Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

16 hours ago, icy20 said:

Τι δηλαδη ο 9900Κ ειναι 8/16 και ο αλλος 12 σκετο? Εγω ειχα την εντυπωση οτι ηταν και ο αλλος HT off

 

Αρα το συμπερασμα ειναι οτι ο 3900 με 12 threads ειναι καλυτερος απο τον 9900Κ απο οτι με 12/24 που ειναι χειροτερος απο τον 9900Κ?

Ωραιο αντρικο. Αρα παρτε ολοι 3600 ?

Άλλο 6/12 και άλλο 12 native cores.

Απλά ο 3900 τα πάει λίγο καλύτερα με κλειστό το smt. Βέβαια σε κάποια παιχνίδια συνεχίζει να τρώει ξύλο.

Από την άλλη δε τσεκαραν στο τεστ με κλειστό το ht του 9900.

 

Γενικά έχουν πολλά θέματα και βιάστηκε η amd να τους βγάλει.

Οπότε αυτός που θέλει να αγοράσει ας περιμένει λίγο να ωριμάσει λίγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Γενικά έχουν πολλά θέματα και βιάστηκε η amd να τους βγάλει.

Οπότε αυτός που θέλει να αγοράσει ας περιμένει λίγο να ωριμάσει λίγο

Ποια είναι τα πολλά θέματα που έχουν; Αν δεν κυκλοφορήσει ένας επεξεργαστής, ειδικά ένας με μια καινοτόμα αρχιτεκτονική όπως οι Ryzen, και δεν αρχίσει το software να προσαρμόζεται ώστε να εκμεταλλευθεί τις δυνατότητές του, δεν γίνεται δουλειά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι η MS ακόμα πασχίζει να καταλάβει πώς να δώσει σωστό scheduler. Και σε αυτό προφανώς δεν φταίει η AMD, αλλά τα προβληματικά windows που από τη φύση τους έχουν τραγικό πυρήνα. Στο linux o scheduler λειτουργεί όπως θα έπρεπε, περιορίζοντας τα latencies όταν το OS αναθετει εργασίες στους πυρήνες. Αποδεικνύεται έτσι ότι δεν είναι πρόβλημα της AMD, αλλά δομικό πρόβλημα των windows, γι' αυτό άλλωστε γίνονται και πειράματα με SMT OFF.

 

Σε ότι αφορά στα BIOS το μόνο πρόβλημα που έχει παρατηρηθεί ήταν ότι σε κάποια reviews οι επεξεργαστές δεν έπιαναν το max boost και αυτό γιατί χρησιμοποιήθηκαν bios που δεν ήταν ενημερωμένα με το τελευταίο AGESA. Σίγουρα θα υπάρξουν βελτιώσεις, καθώς πρόκειται για νέα τεχνολογία και αυτό συμβαίνει με κάθε νέο επεξεργαστή είτε από Intel είτε από AMD.

 

Γενικά η AMD ξαναγράφει τους κανόνες σε σχέση με το max boost και τον τρόπο που κάνουν oc οι επεξεργαστές, εισάγοντας το PBO. Οι καλύτεροι αναλυτές προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν τον τρόπο που λειτουργεί το PBO (π.χ gamers nexus). Αυτό δεν συνιστά πρόβλημα όμως, αλλά είναι αποτέλεσμα μιας νέας τεχνολογίας που προσπαθούμε να κατανοήσουμε τον τρόπο που λειτουργεί. Εμείς οι enthusiasts. Ο απλός χρήστης (το 99% των αγοραστών δηλαδή) δεν ενδιαφέρεται για όλα αυτά ούτε και θα καταλάβει κάτι.

 

Άρα ποια είναι τα προβλήματα στα οποία αναφέρεσαι και βάσει των οποίων η AMD βιάστηκε;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, def said:

να ρωτησω σε μια strix X570-F ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ RAID 0 σε 2 970 plus m.2 ? Και αν ναι , θα εχω πιο μεγαλες ταχυτητες απο τον μονο?

