Jump to content



Xigmanas πρόβλημα με δικαιώματα


Spyrious

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μέχρι πριν απο έναν μήνα περίπου έτρεχα nas4free 9.1 x64 embeded απο usb flash drive.Το φλασάκι χάλασε και αφόυ πήρα νέο έβαλα την τελευταία έκδοση xigmanas.

To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι δεν μπορώ απο τα windows να ανοίξω αρχεία και φακέλους μόνο απο το transmission.Όλα τα άλλα shares που έχω ανοίγουν κανονικά.Μόνο ότι κατεβαίνει από transmission δεν ανοίγει.Μου πετάει το μήνυμα you do not have permission to access.Απο το file manager του webgui έχει r/w ο φάκελος.Απο winscp βλέπω ότι έχει r/w παντού αλλά παρόλα αυτά δεν με αφήνει να το ανοίξω.Έτρεξα και chmod πολλές φορές αλλά μάταια.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρήστης που προσπαθείς να συνδεθείς στη συσκευή έχει πρόσβαση στο φάκελο που είναι τα αρχεία; Πρέπει να έχει πρόσβαση όχι μόνο στα αρχεία, αλλά και στο φάκελο.

Μπορείς να ανεβάσεις μία φωτογραφία από το file manager του webgui ή να τρέξεις μία "ls -la" στο φάκελο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει πρόσβαση.Απλά ότι έχει κατεβασμένο το transmission δεν μπορώ να ανοίξω τους φακέλους τους απο τα windows.Στο file manager δείχνει drwxrwxrwx.

ls-la πως την τρέχω;

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.Αλλά δεν τα κατέχω πάρα πολύ.Μέχρι winscp για ssh φαντάζομαι θέλω putty αλλά δεν με αφήνει να συνδεθώ.Υπάρχει κανένα οδηγός να μην σε ζαλίζω;

Link to comment
Share on other sites

Network error : connection refused μου βγάζει.

Γενικά δεν είναι πολύ σταθερό το σύστημα.3 φορές το εκανα install.Από εχθές το transmission δεν δουλεύει.

Παλιά με nas4free ότι και να το έκανα δούλευε βράχος.Hard reset κλπ δεν το επηρέαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.Κατάφερα και έκανα το bittorent να κατεβάζει. Έφταιγε κάτι που δεν θα το φανταζόμουν ποτέ.Αλλά το πρόβλημα με τους φακέλους συνεχίζει.Έκανα factory reset το σύστημα και το έστησα από την αρχή αλλά πάλι τα ίδια.

Από άλλο pc με windows 7 δεν έχω θέμα ανοίγουν.Με τα 10άρια που έχω εγώ δεν μπορώ να ανοίξω τους φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν βγάζει σφάλμα.Πόρτες ανοιχτές.Δοκίμασα να αλλάξω πόρτα στο transmission και κράσαρε πάλι.Δεν κάνει boot.Θέλει πάλι Install.Θα δοκιμάσω openmediavault  σε άλλο φλασάκι.Από ότι βλέπω υποστηρίζει ufs.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.