Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

51 minutes ago, pnick said:

Κράτα μια επιφύλαξη ακόμα. Έχω τις αμφιβολίες μου, ειδικά για τα ρολόγια που βλέπω. Διαρροές είναι όλα αυτά. Μακάρι, ναι, αλλά θα δούμε...

 

Τα ρολόγια δεν τα σχολιάζω,  τα cores σχολίασα που είχα αναφέρει αρκετά παλαιότερα ότι θα ακολουθήσει επιθετική πολιτική στα επόμενα τσιπάκια (πίστευα ότι θα το έκανε στην 2xxx δεν το έκανε για να φτάσει η intel 8/16 , και τέλος να φτιάξει το fabrication στα 7 nm με την TSMC η AMD) ...

cores x 16 / threads x 32 = mainstream ?

 

Τώρα αν τα ρολόγια βγουν αληθινά θα γίνει ανάλυση από παντού πως το κατάφεραν (λογικά θα παίξει ρόλο και το Ι/Ο)  κλπ μακάρι για να δούμε, στα ρολόγια κρατάω μικρό καλάθι μέχρι 4,5 πιστεύω αλλά για cores cores cores cores πλέον όχι :D

Αν ισχύουν απλά θα αγοράσουμε έτσι για το μαμότο μπας και κλείσει η intel ?

 

Χρόνια πολλά !

 

edit

όλα τα leaks μιλάνε για 16/32 ο 38xx θα το δούμε σε λίγες μέρες

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

Χρόνια πολλά

Επίσης. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα αρχίσει να μπερδεύεται με την HEDT πλατφόρμα της. Αμφιβάλλω λίγο για τον 16πυρηνο στην consumer πλατφόρμα, για τα θέματα σχεδιασμού μνήμης κλπ. Έχει κάνει η Intel τέτοια μπερδέματα στο παρελθόν με άσχημα αποτελέσματα σε εμπορικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, pnick said:

Επίσης. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι θα αρχίσει να μπερδεύεται με την HEDT πλατφόρμα της. Αμφιβάλλω λίγο για τον 16πυρηνο στην consumer πλατφόρμα, για τα θέματα σχεδιασμού μνήμης κλπ. Έχει κάνει η Intel τέτοια μπερδέματα στο παρελθόν με άσχημα αποτελέσματα σε εμπορικό επίπεδο.

 

άκου δεν μπερδεύετε τίποτα απλά χάθηκε λίγο ο μπούσουλας όταν ήρθαν οι ryzen εκεί έλεγαν

8c/16threads = 500$  ααααα θα τον συγκρίνουμε με τον intel 8c/16thread που είναι στην HEDT πλατφόρμα  όπου κάνει 2000$

οπότε πήγαν οι reviewers τότε να συγκρίνουν πυρήνες την mainstream πλατφόρμα AM4 με την High end της intel , λάθος !

και έτσι μπερδεύτηκε ο κόσμος φυσικά ο intel νίκαγε επειδή quad channel ram περισσότερα lanes κλπ κλπ κλπ

 

μετά πήρανε τον 6cores/12threads τιμολογιακά στα 300$ και το σύγκριναν με τον τον 7700κ 4cores/8threads

γενικά τα είχαν κάνει πουνανά ? τότε

ο 16cores/32threads της ΑΜ4 πλατφόρμας θα είναι ισάξιος της TR4 αλλά θα είναι με πετσοκομένα τα lanes , dual channel οι ραμ κλπ κλπ

τώρα όσοι έχουν TR4 πλατφόρμα του χρόνου θα αναβαθμιστούν και αυτοί με Ryzen 2 gen οπότε όλοι θα ανέβουν σε cores