 

* ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο που δεν μπορείς να το κάνεις. Φυσικά και θα έχεις πιο μεγάλες ταχύτητες, ειδικά σε sequential reads/writes. Από την άλλη RAID-0 με τον controller της μητρικής, δεν θα το πρότεινα σε κανέναν (όπως και με οποιονδήποτε controller), καθώς αν ψοφήσει η μητρική δεν έχεις καμία εγγύηση ότι θα μπορέσεις να πάρεις τα δεδομένα σου πίσω. Γενικά στα windows είναι bad news το RAID-0 τέτοιου τύπου. Στο linux υπάρχουν πολύ σοβαρές υλοποιήσεις software raid που σε απαλάσσουν από τέτοιες αγωνίες (π.χ. ZFS, BTRFS, mdadm ). Αν αφήσουμε αυτό στην άκρη (που μπορεί να μη σε απασχολεί και καθόλου), τότε, ναι, σαφώς και μπορείς να το πράξεις. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέραμε τα windows μετά το update 1903 τα έκανε σκ@τα .

Έχω τρεις οθόνες δύο monitors που παίζουν ταυτόχρονα και μια τηλεόραση για όταν χαλαρώνω , όταν αλλάζω οθόνες την πρώτη φορά έχω το παρακάτω αποτέλεσμα  ... Το οποίο διορθώνεται αν πατήσεις δεξί κλικ display settings αν είναι δυνατόν ... Κάποια στιγμή πρέπει να κάνω φορμάτ αλλά βαριέμαι ... τώρα τον Οκτωμβριο θα πέσουν οι τιμές ξαναλέω !!!IMG_20190721_103612.thumb.jpg.b9cdd026b63d699e67b84717c8441cb6.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Άλλο 6/12 και άλλο 12 native cores.

Απλά ο 3900 τα πάει λίγο καλύτερα με κλειστό το smt. Βέβαια σε κάποια παιχνίδια συνεχίζει να τρώει ξύλο.

Από την άλλη δε τσεκαραν στο τεστ με κλειστό το ht του 9900. 

 

Γενικά έχουν πολλά θέματα και βιάστηκε η amd να τους βγάλει.

Οπότε αυτός που θέλει να αγοράσει ας περιμένει λίγο να ωριμάσει λίγο

 

Όλα φτιάχνονται.

Πρέπει να παραδεχτούμε πως είναι αρκετά πιο περίπλοκο να πασάρεις νέα αρχιτεκτονική σε υπάρχουσες μητρικές και πλατφόρμες, από το να φέρεις νέα πλατφόρμα για κάθε νέα αρχιτεκτονική.

Αυτή η επιλογή αναβαθμισιμότητας είναι που κάνει τα πράγματα λίγο πιο περίπλοκα, με τα bios να μην χωράνε στις rom, να ξενίζουν οι επιλογές που είχαν κάνει οι κατασκευαστες αρχικά κ.λ.π. , αλλά θα στρώσουν θεωρώ γρήγορα, οπότε προς κέρδος των χρηστών τους θα είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Ποια είναι τα πολλά θέματα που έχουν; Αν δεν κυκλοφορήσει ένας επεξεργαστής, ειδικά ένας με μια καινοτόμα αρχιτεκτονική όπως οι Ryzen, και δεν αρχίσει το software να προσαρμόζεται ώστε να εκμεταλλευθεί τις δυνατότητές του, δεν γίνεται δουλειά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι η MS ακόμα πασχίζει να καταλάβει πώς να δώσει σωστό scheduler. Και σε αυτό προφανώς δεν φταίει η AMD, αλλά τα προβληματικά windows που από τη φύση τους έχουν τραγικό πυρήνα. Στο linux o scheduler λειτουργεί όπως θα έπρεπε, περιορίζοντας τα latencies όταν το OS αναθετει εργασίες στους πυρήνες. Αποδεικνύεται έτσι ότι δεν είναι πρόβλημα της AMD, αλλά δομικό πρόβλημα των windows, γι' αυτό άλλωστε γίνονται και πειράματα με SMT OFF.

 

Σε ότι αφορά στα BIOS το μόνο πρόβλημα που έχει παρατηρηθεί ήταν ότι σε κάποια reviews οι επεξεργαστές δεν έπιαναν το max boost και αυτό γιατί χρησιμοποιήθηκαν bios που δεν ήταν ενημερωμένα με το τελευταίο AGESA. Σίγουρα θα υπάρξουν βελτιώσεις, καθώς πρόκειται για νέα τεχνολογία και αυτό συμβαίνει με κάθε νέο επεξεργαστή είτε από Intel είτε από AMD.

