Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Φρέσκια εγκατάσταση windows χθες, στον 970 plus. Αυτό που παρατηρώ είναι πως ο 3600 συνεχίζει να δουλεύει περίεργα. Με την ευκαιρία εγκατάστασης του nvme, έβγαλα την στοκ ψύκτρα, καθάρισα πάστα κλπ, έβαλα καινούρια, τσέκαρα τα πάντα και το έκλεισα. Τα φουρφούρια όλα δουλεύουν στο φουλ όπως και πριν και ο 4ος πυρήνας συνεχίζει να είναι μόνιμα πιο ζεστός από τους άλλους. 40κάτι οι 5, 65κάτι αυτός ο συγκεκριμένος. Idle κατάσταση, και πρακτικά να τρέχουν windows και το hwmonitor μόνο. Bios default  εκτός από XMP και PBO.

Έχει κανείς καμιά πρόταση πως να κινηθώ και τι άλλο να ελέγξω;

 

Υ.Γ. Έχω κι ερώτηση για το m.2 heatsink της μητρικής, αλλά θα την κάνω σε πιο κατάλληλη ενότητα. Ας δούμε πρώτα τι παίζει εδώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε task manager και δες το utilization του συγκεκριμένου πυρήνα. Δες και στα power profiles (ή όπως λέγονται) ποια επιλογή εχει γίνει. AMD drivers έχεις περάσει? Τελευταίο bios? Εφόσον λες ότι όλα τα φουρφούρια παίζουν full κάποιο θέμα ρυθμίσεων ή μητρικής φαίνεται να υπάρχει.

 

ΥΓ ποτέ δεν τρέχουν windows και hwmonitor μόνο. Από πίσω τρέχουν άλλα 1000 background processes. Μέχρι και κάποιο πρόγραμμα rgb μπουρδας μπορεί να σου δημιουργεί θέμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά ίδιο utilization, όταν πάω σπίτι θα το τσεκάρω παραπάνω. Το ίδιο γίνεται με balanced των windows όπως και με το amd ryzen balanced. Bios F5b, το τελευταίο. Τα φουρφούρια είναι στο auto από την μητρική και δουλεύουν στο φουλ γιατί βλέπουν τον επεξεργαστή να είναι στους 60φεύγα. Δεν νομίζω να είναι κάποια ρύθμιση γιατί όλα είναι default, αλλά ποτέ δεν ξέρεις κιόλας. 

Btw, όταν λέω πως τρέχουν μόνο windows + hwmonitor, εννοώ πως εκτός από αυτά και τον chrome, δεν υπάρχει τίποτα άλλο εγκατεστημένο. Λίγο αργότερα έβαλα το ryzen master το οποίο δεν επηρέασε το σύστημα με κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Με χαρά διάβασα τις επιδόσεις της νέας πλατφόρμας που με έκανε να ελπίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να πάρω AMD επεξεργαστή μετά από χρόνια.  Πέρα όμως των θεμάτων του boost (που οκ δεν είναι θέμα απλά ίσως λίγο παραπλανητικό marketing) διαβάζω ότι η AMD θεωρεί φυσιολογικό ο επεξεργαστής σε idle θα δουλεύει στο 1 - 1.5v vcore, θα είναι 50-60 βαθμοί σε idle και θα χτυπά 95 βαθμούς σε prime? (όλα αυτά στην εντελώς stock κατάσταση). Και οκ να δεχτώ ότι υπάρχει πρόβλημα με το monitoring software, πρώτον πως θα βλέπεις τις θερμοκρασίες και δεύτερον ακόμα και χωρίς software διαβάζω οτι σε high loads ο ανεμιστήρας τρελαίνεται.

 

Οι περισσότεροι βλέπω να παίζουν με manual τάση και χαμηλά all core overclocks και να έχουν μια χαρά θερμοκρασίες αλλά σύμφωνα με την εταιρία αυτό είναι λάθος?

 

Επειδή δεν το έχω ψάξει αρκετά, έχω καταλάβει κάτι λάθος?      