επίσης με την ram δεν θα έχουν πρόβλημα διότι κατά 80% θα μπει I/O chip και θα είναι υπεύθυνο για την επικοινωνία του CPU με όλα τα γύρω γύρω (ας πούμε ότι έβγαλαν τον controller σε διαφορετικό τσιπάκι ώστε να έχουν καλύτερο έλεγχο και να μην έχουμε τα προβλήματα με τις ραμ που είχαμε στην 1η γενιά ακόμα εμένα ο δικός μου cpu δεν γουστάρει b die samsung να τις πάει στα 3200 γιατί μπορεί )

 

Έχω ξαναπεί ξεχάστε τις αναβαθμίσεις στις κάρτες γραφικών όπως πάνε και ότι θα αλλάζουμε ποιο συχνά cpu πλέον κακό δεν είναι αν με τα ίδια λεφτά παίρνουμε παραπάνω επιδόσεις (cores), ειδικά τα προγράμματα video edit - converting κάνουν πάρτι ! οπότε αν με τα ίδια λεφτά ανεβαίνουμε όλα καλά

 

o AdoredTv έχει προσπαθήσει να προβλέψει τι θα βγάλει η amd από κάποιες πηγές που έχει μένει να δούμε αν θα πέσει μέσα και αν ναι πόσο θα τα κοστολογήσει τελικά η AMD το προϊόν της και αφού βγουν να δούμε reviews.

Αν ο 3700x είναι ο παρακάτω 12c/24T στα λεφτά που έχει προβλέψει ας πούμε Ελλάδα 350 ευρώ λέω να τον χτυπήσω τον Νοέμβρη ?  ρολόγια ξαναλέω δεν έχω υψηλές προσδοκίες μέχρι 4.4 να έχουν πάει αρκετά καλά θα είναι

Spoiler

image.thumb.png.fc5dd827219e337eab1d297717398f6f.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, pnick said:

Το dual channel νομίζω είναι ήδη στα όρια του με 8 πυρήνες, πόσο μάλλον με 16. Είναι θέματα σχεδιασμού της πλατφόρμας και γενικότερης αρχιτεκτονικής. 

 

ποιος ορίζει τα όρια του duall channel με τους πυρήνες ?

edit
δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο όριο με τους πυρήνες εδώ ετοιμάζονται για ddr5 σε δυο χρόνια

νταξ το πολύ να φέρει quand channel και στο mainstream pc με την έλευση του ddr5 , μπορεί και triple channel ότι θέλουν κάνουν

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ARMAGEDDON said:

The introduction of Ryzen 9 3000 processors with up to 16 cores and 32 threads is perhaps the most surprising aspect of the recent leaks because it would effectively push the mainstream AM4 platform into Threadripper territory, much like Intel has encroached upon its own HEDT lineup with its mainstream Core i9-9900K.

 

Αυτό ακριβώς που έλεγα πιο πάνω. Κίνηση ρίσκου για μένα. Η TR πλατφόρμα είναι ό,τι καλύτερο έχουμε δει τελευταία από την AMD. Ελπίζω να μην κάψει την HEDT πλατφόρμα της.

Link to comment
Share on other sites

Η AMD προσπαθεί να ξανά μάθει τον κόσμο να αγοράζει AMD. Όταν ο κόσμος που μπορεί να βοηθήσει, κολλάει στα games και προτείνει Intel για συστήματα που τους ταιριάζει το ίδιο ή και καλύτερα ένας AMD, το μόνο που μπορεί να κάνει η AMD είναι να δώσει ακόμα περισσότερα στον καταναλωτή, μπας και τον δελεάσει, όσο ακόμα μπορεί. Διότι αύριο μεθαύριο μπορεί να βγει με ένα πολύ καλό επεξεργαστή στα 10nm η Intel και να ξανά πάρει την αγορά. Καλή η HEDT πλατφόρμα, αλλά δεν είναι για να γεμίζει τα ταμεία της εταιρίας. Είναι για το marketing και για βελτίωση του γενικού ποσοστού του περιθωρίου κέρδους της εταιρίας. Μέχρι εκεί.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, yanni said:

Όταν ο κόσμος που μπορεί να βοηθήσει, κολλάει στα games

 

Καλώς ή κακώς, είναι ένα τεράστιο μερίδιο της αγοράς. Ας επικεντρώσει εκεί. Δεν χρειάζεται κούρσα πυρήνων. Το λέω τόσο καιρό. Είναι άσκοπες αυτές οι κινήσεις. 

