Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

1 hour ago, iseeklife said:

Εμείς που είμαστε κάτοχοι της πρώτης γενιάς , που θα πάμε εάν συμβεί τίποτα με την μητρική ?

Τι εννοείς; Δεν μπορείς να αγοράσεις άλλη μητρική? (Όπως άλλωστε θα έκανες αν σου καιγόταν η μητρική σε οποιονδήποτε επεξεργαστή).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, iseeklife said:

μεταχειρισμένες από ebay δεν αγοράζω. Οι καινούργιες από ότι διαβάζω δεν είναι συμβατές με τους επεξεργαστές της πρώτης γενιάς .

 

Ποιος σου είπε να αγοράσεις μεταχειρισμένες; Πωλούνται κανονικά οι TR 2ης γενιάς και οι μητρικές που τους υποστηρίζουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

οι δεύτερης γενιάς είναι του τύπου μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων ή συνεχίζεται κανονικά η παραγωγή τους ? 

 

Συνεχίζεται αν δεν κάνω λάθος. Εξάλλου οι 3ης γενιάς παίζουν από το χιλιάρικο και πάνω. Αν σταματήσει η παραγωγή των δεύτερης γενιάς, πως θα καλυφθεί η αγορά των κάτω των 1000€. Γενικά η AMD πρέπει να δεσμεύεται ακόμα με κάποια συμφωνία με την GlobalFoundries, οπότε δεν την συμφέρει να σταματήσει να παράγει προϊόντα στα 12nm.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, iseeklife said:

οι δεύτερης γενιάς είναι του τύπου μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων ή συνεχίζεται κανονικά η παραγωγή τους ? 

Συνεχίζει η παραγωγή τόσο σε Ryzen όσο και σε TR.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

AMD responded for our request for more information and says there are no new mitigations required, as this issue is covered by the existing side channel attack mitigations.

 

link

 

 απο διαφορα αρθρα που διαβασα απο πιο ειδικους λένε οτι ειναι μια μορφή του spectre (συνεχεια θα βγαινουν παραλαγες του που επηρεάζουν και  τις 2 εταιρειες) και πιθανον να χρειαστουν στο μέλλον νεα patch

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο σχεδον 2 μηνες χρησης, μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο το συστημα. Μονο 2 πραγματακια με ενοχλουν, μικρης σημασιας, οποτε ειπα να τα ρωτησω.

 

1ον : Εχω αργο ποστ. Αισθητα αργο μαλιστα. Υπολογιζω οτι για να πω windows χρειαζομαι συνολικα περιπου 1 λεπτο. Ειναι φυσιολογικο; Αν οχι, τι μπορει να φταιει;

2ον : Η ψυχτρα ακουγεται να ανεβοκατεβαζει στροφες ακομα και αν το pc δεν το χρησιμοποιεις καν. Ειναι αναμμενο, δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ και παρολα αυτα ακους το ανεμιστηρακι της εργοστασιακης ψυχτρας να αλλαζει στροφες. Μεσα στο task manager δεν υπαρχει καποια λειτουργια στο background που να ανεβαζει το cpu usage. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;

Μπηκα bios και εβαλα fan curve αναλογα με την θερμοκρασια νομιζοντας οτι οι στροφες θα ανεβαινουν μονο οταν ανεβαινει η θερμοκρασια. Παρολα αυτα, εξακολουθει να υφισταται το "προβλημα"

 

Καμια ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, giorgos2187 said:

Μετα απο σχεδον 2 μηνες χρησης, μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο το συστημα. Μονο 2 πραγματακια με ενοχλουν, μικρης σημασιας, οποτε ειπα να τα ρωτησω.

 

1ον : Εχω αργο ποστ. Αισθητα αργο μαλιστα. Υπολογιζω οτι για να πω windows χρειαζομαι συνολικα περιπου 1 λεπτο. Ειναι φυσιολογικο; Αν οχι, τι μπορει να φταιει;

2ον : Η ψυχτρα ακουγεται να ανεβοκατεβαζει στροφες ακομα και αν το pc δεν το χρησιμοποιεις καν. Ειναι αναμμενο, δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ και παρολα αυτα ακους το ανεμιστηρακι της εργοστασιακης ψυχτρας να αλλαζει στροφες. Μεσα στο task manager δεν υπαρχει καποια λειτουργια στο background που να ανεβαζει το cpu usage. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;

Μπηκα bios και εβαλα fan curve αναλογα με την θερμοκρασια νομιζοντας οτι οι στροφες θα ανεβαινουν μονο οταν ανεβαινει η θερμοκρασια. Παρολα αυτα, εξακολουθει να υφισταται το "προβλημα"

 

Καμια ιδεα;

 

- Στην MSI στα τελευταία bios το βελτίωσαν το post, και νομίζω και στις άλλες.

- Εκεί που ρυθμίζεις το fun curve , βάλε και υστέρηση 2-3 sec. μπορεί να το έχει σαν fan delay  , hysteresis, για να μην ακολουθεί τα φυσιολογικά spikes της θερμοκρασίας το fan 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Dem έγραψε:

 

- Στην MSI στα τελευταία bios το βελτίωσαν το post, και νομίζω και στις άλλες.

- Εκεί που ρυθμίζεις το fun curve , βάλε και υστέρηση 2-3 sec. μπορεί να το έχει σαν fan delay  , hysteresis, για να μην ακολουθεί τα φυσιολογικά spikes της θερμοκρασίας το fan 

 

Να φανταστω, οσα περιγραφω τα εχεις αντιμετωπισει και εσυ; Ρωταω για να δω αν ειναι εντελως δικα μου θεματα η γενικοτερα. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Να φανταστω, οσα περιγραφω τα εχεις αντιμετωπισει και εσυ; Ρωταω για να δω αν ειναι εντελως δικα μου θεματα η γενικοτερα. Ευχαριστω!

