Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

23 minutes ago, adpanos said:

Η καλύτερη ήταν η ENERMAX LIQUITEC II 280/360 TR4 .

Δεν ξέρω αν έχει βγει κάτι καινούριο.

 

 

Αυτήν είχα βάλει στης δουλειάς τον 2990WX. Την 360.

24/7 παίζει από τότε. Έχει πάνω από χρόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

Jax, έχε τον νου σου αν όντως πρόκειται να αγοράσεις πολύ σύντομα, κοίταγε τις τιμές μνήμης μήπως συμφέρει αυτές να τις αγοράσεις από τώρα, νομίζω έχουν αρχίσει να τσιμπάνε λιγάκι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GoMaR said:

ενταξει δε μπορω να το καταλαβω...

3960x  1400$ MSRP και το πλαισιο το εχει 1499 (καλη τιμη)

 

3950x 750$ MSRP και το πλαισιο τον εχει 999Ε 

 

 

Αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί μου, πουλάει τον 3950Χ 46% πάνω από τιμή MSRP,  ενώ τον 3960Χ 27,4% πάνω από MSRP

 

Τον 3970Χ τον πουλάει 20% πάνω από MSRP

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Οι τωρινές τιμές λογικά είναι συνάρτηση της ζήτησης. Τα φτηνότερα μοντέλα έχουν αυξημένη ζήτηση και -ακόμη και με την αρπαχτή- είναι πιο προσιτά σε περισσότερο κόσμο.

 

Πάντως, το Πλαίσιο δε φημίζεται ότι απευθύνεται στους πιο ψαγμένους καταναλωτές. Όποιος αναζητά TR απλώς επειδή άκουσε ότι έχουν έναν σκασμό πυρήνες, μπορεί και να είναι πρόθυμος να δώσει τα λεφτά που ζητούν. ?‍♂️

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, jax7480 said:

Waterblock για custom loop. Όχι AIO.

 

 

Πιστεύω αυτό είναι μονόδρομος από άποψη ποιότητας, επιδόσεων και mounting.

https://shop.watercool.de/epages/WatercooleK.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/WatercooleK/Products/18026

 

Εγώ το έχω στον 7551P και είμαι τρελά ευχαριστημένος, πάνω από 48 βαθμούς δεν έχω δει (δεδομένω ότι το TDP παίζει στα 200W μέσω bios setting).

 

 

20191001_150433.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μνήμες τι κοιτάμε ακριβώς; όσα περισσότερα ΜΗz τόσο καλύτερα ή σταματάμε κάπου γιατί μετά δεν έχει νόημα; μήπως τα MHz δεν θα παίξουν πολύ ρόλο αν είμαστε χαμηλά στα timings; επίσης για 128GB RAM θέλουμε σίγουρα 8αρι κιτ. Υπάρχει τίποτις;

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, jax7480 said:

Μνήμες τι κοιτάμε ακριβώς; όσα περισσότερα ΜΗz τόσο καλύτερα ή σταματάμε κάπου γιατί μετά δεν έχει νόημα; μήπως τα MHz δεν θα παίξουν πολύ ρόλο αν είμαστε χαμηλά στα timings; επίσης για 128GB RAM θέλουμε σίγουρα 8αρι κιτ. Υπάρχει τίποτις;

 

https://www.techpowerup.com/261489/g-skill-announces-new-high-performance-ultra-capacity-ddr4-memory-kits-for-hedt-platforms

 

Θα ανεβάσω και είδηση για αυτά.

 

Από ταχύτητες δεν ξέρουμε ακόμα το scaling για τους TR3000 ΜΗz vs latency.... Φαντάζομαι 3600-3800 με σφιχτά timings (αν υπάρχουν) είναι safe bet.

 

Δες και αυτόν τον γιωτά. Δεν είναι ακριβώς review αλλά ανεβάζει μνήμες και παίρνει καλύτερα αποτελέσματα cinebench.

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

Μνήμες τι κοιτάμε ακριβώς; όσα περισσότερα ΜΗz τόσο καλύτερα ή σταματάμε κάπου γιατί μετά δεν έχει νόημα; μήπως τα MHz δεν θα παίξουν πολύ ρόλο αν είμαστε χαμηλά στα timings; επίσης για 128GB RAM θέλουμε σίγουρα 8αρι κιτ. Υπάρχει τίποτις;

 

 

Υπάρχουν και 4αρια κιτ για να σου μείνει και κάποιο upgrade path αν χρειαστείς περισσότερη μελλοντικά

Όπως
https://geizhals.eu/g-skill-ripjaws-v-black-dimm-kit-128gb-f4-3200c16q-128gvk-a2177027.html?hloc=at&hloc=de&hloc=eu&hloc=pl&hloc=uk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.