Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος sstav έγραψε:

αυτο το παιδι...πετάει τα λινκ και περιμένει να τα διαβάσω γέρος άνθρωπος....

Πας για epyc, ε:hehe:;

Περίμενε λιγάκι. Βρισκόμαστε σε beta testing period. Νομίζω, πάντως, πως ένας 3600 θα είναι ό,τι πρέπει για σένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.guru3d.com/news_story/amd_ryzen_5_3500_spotted_six_cores_but_no_smt.html

 

Δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του ανωτέρω επεξεργαστή. Αχρείαστη και αδιάφορη, κατ' εμέ, η κυκλοφορία του. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DEADLAZARUS said:

http://www.guru3d.com/news_story/amd_ryzen_5_3500_spotted_six_cores_but_no_smt.html

 

Δεν καταλαβαίνω τη χρησιμότητα του ανωτέρω επεξεργαστή. Αχρείαστη και αδιάφορη, κατ' εμέ, η κυκλοφορία του. 

 

budget office/gaming συστήματα ως αντίπαλο δέος του intel 9400, με τη σωστή τιμή βεβαίως και με το δεδομένο ότι υποστηρίζει PCIe Gen 4

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες έχει καταλάβει κανείς πως κάνουμε oc στον r5 3600?

 

Με asrock b450m pro4 με περίπου το εξής bios

https://www.ocinside.de/review/mainboard_asrock_b450m_pro4/4/

Aφήνω τα πάντα στο auto, smt enable στο oc tweaker και επιλέγω μόνο xmp profile για τις μνήμες από αυτό το μενού.

Από το advanced menu ανοίγω το pbo και κάτω κάτω στις ρυθμίσεις του pbo επιλέγω auto και +200

Παρόλα αυτά μέσα στα windows σε cpuz και core temp βλέπω όλους τους πυρήνες μόνιμα στα ~3600 με 1,21 vcore.

Ακριβώς όπως και όταν τα έχω όλα auto.

Ούτε ανεβάζει, ούτε κατεβάζει συχνότητα για οικονομία, ούτε δείχνει κάπου αν είμαι all core on ή παίζω μόνο με κάποιους απ τους πυρήνες ανοιχτούς.

Δεν παίζει να μην ρίχνει τις συχνότητες για power efficiency ούτε να μην ανεβάζει πάνω από τα 4 αν χρησιμοποιεί λιγότερα cores.

Το cpuz διαβάζει σωστά τις συχνότητες των ryzen 5 ή όχι???

 

Στο octweaker πρέπει να βάλω manual και πάνω απο 3600 πχ 4000 ή και μόνο που άνοιξα το pbo είναι αρκετό?

Σε αυτή την περίπτωση καρφώνω την συχνότητα στα 4000 all core που βάζω ή απλά ανοίγω το multi ώστε όταν μπορεί και χρειάζεται να φτάνει κάποιους πυρήνες στα 4?

 

Μήπως πρέπει να κάνω κάτι στο power plan των windows???

 

Το auto voltage σε περίπτωση που έχω θέσει oced speed είναι smart και ανεβάζει μόνο του το vcore για να ανταπεξέλθει ή θα μείνω σε no post φάση και θα πρέπει να καθαρίζω το bios?

 

Είμαι με μαμά ψύξη αλλά επειδή οι temps μου δεν είναι και τόσο κακές max 70-72 C και idle 38 λέω να τον πάω περίπου στα 4 να δω αν αντέχει.

Δεν με νοιάζει να είναι all core ανοιχτά ειδικά απ την στιγμή που λένε πως τα αποτελέσματα είναι καλύτερα με pbo και αυτόματο boostarisma των πυρήνων που χρειάζονται κάθε στιγμή.

 

Ικανοποιημένος τελικά με την cpu ακόμα και έτσι, απλά πάντα με τρώει λίγο το tweaking και στεναχωριέμαι οταν νομίζω ότι δεν είναι ρυθμισμένο στα optimal που μπορεί το μηχάνημα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

https://www.techpowerup.com/258677/amd-to-cough-up-usd-12-1-million-to-settle-bulldozer-core-count-class-action-lawsuit

 

Αν υπάρχει σχετικό νήμα, ας μεταφερθεί εκεί.

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Edit: Η βλακεία το iCue της Corsair φταίει...

Μεγάλη πληγή αυτή η παπαριά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από μερικές δοκιμές που οδήγησαν στο αναμενόμενο bios reset το pcάκι μπήκε μόνο του σε pbo mode.

Βασικά δεν ξέρω που μπήκε ακριβώς απλά στα auto άρχισε να ανεβοκατέβαζει συχνότητες σε διαφορετικούς πυρήνες από 2900 μέχρι ~ 4200.