Link to comment
Share on other sites

 

6 hours ago, ppkstat said:

Με χαρά διάβασα τις επιδόσεις της νέας πλατφόρμας που με έκανε να ελπίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να πάρω AMD επεξεργαστή μετά από χρόνια.  Πέρα όμως των θεμάτων του boost (που οκ δεν είναι θέμα απλά ίσως λίγο παραπλανητικό marketing) διαβάζω ότι η AMD θεωρεί φυσιολογικό ο επεξεργαστής σε idle θα δουλεύει στο 1 - 1.5v vcore, θα είναι 50-60 βαθμοί σε idle και θα χτυπά 95 βαθμούς σε prime? (όλα αυτά στην εντελώς stock κατάσταση). Και οκ να δεχτώ ότι υπάρχει πρόβλημα με το monitoring software, πρώτον πως θα βλέπεις τις θερμοκρασίες και δεύτερον ακόμα και χωρίς software διαβάζω οτι σε high loads ο ανεμιστήρας τρελαίνεται.

 

Οι περισσότεροι βλέπω να παίζουν με manual τάση και χαμηλά all core overclocks και να έχουν μια χαρά θερμοκρασίες αλλά σύμφωνα με την εταιρία αυτό είναι λάθος?

 

Επειδή δεν το έχω ψάξει αρκετά, έχω καταλάβει κάτι λάθος?      

 

Να πω την αμαρτία μου την ίδια απορία έχω κ γω.

 

Είμαι με τον 3600 πάνω στην Aorus Elite κ απλά άνοιξα το PBO k Auto OC με μαξ να φτάνει 4150 GH.

 

Πράγματι σε idle τραβάει στιγμιαία 1.45 όταν θα ανοίξω κάποιο πρόγραμμα αλλά μετά πέφτει στο 1,0 1,1, ενώ σε φόρτο πχ RealBench κ παιχνίδια είναι στο 1.35. Θερμοκρασίες με την noctua nu14s κ σε κουτί με 3 intake κ 1 out 140mm φαν εντός του fractal R5 δεν είδα πάνω από 75 με 76c. Στα παιχνίδια είναι κατάτι πιο κάτω.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να του δώσω 1.35 κ να το βάλω καρφωμένο στα 4150, γιατί είδα οτι τότε δεν έριχνε vcore αλλά έμενε σταθερό παρότι είχα όλα τα c state ralated ανοιχτά.

 

Αν έχει κανείς κανά oc guide θα του ήμουν υπόχρεος, γιατί μετά τον 4670κ όλα μου μοιάζουν κινέζικα.

 

Βρήκα κ αυτό

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

 

 

Να πω την αμαρτία μου την ίδια απορία έχω κ γω.

 

Είμαι με τον 3600 πάνω στην Aorus Elite κ απλά άνοιξα το PBO k Auto OC με μαξ να φτάνει 4150 GH.

 

Πράγματι σε idle τραβάει στιγμιαία 1.45 όταν θα ανοίξω κάποιο πρόγραμμα αλλά μετά πέφτει στο 1,0 1,1, ενώ σε φόρτο πχ RealBench κ παιχνίδια είναι στο 1.35. Θερμοκρασίες με την noctua nu14s κ σε κουτί με 3 intake κ 1 out 140mm φαν εντός του fractal R5 δεν είδα πάνω από 75 με 76c. Στα παιχνίδια είναι κατάτι πιο κάτω.

 

Δεν ξέρω αν αξίζει να του δώσω 1.35 κ να το βάλω καρφωμένο στα 4150, γιατί είδα οτι τότε δεν έριχνε vcore αλλά έμενε σταθερό παρότι είχα όλα τα c state ralated ανοιχτά.

 

Αν έχει κανείς κανά oc guide θα του ήμουν υπόχρεος, γιατί μετά τον 4670κ όλα μου μοιάζουν κινέζικα.

 

Βρήκα κ αυτό

 

 

 

 

 

Νάσο εγω με 1,285 και καρφωτές τις συχνότητες είμαι σταθερά στα 4.1 all core.