 

Γενικά η AMD ξαναγράφει τους κανόνες σε σχέση με το max boost και τον τρόπο που κάνουν oc οι επεξεργαστές, εισάγοντας το PBO. Οι καλύτεροι αναλυτές προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν τον τρόπο που λειτουργεί το PBO (π.χ gamers nexus). Αυτό δεν συνιστά πρόβλημα όμως, αλλά είναι αποτέλεσμα μιας νέας τεχνολογίας που προσπαθούμε να κατανοήσουμε τον τρόπο που λειτουργεί. Εμείς οι enthusiasts. Ο απλός χρήστης (το 99% των αγοραστών δηλαδή) δεν ενδιαφέρεται για όλα αυτά ούτε και θα καταλάβει κάτι.

 

Άρα ποια είναι τα προβλήματα στα οποία αναφέρεσαι και βάσει των οποίων η AMD βιάστηκε;



Σε ολα αυτα που λες. Εμενα σαν καταναλωτη δε με νοιαζει ποιος ευθυνεται. Αν αυτο λεγεται bios η cpu η μητρικη η sceduler. Για μενα το θεωρω μη σταθερη λειτουργια γιατι νιωθω μεσα μου οτι υπαρχουν πολλες "ιδιοτροπιες" και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις τα μεγιστα απο εναν επεξεργαστη και εννοειται συμβατα.

Παιρνεις εναν επεξεργαστη και πρωτον, δε ξερεις αν θα τρεξει σωστα. Εννοωντας οτι παρουσιαζει συχνοτητες που δεν πιανουν τα max ρολογια. 
Βγαινουν συνεχεια bios για το προβλημα αυτο.  Δε διαβαζει σωστα τις τασεις, Δεν παιζει σωστα το Offset.  Οι εταιριες βγαζουν κομμενα bios και κοβουν λειτουργιες. Θες καλη ψυξη για να ισως πιασει τα αναγραφομενα ρολογια.
Οποτε δε καταλαβαινω τι σου φαινεται περιεργο οταν ειπα εχουν θεματα οταν δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα το τοπιο ως προς τα bios , μητρικες, μνημες κλπ..

Στο διπλα φορουμ γινεται χαμος.

Τωρα αν θελεις να μη καταλογισουμε ευθυνες στην ιδια την AMD αλλα σε ολους τους αλλους, οκ κανενα προβλημα.. Αλλα σαν καταναλωτης αν θελω να επιλεξω AMD θα πρεπει να μπω σε μια διαδικασια απιστευτου ψαξιματος με οτι ειπα παραπανω. Οποτε ναι θελοντας η μη θα μπει στο ιδιο καζανι.
Και οπως ειπα θα μπορουσε η amd? οι μητρικες;  οι συμφωνιες ;   Οι οδηγιες ; Δε ξερω.. να ηταν πιο ετοιμοι ολοι απο την πρωτη κυκλοφορια. Και οχι απο τις 7/7 που ηταν επισημη κυκλοφορια να ψαχνεις ακομα στις 21/7 να βρισκεις 3900χ και αν θα παιξει και πως.

Αληθεια, εχεις καποιο ετοιμο combo με 3900x που να πιανει μαξ boost με PBO με την στοκ ψυκτρα;
(ρωταω οχι για να στην πω δηθεν δεν υπαρχει, αλλα γιατι ο παραγωγος στο γραφειο απο Σεπτεμβρη θα προβει σε αγορα)

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, GoMaR said:



Σε ολα αυτα που λες. Εμενα σαν καταναλωτη δε με νοιαζει ποιος ευθυνεται. Αν αυτο λεγεται bios η cpu η μητρικη η sceduler. Για μενα το θεωρω μη σταθερη λειτουργια γιατι νιωθω μεσα μου οτι υπαρχουν πολλες "ιδιοτροπιες" και δεν εισαι σιγουρος αν θα εχεις τα μεγιστα απο εναν επεξεργαστη και εννοειται συμβατα.