 

Πριν στήσω το setup με ryzen το είχα ψάξει αρκετά για να έχει την δυνατότητα το σύστημα να είναι εξαιρετικά αθόρυβο. 

Δεν είναι δικά σου θέματα είναι γενικότερα. Αν το fan ακολουθεί τα spikes της θερμοκρασίας που πιάνουν τα sensors κάνει αυτά τα spinning. 

Τα ryzen λειτουργούν διαφορετικά, αν δεν έχεις προβλήματα θερμοκρασίας που σχετίζονται με άλλα θέματα, το θέμα σου με το ανεβοκατέβασμα στροφών λύνεται 

εύκολα με τον τρόπο που σου είπα, για αυτό υπάρχει και η επιλογή. Ακόμα και στο msi afterburner υπάρχει για fan curve στις gpu (temperature hysteresis) , είναι συνηθισμένο. 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι. Με την Aorus είχα κι εγώ "θέμα" στην αρχή, πόσταρε στα ~40sec περίπου. Μετά από κάποιο update που δεν θυμάμαι ποιό ήταν έστρωσε στα 17-18. Πιο πολύ μου την δίνει που μερικές φορές "ρετάρει" για να πάρει μπρος. Πατάω power, παίρνει μπρος για 2-3 δεύτερα, σβήνουν τα led από την οθόνη όπως και καναδυο φαν που έχω πάνω στην μητρική και μετά ξεκινάει κανονικά. Δεν ξέρω τι παίζει και δεν το έψαξα κιόλας. Πριν προλάβω να πάω να φέρω τον καφέ μου με περιμένει έτοιμος, οπότε το άφησα για τις μέρες που θα έρθει το καινούριο κουτί + κάποια άλλα πραγματάκια.

Αυτό με το φαν το είχα κι εγώ, μου είχε σπάσει τα νεύρα στην αρχή να ανεβοκατεβαίνει μόνιμα ακόμη και να μην κάνω τίποτα. Μέχρι να μπω να πειράξω curves κλπ, ήρθε δωράκι η γομαρόψυκτρα και ησύχασα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το "θεμα" με το αργο ποστ οντως λυθηκε με αλλαγη bios. Εβαλα το τελευταιο και οντως ο χρονος ενεργοποιησης εχει μειωθει.

Το θεμα με τις στροφες της ψυχτρας ομως δεν μπορω να το λυσω. Μπηκα bios εβαλα fan curve, την εκανα και λιγο πιο αμυντικη γιατι μου φανηκε λιγο υπερβολικη η ρυθμιση της, εβαλα και την επιλογη interval στο 3 (αυτη δεν ειναι η χρονοκαθυστερηση;) , αλλα και παλι... Idle το pc, δεν τρεχει καμια εφαρμογη, αλλα ακους συνεχεια να ανεβοκατεβαζει στροφες. Αν δεν απατωμαι μαλιστα, το ανεβοκατεβασμα εχει σταθερη συχνοτητα και συγκεκριμενες στροφες....

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, giorgos2187 said:

Το "θεμα" με το αργο ποστ οντως λυθηκε με αλλαγη bios. Εβαλα το τελευταιο και οντως ο χρονος ενεργοποιησης εχει μειωθει.

Το θεμα με τις στροφες της ψυχτρας ομως δεν μπορω να το λυσω. Μπηκα bios εβαλα fan curve, την εκανα και λιγο πιο αμυντικη γιατι μου φανηκε λιγο υπερβολικη η ρυθμιση της, εβαλα και την επιλογη interval στο 3 (αυτη δεν ειναι η χρονοκαθυστερηση;) , αλλα και παλι... Idle το pc, δεν τρεχει καμια εφαρμογη, αλλα ακους συνεχεια να ανεβοκατεβαζει στροφες. Αν δεν απατωμαι μαλιστα, το ανεβοκατεβασμα εχει σταθερη συχνοτητα και συγκεκριμενες στροφες....

 

πάρε εκεί μια ψήκτρα 25-30 ευρώ και βάλτην πάνω

προτείνω Arctic Freezer 34 ή Arctic Freezer 33 eSports (πιο κοντή) ανάλογα τι χωράει το κουτί σου έχει και άλλες, άμα ψάξεις

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

πάρε εκεί μια ψήκτρα 25-30 ευρώ και βάλτην πάνω

προτείνω Arctic Freezer 34 ή Arctic Freezer 33 eSports (πιο κοντή) ανάλογα τι χωράει το κουτί σου έχει και άλλες, άμα ψάξεις

 

 

Εχω την cryorig r1 ρε συ, και περιμενω να μου ερθει το bracket. Λογικα θα την κουμπωσω αν και δεν πολυθελω. Νομιζω οτι ειναι πολυ μεγαλη για το κουτι μου και το μπουκωνει με το airflow της με αποτελεσμα να παραμενει ζεστος αερας πανω απο την καρτα γραφικων και να ζεσταινεται λιγο παραπανω. Αλλα και παλι, και με αυτη δεν θα εχω το ιδιο θεμα; Αφου παλι απο τη μητρικη θα παιρνει εντολες για τις στροφες....

Μηπως να εβαζα υδροψυξη και να την εβαζα σε συγκεκριμενες στροφες και να τελειωνα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.