Max temp 66 βαθμούς με 100% load τώρα (λογικά χειμώνα θα είμαι 60-62) με ψύκτρα Xigmatek HDT S1283 (την είχα πεταμένη σε ενα 775 xeon τον οποίο είχα παροπλίσει.)

Ίσως με λίγο ψάξιμο παραπάνω και με ανοχή σε θερμοκρασίες και με vcore πάνω απο 1,33 που θεωρείται το max safe να πήγαινε και μένα all core 4150-4200 αλλά δεν αξίζει τον κόπο για ενα 3 % παραπάνω overclock...

 

Όλα auto δεν τα αφήνω για κανένα λόγο απ την στιγμή που auto vcore δίνει 1,45.

Κάποιο λάθος θα γίνεται δεν παίζει...

Βασικά και οπως είμαι είμαι ευχαριστημένος ούτε δοκιμές πρόκειτε να κάνω ούτε καν αν εχει βγει bios update δεν κοιτάω.

Αν βγεί ίσως κάνω για ram compatibility.

Και αυτό ίσως...

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος uhu έγραψε:

 

 

Νάσο εγω με 1,285 και καρφωτές τις συχνότητες είμαι σταθερά στα 4.1 all core.

Max temp 66 βαθμούς με 100% load τώρα (λογικά χειμώνα θα είμαι 60-62) με ψύκτρα Xigmatek HDT S1283 (την είχα πεταμένη σε ενα 775 xeon τον οποίο είχα παροπλίσει.)

Ίσως με λίγο ψάξιμο παραπάνω και με ανοχή σε θερμοκρασίες και με vcore πάνω απο 1,33 που θεωρείται το max safe να πήγαινε και μένα all core 4150-4200 αλλά δεν αξίζει τον κόπο για ενα 3 % παραπάνω overclock...

 

Όλα auto δεν τα αφήνω για κανένα λόγο απ την στιγμή που auto vcore δίνει 1,45.

Κάποιο λάθος θα γίνεται δεν παίζει...

Βασικά και οπως είμαι είμαι ευχαριστημένος ούτε δοκιμές πρόκειτε να κάνω ούτε καν αν εχει βγει bios update δεν κοιτάω.

Αν βγεί ίσως κάνω για ram compatibility.

Και αυτό ίσως...

Το hardware unboxed λεει οτι το safe vcore ειναι 1.5 και η AMD οτι ειναι απολυτα νορμαλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fatalara said:

Το hardware unboxed λεει οτι το safe vcore ειναι 1.5 και η AMD οτι ειναι απολυτα νορμαλ.

 

Είναι safe υποτίθεται για έναν πυρήνα (και θα έπρεπε να είναι αφού αυτή είναι η stock λειτουργία του επεξεργαστή). Αυτό που ουσιαστικά λένε είναι ότι αυτές οι ψηλές τάσεις εμφανίζονται  κυρίως σε idle καταστάσεις όταν ένας πυρήνας προσπαθεί να κάνει boost κτλπ. Σύμφωνα με αυτούς ο επεξεργαστής δεν κινδυνεύει από μια τέτοια τάση σ έναν πυρήνα αλλά από το συνολικό current draw. Oπότε πάλι σύμφωνα με αυτούς ένα 1.5 all core θα ήταν απαγορευτικό.   

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, fatalara said:

Το hardware unboxed λεει οτι το safe vcore ειναι 1.5 και η AMD οτι ειναι απολυτα νορμαλ.

 

Πού να ξέρουν μωρέ στην AMD ποιο είναι το safe vcore... ?

Άσε να κάνουμε undervolting και μετά να ψάχνουμε γιατί δεν πιάνουμε τα ρολόγια που πρέπει.