Παιρνεις εναν επεξεργαστη και πρωτον, δε ξερεις αν θα τρεξει σωστα. Εννοωντας οτι παρουσιαζει συχνοτητες που δεν πιανουν τα max ρολογια. 
Βγαινουν συνεχεια bios για το προβλημα αυτο.  Δε διαβαζει σωστα τις τασεις, Δεν παιζει σωστα το Offset.  Οι εταιριες βγαζουν κομμενα bios και κοβουν λειτουργιες. Θες καλη ψυξη για να ισως πιασει τα αναγραφομενα ρολογια.
Οποτε δε καταλαβαινω τι σου φαινεται περιεργο οταν ειπα εχουν θεματα οταν δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα το τοπιο ως προς τα bios , μητρικες, μνημες κλπ..

Στο διπλα φορουμ γινεται χαμος.

Τωρα αν θελεις να μη καταλογισουμε ευθυνες στην ιδια την AMD αλλα σε ολους τους αλλους, οκ κανενα προβλημα.. Αλλα σαν καταναλωτης αν θελω να επιλεξω AMD θα πρεπει να μπω σε μια διαδικασια απιστευτου ψαξιματος με οτι ειπα παραπανω. Οποτε ναι θελοντας η μη θα μπει στο ιδιο καζανι.
Και οπως ειπα θα μπορουσε η amd? οι μητρικες;  οι συμφωνιες ;   Οι οδηγιες ; Δε ξερω.. να ηταν πιο ετοιμοι ολοι απο την πρωτη κυκλοφορια. Και οχι απο τις 7/7 που ηταν επισημη κυκλοφορια να ψαχνεις ακομα στις 21/7 να βρισκεις 3900χ και αν θα παιξει και πως.

Αληθεια, εχεις καποιο ετοιμο combo με 3900x που να πιανει μαξ boost με PBO με την στοκ ψυκτρα;
(ρωταω οχι για να στην πω δηθεν δεν υπαρχει, αλλα γιατι ο παραγωγος στο γραφειο απο Σεπτεμβρη θα προβει σε αγορα)

 

Απ' όσα έχω διαβάσει και δει θεωρώ ότι υπερβάλλεις και εσύ και όσοι συμμετέχουν σε συζήτηση στο "δίπλα" φόρουμ (ποιο είναι αυτό, δεν ξέρω). Με την stock ψύκτρα οι ryzen πιάνουν τα επίσημα ρολόγια τελεία και παύλα. Τώρα αν κάποιος έχει tower φούρνο γεμάτο rgb και tempered glass με ελεεινό airflow προφανώς και δεν θα τα πιάσουν. Το PBO φροντίζει να μπορείς να πιάσεις το max boost για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα σε όσο το δυνατόν περισσότερους πυρήνες. Και φυσικά εξαρτάται από τις θερμοκρασίες. Μην συγχέουμε το max boot ή precision boost όπως το ονομάζει η AMD με το PBO precision boost overdrive. Στις συζητήσεις που γίνονται στο διαδίκτυο εμπλέκονται πολλοί που α) έχουν μάθει με άλλη λογική (ιντελ)  β) δεν έχουν κατανοήσει τι κάνει το PBO και πώς λειτουργεί. Προσωπικά -επαναλαμβάνω- σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και παρακολουθήσει οι ryzen 3000 παίζουν κανονικότατα με τα επίσημα ρολόγια με το stock cooler. Μη δημιουργούμε παραπληροφόρηση. Η συμπεριφορά του PBO είναι άλλο θέμα το οποίο χρήζει διερεύνησης, αλλά να καταλάβουμε ότι μιλάμε για oc feature -το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και εκτός εγγύησης.

Όσο για τον ελεεινό scheduler των windows, τι έπρεπε να κάνει η AMD, να μην κυκλοφορήσει ποτέ τους επεξεργαστές, επειδή δεν μπορεί να τον φτιάξει η MS και πιθανότητα να μην μπορέσει ποτέ να το κάνει αν δεν αλλάξει ο kernel;

Για τα κομμένα bios που αναφέρεις,  αυτό αφορά σε υποστήριξη για παλαιότερες μητρικές. Οι επεξεργαστές -με βάση reviews και όχι δικές μου θεωρίες- δουλεύουν στο 100% ακόμα και σε παλαιότερα mobo. Μήπως το έχουν ξαναδει αυτό οι επικριτές; Δεν νομίζω. Κάπου διάβασα ότι κόπηκε σε καποια bios το raid support για να χωρέσει η υποστήριξη ryzen 3000. Πραγματικά χέστηκε η φοράδα, για πολλούς λόγους που θα βγω εκτός θέματος να γράψω.