Οι επιδόσεις ανέβηκαν φυσικά και όλα έδειχναν σταθερότατα.

Το μόνο πρόβλημα ότι το vcore βρέθηκε στο θεό να κυμαίνεται από 1,39-1,44 και οι θερμοκρασίες ανέβηκαν στα 80middle

Φυσικά δε μου άρεσε το αποτέλεσμα και δοκίμασα και καρφωτές συχνότητες.

Bootarei με ρεύμα στο bios 1.3 στα 3900 πιο πάνω αρχίζω να τρώω μπλέ οθόνες.

(Ήθελα να ρωτήσω πιο είναι το vcore για την cpu ρε παιδιά. Η asrock μου έχει δυο επιλογές vcore vid και soc vid?)

 

Τέσπα με το ένα απο τα 2 που πείραξα μπήκε στα windows στα 3900 αλλά με vcore 1.1 και κόλλαγε στα benches. 3d mark 11 - cinebench 

Συνεχίζοντας με το Ryzen Master έβαλα τις τιμές που ήθελα σε vcore 1.3 και frequency 4 giga πάτησα apply και όλα δούλεψαν ρολόι.

Οι θερμοκρασίες γλείφουν τους 80 και το vcore κυμαίνεται από 1.29-1.3

Αποτέλεσμα που με ικανοποιεί (είναι και καλοκαίρι με μαμά ψύξη)!!!

 

Με all core oc @ 4 παίρνω και τα καλύτερα σκορ. Cinebench ~1560 και 3d mark11 ~16407

Το άλλο κουφό είναι ότι η μνήμη κόλλαγε στα 3200 που bootάρει απο μόνη της και τελικά τρέχει νεράκι στα 3266 ?

 

Γενικά την πλατφόρμα την βλέπω λίγο σαν work in progress και το λέω για τους intelάδες που είναι έτσι και έτσι στο αν θα πηδήξουν στο AMD bandwagon.

Είναι μεν γρήγορη πλατφόρμα αλλά ετοιμαστείτε να σκύψετε στο κουτί και το clear cmos jumper αρκετά.?

Έγινε επεξεργασία από acct
formatting
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος winters έγραψε:

@UltraB Κλείσε τα πάντα, βάλε Ryzen Balanced το Power Planm και δες από το CPUZ το vcore.

Εμένα ο 3600 στην elite πέφτει μέχρι τα 0.2v

Ίδιος επεξεργαστής, ίδια μητρική και με κλειστά τα πάντα σε Ryzen Balanced δεν πέφτει κάτω από 0.9 - 1v.

Μπορείς να μου πεις με τι BIOS είσαι και τι ρυθμίσεις στο bios;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος zyx έγραψε:

@uhu το vcore vid ειναι το vcore το soc vid ειναι του soc τα λενε η λεξεις ? max safe vcore 1.325 και στο soc παιζεις απο 1.05 μεχρι 1.1 εγω ειμαι 3600 μνημες με 1.05soc

 

Έχω βρεί κάποια άκρη και παίζω τον r5 3600 στα 4050 all core με 1,254 vcore (σε load πέφτει ακόμα πιο κάτω, κάνει ένα vdrop και μένει στα 1,234).

Το soc δεν ήξερα τι είναι και το παραανέβασα, ίσως γι αυτό οι μνήμες παίζουν σταθερά τώρα στα 3333(μερικές φορές δυσκολεύονταν να ξεκινήσουν στα default τους 3200 μετά απο bios reset πχ ?).

Προς το παρόν εχω SOC 1,2 και θα δοκιμάσω να το κατεβάσω προς 1,1. Τις μνήμες τις έχω με ρεύμα 1,3.

Για να πάνε πιο πάνω θέλουν κι άλλο που δεν πρόκειται να τους το δώσω όσο ελκυστικό και αν είναι το νούμερο 3400.? 

 

Σταθερό  βράχος και θερμοκρασίες πολύ καλές τώρα που έπεσε και λίγο ο καύσωνας είμαι 75 max σε stress και σε games 70 με το ζόρι. 

Και δεν έχω κάτσει να το λιώσω, ούτε το bclk δεν ξέρω που είναι, ούτε οι ρυθμίσεις για load line calibration να φτιάξω λίγο το vdrop.

 

Σιγά σιγά μαθαίνοντας το mobo, συν τα bios updates δεν αποκλείεται να ανέβω και λίγο ακόμα. 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι.

Η ψύκτρα πάντως ελπίζω να μην κάνει το λάθος και την αγοράσει καποιος.

Ούτε τα μισά δεν αξίζει.

Ψύχει εννοείται καλά, αλλά αυτό το κάτι έξτρα δεν το έχει. Όπως επίσης δεν έχει καλή ποιότητα.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.