Ας σηκώσει ρολόγια όσο πάει σε τσιπάκια μέχρι 8c/16t, να χτυπήσει την Intel στην mainstream/consumer/gaming πλατφόρμα, και ας μη κάψει τους ήδη πολύ καλούς και σχεδόν χωρίς συναγωνισμό TR (όσον αφορά στο vfm, εννοώ) στην HEDT. Πάει να κάνει τα λάθη της Intel, αυτά για τα οποία την κράζουμε οι περισσότεροι τα τελευταία 2 χρόνια. 

Αλλά, είπαμε, φήμες είναι μέχρι στιγμής. Θα μάθουμε σε 1 βδομάδα. Ελπίζω να δούμε "λογικές" κινήσεις από την μεριά της. Όλοι οι σωστοί χρήστες αυτό θα έπρεπε να θέλουμε.

 

Edit: Πώς θα φθάσει 16c/32t στην consumer πλατφόρμα, αν δεν αλλοιώσει βασικά χαρακτηριστικά της, όπως κανάλια μνήμης κ.λπ.; Είναι βασικό ερώτημα. Δεν βλέπω να γίνεται αν δεν αλλάξει τελείως αυτή η πλατφόρμα, με νέο σχεδιασμό, chipsets κ.λπ. 

 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, pnick said:

The introduction of Ryzen 9 3000 processors with up to 16 cores and 32 threads is perhaps the most surprising aspect of the recent leaks because it would effectively push the mainstream AM4 platform into Threadripper territory, much like Intel has encroached upon its own HEDT lineup with its mainstream Core i9-9900K.

  

Αυτό ακριβώς που έλεγα πιο πάνω. Κίνηση ρίσκου για μένα. Η TR πλατφόρμα είναι ό,τι καλύτερο έχουμε δει τελευταία από την AMD. Ελπίζω να μην κάψει την HEDT πλατφόρμα της.

 

Σου ξαναλέω όλα καλά τίποτα δεν γίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα με την HEDT πλατφόρμα προς το παρών

Σε 2 χρονάκια θα αποφασίσει ότι τέλος το AM4 πάμε σε AM5 = TR4+ με DDR5 απλά και όμορφα μην χολοσκάς όσο υπάρχει αύξηση επιδόσεων στα ίδια λεφτά είμαστε στο σωστό δρόμο

εμένα δεν με πειράζει καθόλου η TR4 πλατφόρμα να γίνει mainstream στα λεφτά των RYZEN της τωρινής εποχής , και φυσικά να βγάλει με 6-8channel κλπ στην TR5 πλατφόρμα κλπ

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΞΕΛΙΞΗ !

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την τρέχουσα γενιά, τα διαφορετικά μοντέλα της AMD γέμιζαν αρκετά ορθολογικά τις 3 κατηγορίες της αγοράς (Desktop, Workstation, Server).

Τα νέα μοντέλα σίγουρα θα προσπαθήσουν να κρατήσουν μία σωστή κλιμάκωση, αλλά και να εκμεταλλευτούν όσο περισσότερα τσιπάκια γίνεται απ' όσα παράγουν.

Έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή, δεν θα έλεγα ότι οι Ryzen 3000 μπαίνουν πολύ στα χωράφια των νέων TR, με εξαίρεση ένα μικρό overlap στο core count.

Και πάλι είναι ακόμα νωρίς για να κάνουμε τόσο αναλυτικές εικασίες...