 

Ζητάς έτοιμο combo να πιάνεις max boost με PBO. 1) Max boost πιάνεις με οποιοδήποτε combo 2) Το θέμα είναι για πόση ώρα και σε πόσους πυρήνες - εκεί παίζει μπάλα το PBO και αυτό εξαρτάται και από τα thermals και από την ποιότητα του bios της μητρικής. Ακόμα και να σου πω εγώ πάρε σήμερα το τάδε mobo, πού ξέρω ότι αύριο δεν θα κάνει μαλακία ο κατασκευαστής με το bios; 3) Στο κάτω κάτω αν δεν σε καλύπτει το PBO κάνε manual OC. Αλλά έχει αποδειχθεί ότι το PBO δίνει καλύτερα αποτελέσματα στα benchmarks από manual OC 4)Αν έχεις κουτί φούρνο κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί max PBO

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το διπλα φορουμ ειναι ενα φορουμ το οποιο εχει 5 000 το λιγοτερο απαντησεις και τις εχω διαβασει ολες γιατι το παρακολουθω απο την αρχη.
Υπαρχει κοσμος αρκετος που εχει παρει 3600/3700 και δοκιμαζει.

Μη μου ζητησεις σε παρακαλω να ψαξω να βρω θεματα τα οποια αναφερουν προβληματισμους γιατι πιστεψε με ειναι αναμεσα σε αυτες τις 1000δες απαντησεις.
Δε ξερω που την ειδες την παραπληροφορηση(δεν ειπα κατι που δεν ισχυει εξαλλου) οταν αναφερω πως ειναι γνωμη μου και μου δινει αυτη την αισθηση ακομα σαν πλατφορμα με ολα αυτα που εχω διαβασει. 
Εσυ που νιωθης ασφαλεια, αγορασε.
Εγω δεν ειμαι ακομα ετοιμος να σκασω το 1000ρικο για cpu + mobo. Δε νιωθω σιγουρια πως το λενε. Εχω το δικαιωμα ;
 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, GoMaR said:

Το διπλα φορουμ ειναι ενα φορουμ το οποιο εχει 5 000 το λιγοτερο απαντησεις και τις εχω διαβασει ολες γιατι το παρακολουθω απο την αρχη.
Υπαρχει κοσμος αρκετος που εχει παρει 3600/3700 και δοκιμαζει.

Μη μου ζητησεις σε παρακαλω να ψαξω να βρω θεματα τα οποια αναφερουν προβληματισμους γιατι πιστεψε με ειναι αναμεσα σε αυτες τις 1000δες απαντησεις.
Δε ξερω που την ειδες την παραπληροφορηση(δεν ειπα κατι που δεν ισχυει εξαλλου) οταν αναφερω πως ειναι γνωμη μου και μου δινει αυτη την αισθηση ακομα σαν πλατφορμα με ολα αυτα που εχω διαβασει. 
Εσυ που νιωθης ασφαλεια, αγορασε.
Εγω δεν ειμαι ακομα ετοιμος να σκασω το 1000ρικο για cpu + mobo. Δε νιωθω σιγουρια πως το λενε. Εχω το δικαιωμα ;
 

Σαφώς έχεις δικαίωμα να αγοράσεις ή να μην αγοράσεις σε όποιο χρονικό διάστημα επιθυμείς. Στο μόνο που εγώ επιμένω ότι δεν πρέπει να συγχέουμε το max boost με το PBO. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το max boost σου εγγυώμαι ότι θα το πιάνεις με οποιονδήποτε συνδυασμό και αυτό δεν το λέω εγώ αλλά τα reviews (εξαιρουμένων κάποιων ελαχίστων περιπτώσεων που δεν είχαν latest bios την πρώτη (!!!) μέρα κυκλοφορίας). Δεν τίθεται θέμα max boost. Το πώς λειτουργεί το PBO και ποιες οι παράμετροί του είναι άλλη συζήτηση, αλλά μιλάμε για OC feature. Πιστεύω ότι μέχρι τον Σεπτέμβρη η "σκόνη" θα έχει κατακαθίσει και θα είναι πολύ πιο εμφανή τα περισσότερα στοιχεία που και εσύ και εγώ θέλουμε να διευκρινιστούν.   

