Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

2 hours ago, ARMAGEDDON said:

@GoMaR oκ με τα νερά
πρέπει να καινοτομήσουν βλέπω στον αέρα διότι με 280watt+, δεν το περίμεναν ότι θα την φάνε έτσι, αλλά θέλω να μάθω θερμοκρασία δωματίου που έπιασε 95 βαθμούς !
τώρα δεν έχουν βγάλει και καμιά σοβαρή υδρόψηξη και βλέπω ότι η amd προτείνει 3πλα ψυγεία κλπ

? είμαι υπέρ του άερα γιατί δεν χαλάει ? 

 

22 είχε ο χώρος και μετά από Prime 95 small FFT's, έπιασε 94.8 στον πιο ζεστό πυρήνα. Το θετικό είναι πως δεν έπεσε κάτω από τα 3700MHz all core. Δεν είναι real usage σενάριο βέβαια που εκεί δε νομίζω να παίξει πάνω από 70-75 αλλά και πάλι... δεν το λες και αποτέλεσμα για διαφήμιση της ψύκτρας.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ARMAGEDDON said:

που ήμουν και έχασα τέτοιο επεισόδιο

 

αποκλείετε τι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο ... ? και τι θερμαγώγιμη ? τουλάχιστον καμιά mx4

 

edit

https://www.cgdirector.com/best-cpu-coolers-ryzen-threadripper/

 

edit 2

πες μου τι έχεις στον 3900x  από ψύξη στην δουλειά και τι διεργασία θέλεις να του βάλω στον δικό μου να συγκρίνουμε θερμοκρασίες για να περάσει η ώρα

cryorig R1 universall φοράω στον δικό μου (το καλοκαίρι θα περάσουμε ωραία)

 

 

edit 3

δεν βγάζει εκεί η noctua μια D15 για TR4


Διαβαζεις τιποτα εδω μεσα;  Λιγα μηνυματα πισω ? 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, jax7480 said:

 

22 είχε ο χώρος και μετά από Prime 95 small FFT's, έπιασε 94.8 στον πιο ζεστό πυρήνα. Το θετικό είναι πως δεν έπεσε κάτω από τα 3700MHz all core. Δεν είναι real usage σενάριο βέβαια που εκεί δε νομίζω να παίξει πάνω από 70-75 αλλά και πάλι... δεν το λες και αποτέλεσμα για διαφήμιση της ψύκτρας.

 

 

Σε απανωτα cinebench ποσο πιάνει σε θερμοκρασια?

Αποκλείεται να ειναι παραπάνω απο 80 λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

το cinebench ειναι απο τα πιο βαρια benchmarks σε επιπεδο θερμοκρασιας.
Για αυτο σας ειπα να τρεξετε αυτο το προγραμα

Εμεις παντως (το αφεντικο βασικα) το ρισκαρε με την enermax.. Μεσα φλεβαρη θα ερθουν τα πραγματα..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ σκεπτικος με το θεμα ψυξη.

Καλη χρυση η cryorig r1 που εχω αλλα νομιζω οτι μεσα στο τωρινο κουτι (define r5) πνιγει λιγο το χωρο. Εχω την αμυδρα εντυπωση οτι με την cryorig ανεβαινει ελαφρως η θερμοκρασια της καρτας γραφικων που ειναι απο κατω. Δεν ξερω αν ετυχε αλλα τωρα που εχω την wraith πανω, βλεπω την καρτα λιγο πιο δροσερη....

 

Μενουμε με wraith? Βαζουμε r1? Πουλαμε και παμε σε 280αρα υδροψυξη;;;; Προβληματα.......

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 @def

Τι συχνότητα έχετε all core στο 10 συνεχόμενο cinebench r20?

Μηπως κανει overvolt / overclock η μητρική σας.

Δεν γινεται με τιποτα η u9 να εχει ιδια συμπεριφορά με dark rock. Ειναι θεμα φυσικης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, yog-sothoth said:

@jax7480 @def

Τι συχνότητα έχετε all core στο 10 συνεχόμενο cinebench r20?