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, minast said:

με εξαίρεση ένα μικρό overlap στο core count

Με το συμπάθειο, αλλά 1ον δεν είναι μικρό (με το να διπλασιάζεις ειδικά τον αριθμό των πυρήνων για να φτάσεις εκεί), και 2ον δεν είναι δευτερεύον, γιατί θα σημάνει τεράστιες αλλαγές στην πλατφόρμα την ίδια (πρακτικά δεν θα μιλάμε για την ίδια πλατφόρμα, το θεωρώ αδύνατον για πολλούς λόγους). Είναι νωρίς να κάνουμε εικασίες, συμφωνώ, αλλά και τα μισά να είναι αλήθεια, τότε υπάρχουν πολλά λογικά κενά κατά την γνώμη μου, που ίσως οδηγήσουν σε καταστάσεις που συζητούσαμε σχετικά με τις εσφαλμένες επιλογές της Intel (που σημειωτέον, τις έλαβε υπό την πίεση της εκτόξευσης της AMD στις τελευταίες γενιές επεξεργαστών) και που η AMD δεν έχει λόγους κατά την γνώμη μου να πάρει. H STP ήταν το τελευταίο κάστρο της Intel σχετικά με την απόλυτη απόδοση. Εκεί έπρεπε να επικεντρώσει η AMD. Αν αλλάξει η λιθογραφία, θα ήταν ένα κάστρο πολύ εύκολο να παρθεί, χωρίς να χρειάζεται να αυξήσει πυρήνες, ειδικά με τέτοια αναλογία. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Μα αν αυξήσει αντίστοιχα και τον αριθμό πυρήνων στην TR 3 πλατφόρμα, τότε πάλι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Είδαμε με την σειρά 2000 ότι τελικά το πιο ισορροπημένο τσιπάκι ήταν ο 2950Χ. Ο 2990 WX αξίζει σε ελάχιστα σενάρια. Αν διπλασιάσει και εδώ πυρήνες θα ξεκινάει από 16c/32t; Αν γίνει αυτό είναι μεγάλο λάθος. Από την άλλη, αν δώσει επιλογές και με 8c/16t η αλληλοεπικάλυψη με την consumer σειρά θα είναι πολύ μεγάλη. Λάθος και αυτό. 

Δεν ξέρω. Για μένα αυτή η κούρσα πυρήνων είναι εντελώς εσφαλμένη. Αν η AMD εμένε ακριβώς στην ίδια διαβάθμιση πυρήνων που έχει τώρα και στις δύο πλατφόρμες, βελτιώνοντας το ipc, τα ρολόγια και την κατανάλωση, κρατώντας και ίδιες τιμές, τότε η Intel θα έβγαινε για αρκετό καιρό από τον χάρτη. Γνώμη μου.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

The introduction of Ryzen 9 3000 processors with up to 16 cores and 32 threads is perhaps the most surprising aspect of the recent leaks because it would effectively push the mainstream AM4 platform into Threadripper territory, much like Intel has encroached upon its own HEDT lineup with its mainstream Core i9-9900K.

 

Αυτό ακριβώς που έλεγα πιο πάνω. Κίνηση ρίσκου για μένα. Η TR πλατφόρμα είναι ό,τι καλύτερο έχουμε δει τελευταία από την AMD. Ελπίζω να μην κάψει την HEDT πλατφόρμα της.

 

Pnick , ορθή η σκέψη σου.

Πρέπει όμως να δούμε τι έχει σκεφτεί να κατεβάσει και στην HEDT με τους Threadripper 3000 και πως τελικά θα διαμορφωθούν οι προτάσεις της.

 

- Δηλαδή, μπορεί οι νέοι RIPPER να ξεκινούν από τα 16 cores και να φτάνουν τα 64 cores.

- Μπορεί ο 16CORE AM4 να έχει μόνο dual channel .

- Μπορεί ο 16 core του AM4 να υποστηρίζει μέχρι 64GB RAM και ας έχει quad channel, που δεν νομίζω να γίνει (το quad).