ΥΓ προς αποφυγήν κάθε παρεξήγησης, αν οι Ryzen δεν έπιαναν max boost πρώτος εγώ θα έκραζα την AMD. Θα ήταν σκάνδαλο. Αν κάποιος διαμαρτύρεται για το PBO είναι σαν να κατηγορεί την Intel γιατί ο 9900k του δίπλα πιάνει 5.1GHz και ο δικός μου 4.8k. Μιλάμε για oc και εγγυήσεις δεν υπάρχουν. Άλλωστε στο oc πάντα παίζουν μπάλα πολλές παράμετροι (ποιότητα ρευμάτων, thermals, bios, ποιότητα μητρικής, silicon lottery κτλ).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι απλα επρεπε να διαφωνησουμε για να συμφωνησουμε :p


Αυτο ειπα και στο αρχικο μου reply..
Πως καλο θα ηταν να περιμενουμε λιγο για να ωριμασει κιαλλο η πλατφορμα για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Γιατι τα θεματακια που ανεφερα και πιαστηκες εσυ, αναφερομουν στην ευρητερη εννοια(mb vendos, bios, windows, ram κλπ κλπ)) και οχι αυστηρα τους ιδιους τους επεξεργαστες. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα το pbo δεν κανει δουλεια. Εχει δοκιμαστει αρκετα και δεν δουλευει καθως ασχολειται με παραμετρους που δεν εχουν τοση σχεση με το πως θα ανεβασει ρολογια τσιπ.

Το συμπερασμα που εχει βγει ειναι, κλεινεις pbo+auto oc και αφηνεις το precision boost 2.0  να κανει τη δουλεια του δινοντας του οσο το δινατον καλυτερη ψυξη. Τα 4,6 δεν τα πιανει με κανενα στοκ cooler οτι bios και να βαλεις πανω. Απο 55 βαθμους+ εισαι στ 4,1 4,2 all core. 

Δεν χρειαζεται να λειπει ολο το μπροστινο κομματι του πανελ για να εχεις σωστο aiflow, μια αποσταση 2,5 ποντους και πανω εχει τα ιδια ακριβως αποτελεσματα με το να βελεις εκει μια σιτα. Ειναι εισαι κατω απο τους 2,5 ποντους δημιουργει αρνητικη πιεση. Τα περισσοτερα καινουργια κουτια εχουν τουλαχιστον 3 ποντους αποσταση οποτε δεν εχει κανενα θεμα airflow. Επειδη σε βλεπω και το λες συνεχεια, ο πλαινος ανεμηστηρας δεν εχει κανενα απολυτως gain. Απλα χαλαει το airflow αν εχεις ανεμιστηρα μπροστα. Η θα τον βαλεις μπροστα η στο πλαι και στις δυο μεριες δεν εχει κανενα νοημα οποτε το τζαμακι μια χαρα ειναι. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Βασικα το pbo δεν κανει δουλεια. Εχει δοκιμαστει αρκετα και δεν δουλευει καθως ασχολειται με παραμετρους που δεν εχουν τοση σχεση με το πως θα ανεβασει ρολογια τσιπ.

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω πιο αξιόπιστα τα διαγράμματα που βλέπω εδώ και να διαφωνήσω μαζί σου.

 

https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc

 

1 hour ago, fatalara said:

Το συμπερασμα που εχει βγει ειναι, κλεινεις pbo+auto oc και αφηνεις το precision boost 2.0  να κανει τη δουλεια του δινοντας του οσο το δινατον καλυτερη ψυξη. Τα 4,6 δεν τα πιανει με κανενα στοκ cooler οτι bios και να βαλεις πανω. Απο 55 βαθμους+ εισαι στ 4,1 4,2 all core. 

Το συμπέρασμα έχει βγει από ποιον; Η συζήτηση -εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά- είναι για το κατά πόσο πιάνουν οι ryzen max boost με stock cooler. Εσύ ξαφνικά μιλάς για all core ? To max boost από κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι είναι all core.