Μηπως κανει overvolt / overclock η μητρική σας.

Δεν γινεται με τιποτα η u9 να εχει ιδια συμπεριφορά με dark rock. Ειναι θεμα φυσικης!

εγω εχω σε ολους 4.3.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, GoMaR said:

Διαβαζεις τιποτα εδω μεσα;  Λιγα μηνυματα πισω ? 

 

μαν έτρεχα σε συνεντεύξεις από εδώ και από εκεί αυτή την βδομάδα, αλλά δεν θα σε αφήσω έτσι μόλις πιάσω μια θερμοκρασία στο δωμάτιο θα κάνω 10 cine-benchr20 απανωτά και θα ποστάρω πάλι και o/c 4,2 Με 1,3125ν και στοκ


(αν υπάρχει καμιά θέση εργασίας για Ηλεκτρονικό (Αττική) στείλτε μου ένα pm)

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR ήρθα , σε θερμοκρασία ~20 βαθμών δωματίου και 53% υγρασία πρέπει να έχετε κάτι τέτοιο

επίσης φαν CPU (R1 uni ο μεσαίος full ο πρώτος sthn mobo και αν θυμάμαι καλά Perfomance mode) exaust πίσω fan full όπως και ο αποπάνω από την ψήκτρα (2 πίσω πάνω) full και εισαγωγή ότι κάνει ...

stock 4GHz

cinebench r20

μετρήσεις από το Ryzen master

767970999_3900xruntests.thumb.jpg.bba81b6b76badda74831d27bdd736427.jpg

 

κουτί έχω αυτό με παντού ανεμιστήρες ARMAGEDDON AIRFLOW mode :p , εκτός από το πλάι που είναι σκέτο (έχεις τρούπες αλλά δεν έχω βάλει ανεμιστηράκια) και ρουφάει αέρα η κάρτα και τα υπόλοιπα

edit

θερμαγώγιμη mx4 την πασάλειψα με τον τρόπο του @gdp77 με το δάκτυλο παντού

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

edit

θερμαγώγιμη mx4 την πασάλειψα με τον τρόπο του @gdp77 με το δάκτυλο παντού

χαχαχαχαχα ότι θα γινόμουν και "πρότυπο" πασαλείμματος θερμοαγώγιμης, δεν το φανταζόμουν.... Η πλάκα είναι ότι ούτε που θυμάμαι πότε και σε ποιο νήμα έγραψα για τον τρόπο που απλώνω τη θερμοαγώγιμη.... χεχε

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, AlexanderK said:

λογικά από εβδομάδα μπαίνω και εγώ στην παρέα σας. αναβαθμίζω τον 1700 με τον 3700x. Μητρική (asus prime x370 pro) και μνήμες (4x8 3200 flarex) θα μείνουν τα ίδια

Σου τρεχουν 4dimm σε 1st gen ryzen στα 3200mhz ? Εμενα σταματουσανε στα 2800. Βεβαια τα μισα ηταν samsung b-die και τα αλλα hynix αν και ολα ίδια μαρκα, και αναγκαστηκα να παω σε 2χ16 για να χω 3200.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Περισσοτερο ηταν και θεμα μητρικης τοτε..

Έχεις στοιχεία γι' αυτό ή το λες διαισθητικά; Εγώ από όσα διαβάζω είναι πιο πολύ θέμα IMC (εντός του chip) σε συνδυασμό με τα αρθρώματα μνήμης που έπρεπε να είναι b-dies και -μάλλον- single rank (γιατί σε διάταξη 2x2 αρθρώματα single rank, παίζουν dual rank).

 

Πάντως παίζει να είσαι και 1 στους 1000 που πέτυχε 3200MHz με 4 αρθρώματα σε Ryzen 1st gen

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

διαισθητικα το λεω περισσοτερο και ετσι ειχα καταλαβει τοτε. Οτι ηταν περισσοτερο θεμα μητρικης.  Μπορει να ειμαι λαθος. Παντως απλες μνημες εχω corsair LPX 3200 CL16

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.