 

Εξάλλου για να υπάρξει AM4 πλατφόρμα που να μπορεί να δώσει 135watt+ TDP , δεν θα είναι τόσο οικονομική όσο οι παλαιές AM4 , άρα τιμολογιακά μια TR4  με X590 chip θα είναι ΜΟΛΙΣ  50€ ακριβότερη από μια AM4 φτιαγμένη για 135WATT για τον 3800X/3850X .

Σε μια τέτοια περίπτωση αυτός που θέλει πυρήνες , banwidth , lanes θα πάει στην TR4 , ενώ αυτός που θέλει MAX vfm για συγκεκριμένο αριθμό πυρήνων θα πάει στην AM4.

 

Μέσα σε όλα τα παραπάνω, αυτό που βλέπω και χαίρομαι είναι πως με την πιστοποίηση των Lanes σε PCI-E V4.0  θα υπάρξει χώρος και στις δυο πλατφόρμες για διπλασιασμό των NVMEs  από τους κατασκευαστές μητρικών.

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος pnick έγραψε:

Μα αν αυξήσει αντίστοιχα και τον αριθμό πυρήνων στην TR 3 πλατφόρμα, τότε πάλι θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Είδαμε με την σειρά 2000 ότι τελικά το πιο ισορροπημένο τσιπάκι ήταν ο 2950Χ. Ο 2990 WX αξίζει σε ελάχιστα σενάρια. Αν διπλασιάσει και εδώ πυρήνες θα ξεκινάει από 16c/32t; Αν γίνει αυτό είναι μεγάλο λάθος. Από την άλλη, αν δώσει επιλογές και με 8c/16t η αλληλοεπικάλυψη με την consumer σειρά θα είναι πολύ μεγάλη. Λάθος και αυτό. 

Δεν ξέρω. Για μένα αυτή η κούρσα πυρήνων είναι εντελώς εσφαλμένη. Αν η AMD εμένε ακριβώς στην ίδια διαβάθμιση πυρήνων που έχει τώρα και στις δύο πλατφόρμες, βελτιώνοντας το ipc, τα ρολόγια και την κατανάλωση, κρατώντας και ίδιες τιμές, τότε η Intel θα έβγαινε για αρκετό καιρό από τον χάρτη. Γνώμη μου.

 

Ο 2990wx είχε το θέμα με το NUMA στις μνήμες και σε δύστροπα σενάρια είχε περίεργη συμπεριφορά. Για αυτό έβλεπες και αλλοπρόσαλλα πράγματα μεταξύ Linux και Windows .

 

2990wx-diagram.png

Στην  νέα γενιά οι RIPPER θα παίζουν με Uncore  οπότε το πρόβλημα που αναφέρεις εξαλείφεται .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, adpanos said:

 

Pnick , ορθή η σκέψη σου.

Πρέπει όμως να δούμε τι έχει σκεφτεί να κατεβάσει και στην HEDT με τους Threadripper 3000 και πως τελικά θα διαμορφωθούν οι προτάσεις της.

 

- Δηλαδή, μπορεί οι νέοι RIPPER να ξεκινούν από τα 16 cores και να φτάνουν τα 64 cores.

- Μπορεί ο 16CORE AM4 να έχει μόνο dual channel .

- Μπορεί ο 16 core του AM4 να υποστηρίζει μέχρι 64GB RAM και ας έχει quad channel, που δεν νομίζω να γίνει (το quad).

 

Εξάλλου για να υπάρξει AM4 πλατφόρμα που να μπορεί να δώσει 135watt+ TDP , δεν θα είναι τόσο οικονομική όσο οι παλαιές AM4 , άρα τιμολογιακά μια TR4  με X590 chip θα είναι ΜΟΛΙΣ  50€ ακριβότερη από μια AM4 φτιαγμένη για 135WATT για τον 3800X/3850X .