 

 

1 hour ago, fatalara said:

Δεν χρειαζεται να λειπει ολο το μπροστινο κομματι του πανελ για να εχεις σωστο aiflow, μια αποσταση 2,5 ποντους και πανω εχει τα ιδια ακριβως αποτελεσματα με το να βελεις εκει μια σιτα. Ειναι εισαι κατω απο τους 2,5 ποντους δημιουργει αρνητικη πιεση. Τα περισσοτερα καινουργια κουτια εχουν τουλαχιστον 3 ποντους αποσταση οποτε δεν εχει κανενα θεμα airflow. Επειδη σε βλεπω και το λες συνεχεια, ο πλαινος ανεμηστηρας δεν εχει κανενα απολυτως gain. Απλα χαλαει το airflow αν εχεις ανεμιστηρα μπροστα. Η θα τον βαλεις μπροστα η στο πλαι και στις δυο μεριες δεν εχει κανενα νοημα οποτε το τζαμακι μια χαρα ειναι. 

Βγαίνουμε εκτός θέματος. Το airflow δεν είναι μόνο θέμα μπροστινού πάνελ ή πλαϊνού ανεμιστήρα. Παίζουν όλα ρόλο εξαερισμός από κάτω, έξοδος αέρα πάνω κτλ. Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι τα high air flow towers περασμένων ετών έχουν κατά πολύ καλύτερο air flow από τα σημερινά. Γιατί το λέω; Γιατί  μπορώ να συγκρίνω τα temps στο δικό μου setup με temps που έχουν γνωστοί μου με πανάκριβα water coolers και "μοντέρνα" κουτιά με tempered glass και rgb. Και μάλιστα δεν αναφέρομαι μόνο σε cpu temps αλλά και σε VRM temps, gpu temps, temps HDD κτλ. Ας μείνουμε στο ότι ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και στο γεγονός ότι είμαστε εκτός θέματος.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θα μου επιτρέψεις να θεωρήσω πιο αξιόπιστα τα διαγράμματα που βλέπω εδώ και να διαφωνήσω μαζί σου.

 

https://www.gamersnexus.net/guides/3491-explaining-precision-boost-overdrive-benchmarks-auto-oc

 

Το συμπέρασμα έχει βγει από ποιον; Η συζήτηση -εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά- είναι για το κατά πόσο πιάνουν οι ryzen max boost με stock cooler. Εσύ ξαφνικά μιλάς για all core ? To max boost από κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι είναι all core.

 

 

Βγαίνουμε εκτός θέματος. Το airflow δεν είναι μόνο θέμα μπροστινού πάνελ ή πλαϊνού ανεμιστήρα. Παίζουν όλα ρόλο εξαερισμός από κάτω, έξοδος αέρα πάνω κτλ. Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι τα high air flow towers περασμένων ετών έχουν κατά πολύ καλύτερο air flow από τα σημερινά. Γιατί το λέω; Γιατί  μπορώ να συγκρίνω τα temps στο δικό μου setup με temps που έχουν γνωστοί μου με πανάκριβα water coolers και "μοντέρνα" κουτιά με tempered glass και rgb. Και μάλιστα δεν αναφέρομαι μόνο σε cpu temps αλλά και σε VRM temps, gpu temps, temps HDD κτλ. Ας μείνουμε στο ότι ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και στο γεγονός ότι είμαστε εκτός θέματος.

Στο βιντεο του ιδιου που ειναι μεσα στο λινκ που ανεβασες λεει ξεκαθαρα οτι δεν δουλευει τιποτα απο ολα αυτα στην πραξη γιατι το μονο που φρεναρει το ανεβασμα των ρολογιων ειναι η θερμοκρασια και οχι αυτα με τα οποια ασχολειται το pbo. Το συμπερασμα του ιδιου λοιπον ειναι να το κλεισεις γιατι δεν χρειαζεται. Το μονο που κανει ειναι να δεις καποια στιγμηωκαι για λιγο σε εναν πυρηνα 25mhz εξτρα τα οποια δεν κανουν καμια διαφορα στο συνολο, απλα ειχαμε να λεγαμε.

 

Το συμπερασμα εχει βγει απο τον ιδιο. 

 

Για αλλο λογο τις βλεπεις τις διαφορες αλλα αν μην τους αναλυσουμε εδω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.