Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

On 8/7/2019 at 10:22 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μην αρχιζεις και εσυ τωρα... Στο αλλο θεμα το εχουμε χιλιοαναλυσει :p

 

 

Εβαλαν μυαλό όμως ... λίγη ακόμη ανάλυση και θα πάρουν τα ηνία της αγοράς.

:D

 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/cpu-epeksergastes.htm?sort=arrivaldate&Manufacturer=AMD&SOCKET=AM4

 

Ryzen 5 3600 = 239,90

Ryzen 5 3600X = 279,90

 

Ryzen 7 3700X = 399,90

Ryzen 7 3800X = 479,90

 

Ryzen 9 3900X = 589,90

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GoMaR said:

Ναι εδω και 3-4 μερες περιπου εχουν ριξει τις τιμες..
Παιδια  ο 3950χ ειχε MSRP  749$? h 699?

 

 

749$ έχει ανακοινωθεί, αλλά μέχρι τον Σεπτέμβρη ποτέ δεν ξέρεις

 

Όσο για τις υπόλοιπες τιμές, για όποιον δεν έχει ανάγκη άμεσης αναβάθμισης, σε λίγους μήνες θα είναι πολύ πιο κοντά με τις τιμές msrp προς την κατεύθυνση του 1$=1€. Για gaming μηχάνημα με συγκεκριμένο budget, κατά την άποψή μου η βέλτιστη λύση είναι αυτή τη στιγμή 2600 (σε τιμές χώμα) + Β450 (επίσης χώμα) + τα ρέστα σε gpu με ξεκάθαρο upgrade path σε ZEN2 για το μέλλον

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως η φαση στο θεμα gaming εχει ενδιαφερον. Στο review του Gamers Nexus για τον 3600x λεει οτι η διαφορα με τον 3600 ειναι μονο το x και τιποτα αλλο.

Αυτο που πρεπει να κοιταξει καποιος που θελει gaming ειναι η διαφορα απο τους υπολοιπους Ryzen 3000.

Βαση των λεγομενων του τυπου, ολοι οι Ryzen 3000 πιανουν τα ιδια ρολογια, 4,3Ghz.

Αν ριξετε μια ματια στα γραφηματα θα δειτε οτι ο 3900x ο 3700x και ο 3600x-3600 εχουν max 2-3 fps διαφορα στα 1080p και στα 1440p!

Επιβεβαιωνεται για μια ακομη φορα οτι τα παιχνιδια δεν θελουν cores-threads αλλα ρολογια και απο τη στιγμη που και οι 4 επεξεργαστες πιανουν τα ιδια εχουν και την ιδια αποδοση.

 

Τον 3600 τον βρισκω 190 ευρω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

όπου η διαφορά τιμής είναι μικρή ίσως είναι προτιμότερο να αγοράσει κάποιος το ακριβότερο. Μπορεί να φτάνουν στο ίδιο όριο αλλά με λιγότερο ζόρι.

3600x στα 220. Την αλλη εβδομαδα λογικα αγοραζω. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Από πού;

Δεν μπορω να σου πω.

Το θεμα που εχω τωρα ειναι οτι δεν βρισκω το AM4 κιτ για το waterblock που εχω. Η ειναι out of stock η δεν υπαρχει καν.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν μπορω να σου πω.

Το θεμα που εχω τωρα ειναι οτι δεν βρισκω το AM4 κιτ για το waterblock που εχω. Η ειναι out of stock η δεν υπαρχει καν.

 Καλά, μη μου πεις. Ούτε εγώ θα σου πω ?

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και γω κατι ασχετο , επειδη δεν παρακολουθω πολυ , μπορω να βαλω τον 3900Χ σε μια AM4 ASUS HERO VI σοκετ Χ370? με το τελευταιο bios?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, GoMaR said:

Και ναι και όχι. Δε θα δουλεύει σωστά με τις μνήμες απ'όσο ξέρω μιας και δεν έχει βγάλει νέοbios agesa 1003.

 

Σε ευχαριστώ Ιασωνα. 

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας το νήμα του C6H στο OClock.net αυτό που αντιμετωπίζουν μερικοί είναι να έχουν ένδειξη C5 και να μην ποστάρει το μηχάνημα.

Κάποιοι λένε οτι το έλυσαν βάζοντας boot τάση 1,35+ για τις μνήμες τους ώστε να μπουτάρουν σε υψηλές ταχύτητες πχ3200-3600.

Αυτό δεν έχει δουλέψει για όλους όσους έχουν αυτό το C5.

Τέλος αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα του μοντέλου του επεξεργαστή. Δεν θυμάμαι αν έχω δει πάνω από έναν να το αναφέρει αυτό με 3900Χ.

Πολλοί περισσότεροι με 3600(X)-3700X.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.