Σε μια τέτοια περίπτωση αυτός που θέλει πυρήνες , banwidth , lanes θα πάει στην TR4 , ενώ αυτός που θέλει MAX vfm για συγκεκριμένο αριθμό πυρήνων θα πάει στην AM4.

 

Μέσα σε όλα τα παραπάνω, αυτό που βλέπω και χαίρομαι είναι πως με την πιστοποίηση των Lanes σε PCI-E V4.0  θα υπάρξει χώρος και στις δυο πλατφόρμες για διπλασιασμό των NVMEs  από τους κατασκευαστές μητρικών.

 

 

Ο 2990wx είχε το θέμα με το NUMA στις μνήμες και σε δύστροπα σενάρια είχε περίεργη συμπεριφορά. Για αυτό έβλεπες και αλλοπρόσαλλα πράγματα μεταξύ Linux και Windows .

 

2990wx-diagram.png

Στην  νέα γενιά οι RIPPER θα παίζουν με Uncore  οπότε το πρόβλημα που αναφέρεις εξαλείφεται .

Όλα καλά και ωραία. Μένει να δούμε τί ακριβώς θα παρουσιάσει η AMD σε λίγες μέρες. Αυτό που λέω είναι απλο. Η AMD έχει μείνει πίσω από την Intel μόνο στο absolute performance σε ορισμένους τομείς (στο vfm απλά δεν παίζεται). Εκεί έπρεπε να επικεντρώσει. Εγώ θα ήθελα να δω 8πύρηνο με καλύτερο ipc, ψηλότερα ρολόγια και επιδόσεις (εφάμιλλες ή καλύτερες από τον 9900κ), αλλά στα 400$ και με πολύ χαμηλότερο tdp. Αν η amd επικεντρωνόταν εκεί, θα γινόταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην consumer platform. Τόσο απλά. Δεν χρειάζονται πυρήνες και δώστου πυρήνες. 

Πρέπει να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση από πλευράς αρχιτεκτονικής και ευελιξίας σχεδιασμού συγκριτικά με την Intel, και να κάνει έξυπνες κινήσεις. Το άγχος είναι στην Intel τώρα. Νομίζω αυτό που σκεφτόμουν το είπα όσο απλά γινόταν, αν έχει κάποια αξία η γνώμη μου, τέλος πάντων. Αυτά, και παρεμπιπτόντως να ευχηθώ καλή και ευλογημένη χρονιά σε όλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το IPC δεν είναι κάτι που το παραγγέλνεις από τον... Άγιο Βασίλη. Αν δεν μπορεί η σχεδίαση του Ryzen να δώσει υψηλότερο IPC, αλλά μόνο η τεχνολογία κατασκευής της TSMC υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας, τότε αυτό θα πάρουμε, μαζί με επιπλέον πυρήνες. Και μιας και βλέπουμε υψηλότερη συχνότητα λειτουργίας, μήπως να ευχηθούμε να μην επιτεύχθηκε με ελαφρά μείωση του IPC? Το λέω διότι το έχουμε δει αυτό το έργο πολλές φορές στο παρελθόν, σημαντική αύξηση της συχνότητας να συνοδεύεται από μείωση του IPC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ipc συνδέεται άμεσα με την μέθοδο κατασκευής και την λιθογραφία, από τα όσα ξέρω. Οι ψηλότερες συχνότητες βελτιώνουν το ips (instructions per second). Δεν είναι το ίδιο πράγμα, αν και συνδέονται άμεσα.

Όταν κατεβαίνεις από τα 12nm στα 7nm δεν γίνεται να μην έχεις βελτίωση στα instructions per cycle, που μάλιστα θα πρέπει να έρχεται με καλύτερη θερμική συμπεριφορά. Από εκεί υπάρχει ο αέρας για αύξηση της συχνότητας, αν έχω καταλάβει καλά και γω το κομμάτι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.