μετακινούμενους σφιγκτήρες.

Εκτός και αν πάς το ένα καδρόνι βιδωτό πάνω στο άλλο, οπότε θα αποφύγεις και τα νταβίδια , αλλά η δουλειά θα είναι αισθητά λιγότερο πιο pro! :)

Και φυσικά μένει ο τρόπος συναρμογής των ποδιών στον ταμπλά, όπου αυτό είναι μιά άλλη άσκηση !

Έχω μερικές ιδέες και θα επανέλθω, αλλά για την ώρα δες το πράγμα και από την πλευρά του εξοπλισμού που χρειάζεται.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Seafalco στο λεπτό το θέμα. Πιστεύω πως το βάρος είναι ένα ζήτημα μόνο στη τελική μετακίνηση γιατί μετά ένα αντικείμενο μασίφ 150Kg δεν μπορεί εύκολα να ξαναμεταφερθεί χειρωνακτικά. Είδα μέσα σε ένα site με κατασκευές ότι κάποιοι έχουν κάνει πόδια με σωλήνες γαλβανιζέ στρογγυλές. Πάντως δώσε προσοχή σε χιαστί που ίσως πρέπει να τοποθετηθούν. Θυμάμαι ότι ο Seafalco σε υποδείξεις που είχε κάνει σε ένα πάγκο εργασίας είχε κάποιες προτάσεις και σχέδια και εξηγούσε το σκεπτικό!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα με δυσκολέψει στο κόλλημα το είχα φανταστεί αλλα σκέφτηκα πως ισως αν τα κολλούσα ανα 3-4 και μετα αυτές τις τετράδες τις σταθεροποιουσα με τρεις λάμες στο κατω μέρος του ταμπλα..? Μια στο μετρο με 5 -6 βίδες η κάθε μια? Τωρα που το σκέφτομαι ίσως οι ντίζες από άκρη σε άκρη να μην ειναι τόσο  διακοσμητικές τελικά ..βοηθούν πολυ στην σταθεροποίηση της όλης κατασκευής. Για τα πόδια λεω να απευθυνθώ σε ειδικό. Θα πάω σε σιδερά και θα δω τι προτείνει και εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις είναι αν το βάρος είναι σημαντική αναστολή στην κατασκευή, γιατί αν δεν είναι μπορείς να κάνεις κάτι με ανάλογη λογική όπως το video που ακολουθεί, προσαρμοσμένο στις δικές σου ανάγκες και χωρίς το μεσοπάτωμα.

Και με τα πόδια πιο μέσα .

 

 

 Αν το βάρος και το γεγονός ότι θα είναι ένα κομμάτι που δεν θα λύνεται, δεν αποτελεί εμπόδιο μπορούμε να το συζητήσουμε !  :)

Έχω κάποια σκέψη αλλά 200ρίζει από κιλά ! :p

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.