 

/troll mode

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος ppkstat έγραψε:

 

Είναι safe υποτίθεται για έναν πυρήνα (και θα έπρεπε να είναι αφού αυτή είναι η stock λειτουργία του επεξεργαστή). Αυτό που ουσιαστικά λένε είναι ότι αυτές οι ψηλές τάσεις εμφανίζονται  κυρίως σε idle καταστάσεις όταν ένας πυρήνας προσπαθεί να κάνει boost κτλπ. Σύμφωνα με αυτούς ο επεξεργαστής δεν κινδυνεύει από μια τέτοια τάση σ έναν πυρήνα αλλά από το συνολικό current draw. Oπότε πάλι σύμφωνα με αυτούς ένα 1.5 all core θα ήταν απαγορευτικό.   

Αυτο που ειπε η AMD ξεκαθαρα ειναι οτι το safe working voltage του τσιπ ειναι απο 0.2 - 1.5v.

Δεν διευκρινιζει αν ειναι για εναν πυρηνα η για ολους. Θεωρω οτι μιλαει για ολο το τσιπ. 

Το 1.33v λοιπον ειναι το V που εσυ οπως και αλλοι θεωρεις safe και οχι το πραγματικο.

 

Το ποσο vcore θα δωσει εξαρταται απο το φορτο εργασιας και το ποση ενεργεια (αμπερ - watt) χρειαζεται το τσιπ. 

Στα χαμηλα μπορει να δεις το μαξ 1.5v γιατι το cpu δεν κινδυνευει απο κατι και οσο αναβαινει το load πεφτει το vcore. 
 

Αφου λοιπον το τσιπ δουλευει εντος safe οριων που ειναι το προβλημα; 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ καμία τάση ασφαλή, προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και ναι, προφανώς αν η εταιρία λέει επίσημα είναι οκ, προφανώς και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, έστω και αν χτυπάει λίγο κάπως. 

 

Από την άλλη η θερμική του συμπεριφορά θα μπορούσε να είναι πρόβλημα. Μεγάλες στιγμιαίες μεταβολές στην θερμοκρασία μπορεί να είναι πρόβλημα για πολλούς που δουλεύουν με dynamic αερόψυκτες, υπάρχουν πολλά παράπονα. Εγώ έχω νερά και δουλεύω με water-air delta οπότε αυτές οι μεταβολές δεν είναι κάτι για μένα. Aλλά μεγάλες θερμοκρασίες σε sustained load θα είναι.   

Έγινε επεξεργασία από ppkstat
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος ppkstat έγραψε:

Δεν θεωρώ καμία τάση ασφαλή, προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Και ναι, προφανώς αν η εταιρία λέει επίσημα είναι οκ, προφανώς και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, έστω και αν χτυπάει λίγο κάπως. 

 

Από την άλλη η θερμική του συμπεριφορά θα μπορούσε να είναι πρόβλημα. Μεγάλες στιγμιαίες μεταβολές στην θερμοκρασία μπορεί να είναι πρόβλημα για πολλούς που δουλεύουν με dynamic αερόψυκτες, υπάρχουν πολλά παράπονα. Εγώ έχω νερά και δουλεύω με water-air delta οπότε αυτές οι μεταβολές δεν είναι κάτι για μένα. Aλλά μεγάλες θερμοκρασίες σε sustained load θα είναι.   

Το λαθος που κανουμε ειναι οτι το συγκρινουμε με αυτα που καναμε τοσο καιρο στην intel. Σε σχεση με αυτο το 1.5 ακουγεται μεγαλο.

Το θεμα ομως ειναι οτι μιλαμε για μια νεα τεχνολογια απο αλλη εταιρια οποτε τα δεδομενα που εχουμε δεν μπορουν να εφαρμοστουν εδω. 
 

Για τις θερμοκρασια τωρα ξεκινησα να κοιταω.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λέω να πάω κι εγώ σε καρφωτές τιμές να δω τι παίζει, όταν αποφασίσω τη ψύξη να του βάλω. Προς το παρόν με το στοκ αεριωθούμενο και θερμοκρασίες/ρολόγια ότι να ναι, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως οποιος εχει προβλημα με θερμοκρασιες βλεπω οτι ειναι με τη στοκ ψυκτρα η κατι low profile noctua και γενικα ιδιας δυναμικης ψυκτρες και προσπαθει να κανει δουλεια με 3700x και 3900x...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.