Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Είμαι και εγώ με 4x8 b-die SR 3200 CL14 και η μητρική βοηθάει αν είναι T-topology όπως η ASUS CH6 Hero, αλλά ναι ο IMC είναι πιο σημαντικός σε 1st gen.

Είχα ποστάρει και παλιότερα λινκ απο OCers επί του θέματος.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Eddie έγραψε:

Σου τρεχουν 4dimm σε 1st gen ryzen στα 3200mhz ? Εμενα σταματουσανε στα 2800. Βεβαια τα μισα ηταν samsung b-die και τα αλλα hynix αν και ολα ίδια μαρκα, και αναγκαστηκα να παω σε 2χ16 για να χω 3200.

στην αρχή είχα κάποια θέματα. το τελευταίο 6μηνο + δεν έχει κάνει κάτι. rock stable. απλά είναι όλες samsung b-die

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaRσε ψάχνω, δεν έβρισκα το νήμα που ρωτούσες. Στην παρουσίαση του επεξεργαστή στο kitguru,  δέκατη σελίδα, δείχνουν ένα σύστημα ψύξης. Είναι πρωτότυπο, δε νομίζω να πωλείται ακόμα, αλλά κάτι λένε για 120 δολλάρια. Αν όντως λειτουργεί και δεν είναι φλόμπα έχε τον νου σου γιατί μπορεί να σε αφορά τώρα ή στο κοντινό μέλλον.

IceGiant ProSiphon Elite έτσι ονομάζεται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, salde said:

@GoMaRσε ψάχνω, δεν έβρισκα το νήμα που ρωτούσες. Στην παρουσίαση του επεξεργαστή στο kitguru,  δέκατη σελίδα, δείχνουν ένα σύστημα ψύξης. Είναι πρωτότυπο, δε νομίζω να πωλείται ακόμα, αλλά κάτι λένε για 120 δολλάρια. Αν όντως λειτουργεί και δεν είναι φλόμπα έχε τον νου σου γιατί μπορεί να σε αφορά τώρα ή στο κοντινό μέλλον.

IceGiant ProSiphon Elite έτσι ονομάζεται

 

To έχει δοκιμάσει ο Linus αυτό το σύστημα

THERMOSIPHON   <------------------------ ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

Το τελικο που θα βγει στην αγορα θα εχει μικροτερο μεγεθος απο οτι εχω διαβασει.

 

θα ήθελα να το δω και για τα υπόλοιπα συστήματα για 3900x - 3950x κλπ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

To έχει δοκιμάσει ο Linus αυτό το σύστημα

αυτοί εκεί το δοκιμάζουν με τον 3990. Για αυτό το έδειξα στον GoMaR. Σε συστήματα που δεν έχουν τρελλό πρόβλημα να πλησιάζουν τους °100 δεν είναι το τέλος του κόσμου. Αλλά στους μεγάλους TR4 θα υπάρχουν θέματα με τις θερμοκρασίες. Κι από ότι δείχνει μέχρι τώρα το πράγμα όσο κατεβαίνουν (κι η intel δεν αφορά μόνο την AMD η δυσκολία) σε λιθογραφία θα δυσκολεύει το θέμα ψύξη.


 

The CPU cooler did not downclock the processor and instead maintained the roughly 650W peak CPU package power delivery throughout our extended Cinebench testing. This was remarkable as power draw from the wall was peaking at around 860W and the IceGiant cooler was completely fine.

In fact, the temperature had levelled at 91°C after 30 minutes of continuous Cinebench loading, meaning that the peak operating clock was maintained at around 3.8GHz across 64 cores and we lost less than 2% in our Cinebench scoring. That is remarkable.

Link to comment
Share on other sites

Να δουμε... Εδωσα τον ενα 9900Κ και παρηγγειλα εναν 3900Χ με Χ570-e gaming. Αν έχω πάλι προβληματα τελειωνουν τα amd για μενα δια παντος. Ελπιζω πως οχι. Γιατι ψηνω να αλλάξω κ τον 2ο 9900Κ με κανεναν 4900Χ στο μελλον.

  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Να δουμε... Εδωσα τον ενα 9900Κ και παρηγγειλα εναν 3900Χ με Χ570-e gaming. Αν έχω πάλι προβληματα τελειωνουν τα amd για μενα δια παντος. Ελπιζω πως οχι. Γιατι ψηνω να αλλάξω κ τον 2ο 9900Κ με κανεναν 4900Χ στο μελλον.

Με το καλό. Νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς.

@sstav Σπύρο, πατήσαμε μαζί like. Ταυτόχρονα. Τα μεγάλα πνεύματα....:D

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, icy20 said:

Να δουμε... Εδωσα τον ενα 9900Κ και παρηγγειλα εναν 3900Χ με Χ570-e gaming. Αν έχω πάλι προβληματα τελειωνουν τα amd για μενα δια παντος. Ελπιζω πως οχι. Γιατι ψηνω να αλλάξω κ τον 2ο 9900Κ με κανεναν 4900Χ στο μελλον.

Αν η main χρήση σου είναι το gaming, κακώς τον έδωσες. Μόνο σε σενάριο που εκμεταλλεύεσαι τους παραπάνω πυρήνες ή το PCIe 4.0 έχει νόημα η κίνησή σου.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Αν η main χρήση σου είναι το gaming, κακώς τον έδωσες. Μόνο σε σενάριο που εκμεταλλεύεσαι τους παραπάνω πυρήνες ή το PCIe 4.0 έχει νόημα η κίνησή σου.

Οχι δεν ειναι main gaming. Streaming κανει το 80% των περιπτωσεων. Ενα 20-30% ειναι gaming. Gaming εχω τον αλλο 9900Κ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

Οχι δεν ειναι main gaming. Streaming κανει το 80% των περιπτωσεων. Ενα 20-30% ειναι gaming. Gaming εχω τον αλλο 9900Κ

E τότε (με το σωστό λογισμικό) πιστεύω θα έχεις πολύ καλύτερη εμπειρία. Έτρωγες σε κάτι μπουκάλι από τον 9900Κ ?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, UltraB said:

Καλό θα ήταν να λείπουν τέτοια σχόλια ή έστω να τα κρατάς για τον εαυτό σου.

Συγνώμη προσβαλα κανέναν εδώ μέσα? Αν πιστεύεις ναι διαγράψε τότε. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.