Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

40 minutes ago, gdp77 said:

E τότε (με το σωστό λογισμικό) πιστεύω θα έχεις πολύ καλύτερη εμπειρία. Έτρωγες σε κάτι μπουκάλι από τον 9900Κ ?

Οχι ακριβως αλλα εφτανε πανω απο 80% (και αυτο χωρις recording. Θα δουμε τωρα αν θα μπορει να κανει και record ταυτοχρονα). Οσο για το προγραμμα δυστυχως εχω πολυ κακο προγραμμα αλλα δεν την παλευω να στησω τα παντα ξανα αλλου και εχω μεινει στο SLOBS

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι ακριβως αλλα εφτανε πανω απο 80% (και αυτο χωρις recording. Θα δουμε τωρα αν θα μπορει να κανει και record ταυτοχρονα). Οσο για το προγραμμα δυστυχως εχω πολυ κακο προγραμμα αλλα δεν την παλευω να στησω τα παντα ξανα αλλου και εχω μεινει στο SLOBS

 

 

Ο 3700Χ μου παντως, με bfv και ταυτοχρονο streaming επαιζε γυρω στο 45-50% cpu usage.

Με το recording ανοιχτο ποσο να πηγαινε; Να πουμε 70-80; Ε, ενας 3900Χ  νομιζω θα ειναι πολυ πιο ανετος σε αυτο το σεναριο;

Σκεψου σε cpu benches o 3700X κοντραρει στα ισια 9900k, ενας 3900Χ μπορει και να τον ξεφτυλαει

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην συγκρινεις γιωργο. Εγω κανω 1080/60 stream με medium profile cpu. Βαλε κ ολα τα overlays και την καμερα που ειναι 1080/60 και αυτη κ θα δεις οτι το 50 δικό σου γίνεται 90 χωρις gaming...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Θες να τα ακουσεις τωρα κ συ ε?

Εγώ δεν μιλάω. Σε περιμένω στη γωνία?..

3900x και να δουλεύει ως 3600:hehe:;

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, icy20 said:

Να δουμε... Εδωσα τον ενα 9900Κ και παρηγγειλα εναν 3900Χ με Χ570-e gaming. Αν έχω πάλι προβληματα τελειωνουν τα amd για μενα δια παντος. Ελπιζω πως οχι. Γιατι ψηνω να αλλάξω κ τον 2ο 9900Κ με κανεναν 4900Χ στο μελλον.

 

αν έχεις stutter τσέκαρε τις ram - mobo

Link to comment
Share on other sites

Αν πετυχει του @icy20 η μεταβαση στον 3900Χ θα ψηθω αγρια να αλλαξω τον 2700@4ghz με τον 3900Χ. Βεβαια δεν εχω καμια τουμπανο μητρικη μια Asrock B450M Pro4 εχω (matx κοyτι) αλλα πιστευω για μαμα ρολογια και ιιιισως λιγο oc δε θα εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

Πανο να ξερεις παντως οτι λογικα δεν θα κραταει ιδια speeds σε αυτο το mobo. Οχι οτι δεν θα δουλευει αλλα ισως οχι οσο θα μπορουσε.

Έχεις κάποιο συγκριτικό που να δείχνει αυτό που γράφεις; Εγώ όσα έχω δει στο youtube, ακόμα και με Β350 mobos, δεν έχω δει κάπου να μιλάνε για χειρότερες επιδόσεις. Για μαμά μιλάω, όχι OC

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Πανο να ξερεις παντως οτι λογικα δεν θα κραταει ιδια speeds σε αυτο το mobo. Οχι οτι δεν θα δουλευει αλλα ισως οχι οσο θα μπορουσε.

 

Θεωρητικα θα κραταει all-core boost 4GHz ή πανω κατω εκει τελος παντων. Οποτε παντα θεωρητικα τα +8 thread και το καλυτερο ipc θα μου δωσουν ενα +50% απο τον 2700@4ghz. Μια χαρα μου ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Apple Macs could ditch Intel CPUs and switch to AMD, going by clues in macOS

 

https://www.techradar.com/news/apple-macs-could-ditch-intel-cpus-and-switch-to-amd-going-by-clues-in-macos

Το θεμα ειναι τι θα κανει με τις θερμοκρασιες γιατι με τις τωρινες υλοποιησεις της Apple το throttling θα πηγαινει στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι σκέφτονται τον 3990Χ με Windows, θα πρέπει να ασχοληθούν λίγο και με την επιλογή της έκδοσης του λειτουργικού.

Ακόμη και τα Windows 10 Pro έχουν σοβαρά θέματα με τον αριθμό των πυρήνων:

https://www.anandtech.com/show/15483/amd-threadripper-3990x-review/3

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

από χθες κάτοχος ryzen 7 3700X.

μπήκε πάνω στην παλιά πλέον asus prime x370 pro.

H διαφορά με τον 1700 φαίνεται...το σύστημα απόκτησε σπιρτάδα που του έλειπε...

Παίζει μόνος του 4,1 4,2 GHz. Τα έχω όλα stock. Καθόλου χρόνος για ψάξιμο.

Για ψύχτρα έχω μία μεγάλη της Arctic Cooling

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.